The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:41 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Cu ce difuzoare v-ati inceput &quot;viata audio&quot;?
Ming Sound 7%  7%  [ 20 ]
. 15%  15%  [ 43 ]
Paudio 15%  15%  [ 43 ]
RCF 3%  3%  [ 8 ]
Beyma 2%  2%  [ 6 ]
18Sound 2%  2%  [ 5 ]
Selenium 1%  1%  [ 3 ]
Precision Devices 1%  1%  [ 4 ]
alte marci 54%  54%  [ 153 ]
Voturi totale : 285
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 05, 2008 12:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 27, 2007 9:24 pm
Mesaje: 52
Acum 17 ani cu 2 eliptice dintr un radio din cele uriashe cu lampi
Cred ca si astazi s-ar numi difuzoare
In 95 mi am cumparat 2 itt de 12" cu membrane albe bobine de 2" shi cred ca vreo 100w
Pentru ele am reprodus la milimetru 2 amplificatoare pe care vermona le facuse mono .Eu le am pus in aceeasi cutie
In 2000 am facut (dupa ureche) 2 ordin 4 cu difuzoare de 75w facute la Balti + medii din niste boxe vermona .Erau nishte difuzoare de 15 cu un randament ceva de speriat Iar pe inalte am folosit 2 goarne tonsil Acestea din urma erau folosite in general in boxele unitra .Tot atunci am cumparat shi primul crossover(un philips auto) pe care l am folosit in 2 cai
Dupa asta am facut o pauza pina in 2004
Atunci am achizitionat ceva difuzoare pt mashina de care nu am fost multumit si am tot cumparat shi adunat pina cind mi am dat deama ca la cerintele mele doar 2x sd18 el ma pot multumi]
Din pacate aceshtia nu incap in mashina la mine sub nici o forma
Asha incit am trecut la treburi serioase
Acum am 4 1850 uri cu sd18 inauntru si deja visez la 16 bucati :D
Treaba asta pare a se transforma in boala la cap....


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 05, 2008 2:33 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
aa vermona

am clonat si eu pe vremuri cateva bucati pe la clubul de electronica

100W in 4 ohmi din +/- 42 V
finalii initiali erau cam greu de procurat, asa ca foloseam 2N3055 si mai apoi 2N3773...

visam la variante cu un brat de finali in paralel pt aplicatii mai brutale, dar m-am calmat rapid.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 04, 2008 7:41 am 
sincer faza cu sunetul chiar e boala GREA RAU !... cu cat ai mai mult cu atat vrei mai mult .. am inceput afacerea cu inca un prieten, nu eram prea optimisti ... :) dar uite ca am reusit sa ne facem un sistem cu care putem dinamiza putin piata din buzau.. :) care credetima , sunt oameni care ne cheama pentru ca vad CEVA MARE. CEVA MARE = ceva bun sigur!.. in cazul nostru subwooferul este ceva mare , si chiar este si ceva bun :) doresc sa isi implineasca fiecare visul lui in sunet :)) pentru cei care nau inceput deja , ar fi mai bine sa va ganditi de 2 ori inainte sa incepeti ceva..


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: primul sistem de hifi ,pa
MesajScris: Dum Dec 07, 2008 11:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Si eu am avut o multime de difuzoare, scos din radio-tv,cand am fost 12 ani :lol:Amplificare radio-casetofon. Acum sunt 28 :? Candva la anul,1996-1997 am avut primul difuzor de categoria P.A Ceva USSR.12" full range,30wati.A mai fost si ceva romaneasca 12,5 wati,12".Amplificare Elecromures :D Am avut si Vermona si Unitra 50w,65w,75w si 90w :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 23, 2008 3:12 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 10, 2006 6:24 pm
Mesaje: 210
Localitate: Lugoj
Am inceput si eu cu multe difuzoare scoase de prin tv radio si le legam la radiocasetofoane apoi un mag mayak dar primul sistem mai serios a fost cu doua difuzoare magnat sub300 de 12" 200wrms la 4ohmi cu care am facut fullrange pe 3 cai cu tweetere dinalea de masina micute de la magazinul de 35 si medii ceva dibeisi parca nu mai retin exact.si pe care aveam legat un amplificator made in china mingsound de 30w rms la 8 ohmi pe canal dar eram foarte multumit pe vremea aia.Acum am ajuns la ev,hk,eminence.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Eee
MesajScris: Sâm Mai 23, 2009 12:01 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Ei, la mine sint de insirat cam multe...

