The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:59 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Cu ce difuzoare v-ati inceput &quot;viata audio&quot;?
Ming Sound 7%  7%  [ 20 ]
. 15%  15%  [ 43 ]
Paudio 15%  15%  [ 43 ]
RCF 3%  3%  [ 8 ]
Beyma 2%  2%  [ 6 ]
18Sound 2%  2%  [ 5 ]
Selenium 1%  1%  [ 3 ]
Precision Devices 1%  1%  [ 4 ]
alte marci 54%  54%  [ 153 ]
Voturi totale : 285
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 20, 2008 9:17 am 
stii tu ce stii. :wink:

am vazut faza cu rekonul la tweeter. nu prea-s deacord cu asta :D


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 20, 2008 9:36 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 13, 2006 7:22 am
Mesaje: 804
Localitate: cluj-napoca romania
am in garaj 4 boxe de prin 80" identice doar ca una are basul ars. sunt romanesti pe 3 cai 8" 5" si ceva tweeter. destul de vintage? :lol:
este in cluj un tip care aduce de dincolo amplificatoare vechi. sunt care sunt reparate sunt care sunt originale..amplificatoare cu carcasa de lemn tot felul de maranrz. yamaha, pioner universum m-ar tenta sa imi fac o colectzie

_________________
Va rog ajutati-ma!!!! Hoby-ul meu a scapat de sub control!!!

Outline t6.5 -> 2x RCF lf18n401
Tapco j2500 -> 4x wn15s+bmd750 II
Yhamaga mg16/6 cx
DSP ecler amic24
fidek fpa G12 -> bratze puternice un trup sanatos


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 20, 2008 10:00 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
adircf scrie:
stii tu ce stii. :wink:

am vazut faza cu rekonul la tweeter. nu prea-s deacord cu asta :D



astea de acum is virgine 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 20, 2008 10:01 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
noobsound scrie:
am in garaj 4 boxe de prin 80" identice doar ca una are basul ars. sunt romanesti pe 3 cai 8" 5" si ceva tweeter. destul de vintage? :lol:


suna a Jazz

acelasi bass si inalta ca si pe POP

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 20, 2008 2:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 11:13 am
Mesaje: 265
Localitate: Husi
nexus3 scrie:
noobsound scrie:
am in garaj 4 boxe de prin 80" identice doar ca una are basul ars. sunt romanesti pe 3 cai 8" 5" si ceva tweeter. destul de vintage? :lol:


suna a Jazz

acelasi bass si inalta ca si pe POP

Da-mi voie sa te contrazic, Mircea. La Jazz-uri basul e de 8", iar la Pop-uri de 6-6,5". Intr-adevar tweeterul e la fel. :idea: :wink: Suna fain tare boxele originale (am si eu o pereche de Jazz-uri ). :wink:
Adi, stiu la care difuri RFT de 6VA te referi, cele dual-cone 6"x9", care se gasesc si in boxele de la pick-up-uri precum Bellcanto. 8) :wink: Au facut si romanii ceva copie dupa el, la vremea lui. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 20, 2008 6:27 pm 
le vinde baiatul ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 20, 2008 10:07 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
da, ai dreptate

nu sunt de 8"

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 21, 2008 11:09 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Aug 02, 2007 10:21 pm
Mesaje: 98
Localitate: Covasna
Are bunica-mea un radio capri pe lampi, are 2 difuzoare RFT ovale de care zici tu, Adi, dar n-as crede ca m-ar lasa bunica mea sa le dezmembrez pt. asa ceva. Radioul are un amplificator incorporat de 2x6W pe lampi, care suna fenomenal cu difurile lui
Poate daca o mostenesc, o sa fac rost de ele dar e posibil sa o reconditionez :roll:

