The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:43 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 31, 2007 6:31 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
gsmstar2000@yahoo.com scrie:
Multumesc man, daca se poate am sa va trimit pozele sa le punetzi la galeria foto.......



cunosti adresele noastre de mail :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 31, 2007 6:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Felicitari!!! chiar au iesit superb incintele :shock: nu-mi vine sa cred cat de bine arata! :twisted: sunt convins ca isi merita toata munca pe care ai depus-o 8) Inca o data felicitari! 8)
@Nex mufele care l-e ai tu de vanzare au clema aia argintie pe ele? sau sunt numai cu invartire? :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 31, 2007 7:03 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
mufele noastre NEUTRIK sunt EXACT astea:
Imagine
http://www.neutrik.com/content/products ... MSDE_audio

Imagine
http://www.neutrik.com/content/products ... MSDE_audio

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 31, 2007 7:16 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Scuze eram putin confuz in legatura cu "agrafa" aia de sigurantza :lol: am vazut la cineva tot speakon si nu aveau "agrafa" aia...evident erau ceva chinezarii jenante luate de la magazin... :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Detalii Poriect Subwoofer 18''
MesajScris: Joi Feb 01, 2007 3:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 24, 2006 4:40 pm
Mesaje: 59
In urma solicitarii mai multor useri de pe ecest forum de informatii cu privire constructia subwooferelor, vopsirea, etc. am sa detaliez in acest post constructia de la A la Z.


Am inceput prin a taia placajul conform schitei proiectului (din pacate nu pot sa va ajut decat cu adrese din Bucuresti de unde puteti achizitiona placaj gata taiat la cotele cerute de client).

Dupa taierea placajului la cote a urmat asamblarea incintelor, procedeu la care am folosit Bison Montage Kit (am ales acest adeziv puternic in urma testelor facute inainte de asmblarea incintelor cu mai multe tipuri de adeziv) si holzsuruburi cu cap ingropat lungi de 60mm pentru fixarea placilor pana la intarirea definitiva a adezivului.

Dupa asamblare incintelor a urmat astuparea gaurilor ramase in urma fixarii placilor de lemn (capul holzsurubului trebuie sa fie ingropat 2-3mm fata de nivelul placii pentru a fi astupate), la acest procedeu am folosit kit din fibra de sticla (se gaseste la orice magazin auto) dar merge la fel de bine si kit-ul auto normal (am ales fibra pentru ca are rezistenta mult mai mare shi adera mai bine pe orice fel de suprafata). Dupa asuparea gaurilor a urmat slefuirea chitului la nivelul placii si rotunjirea canturilor prin slefuire (se poate slefui atat cu masina de slefuit cat si manual cu hartie abraziva cu granulatia P60 sau P80).

Imagine

Dupa finisarea chitului si aducerea canturilor la forma dorita am aplicat chit de pistol (identic cu chitul auto, numai ca este lichid) pe suprafetele unde au ramas imperfectiuni sau pori ce nu se puteau astupa cu chit....

Imagine
Imagine

A urmat apoi slefuirea chitului de pistol.....

Imagine
Imagine
Imagine

Dupa slefuirea chitului de pistol si astuparea tuturor imperfectiunilor ramase cu chit am aplicat pe toata suprafata incintelor rasina epoxidica (se foloseste la formarea fibrei de sticla), lucru care confera lemunlui atat rezistenta mecanica (rasina patrunde in lemn dupa care se intareste avand in acelasi timp si rol de adeziv) cat si rezistenta la umezeala...

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Dupa intarirea rasinii epoxidice (aproximativ o saptamana) a urmat pregatirea incintelor de vopsit, care a constat in slefuirea instregii suprafete a incintelor cu hartie abraziva cu granulatie P240, descoperirea si remedierea tuturor imperfectiunilor ramase, curatarea intergii suprafete de praf si grasime (se poate folosi benzina).

Imagine
Imagine

A urmat aplicarea filler-ului pe canturi (filler-ul este cunoscut shi sub denumirea de sprit-chit in domeniul auto) pentru a da canturilor o rezistenta mecanica ridicata.
Imagine
Imagine
Imagine

Timpul relativ deuscare al filler-ului este de 10 minute. Dupa uscarea filler-ului am aplicat un strat de insonorizant diluat in proportie de 1/1 (50% insonorizant, 50%nitrodiluant) cu pistolul de vopsit pentru a impregna suprafata inainte de aplicarea propriuzisa a insonorizantului....
Imagine
Imagine
Imagine

A urmat apoi aplicarea finala a insonorizantului in doua straturi folosind pistolul pentru insonorizant. Insonorizantul nu se va dilua la aceste doua straturi (este bine sa faceti o proba pe o bucata de lemn ininte de aplicare si sa reglati inainte presiunea aerului si marimea stropilor). Eu am aplicat insonorizant produs de firma Teroson, nediluat, cu o presiune a aerului de aproximativ 2 - 2.5 bar.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

La o saptamana dupa aplicarea insonorizarntului, dupa ce insonorizantul sa uscat in profunzime (de obicei dupa ce nu mai miroase a diluant), am aplicat vopsea neagra (nu aplicati vopseaua inainte ca insonorizantul sa se usuce in profunzime, intrucat au timp diferit de usacare, vopseaua are nevoie de mult mai putin timp de uscare fata de insonorizant creeand o pelicula deasupra insonorizantului acesta nemaiavand posibilitatea sa se usuce si sa capete rezistenta mecanica maxima)....Am aplicat doua straturi de vopsea neagra la interval de 20 de minute (daca va grabiti nu lasati primul strat sa se usuce, veti avea surpriza ca al doilea strat sa se scurga si sa strice intregul aspect al lucrarii.....