La boxe mi-am facut prima oara o incinta de 12W cu 4 difuzoare de 3W/4 ohm eliptice de la radio Gloria,la care adaugasem un difuzor "numai pt inalte" tot un difuzor de 3W/4 ohm, patrat, la care ii inchisesem fantele din sasiu cu carton prespan, lipit cu prenadez, evident difuzoare Electronica.
Ca filtre pusesem un singur condensator de 2,2uF/63V, nepolarizat,doar pe inalte.

Se auzeau frumusel, insa nu stiam pe atunci de bass reflex si alea alea,si cutia suna mai bine fara capacul din spate, boxa pusa in sufragerie, sub masa unde aveam acvariul cu pesti.

Din cite imi aduc aminte, aveam 2 piese pe o caseta, care imi placeau mult cum suna basul la ele, prima piesa am aflat mai tirziu ca era interpretata de BLACK SLATE si se numea "Amigo", iar cealalta Donna Summer - Grand Illusion, deh nu aveam lista la caseta...

Pe urma am modificat fata boxei, si am scos difurile electronica de 3W(2 cam zbirniiau), si am pus de la cineva dintr-un radio vechi pe lampi, 2 difuzoare RFT Eliptice de 6W/4 ohm, cu pilnie de inalte,legate in serie,si lasat si diful de inalte.

Ca amplificator, primul facut a fost clasicul "Amplificator 10W", la plic, costa 99 lei si se livra fara radiatoare si cu tranzistoare finale SN100 sau cine era mai norocos prindea 2N3055/5 cu Vce la 20V, eu am prins un set care avea 2N3066/6 la 60Vce!

Culmea, primul amplif la plic facut a functionat impecabil, alimentat la 30Vcc dintr-un traf de 24V 5A / facut de celebra fabrica din Bucuresti, Electrotehnica, care acum nu mai exista ca au darimat-o nenorocitii, si pusesem ca radiatoare, niste table de aluminiu, taiate la foarfeca :oops: ...

Cu ea am dat banchetul in clasa a 8-a, adusese un coleg de clasa un magnetofon ZK246, si o boxa electronica industriala de 16VA/4 ohm, boxa ce avea in ea 2 difuzoare de 8VA,versiunea de 8 ohmi, cele hexagonale cu suspensia de cauciuc, legate in paralel.
Am scris VA in loc de wati, deoarece asa se scrie pe toate boxele produse de Electronica Industiala.

Doamne ce vremuri.... :roll:

Mai pe urma am urcat la un amplif de 50W/4 ohm , alimentat la +67Vcc, nesimetric, o schema din Tehnium,care cred mai functioneaza si astazi, la un tigan lautar de prin chiajnna (de o mai trai), avea condensator de decuplare de 2200uF/50Vcc, finali TESLA KD503S un traf tot Electrotehnica facut la comanda, 55 Volti in secundar cu sirma de 1,5mm2, o punte 10PM2 (pt prima oara vazusem cum arata o punte de 10A) si filtraj Siemens 4700uF/80Vcc.

Toate piesele erau "procurate" din Electrotehnica, aveam pe cineva acolo, si ma descurcam, deh ceea ce este in poza asta


Imagine

facea minuni pe vremea lui Ceausescu, oriunde te duceai cu ea, se deschideau usile,chiar si la pescuit cind mergeam, dadeam 1 bucata sticla paznicului, si le lasa sa dam in "crescatorie"...

Pe urma am urcat usor la puteri mai mari, am inceput sa experimentez si sa execut amplificari cu alimentare simetrica, anii au inceput sa treaca,au inceput sa apara piese(sa se gaseasca),etc etc etc.

