The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mie Apr 24, 2024 6:25 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 174 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 1:01 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
DNA scrie:
Radu, nu poţi aprecia un difuzor, numai după QTS.

Nu il apreciez numai dupa Qts. Nu am scris tot ce am gandit, dar spre exemplu daca ma tenteaza o incinta bassreflex atunci compar difuzoarele dupa (Qts^2)*Vas. Asadar din acest punct de vedere Qts-ul si Vas-ul mi se par importante. Apoi ma uit la Xmax. Daca are Xmax mai mare si ceea ce rezulta din calculul de mai este mai mic fata de alt difuzor atunci ar iesi ( teoretic ) o incinta mai mica n care pun un difuzor cu Xmax mai mare.

DNA scrie:
Nu mă apuc să îţi fac terorie, ci îţi dau doar nişte exemple de difuzoare foarte scumpe şi apreciate, recunoscute a fi unele dintre cele mai bune difuzoare de subbass.

Toate acestea, au un QTS mai mare 0,29, ajungând şi până la 0,45


Sunt doar nişte exemple, menite să ilustreze că nu există o regulă imuabilă. Totul depinde de implementare şi aplicaţie. Pentru un horn de bass, aserţiunea ta despre Qts, poate să fie corectă, dar pentru un difuzor conceput să lucreze într-o incintă mai mică, cu radiaţie directă, Qts nu semnifică obligatoriu "un control mai bun al membranei".

Nu spun ca nu ar fi cele mai bune difuzoare de subbas in bassreflex pt ca nu am auzit pana acuma niciunul.
Totusi un Qts de 0,43 nu mi se pare mare, mi s-a parut mare cel de peste 0,6 al difuzorului de 18" al seriei SN2.


DNA scrie:
De exemplu, un difuzor cu o prestaţie deosebită pe bass, era QSL QS15P20. Conform oricărui program de simulare, dădea un răspuns ciudat, dar programele se înşelau. În momentul când îl bagai într-o incintă de 120 litri, acordată la 50Hz, obţineai un bass foarte bun, curat, controlat şi fat, aproape ca la un 18", departe de ceea ce dădea simularea. Să te uiţi cât era Qts-ul.

La fel este şi cu simularea cursei. Eu nici nu mă mai uit la acest parametru, atunci când fac o simulare, pentru că nu este calculat corect de nici un program. Poate o fi matematic, dar în real life, este departe de cursa reală.
În simulare îmi este dată o cursă de 20mm la 100w rms/25Hz, iar dau cu putere de 600w, fără nici un HPF şi totul este ok, cursa totală nedepăşind 10 - 15mm, chiar şi în free air.

Nu stiu unde sa ma uit ca pe site nu mai e pdf-ul lui.
Raspunsul la simulare ar putea fi simplu: din cate mai tin minte parca avea Xmax mic nu ? Daca luam in calcul ca Xmax-ul arata limita la care BL-ul ajunge la 75% fata de momentul in care bobina nu primeste semnal, puteam sa na gandim un pic cat de mic va ajunge daca trece de Xmax si cu cat se va deplasa mai mult cu atata va fi franta mai tare, deoarece forta difuzorului scade. Asadar motivul e evident. ( la fel cum a spus si Sharky )

DNA nu vreau sa se creada ca eu contest calitatea produselor P Audio, dar din punct de vedere al parametrilor mi se par mai slabe decat seriile vechi.


Oricum, tot urechea este cea care decide in final, si nu cifrele de pe o hartie. Dar cand nu poti folosi urechea te folosesti de ceea ce ai, si anume de cifre. :roll:

PS: Astia de la McCauley is penali:
Performance Overview
Freq. Response (-3dB) 20Hz - 800Hz
Recommended Enclosure Volume 170ft³
4813.86L

Asta da volum de incinta :lol:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 1:10 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
ala e dif de debara. :lol:

Radu : nu-s mai proaste, ci adopta alta filozofie, a descris-o DNA.
Pentru genul acela de boxe sunt bune. Pentru boxe cu care suntem noi obisnuiti nu prea se potrivesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 1:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Radu scrie:
Recommended Enclosure Volume 170ft³
4813.86L

Tocmai mi-am imaginat un sistem super portabil de la ei :lol: :lol: :lol:
Vreo 20 de basi de 480 de litrii :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 2:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Driverele si difurile de la 8"-15" mi se par ok dar de difurile de 18" nu sunt multumit asa dupa parametri si dupa filozofia mea. Cel putin ude as vea sa le folosesc eu.
la 18" tot SD 18 e bestia. Ce mi se pare in "neregula" cu aceste difuri este ca magnetii sunt prea mici si astfel au incercat sa compenseze problema cu alte metode. Dupa cum sa mai discutat creste pretul materialelor si probabil de acesta sunt facute asa. Dupa parerea mea asa nu prea evoluam, degeaba avem incinte mici si cu watajul mare productorii ar trebui sa se gandeasca la o eficienta mai mare. Puetere mai mica si sa sune de te rupe in doua. Dar daca totul merge pe bani atunci normal ca mai bine fac diful in asa fel ca sa pot sa scriu pe el 1000 W pentru ca majoritatea si asa in W calculeaza un sistem. Dar dupa parerea mea daca ar fi posibil sa fie un sistem cu spl mare si putere mai mica atunci si difurile ar fi cumparate mai bine. Dupa cum spunea si nexus preturile ampurilor scade si normal daca as avea un amplificator de mare putere atunci as cumpara mai multe difuri. Cel putin dupa parerea mea asa in ro multi o sa-si cumpere difuri de la . pentru ca nu dispun de banii pentru un amplificator mai mare.
O alta problema ce ma deranjeaza este ca la difurile de 18" e destul de mic EBP ul de la 47-90 astfel nu le mai putem folosi in hornuri asa de lungi si fara horn lung cu fs ul ridicat nu se poate compensa problema. Acum totul va depinde si de pretul difuzoarelor dar sunt sigur ca pretul va fi putin mai ridicat.
Oricum acum doar filosofam totul se va dezvalui cand le vom asculta.


