The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:21 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Sâm Apr 30, 2011 9:49 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Da... salut Domnu Sorin ! :D

Ma rog... trecand peste toata treaba asta, omu cu siguranta nu este cum ti-l imaginezi dar, asta nu mai are importanta.
Nu am afirmat ca Victor stie bine sau nu, sau ca AV e cel mai bun amplif...
M-au deranjat afirmatiile de genul "sub acest nivel, orice este un nimic".
Nu are protectie... ok se poate pune, cine vrea de care vrea...
Intrare balansata la fel... si altele.

Si da am vazut manualele de service... si da si da... concluziile fie ele care or fi, sa fie.

Nu am zis ca nu respect opiniile si mai ales stiinta fiecaruia, atata cat este ea (si nu fac nici o aluzie aici).
Nu stiu cati ani are domn' Victor, ii urez la cat mai multi, dar la varsata lui cu siguranta
voi spune de un amplificator ca este mai bun sau mai slab din anumite puncte de vedere,
dar nu ca, ceea ce este sub acest nivel = 0 (asa s-a inteles nu mai caut textul acum).

De altfel nu eu am venit cu termeni ca :
" Wati manelistici "
" improvizatie de scamator DIY " etc
M-am simtit atacat... :lol:
Ce impresie sa imi fac ? Cum sa reactionez ?
Da, sar calul mult cateodata, dar dupa provocare... Scuze !
Oricum... cum spuneam, nu mai deranjez.
Si totusi Vaya Con Dios suna bine pe wati manelistici :D
Si nu in ultimul rand, nu sunt genul care tine ura si dusmanie in urma unor astfel de discutii...

Numai bine si sanatate !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Ultima oară modificat de Iordache Ionut pe Sâm Apr 30, 2011 11:06 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Sâm Apr 30, 2011 10:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
:* Ce-mi plac mie oamenii care au buton de reset. Nu m-am hazardat cand am zis ca am pretentii de la tine in mod special.
Sa nu crezi ca am fost rau, am incercat intr-un mod categoric sa-ti arat ambele fete ale problemei si ma bucur neincetat ca am reusit pe deplin.
Ne cunoastem de ceva ani si nu-i cazul sa ne certam :) Ar fi de tot rasul la varsta noastra...
Victor e drept ca-i putin radical uneori, dealtfel toti avem cate o toana :), dar te asigur ca nu are nimic cu AV400 si nici cu ce-i ce fac acest amplificator, eu inca il realizez kit si nu mi-am luat nici un set de palme de la el :))
Doar pentru ca-i atat de "ovationat", e simplu si usor de abordat, e foarte cunoscut si a devenit atat de popular, de la acest nivel incep referintele Ioane si tot de la acest nivel il lasa pe Victor nervii :))... Ne plafonam, ce naiba... Trebuie schimbata optica.
Pur si simplu doreste un PRO ieftin care sa fie mai bine realizat, mai usor de implementat, mai simplu de abordat si spera Victor ca va fi cu mult mai de calitate...
Un aspect important care a fost remarcat de Victor si caruia ii dau dreptate implicit, este acela ca scump poate proiecta oricine, dar ieftin si bun nu pot proiecta decat foarte putini, pentru a face asta ai nevoie de multa maculatura, ideile nu cresc in pom si nimeni nu s-a nascut invatat...
Sincer ramanem masca la cate o idee atat de simpla. dar atat de inteligent aplicata, de cele mai multe ori vorbim prin telefon si studiem acelasi manual amandoi, e important cum nu-ti imaginezi sa privesti cu 4 ochi un manual service...
Cat despre incapatanarea ta de a te "izola" de acest proiect gandesc ca-i o decizie luata in pripa, eu zic ca e mai mult decat important sa lasam orgoliile deoparte si in limita posibilitatilor sa incercam o colaborare cu beneficii multiple, fiecare de pe forum poate invata cate ceva si unii dintre noi se pot chiar bucura de acest proiect comun.