Primele boxe "de fabrica" cumparate, au fost o pereche de Jazz de 40W/4 ohm/3 cai,comprimate, sunau EXCELENT pt vremea aia, parca 1986-1987, nu mai stiu exact, le cumparasem de la cineva cu 2000 lei, bani ce-i strinsesem din alocatie si, din ce facusem de sarbatori cu "Mos Ajunul" si cu "Steaua" si "Sorcova".

Le-am tinut 1 an, si le-am vindut unui prieten cu 3000 lei,dupa care mi-am cumparat boxe "Star" de 80W/4 ohm, tot 3 cai, tot comprimate, numai ca aveau bass de 10" si sunau mult mai bine.

A mai trecut timpul si am gasit la cineva boxe "Meloman", si am dat starurile unui prieten f bun(ma batea demult la cap sa i le vind lui),am pus diferenta si am luat melomanele(asta se intimpla deja prin 92-93).

Cu melomanele am facut si prima nunta,in 1993 sau 94, nu mai stiu exact, deja atunci aveam 2 Akai GX-F31,un mag GX77(superscula), statie 2x150W facuta de mine, cu alimentare simetrica 2x60Vcc, lucram in club ca Dj, si cistigam f f bine, mai ales pe dedicatii, toti banii facuti, inafara de salariu, ii stingeam sa-mi iau scule, salariu in casa si pe haine... :lol:

Frumoase amintiri.......... :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mai 24, 2009 12:04 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Feb 23, 2009 3:48 pm
Mesaje: 112
Localitate: Roma (Italia)
De vreo 3 ani ma pasioneaza proaudio, am lucrat la cateva mini proiecte si am citit foarte multe subiecte pe forum si totusi, am reusit sa construiesc ce ma pasioneaza de numai 2 ani incoace. Am inceput cu ceva de la . numai sunt sigur cum se numesc difuzoarele si acum am inceput sa folosesc difuzoare Ciare. In viitor as vrea sa incerc 18sound si rcf :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 19, 2009 5:59 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Da, cele de la magnetofoane, cand erai sef daca aveai unul stereo. :lol: si legat le young chun imi suna cunoscut, parca am avut un tweeter ceva de genul asta... :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 28, 2010 9:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 28, 2010 8:08 pm
Mesaje: 285
Localitate: Galati
Eu am inceput cu dibeisi...si nici un an nu am.Acum am .(gunoi chinezesc..aii?:))) ) :) .la anul p.audio.si tot asa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 28, 2010 10:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Probabil, esti un tanar de 16-18 ani. Bine ai venit pe forum!

Eu am inceput cu 2 difuzoare scos, din radio Electronica Bucuresti si am mai avut una,(oval cam 8"X5")de la un tv Astronaut(pe lampi),cand am fost 14 ani, dca amintesc bine.

Primul set difuzoare ,tip:P.A. am cumparat de la casa de cultura in 1997. 2 buc. 12" , 30w - 6 ohm + 2 buc. 12" , 12,5w romanesc. :P :D

In 1998 am avut S.A.L !Somogyi Elecronic, hungary..care a devenit acum, chinezeala.DAr.. am fost rege cu ei..in cartier ,(2 incinte mochetate,ft frumos, din PAL18) 8)

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 01, 2010 1:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 09, 2009 11:30 am
Mesaje: 60
Localitate: timisoara
difuri de vermona , cervin vega , garry , reflex

_________________
www.musicservice.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 14, 2010 5:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
eu am inceput asa:
-cu niste woofere de 12" (daca le putem zice woofere :D) ...din alea rusesti, "amphiton" sau "amfiton" nu mai stiu exact cum se numeau, le vindeau basarabenii prin bazar si ziceau ca au 75w la 4 ohmi ...doar ca pe la 50w iesea fum din ele :))
-aveam un mega-amplificator pe vremea aia Electronica AS2050 daca isi aduce cineva aminte de ele (etaj final cu 2n3055 daca imi aduc bine aminte)
-niste tweetere tot rusesti radiotehnika 15w
-filtre: un condensator nepolarizat de 2.2 la 63v...si pe bas un condensator de 3.8 la 100v plus o bobina de vreo 500 spire pe aer diametru 4cm (nu mai stiu exact inductanta) ...nr de spire il stiu ca bobinam de-mi sareau capacele :D
-derulam casetele cu creionul pana-mi amortzeau mainile :P
- reglam capul de redare de la deck cu surubelnita pana mi se parea mie ca se aude mai bine
- puneam la boxe cablu telefonic :))
....si multe alte traznai pe care nu mi le mia amintesc acum