_________________
Execut pagini web la cele mai mici preturi. Detalii pe privat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 21, 2008 1:41 pm 
pastreza tot pt tine si merita reconditionat.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Nu mai stiu exact cum...
MesajScris: Joi Mai 15, 2008 7:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 19, 2008 8:49 pm
Mesaje: 212
Localitate: romania/sibiu
Eram doar un pusti, aveam vreo 10 ani, sau asa ceva daca nu umpic mai marisor, cand am fost prima data la discoul meu din oras, la un bal pentru copii. :D Acolo am descoperit ca imi place muzica si imi place sa ascult "tare", tin minte si acum piesa cu ciocolata de la genius :D daca nu ma insel.Eram deja pasionat de acest domeniu, am mai crescut intre timp, si aveam un difuzor de 8" nu mai stiu ce marca si de la cine dar in orice caz era foarte bun la vremea aceea dar era putin reconditionat avant 2 cm din caucuic lipita cu super glue :lol: pe care l-am bagat intr-un tub de carton cu o grosime de vreo 2 cm, si lung de 30 cm pe care l-a laminat frate-meu cu fibra de carbon deoarece difful avea diametrul mai mare si nu intra perfect in tub :D , eram in culmea fericirii, tot atunci am inceput si cu genul de muzica pe care il asc si astazi: rock dar nu neglijez nici houseul si tot ce apartine de el. Aproape de zilele noastre, am reusit sa achizitionez doua saluri de 12" cauciucate + 2 tweetere ., aceste marci se gaseau in magazinul respectiv, si cu acestea persista si astazi, am facut prima data din saluri 2 boxe cu basul jos si tweeterul undeva sus, am amplasat sus 2 bassreflexuri dar am constat ca nu avea randament, am mai plasat un tub la mijloc dar nici asa, de precizat ca salurile sunt de 150 rms, si ca prietenul meu electronist le-a constriut doua bobine ptr diffuri de vreo 300 w :D . Vazand ca niccum nu ies la cale cu randamntul boxelor, si mai furand meserie de la altii am luat fata boxelor am pus una noua care acum avea numai salul dar in partea de sus si jos canal de "respiro" nu am pus nici un fel de material fonoabsorbant .O boxa are vreo 90cm inaltime vreo 50 lungime si 40 latime. Mai sa fie in varianta asta noua rupea tot, avea si un subbass placut tot ce iti doreai, aceste boxe le mai am si in ziua de azi. Acum ascult pe doua boxe cartonate :lol: de 15" marca visaton de 300w facute de mine impreuna cu un prieten dupa schema originala recomandata de site materialul fonoabsorbant este vata sticlata , dar inca nefinalizate(avand nevoie inca de goarna si de manere), filtrul nu e cel original, a fost calculat foarte precis de catre amigoul meu(electronist), asa + inca doua medii de 25cm sal cartonate de 250 rms buc, + cele doua tweetere .(acum intelegeti de ce trebuie neaparat sa achizitionez noi difuzoare de inalte), mediile si tweeterele le-am conceput o cutie, filtrul era de asemenea facut de amicul meu, aici va pot spune ca la difurile de medii am atasat un condensator de 100 uF la 100 v, ca sa aibe si umpic de bass :lol: midbass. Amplificatoarele sunt doua dintre care unul facut de mine si tipu ungurubulan(amicul) 8) continanad doua module de 200 rms si doua condensatoare de 22000 uF, dar cu traful am avut de furca deoarece scotea o tensiune prea mare, a trebuit sa dau jos tolele si am luat din sarma, umpic mai mult decat trebuia, iar cand l-am asamblat nu am mai incaput toate tolele :lol: :lol: :lol: dei este cu vreo 2 3 volti mai putin, dar nu conteaza, ca mere foarte bine, ia-m adaugat doua ventilatoare (zici ca e o turbina) cand statia e in standby cutia provine de la un technics modificata si ea, si celalat amp este unul original in care tot mi-am bagat ghearele si i-am schimbat condensatoriide 6800 uF before si after 22000 uF + adaugarea inca unui ventilator care scotea caldura(avea doar unu care sufla in interior), am o obsesie pentru ventilatoare :lol: ,ampul este un lqp900 cica 300rms dar departe de a fi aproape de aceasta valoare, oricum designul este OK, dar mosfetu carpit :lol: de mine este mai util 8) . Cam asta este pana acum istoria audioului meu, sper ca nu se va inchea insa aici nici pentru mine nici pentru voi :D . Multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi romanul meu, sper ca a meritat, Si va doresc in continuare tuturor succes in achizitionarea noilor sisteme audio si o rezistenta indelungata. Cu stima Adi !

_________________
Audio = Cristal


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 16, 2008 1:57 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
1979.

Am primit cadou un casetofon unguresc, care avea puterea amplificatorului de doar 0,5W ( cu 5% distorsiuni ).

Dupa cateva luni, am luat radioul cu lampi al bunicului meu, un Stasffurt dinainte de razboi ( la propriu ), si l-am folosit pe post de amplificator.