_________________
www.hiendaudio.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Dum Mai 22, 2011 7:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Hi-power Lichan Gwen 2x1000W

e interesant si simplu. cine la produs ? am o intrebare intre colector si emitor la super dioda apare un cond de 100micro! oare nu e o gresala?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Vin Mai 27, 2011 5:14 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Constantin Stoica scrie:
Hi-power Lichan Gwen 2x1000W

e interesant si simplu. cine la produs ? am o intrebare intre colector si emitor la super dioda apare un cond de 100micro! oare nu e o gresala?

Este schema unui amplificator produs in China la inceputul anilor 1990 , cred ca de firma DETON , in urma unei colaborari cu o firma americana , preluata acum de Phonic . Acest amplificator mi-a atras atentia prin simplitate dar si prin performantele deosebite .......cam greu de obtinut un compromis eficient ca cel din aceasta schema ! Pacat ca mai are nevoie de un circuit de protectie a incintelor cu releu si bineinteles un limiter performant , sau de filtre subsonice / infrasonice , uneori indispensabile in aplicatiile moderne , cu pretentii PRO . Nu sunt greu de adaugat , pana la urma toate aceste sunt circuite auxiliare , conteaza totusi doar etajul de amplificare de mare putere ! Ca circuit de protectie poate fi folosit cel prezentat de mine in atasament , este o protectie simpla si eficace , usor de implementat .
.............................................
Nu , nu este o eroare folosirea unui condesator de valoare mare in paralel cu superdioda , dpdv alternativ superdioda trebuie sa fie " strap " adica sa prezinte o impedanta cat mai mica intr-o banda de frecvente cat mai mare , astfel ca semnalul aplicat celor doua repetoare care amplifica in curent ( etajul final ) alternantele pozitive si negative sa fie absolut identic . Evident ca se obtine acelasi efect si cu o valoare mai mica ( minim 100 nF ) dar probabil ca proiectantul a tinut cont de faptul ca aveau stocuri mari de asemenea componente........in industrie sunt multe asemenea cazuri " inexplicabile " la prima analiza !


Fişiere ataşate:
Speaker Protect DC.png
Speaker Protect DC.png [ 101.75 KiB | Vizualizat de 9591 ori ]

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Vin Mai 27, 2011 12:01 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Urmatoarele etaje pot fi adaugate amplificatorului , si in acest fel ar putea fi folosit la sonorizari conform scopului initial..........Ce parere aveti ?


Fişiere ataşate:
Signal Fan Control.jpg
Signal Fan Control.jpg [ 55.2 KiB | Vizualizat de 9584 ori ]
led clip signal .pdf [39.18 KiB]
Descărcat de 904 ori
QSC Intrare PRO.pdf [113.6 KiB]
Descărcat de 860 ori

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Mie Iun 22, 2011 12:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 26, 2007 9:18 pm
Mesaje: 35
Localitate: Sibiu
P Victor / hpavictor scrie:
Urmatoarele etaje pot fi adaugate amplificatorului , si in acest fel ar putea fi folosit la sonorizari conform scopului initial..........Ce parere aveti ?

Foarte folositoare, am sa ma apuc sa proiectez cablajul pentru partea de intrare. Ar fi buna si o schema pentru limiter. Cum ar trebui sa fie controlate ventilatoarele in functie de temperatura sau puterea pe iesire?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Mie Iun 22, 2011 8:29 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Cel mai bine ar fi ca ventilatoarele sa fie comandate de nivelul semnalului de pe iesire ( dar fara semnal totusi sa se invarta la turatie mica ) iar protectia termica sa fie actionata de temperatura finalilor ....
Etajul limiter nu este chiar simplu , o sa pregatesc un material in care o sa ofer o solutie practica , usor de construit in regim de amator .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Joi Iun 23, 2011 8:22 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Acesta cred ca este un bun exemplu de filtru subsonic si limiter care ofera rezultate bune cu putine componente electronice ( dar are cateva mici limitari constructive ), mentionez doar ca trebuie reglata amplificarea etajului final in asa fel incat atunci cand intrarea este " tinuta " in frau de limiter sa ofere putere maxima , dar amplificatorul sa nu distorsioneze din motive de supramodulatie . Schema este o preluare de la QSC seria USA 900 . Toate comutatoarele vor fi de tipul " dip switch 8 " , asemanatoare cu cele din imagine cu 8 contacte , din care cele doua ramase libere se vor folosi la conexiunea " Bridged " iar circuitele integrate operationale vor putea fi NE 5532 ( sau dupa gust , TL 072 ) si in locul OTA LM13600 care nu se mai produce se foloseste echivalentul modern LM13700 .


