The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 1:20 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fabrica de difuzoare Eminence
MesajScris: Sâm Mar 16, 2013 9:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
Un filmulet pentru carcotasii care spuneau de eminence ca e facut in china :lol:
Un filmulet foarte interesant, HD!

http://www.youtube.com/watch?v=YmOmtLZUwFo

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Fabrica de difuzoare Eminence
MesajScris: Dum Mar 17, 2013 3:20 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Lorin Netejoru scrie:
Un filmulet pentru carcotasii care spuneau de eminence ca e facut in china :lol:
Un filmulet foarte interesant, HD!

http://www.youtube.com/watch?v=YmOmtLZUwFo


Din pacate Eminence este facut in mare parte in China.

Citat:
Eminence Speaker opens new factory in China
03 July 2007

CHINA: Following over 18 months of preparatory work and a spell operating at a temporary site nearby, Eminence Speaker recently unveiled a new factory in Dongguan, China. The 160,000sq ft facility has been developed "in an effort to better serve Eminence customers that were manufacturing in Asia", writes David Davies.

"To keep growing in the speaker industry we had to either create a presence where the demand was or resign ourselves to shrinking," remarked Eminence president Rob Gault of the latest development in the 41-year-old US company's history.

Based in the Kentucky town that gives the company its name, Eminence produces loudspeakers for brands including Gibson, Fender, Epiphone, Yamaha and SWR. The new factory in China is said to replicate many of the production practices on display in Kentucky, although Gault emphasises that it will not replace the US site.

"The new facility in Dongguan is not an effort to replace the Kentucky factory," said Gault. "Eminence USA remains very healthy and very competitive both in the USA and in our export markets. Our Eminence branded product line has become popular in over 100 different markets, and we will continue to concentrate on that production here in the USA to meet our distributors' needs. On the other hand, Eminence Dongguan will logistically address the needs of our OEM customers manufacturing in Asia. Additionally, we will be serving many of those customers with turn-key products - something that Eminence has never been able to offer before, and with a level of quality and on-time delivery that you just can't find anywhere else in China."

Introduced with a grand opening event in June, the factory is capable of housing a maximum of 400 employees in the air-conditioned dormitories. "We want to take the best possible care of all our employees," said Danny Meadows, Eminence's OEM sales representative. "When they are comfortable and happy, they can concentrate on our proven manufacturing techniques and on building really great quality products. We also know that we have to protect our components and finished goods from the incredible humidity that is so common and potentially destructive in China."


Sursa:
www.eminence.com

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fabrica de difuzoare Eminence
MesajScris: Dum Mar 17, 2013 3:25 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
din pacate nu doar Eminence este produs in mare parte in China ci si celellte branduri pe care le-au cumparat in ultimii ani: Fane si Precision Devices.

Din pacate goana dupa profituri rapide si cat mai mari distruge si aceasta industrie.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fabrica de difuzoare Eminence
MesajScris: Dum Mar 17, 2013 3:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
Au zis si ei in film ca au fabrica in China pentru productia OEM.
Pana acum nici un difuzor Eminence pe care eu l-am cumparat nu a avut scris pe el , made in china.
Pe toate scrie, made in USA.

Sicer sa fiu eu am foarte mare incredere in eminence. Nu a cedat nici o bucata pana in ziua de azi, ditre cele folosite de mine. Au un timbru specific, foarte melodic. Nu au brizbrizuri pe ele, radiatoare sasiu contorsionat in forma de OZN etc. Difuzoare cu design minimalist, robuste, cu sunet placut.
Singura parere de rau e ca nu stiu cat timp mai pot razbi intre atatea gunoaie de pe piata facute pe vapor si prin alte parti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fabrica de difuzoare Eminence
MesajScris: Dum Mar 17, 2013 6:54 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
Totusi e o firma cu o istorie in spate si cu o mare experienta.
Oare de ce e vazuta mai prost decat celelalte b &c, rcf, etc.....pentru ca e o firma mai ieftina?
De sunat sunt multe difuzoare de la eminence care nu sunt deloc mai prejos fata de altele mult mai scumpe.
In sfarsit, mie chiar mi-a palcut ce am vazut in filmulet, niste oameni cu experienta de peste 40 de ani care fac treaba buna :mrgreen: ....am numai difuzoare eminence si sunt FOARTE multumit de calitatea lor.
Absolut niciodata nu am vazut sa miroasa vreunul "a nou", lac sau mai stiu eu ce!

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România