The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:04 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: O parere
MesajScris: Joi Oct 03, 2013 10:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 05, 2010 10:08 am
Mesaje: 48
Localitate: tg frumos
As dori pe viitor sa achit 2 boxe pentru a le folosi la petreceri cu muzica de pe calculator.Tineti cont ca le voi folosi ca satelit dar si ca full-range.Ce ati alege din aceste modele.Sau ce imi recomandati.
RCF ART 325A
RCF ART 415A
DB Techologies Opera 402 D
FBT maxx 5a
Dynacord F150
JBL SRX 712-M
Electro- voice zx5


Ultima oară modificat de valentin hutanu pe Vin Oct 04, 2013 11:57 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: O parere
MesajScris: Vin Oct 04, 2013 9:07 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Fbt maxx6a ca fullrange si dyna f150 ca satelit .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O parere
MesajScris: Sâm Oct 05, 2013 9:12 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
valentin hutanu scrie:
As dori pe viitor sa achit 2 boxe pentru a le folosi la petreceri cu muzica de pe calculator.Tineti cont ca le voi folosi ca satelit dar si ca full-range.Ce ati alege din aceste modele.Sau ce imi recomandati.
RCF ART 325A
RCF ART 415A
DB Techologies Opera 402 D
FBT maxx 5a
Dynacord F150
JBL SRX 712-M
Electro- voice zx5


ai insiruit aici o gramada de boxe fara prea mare legatura intre ele
ai full-rangeuri de lemn, de plastic, sateliti si monitoare
unele active altele pasive

problema se poate transa usor pentru ca multe din ele sunt de vanzare pe forum la preturi destul de bune
incepem cu inceputul

art325A
boxe bune, suna tare, sunt usoare... mici probleme cu sunetul la modul ca suna specific RCF, adica metalic cu medii pronuntate. Mie personal nu imi plac.

art415A
din prima dezavantaj fata de cea de mai sus pentru ca are driver mai mic si e clar ca raspunsul este altu
suna binisor, au ceva inalte mai dragute spre deosebire de art3-series
sunt usoare si e chiar o placere sa pleci la cantare cu ele
nu stiu daca pot fi numite chiar full-range.... dar pentru petreceri cu numar redus de invitati poti sa le folosesti cu un mic boost pe joase

Db Opera
nu am vazut/testat, dar stiu ca erau la thomann la un pret foarte redus iar de aici nu pot crede ca`s cine stie ce roata de avion

fbtmaxx5a
am de vreo 3 ani o pereche care si-au scos banii de multe ori
super boxe, putin cam grele potrivit unor puturosi
sunet specific FBT cu bass pufos si inalte scoase in fata
au corectii pe 3 cai pe ele ... lucru care-l vad un mare avantaj fata de cele de mai sus
probleme la partea de limiter in sensul ca nu te poti baza sa le lasi pe mana unor dj drujbari ca le gasesti ori cu driverele arse ori cu difuzoarele de bass, ori cu ambele
merg full-range fara nici un fel de probleme ... faci petreceri cu 100 de oameni

fbtmaxx6a (nu este pe lista dar merita mentionat)
grele si astea la randul lor
putere net mai mare decat maxx5a
raspunsul in frecventa nu mai este chiar acelasi, driverul de 2" facand putin posibila reproducerea inaltelor celui de 1"
corectii 3 cai... bla bla bla
merg ca fullrange in mare fel, canti cu ele si lumea se uita dupa subwoofer pe sub masa
partea de limiter nu am testat ... oricum suna tare si rare momentele in care vei avea nevoie de limitare

dyna F-150
niste monstruleti ca dimensiuni
sunetul e specific dyna, bass placut si inaltele de la DH-3 care iti fac gaura prin cap
dezavantaj ca is pasive si nu stiu cum suna pe amplificatoare de proasta calitate
merg fullrange cu boost pe joase

jbl jrx712m
monitor dedicat
usoare ..... foarte usoare, mare smecherie cu difuzoarele alea ale lor cu differential drive
poti baga putere cu vagonul in ele si suna pe masura
putin cam liniar suna si asta nu e tocmai placut la urechea de manelist.... totusi sunt monitoare
pasive

zx5
un fel de F150 mai mici, mai usoare si fara bas
bune ca sateliti
aiurea ca-s pasive


din toata lista asta eu as alege FBT maxx6A
merg si la moara si la gara, au corectii pe ele si 900 W
15" + 2" activ capabil sa faca fata multor provocari
sunt model mai vechi si e problema cu eventuale componente de schimb, dar daca ai grija de ele nu vei avea nevoie de serivce
costa 1200 E pe forum... chiar merita

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România