Fişiere ataşate:
dipswitch.jpg
dipswitch.jpg [ 76.28 KiB | Vizualizat de 9496 ori ]
Limiter subsonic.jpg
Limiter subsonic.jpg [ 64.32 KiB | Vizualizat de 9496 ori ]
USA900.pdf [625.89 KiB]
Descărcat de 660 ori

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Joi Iun 23, 2011 9:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 26, 2007 9:18 pm
Mesaje: 35
Localitate: Sibiu
Destul de simpla schema si usor de construit. Se poate pune un led care sa arate cand limiteaza?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Joi Iun 23, 2011 11:09 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Se poate.........acesta este unul din motivele pentru care am scris ca are cateva limitari constructive , se mai poate adauga si un etaj detector de distorsiuni pe principiul IOC adica Input Output Comparator ( o solutie PRO de cea mai buna calitate , destul de dificil de pus la punct si nu cred ca va face obiectul discutiei de fata ) care sa actioneze etajul indicator de clip / limit si o intrare simetrica , o sursa in comutatie de buna calitate , un VUmetru destept ( functie auto RMS + Peak cu mentinere ) si gata !
Avem baza de plecare un proiect de amplificator absolut serios utilizabil in domeniul PRO , relativ ieftin .
Dar este usor de vorbit , este mult mai greu de facut , deoarece realizarea practica este hotaratoare pentru rezultatele finale , de la alegerea solutiei de racire a finalilor pana la fiabilitatea intregului sistem......
Fiind proiect comun doresc sa participe cat mai multi colegi de forum , interesati de proiect .
Sper ca fiecare sa vina cu propriile idei sau contributii , concepte referitoare la cum trebuie sa se materializeze un asemenea proiect.......

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Sâm Iul 09, 2011 10:02 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Va prezint o schema relativ simpla , cu multe idei interesante........este un amplificator de putere mica , dar care merita atentie ! Evident ca nu va invit decat sa urmariti etajul care comanda ventilatorul si limitarea la scurtcircuit etc .
viewtopic.php?f=97&t=12658

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Vin Iul 15, 2011 6:24 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Aici aveti un link cu adresa web a unui realizator de carcase pentru amplificatoare : http://www.carcase-electronica.ro/carca ... _audio.php
Daca cunoasteti alte adrese ale unor producatori seriosi , va rog sa le postati aici .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Sâm Feb 18, 2012 5:05 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Dec 05, 2011 2:13 pm
Mesaje: 7
Localitate: Oradea
Propun si eu urmatoarea schema + pcb a unui amplificator de mare putere pentru cei ce au ganduri criminale.

Imagine
Imagine


Fişiere ataşate:
amplif 2200w.rar [81.66 KiB]
Descărcat de 759 ori
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Mar Feb 21, 2012 6:56 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Schema de mai sus pare a fi o gluma neserioasa............
Daca ai cumva in proiect sa o realizezi ( practic ) te rog sa ne tii la curent cu evolutia acestui proiect " bomba " .
Auditii placute !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Mar Feb 21, 2012 10:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Dec 05, 2011 2:13 pm
Mesaje: 7
Localitate: Oradea
Gluma neserioasa?Nu vad de ce.In fine.As face un aplificator dupa aceasta schema.Singura problema ar fi trafu,in rest .... nu vad care ar fi problema da mna,se pare ca nu toata lumea e la fel.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România