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Am lasat apoi incintele sa se usuce in profunzime aproape doua saptamani dupa care am aplicat materialul fonoabsorbant, am folosit filtre uzate care se folosesc la cuptorul de vopsit (au fost cele mei potrivite fiind de accesi consistenta si grosime ca si cele originale) pe care le-am lipit cu prenadez de peretii incintelor (merge si cu un capsator,dar nu am avut la inemana)......

Imagine
Imagine
Imagine

Am montat apoi accesoriile: manerele, picioarele, mufele,etc.

Imagine
Imagine
Imagine

Conectorii de panou folositi au sunt Neutrik NL4MPR
Manerele sunt cele obisnuite pe care le gasiti pe acest site.
Piciorusele sunt cuparate de la un magazin de piese pentru electrocasnice si se folosesc la masinile de spalat...

Suruburile folosite au fost suruburi normale,suruburi care se gasesc prin magazine pe care am aplicat vopsea nearga cu un spray (din pacate nu prea se gasesc negre pe la noi)....

Imagine

Conectarea electrica a difuzorului la conectorii de panou a fost facuta cu cablu electric cu izolatie siliconica avand doi conductori cu sectiunea de 4mm2... Conectarea conductorului la conectorii de panou a fost facuta prin cositorire pentru a impiedica oxidarea contactelor sau contactul imperfect...

Imagine
Imagine
Imagine

Dupa conectarea conductorului la difuzor a urmat fixarea difuzorului in incinta cu ajutorului a 8 cleme M6 si a 8 suruburi cu cap inbus M6 de 35mm lungime, cu saiba plata si saiba grover pentru a impiedica slabirea accidentala datorata vibratiilor.

Imagine

Dupa fixarea difuzoarelor a urmat montarea plasei de protectie cu 16 holzsuruburi

Imagine

Shi in sfarsit, finish..............

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
[URL=http://imageshack.us][IMG]
http://img518.imageshack.us/img518/4087/50zt4.jpg[/img][/URL]
Imagine

Cablurile pentru aceste boxe au fost confectionate din conductor de 2x6mm2 si conectori Neutrik NL4FX

Imagine

Sper ca aceste informatii va sunt de folos......

Multam mult pentru interesul manifestat fata de acestproiect...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 01, 2007 6:21 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 05, 2007 11:08 pm
Mesaje: 953
Localitate: Alba Iulia/Cluj Napoca
Am ramas fara cuvinte :shock: superbe dea dreptul!!!

_________________
http://www.Midnight-Events.ro
@ex pitbull_bog


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 01, 2007 7:59 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 1:25 am
Mesaje: 414
Localitate: Iashington
arata superb .... nici nu zici ca-s DIY
is curios cum suna :twisted:

aaa .... ceva ce mie nu imi place - portul ala bass-reflex ..... e mare si se vede fundul incintei prin el :? - nu ai avut alta alternativa ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 01, 2007 11:58 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 5:43 pm
Mesaje: 708
Localitate: Oradea
Ce sa mai zici la asa cevA?
Maxime felicitari!

_________________
www.mallpoint.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 02, 2007 12:34 am 
se vede ca ai pus suflet in ele. Felicitari si din partea mea .

Cand o sa apara si celelalte 2 bestii ? :wink: si viitoarele 4pro-uri? :twisted:

@adi_0109 gusturile nu se discuta :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 02, 2007 4:19 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 29, 2006 8:12 am
Mesaje: 381
Localitate: Bucharest
Arata superb, munca de profesionist 100%! Felicitari!

@adi_0206: Se vede asa din cauza flash-ului puternic de camera foto, pe lumina reala nu se vede absolut nimic :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 02, 2007 9:32 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 24, 2006 4:40 pm
Mesaje: 59
Multam tuturor pentru apreciere......


Citat:
aaa .... ceva ce mie nu imi place - portul ala bass-reflex ..... e mare si se vede fundul incintei prin el - nu ai avut alta alternativa ?


:) Don are dreptate, se vede interiorul din cauza blitz-ului de la apratul foto, altfel nu se vede si oricum plasele vor fi acoperite cu burete fonotransparent :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 02, 2007 10:23 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
gsmstar , daca boxele acelea vor fi tavalite, recomand sa pui buretele fonotransparent pe spatele grilajului :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 02, 2007 12:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 08, 2006 10:38 pm
Mesaje: 262
Localitate: Cluj
Foarte,foarte bine au iesit suburile astea.Felicitari! Era bine daca aveai o freza sa intre manerele la nivel.E super finisarea,dar a luat prea mult timp.Cred ca se justifica procurarea unei vopsele Warnex,chiar daca este scumpa.Cum se aud?Esti multumit de sunet?oricum,felicitari!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 02, 2007 2:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 1:25 am
Mesaje: 414
Localitate: Iashington
gsmstar2000@yahoo.com scrie:
:) Don are dreptate, se vede interiorul din cauza blitz-ului de la apratul foto, altfel nu se vede si oricum plasele vor fi acoperite cu burete fonotransparent :)


aha .... in cazul asta .... jos palaria :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 02, 2007 2:11 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 05, 2006 11:55 am
Mesaje: 189
Localitate: BN / CJ
ce sa mai zici la asa ceva!?!?! Aplauzee
Ti-au iesit extraordinar de bine!
in rest ..... pun pariu ca esti super multumit.
felicitariiiiii

_________________
Let The Music Take You There


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România