The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:27 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alternativa cablu de boxe - masuratori si teste
MesajScris: Joi Mai 11, 2017 11:30 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Va salut!

Am achizitionat recent niste cablu MCCG (H07RN-F) 2x2,5 mm cu scopul de a-mi confectiona cabluri mai flexibile pentru boxe fara a face rabat la calitate si in acelasi timp scazand costurile.

DEoarece au fost situatii cand am avut nevoie de cabluri lungi la boxe, cele din dotarea de atunci dovedindu-se insuficiente, voiam de ceva timp sa-mi mai iau cativa metri de cablu de boxe profesional ca sa-mi confectionez inca doua seturi de cabluri, singurul impendiment a fost pretul care mie mi se pare cam mare pentru un banal cablu cu doua fire de 2,5mm. Avand in vedere cele expuse am inceput sa caut variante care sa poata inlocui cu succes originalul la un pret cat de cat decent. Dupa ceva cautari si comparatii de fise tehnice si alte specificatii am ajuns la concluzia ca merita incercate cablurile tip MCCG, le stiam si din practica gradul de flexibilitate si incovoiere comparabil cu cel al cablurilor de boxe profesionale.

Asa ca mi-am comandat 150 metri liniri cablu H07RN-F 2x2,5mm si am trecut la ceva masuratori. Intrucat am apucat sa dau unui coleg 30 ml din acel colac masuratorile s-au facut pe restul de 120ml dupa cum urmeaza:

- s-a calibrat zero-ul la multitesterul capabil sa masoare si miliohmi scurtcircuitand cordoanele de masura, astfel incat erorile de masura sa fie cat mai mici;
- s-a masurat rezistenta ohmica a cordoanelor de masura rezultand valoarea de 0,03 ohmi;
- s-au dezizolat capetele cablului si s-au matisat la un capat cele doua conductoare ale cablului;
- s-a masurat rezistenta ohmica efectiva a cablului la capetele ramase libere si s-a obtinut o rezistenta ohmica R = 2,1 ohmi deci daca scadem rezistenta echivalenta ca cordoanelor de masura avem o rezistivitate reala si riguroasa a conductoarelor de 2,07 ohmi si o inductanta serie de 0,10 mH sau 100 uH, asta in conditiile in care cablul era facut colac.
- lungimea exacta a cablului pentru care este valabila masuratoarea este de 119 metri liniari dupa cum se poate observa si in poze.

Dupa parerea mea cablul achizitionat poate fi folosit cu succes ca si cablu de boxe, fiind 100% compatibil cu cel original de boxe, cu marele avantaj al unui pret EXCELENT!!! (pretul final cu transport cu tot a fost de 5 LEI/ML)!!!

Chiar as fi curios de niste masuratori comparative, daca are cineva posibilitatea sa masoare un cablu original de firma (CORDIAL, KLOTZ sau ce mai vreti voi) si sa posteze aici valorile rezultate, sunt curios daca si in ce masura se justifica diferenta de pret (cel mai ieftin cablu de boxe care il stiu eu e undeva la 7,5-8 lei/ml sectiune 2x2,5LEI fara transport).

Daca are cineva o FISA TEHNICA de la un cablu profesional il invit sa posteze, o sa postez si eu fisa tehnica la cablul folosit de mine sa vedem daca exista diferente semnificative macar in specificatiile declarate, pentru ca in specificatiile masurate nu cred ca vor fi diferente semnificative!!!!

Mai jos aveti albumul cu poze:

https://postimg.org/gallery/1tkce23we/

Rog un moderator daca se considera ca nu este incadrat corespunzator topicul, sa il mute unde se crede de cuviinta! Multumesc!