P.S. cea mai mare traznaie pe care am facuto in domeniu: am inseriat 2 transformatoare 220v-3v deh...imi trebuieau 6v ...transformatoarele fiind bagate in aceeasi priza :)) va imaginati ce a iesit.... ramas noaptea pe intuneric + bataie de la parinti =))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mie Feb 16, 2011 11:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Aug 21, 2010 2:12 pm
Mesaje: 13
Localitate: BUCURESTI
pricop doru scrie:
eu am inceput cu boxe tehnoton de 8VA erau negre din plastic ordinar (incinta inchisa) care am umplut-o cu vatelina (mi se parea ca suna mai bine).. teoretic aveau difuzoare bulgaresti de 20VA........ la care am construit din doua kituri IPRS BANEASA - amplificator 15W un fel de amplificator....
bineinteles ca am reusit sa parlesc acele difuzoare... (de fapt s-u stricat mecanic - s-a desprins bobina de con si s-au rupt firele leonice... saracele difuzoare se incalzeau de nu puteai sa tii mana pe magnet).... apoi au fost inlocuite de ceva difuzoare clarion care se parea ca se aude bine..... apoi au fost vandute

urmatorul pas a fost confectionarea unor boxe cu difuzoare amfiton de 75W rusesti si inaltele de 16VA aferente cate 2 difuzoare intr-o incinta amplificate de 4 tda 7429 in punte cate 2....... se auzea super la vremea respectiva..

ma intereseaza difuri amfiton de 75w


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu ce difuzoare ati inceput?:) Ming Sound sau...
MesajScris: Mar Mar 01, 2011 6:58 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 20, 2010 6:28 pm
Mesaje: 88
Localitate: Galati, Galati
eu cu 2 dif chinezesti de 8" si o combina audio universum 2x10w..combina in sensul radio+caseta+pick up..
cand era vorba de vreun chef prin cartier se stia:
"-Cine vine cu muzica?
-Gabi,normal"

dar prima mea "inventie" a fost un walkman cu doua difuzoare la 0,5w,puse intr-o cutie de carton...
pe la 12 ani am primit de Craciun un casetofon mic..iar la 13 ani i-am facut o statie, prima mea statie de 1x10w cu binecunoscutele 2n3055..asta bineinteles cu ajutorul lui tata :) .. tare mandru mai eram de ea :lol:

_________________
more power :twisted:
if you can't beat them,join them


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu ce difuzoare ati inceput?:) Ming Sound sau...
MesajScris: Dum Mar 06, 2011 10:25 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Aveam in casa un amplif electro mures 2x15W cu 2n3055 si 2 boxe cu difuri rusesti de 8" si pe inalte erau niste difuri romanesti de 4" cu spatele acoperit...
Nu mai stiu ce filtre aveau, cred ca doar un condensator pe "inalta"...
Erau facute de bunicul meu, si ampliful cumparat de tata.

Mno astea nu au fost ale mele... eu am intrat in posesia a 2 difuri romanesti ovale de 6W de banda larga de 6"x9" (parca) prin 1988, la care am facut 2 incinte bass reflex ochiometrice...
Nu stiu ce parere asi avea acum de sunetul lor, dar atunci aveam impresia ca darama blocul :lol:
Erau amplificate de un doua kituri de 10W dinalea de se gaseau atunci neansamblate cu 2N3055... :mrgreen:
era deja un amp avasat, dupa un an de cand intrasem in lumea asta la "parcul pionierilor" :D

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 84 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România