The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:57 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 15, 2008 10:29 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 05, 2007 11:08 pm
Mesaje: 953
Localitate: Alba Iulia/Cluj Napoca
Vrea sa zica, ca nici o vopsea "oricat de poliuretanica" ar fi ea, cand lovesti un obiect greu de 70 de kg de perete, acea vopsea se va ciobi.

E cat de cat ok ca si rezistenta. Am si eu niste boxe vopsite cu insonorizant si nu arata rau dupa 1 an jumate de intrebuintare pe la diferite evenimente.

_________________
http://www.Midnight-Events.ro
@ex pitbull_bog


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 15, 2008 10:35 pm 
Sa tina acolo ma:D
nu ma intereseaza sa fie superbe la orice event .. sa ma tina 1-2 ani ca dupa o iau la treaba iar :>


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 15, 2008 11:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 13, 2006 7:22 am
Mesaje: 804
Localitate: cluj-napoca romania
kamatz sa fii atent la vopsit. nu stiu in loc le vopsesti tu dar eu le-am vopsit vara pe caldura si dupa 1 saptamana insonorizantul tot nu era uscat . dupa aproximativ 2 saptamani a ajuns la punctul de maxima rezistentza

_________________
Va rog ajutati-ma!!!! Hoby-ul meu a scapat de sub control!!!

Outline t6.5 -> 2x RCF lf18n401
Tapco j2500 -> 4x wn15s+bmd750 II
Yhamaga mg16/6 cx
DSP ecler amic24
fidek fpa G12 -> bratze puternice un trup sanatos


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 16, 2008 6:41 am 
pai cam 2 saptamani stau .. de azi (ultima vopsire) pana la revelion :>


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 18, 2009 8:22 pm 
am revenit dupa 3 luni de folosire a planarelor... pot spune ca are rezistenta foarte buna... chiar le-am tarat la propriu si NU se vede mdf-ul, arata foarte bine... mai astept putin si mai dau o mana de vopsea si o sa arate ca noi...


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 22, 2009 7:22 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
hehehe sa imi fac eu putin timp liber si va arat eu practic rezistenta mecanica la insonorizant. Deocamdata am avut timp numa sa stelfuiesc una din boxe si sa aplic stratul de baza. Si surpriza: are rezistenta mecanica :)

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: salutare tuturor
MesajScris: Lun Feb 08, 2010 6:58 pm 
ma bucur ca am gasit acest topic,desi e prea tarziu ptr mine, eu deja am finisat si am vopsit doua incinte. si la fel de mult ma bucur ca am folosit aceeasi vopsea pe care voi o recomandati aici. As vrea sa fac o paranteza ptr cei care nu vor sa arunce niste bani doar ptr pistolul special de vopsit si le-as recomada un pistol care se gasete intr-o trusa completa de vopsitorie pe la orice magazin metro etc. la un pret de maxim 120 roni, doar ca trusa contine multe alte ustensile necesare. acel pistol este usor de recunoscut, este format dintr-un recipient(culoare rosie) si o tija lunga in capat avand o diuza destul de generoasa si reglabila. http://www.sculesiechipamente.ro/Pistoa ... -1917.html. Va doresc cele bune si spor la treaba!!!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vopsire cu insonorizant - 2 planare
MesajScris: Lun Iul 01, 2013 10:14 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Te rog foloseste punctuatia corect. Innebunesc cand vad "..." :!:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vopsire cu insonorizant - 2 planare
MesajScris: Joi Dec 03, 2015 3:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Feb 04, 2013 3:22 am
Mesaje: 12
Localitate: Constanta
Vad ca nu a mai scris nimeni de ceva timp pe aici. De prin 2001 am tot incercat fel si fel de vopsele. Cand sunt proaspat vopsite, toate arata floarte bine si ai impresia ca o sa reziste, dar nu e asa.
Boxele vopsite cu insonorizant(am incercat cam tot ce e pe piata iar cel de la sprint extrabody a fost cel mai ok) + vopsea (am folosit si cea ieftina din magazine, am incercat si auto cu intaritor si una adusa de un prieten din port care este folosita la nave) iar conbcluzia este urmatoarea:
- la transport, boxele vospite cu insonorizant + vopsea s-au zgariat mult mai repede si s-a luat textura mai repede ca cele vopsite cu warnex
- cand am avut sonorizari in aer liber si a plouat, la cele cu insonorizant+vopsea s-a umflat lemnul si a crapat pe toata suprafata boxei, iar la cele cu warnex s-a umflat doar unde era sarita vopseaua sau in unele locuri la inbinare unde erau putin crapate si a putut patrunde apa. Mentionez ca ambele variante erau vopsite cu 5 straturi de vopsea.
- cu toate ca insonorizantul este pentru domeniul auto iar vopseaua aplicata peste insonorizant tot auto, a sarit in unele locuri in care a fost aplicat chitul auto cu fibra. La vopseaua warnex nu am vazut asa ceva, sare si aia...dar in locurile unde o lovesti destul de bine, ca sa nu mai zic ca un top a cazut de la inaltimea de 2,5 m si un colt s-a turtit destul de bine iar vopseaua nu era sarita.

Poti face treaba buna si in felul asta (insonorizant+vopsea) dar nu merita efortul. Prea multa munca, 2 pistoale pentru aplicare, miros de diluant, etc.
Am cumparat destul de recent vopsea Tuffcab care este la fel cu cea warnex, iar din cate am inteles de la Mircea, este mai rezistenta(eu inca sunt in stadiul de vopsire/revopsire) si nu am apucat sa le testez, dar revin peste un an si va spun cum se comporta :) Se aplica foarte usor cu un pistol cu duza mare, nu miroase a diluanti si poti sa vopsesti linistit fara sa te doara capul sau sa te chinui in spatii bine aerisite. Daca vreti sa comandati Tuffcab, cumparati cu minim un kg in plus :) eu cam atat am folosit ca sa ma joc si sa fac probe pana sa obtin textura dorita si sa nu ramana acele dungi de la aplicare(am cautat inclinatia optima la pistol, pt ca cel de insonorizant cu duza mare stropeste rotund si daca nu esti vopsitor, e destul de greu sa dai dunga langa dunga si suprapuse perfect ca sa nu ramana urme, iar ca sa fie mai usor, merge cu pistolul putin inclinat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vopsire cu insonorizant - 2 planare
MesajScris: Dum Dec 06, 2015 11:19 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 05, 2013 10:53 am
Mesaje: 195
Localitate: cluj
confirm ce a spus MIRCEA . chiar ca e rezistenta vopsea Tuffcab , si e la un pret destul de bun , pana in prezent sunt multumit de ia . de 1 an sunt vopsite si inca arata bine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România