Edit: Am gasit pe undeva pe aici pe forum o discutie despre cablurile de prelungitoare, in special despre cele scumpe gen LINEAX sau TITANEX, ce m-a frapat este faptul ca intr-o poza existenta tot aici pe forum, apare un cablu TITANEX si langa marca apare specificatia H07RN-F 3x2,5G. Asa ca fapt divers am achizitionat si ceva cablu de prelugitoare de 3x2.5mm odata cu cel de boxe si pe cablu in afara de firma apare EXACT aceeasi specificatie!!! Mentionez ca toate cablurile au venit cu certificat de conformitate si garantia producatorului!!! Trageti voi concluziile!!!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Alternativa cablu de boxe - masuratori si teste
MesajScris: Joi Mai 11, 2017 12:02 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Am mutat topicul la sectiunea de discuti avansate. Consider ca aici ar fi locul cel mai potrivit pentru nivelul discutiei, cu masuratori si explicatii tehnice complexe.

Acum, vis-a-vis de cablu

MCCG este pretabil pentru a fi utilizat ca si cablu pentru aplicatii audio.
DAR
- trebuie sa verifici putin comportamentul MCCG-ului la frig. O particularitate a cablurilor pro este mentinerea flexibilitatii chiar si la temperaturi foarte scazute. E posibil sa ai surpriza neplacuta cu MCCG-ul, sa devina foarte rigid la -10 grade.
- o alta problema pe care am intalnit-o este corodarea cuprului. Am niste cabluri destul de vechi care au conductorii negri, oxidati in interiorul jachetei de cauciuc. Nu stiu daca e un caz particular sau nu, dar e bine de luat in calcul. De obicei cablurile PRO folosesc Cu. de tip OFC (Oxigen Free Copper) si nu reactioneaza in timp.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alternativa cablu de boxe - masuratori si teste
MesajScris: Joi Mai 11, 2017 4:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
In ceea ce priveste rezistenta la temoeraturi scazute as putea sa fac un test destul concludent zic eu punand in congelator doua sectiuni de cablu de aceeasi lungime doar cu destimatii diferite. Bineinteles, testul ar fi si mai interesant cu racire cu azot lichid, dar cu toate acestea cred ca si testul cu congelatorul va fi destul de concludent. Singurul impendiment ar fi faptul ca din pacate nu dispun de cablu de boxe PRO, daca se ofera cineva sa doneze in scopuri stiintifice 1 metru sau macar 50cm cablu PRO sa-mi dea un semn in privat, platesc eu transportul.

In ceea ce priveste celalalt aspect semnalat, este adevarat ca MCCG-ul nu se lauda cu OFC, dar trebuie sa fac si aici niste precizari, niste observatii rezultate din luxrul aproape zilnic cu astfel de cabluri. Ceea ce spui tu Mircea legat de oxidarea cuprului sub mantaua izolatoare este adevarat si nu este un caz particular, dar asta se intampla la cabluri fabricate acum ceva timp si care nu respectau foarte riguros standardele de fabricatie. Am patit si eu fenomenul descris dar la cabluri fabricate undeva in 2013 2014 si care au stat mult in deozite fiins nefolosit. Aici mai exista un aspect de precizat tot din ce am constatat eu: doua bucati de cablu de aceeasi sectiune, acelasi nr de conductoare, aceeasi lungime si acelasi lot se fabricatie, unul depozitat ani in magazie si celalalt foloait in instalatii atat in curent continuu cat si alternativ, la reviziile anuale am constatat ca cel utilizat sub tensiune era mult mai putin oxidat decat cel depozitat. Este vorba de un colac de cablu care a fost impartit in sectiuni egale pentru a fi utilizat in instalatii, ce a ramas z-a depozit fiind ulterior montat in instakatie dupa degradarea celui original. Inca o precizare ar fi legat de faptul ca aceste cabluri sunt montate in instalatii mobile la exterior si sunt manipulate cel putin de doua ori pe zi, deci sufera deformari zilnice si este expus la intemperii si variatii de temperatura. Vreau sa spun ca un astfel de cablu montat de mine a cedat fizic, a crapat izolatia excesiv producand scurtcircuit abia dupa 7 ani, o perioada mai mult decat acceptabila zic eu.

