The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:22 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Audio Power 300W +Prezentare constructie
MesajScris: Lun Aug 11, 2008 5:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 11, 2008 6:33 pm
Mesaje: 7
Salut!
Va prezint mai jos lucrarea proprie a unui final audio cu putere de 300W pe 4ohmi si 150W pe 8ohmi, a preamplificatorului si corectorului de ton+balans, a Bass Booster-ului care preamplifica semnalul audio de la 1Hz la 50Hz cu 3 trepte de reglaj, alimentarea in punte dubla a PA-ului , alimentatorul pt. tensiuni secundare , a VU-metrului analogic, si in curand a selectorului digital cu 5 intrari.Preamplificatorul si corectorul de ton sunt echipate cu CI. OPA2134, bass boosterul este echipat cu CI. OPA4134.De asemenea etajul final este prevazut cu controlul turatiei ventilatoarelor si protectie termica a etajului final si este reprezentat prin placuta mai mica montata deasupra placii mari pe radiator. Pe placa cu selectorul digital de intrari mai este un etaj de amplificare(cel de intrare) construit tot cu CI. OPA2134, preamplificarea facandu-se astfel in 3 trepte (etajul de intrare dupa selector,etajul preamplificator corector, si etajul de iesire si atac a etajului final, existent fizic tot pe placa cu preamplificatorul corector.Selectorul de intrare este construit cu CI. LC7818, iar VU-metru este echipat cu CI. TL072. Ofer asistenta celor ce doresc sa construiasca unul s-au mai multe din etajele prezentate mai jos contactandu-ma pe : ioan.liviu51@yahoo.com .
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
[URL=http://g.imageshack.u
Imagine
Imagine
Imagine
[URL=http://g.images
Imagine
Imagine
Imagine

[URL=http://imageshack.us][img]http://img291.imageshack.us/img291/33
79/1000908yc0.jpg[/img][/URL]

Imagine

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
[URL=http://g.imageshack.us/g.
Imagine
Imagine



Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Ultima oară modificat de liv.yo pe Mar Ian 22, 2019 8:09 pm, modificat de 7 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 11, 2008 9:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 21, 2008 5:35 pm
Mesaje: 154
Localitate: Metropola Iasi
cat te-a ajuns tot?
iar pt o comanda de un asemenea amplificator...cam cat ajunge?

_________________
faptele nu vorbele te fac sa fii mare...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 12, 2008 5:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
super constructie...... in sensul nota 10 pentru realizarea ingrijita.....
partea nasoala o sa fie atunci cand o sa trebuiasca pus in carcasa radiatorul ala.... adica o sa iti ocupe loc foarte mare, la ventilarea fortata nu sunt indicate radiatoarele cu aripioare transversale, mai bune sunt cu aripioare longitudinale care din pacate nu se gasesc de cumparat

de curiozitate ce sunt piesele alea mari de pe placuta de deasupra amplificatorului (banuiesc ca e un controler a ventilatoarelor functie de temperatura)?

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 12, 2008 6:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 11, 2008 6:33 pm
Mesaje: 7
Cu respect la toata lumea! Lcrarea a costat aproximativ 350RON,bineinteles fara transformator, iar cele doua piese de pe controlul ventilatoarelor sunt de fapt doua relee, unul trece finalul in starea de mutting, iar celalalt cu rol de semnalizare "ERROR" respectiv "PLAY"pe panoul frontal, cat despre montura unor ventilatoare pe astfel de radiatoare nu este o problema. Fluxul de aerul este impins in sus respectiv in jos, deci circulatia aerului se face foarte bine, conditia fiind aceea ca radiatorul sa fie montat pe planul de jos la cca. 10mm distanta si sa fie revazute cu gauri de evacuare atat capacul cat si planul inferior al carcasei.In ce priveste spatiul de montare, la carcasa pe care eu o am, nu sunt probleme.Daca avem carcasa de casetofon, atunci e o problema deoarece acestea sunt mai putin adanci desi au inaltimea si latimea necesare.Cu racirea nu este nicio problema in conditiile in care am testat acest final, protectia termica nu a intrat in functie la putere max. timp de 30min pe o pereche de boxe PEAVY 400W si apoi pe ELTAX CONCEPT de 250W +un subwoofer de 350W ca cel din imagine:

Imagine


Ultima oară modificat de liv.yo pe Mar Ian 22, 2019 8:05 pm, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 29, 2008 5:50 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 03, 2008 8:37 am
Mesaje: 14
super realizare dar ai putea sa pui schemele si cablajele etajelor
realizate ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 29, 2008 8:35 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 21, 2007 7:30 pm
Mesaje: 224
Localitate: Bucuresti
intradevar arata foarte bine, se vede ca ai dupus multa munca acolo. Felicitari1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 03, 2008 5:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 11, 2008 6:33 pm
Mesaje: 7
Am sa pun si schemele in curand,deocamdata ma straduiesc sa inchei montatul in carcasa care este 90% gata, si panoul frontal.O sa pun ceva foto cu ea terminata foarte foarte curand.Va garantez ca o sa va placa la nebunie cum va arata.I-mi pare rau ca nu o puteti auzi,v-ar putea confirma pe deplin tot efortul depus la realizare,pur si simplu ,,te unge la plamani".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 21, 2008 5:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iul 24, 2008 6:44 pm
Mesaje: 4
asteptam pozele cu lucrarea finala
apropo:spor la treaba


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 28, 2009 9:37 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 21, 2007 7:30 pm
Mesaje: 224
Localitate: Bucuresti
Ma poti ajuta si pe mine cu schema si cablajul de la controlul turatiei ventilatoarelor?


Ultima oară modificat de bogdan.citescu pe Lun Apr 06, 2009 8:54 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 13, 2009 6:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 11, 2008 6:33 pm
Mesaje: 7
Da-mi te rog ID-ul.


Ultima oară modificat de liv.yo pe Vin Sep 11, 2009 10:33 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 01, 2009 9:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 11, 2008 6:33 pm
Mesaje: 7
Si in sfarsit e gata.... :D
Am sa pun si ceva foto .
Multa munca ,dar a meritat.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Yeah -s-au terminat acumulatorii la aparatul foto(':x')


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 19, 2010 2:33 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 20, 2006 8:32 pm
Mesaje: 111
Localitate: UK
Daca poti posta cablajul la sursa te rog.
Nu gasesc nicaieri un cablaj decent. :D

_________________
d(-.-)b


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 19, 2010 11:00 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
suuuper faina realizarea ... este unul din cel mai ingrijit amplificator DIY pe care l-am vazut :) aici se observa rabdarea si devotamentul... stima :!:

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 08, 2010 10:20 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 08, 2010 10:17 am
Mesaje: 1
bine lucrat ... chiar se vede ca ai muncit mult la ea ... daca nu te deranjeaza , pune si schema aici :) sunt sigur ca multi doresc schema :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 08, 2010 12:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 14, 2009 12:38 am
Mesaje: 87
Localitate: Blaj,jud. Alba
Frumos lucrat :)
De schema pentru controlul ventilatoarelor as fi si eu interesat :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România