Difuzorul era cu electromagnet ( o bobina in locul magnetului permanent ) si suna foarte bine ( era un twin cone de 10 inch ). Cred ca radioul avea un amplificator ( pe lămpi ) de vreo 15 - 20 w rms.
Dupa aceea, am cumparat niste difuzoare twin cone- eliptice, de 6w, am bagat 4 bucati intr-o cutie de lemn ( o noptiera veche ) si gata boxa.


Ultima oară modificat de Dan Nita aka DNA pe Sâm Mai 17, 2008 8:54 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 16, 2008 10:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
eu am inceput cu boxe tehnoton de 8VA erau negre din plastic ordinar (incinta inchisa) care am umplut-o cu vatelina (mi se parea ca suna mai bine).. teoretic aveau difuzoare bulgaresti de 20VA........ la care am construit din doua kituri IPRS BANEASA - amplificator 15W un fel de amplificator....
bineinteles ca am reusit sa parlesc acele difuzoare... (de fapt s-u stricat mecanic - s-a desprins bobina de con si s-au rupt firele leonice... saracele difuzoare se incalzeau de nu puteai sa tii mana pe magnet).... apoi au fost inlocuite de ceva difuzoare clarion care se parea ca se aude bine..... apoi au fost vandute

urmatorul pas a fost confectionarea unor boxe cu difuzoare amfiton de 75W rusesti si inaltele de 16VA aferente cate 2 difuzoare intr-o incinta amplificate de 4 tda 7429 in punte cate 2....... se auzea super la vremea respectiva..

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: what the fuck
MesajScris: Sâm Mai 17, 2008 9:22 am 
eu am inceput cu o mika investitzie in 6 pickupuri alegro tehnoton..cu tot cu boxe ..amplificare de 3 VA..
sau montat toate amplificarile in doua cutii de pickup....
boxele sau lipit una peste alta si asa au luat nastere doua coloane de toata frumusetzea..
putere toatala era de 6x3 VA.
apoi cand am vazut ca sunt cautat cu muzica pe la showuri..am inceput sa investesc intrun deck grunding cu cap de sticla..cu greutatea de vreo 9 kg..(fenomenal de greu de carat)
apoi am vandut boxele cu amplificare la un var si am cumparat doua difuri de 15" chinezesti cu membrana verde..(urata culoare...de care am scapa cu crema de papuci :twisted: )
urmatoarea investitzie a fost un club 2000 de 2x 30 VA,la care nu dupa mult timp sau adaugat si boxele..
dupa ce am scapa de astea m-am dat pe vermone...
ce nu am avut si imi doresc e un mixer vermona cu amplificarea de 100VA cu 6 canale(seria 1060 de la mixerele vermona)
dupa ce am scapat de vermona am inceput cu leningrad si cu peavey..
apoi am descoperit celestion si mag :twisted:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: what the fuck
MesajScris: Sâm Mai 17, 2008 6:03 pm 
. scrie:
ce nu am avut si imi doresc e un mixer vermona cu amplificarea de 100VA cu 6 canale(seria 1060 de la mixerele vermona)


Cauta pe forum la K o n la sectinea vanzari. Parca era un tip ce vindea unul si in stare perfecta.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 17, 2008 7:59 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 02, 2006 8:51 am
Mesaje: 475
Localitate: Sibiu
cand eram cred ca in scoala generala am inceput cu un difuzor de 0,5w si un walkman STEREO, care, culmea ironiei era mono, si un transformator chinezesc care se incingea de il luau toti dracii, le-am dezmembrat pe toate si le-am bagat intr-o cutie de carton si mi-am facut primul casetofon, ulterior i-am adaugat si electronica dintr-un radio comunist pe baterii, dupa ceva timp, l-am facut mai sexy si l-am bagat intr-o sticla de 2L de fanta, ulterior am trecut pe domeniul "profi" din televizorul diamant demolat cu toporul, am obtinut un difuzor si niste lemn cu care mi-am facut prima boxa, dupa cativa ani am primit un casetofon panasonic, la vremea aceea rupea gura targului, dupa ceva vreme mi-am luat niste cutii de unitre cu difuzoare de 6" auto pe care le-am legat la amplificarea televizorului si asa a inceput taraboiul, apoi au venit un amplificator pe stk-uri de 2*50w pe care l-am macinat in vre-un an si jumatate, un deck, vre-o doua cd-playere, si multe amplificatoare care si-au dat duhul, si din lipsa de bani, a trebuit sa invat sa le repar, toate au fost cumparate cum spunea si adircf din alocatii


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România