Un alt aspect demn de luat in considerare este faptul ca potetialii utilizatori ai acestor cabluri le folosesc de regula la interior si pe timp calduros(lautari, dj). Pentru profesionistii cu scene si volum mare de instalatii evident exista alte solutii cu toate ca si aceasta e dem a de luat in seama!

P.S. O sa pun o poza cu cablul de care spune Mircea ca oxideaza, cunosc fenomenul dar e vorba de cabluri aproape diferite. Diferentele sunt majore si foarte vizibile chiar si in poze, din intamplare mai am si niste cabluri din aceleA. Sincer sa fiu cand am cumparat noile cabluri exact de aspectul acezta al oxidarii m-am temut dar vad ca nu a fost cazul, procesul de fabricatie s-a modernizat mult.

P.S.2 Nu fac re clama nimanui, nu sunt reprezentantul vreunei firme, doar imi expun din experienta proprie!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alternativa cablu de boxe - masuratori si teste
MesajScris: Vin Mai 12, 2017 8:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mai 10, 2009 2:09 pm
Mesaje: 62
Localitate: Bacau
Mircea Bartic scrie:
- o alta problema pe care am intalnit-o este corodarea cuprului. Am niste cabluri destul de vechi care au conductorii negri, oxidati in interiorul jachetei de cauciuc.

Nu este un caz izolat, confirm si eu acest lucru. Cablurile le-am utilizat aproximativ 3 ani pentru boxe, nu au fost probleme niciodata. Doar unul lung(aprox 30 m) utilizat pe partea de alimentare a cedat, posibil din cauza ca cei cu care colaboram nu tineau cont cand strangeau cablul pe rola, nu-i interesa ca-i rasucit sau are ochiuri...trageau de el parca tractau masina. un electrician mi-a spus ca acest tip de cabluri il folosea la utilaje grele in miscare gen macara pod, tocmai pentru ca la frig era flexibil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alternativa cablu de boxe - masuratori si teste
MesajScris: Dum Mai 14, 2017 5:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Cam asa este!! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alternativa cablu de boxe - masuratori si teste
MesajScris: Joi Iul 27, 2017 2:14 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 21, 2017 1:06 am
Mesaje: 22
Localitate: Bacau
my guidelines
1.supradimensioneaza în grosime (da, aici mărimea contează mai mult decât tehnica...) :oops:
2.folosește lungimea corecta sau cel puțin nu ține cablul strâns colac pentru că reactanță inductivă (ce crește odata cu freq) s-ar putea să te trezești cu un filtru trece-jos in plus in rețea. :!:
3.cablul lițat trebuie să fie cât mai fin în sensul mai multe fire pe mm2. mai mult pentru flexibilitate dar si pentru a cobora impedanta la freq inalte (cu cat fregventele sunt mai inalte cu atat curentul tinde sa circule la suprafața conductorului).
4.folosește cabluri cu izolație cu pierderi dielectrice mici. Bine, e o chestie oarecum depășită care s-a dovedit că nu influențează la freq din spectrul audio dar e în lista doar ca da bine la număr... :)
5.cablurile pentru joase nu sunt pretențioase dar tine cont de punctul 1.
Cat despre CuO, se consumă puțin din metal și nu prea influențează conductivitatea cablului că e și el conductor. mai puțin dar e. nu m-ar mira chiar să ajute la "ză edge effect" ăla de la puntul 3. iar putin cositor la capete te scapă de contact imperfect. :idea:
Nu știu cum fac altii dar eu manevrez cam aceleași cabluri de ani buni, conectori am mai stricat dar cablul în sine niciodată. a, și eu sunt ăla care enervează oamenii normali că imi strâng cablurile în 8 stilul palma-cot... :twisted:

_________________
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alternativa cablu de boxe - masuratori si teste
MesajScris: Lun Sep 25, 2017 12:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
:D Like pentru postul de mai sus, vad ca mai sunt si oameni normali in tara asta... :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România