Ultima oară modificat de B. Szilard pe Mar Ian 15, 2008 3:00 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 2:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Sharky scrie:
Radu : nu-s mai proaste, ci adopta alta filozofie, a descris-o DNA.
Pentru genul acela de boxe sunt bune. Pentru boxe cu care suntem noi obisnuiti nu prea se potrivesc.


Am inteles.
Oricum, deocamdata raman la Wn meu 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 4:19 pm 
ce atata qes, qts, vas, xmax, re, bl ?

asta dif adevarat de subwoofer. parametrii ca nici in vise nu-ti poti imagina. 8)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 4:43 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
In vise apar doar difuri cu putere aparenta, inductanta mare ca sa urce bine in frecventa si parametri estimati din dimensiunea bobinei si a gogosilor servite...pardon a dustcap-ului de pe difuzor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 4:53 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
sZISZI scrie:
Dupa parerea mea asa nu prea evoluam, degeaba avem incinte mici si cu watajul mare productorii ar trebui sa se gandeasca la o eficienta mai mare. Puetere mai mica si sa sune de te rupe in doua.

Nu exista ceea ce vrei tu. Adica nu prea ai cum sa cresti eficienta in banda joase de frecvente si restul sa ramana intact.
Ca si exemplu luam un difuzor de 15" de subwoofer si unul de 15" de midbas. Au membrana de aceeasi suprafata, dar cel de subwoofer are mms-ul mai mare pt a avea Fs-ul mai scazut, si totodata are si o bobina mai mare ( Xmax mai mare ) - si ca si diametru si ca si lungime - pt a putea msica mai mult aer si pt a rezista la puteri mai mari pt a ajunge la acelasi spl cu satelitul. In schimb, celalat de midbas are bobina mai mica, Xmax mai mic ( ca doar nu trebuie sa reproduca 40 Hz, asa ca de ce sa crestem Xmax-ul daca nu va fi folosit niciodata astfel incat sa-l depaseasca ) pt ca va opera in cel mai rau caz de la 60 Hz in sus ( in foarte multe cazuri chiar de la 100-120 Hz in sus ) asa ca nu vor fi probleme din acest punct de vedere. Intrucat bobina va fi mai usoara, sensibilitatea creste pt ca totdata scade masa partii mobile.
Asadar un difuzor de 15" de subbas poate sa ajunga ( in ziua de azi ) cam pe la 95-96 dB la 1 W in incinta , si aste pe partea de subbas, iar unul de midbas poate sa ajunga si la 100 dB la 1 W, dar evident pe partea de peste 100 Hz, iar pe partea de subbas ajunge la maxim 90 dB la 50 Hz, pe cand celalalt poate sa ajunga linistit la 95 dB la 50 Hz: asadar castigi eficienta in zona de frecvente joase, dar pierzi mai sus si invers.
Astfel orice difuzor este un compromis, la fel ca orice boxa.
Nu poti scoate subbas adevarat dintr-o cutie de reflex mica, dar daca il procesezi si impingi multa putere in el se poate. Astfel el trebuie sa fie capabil sa reziste mecanic ( si la putere si si la deplasarea conului ). Evident vorbesc de bassreflex.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 7:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Stiu ca nu se poate sun constient de faptul ca asa este totusi asta ar fi diful ideal. :) . Toate problemele pe care le au difurile noi sunt magnetii prea mici. Si cam atat, si cu tot ce am zis mai sus cu spl si toate acestea vroiam sa zic ca imediat e mai usor sa gasim o alta tehnica un alt tip de difuzor daca tot creste pretul la magneti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 7:44 pm 
Radu scrie:
Adica nu prea ai cum sa cresti eficienta in banda joase de frecvente si restul sa ramana intact.


poate cand o sa avem si noi o venerabila varsta de 40 de ani... :roll:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 7:59 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
sZISZI scrie:
Stiu ca nu se poate sun constient de faptul ca asa este totusi asta ar fi diful ideal. :) . Toate problemele pe care le au difurile noi sunt magnetii prea mici. Si cam atat, si cu tot ce am zis mai sus cu spl si toate acestea vroiam sa zic ca imediat e mai usor sa gasim o alta tehnica un alt tip de difuzor daca tot creste pretul la magneti.


cred ca glumesti

mai mari de atat si rup sasiul :lol:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 8:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Poate ca e prea slab sasiul ca exista difuri cu BL mai mare. de ex flagship 18ELF are BL de 25.17 si inamicul lui care il bate si pe SD este rcf L18n402 care are bl de 29. Si este tot neo. Si este bun is din punctul de vedere al altor parametri (qts, spl, qes, EBP, etc). iar pretul este cu 10 ron mai mult decat un SD :)

Rcf ul nu era intentionat nu vreau sa provoc nimic cu asta doar ca in momentul de fata de asta mi-am adus aminte


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 8:11 pm 
here we go again. :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 8:53 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
dar nush de ce vorbiti voi de difuri din poze...

stati sa ajunga, sa apara 2-3 filmulete facute de nexus, dna...sa ajunga si la noi, si apoi vedem ce le mai trebuie, magneti, spl...

eventual le punem langa astea mai vechi, sa vedem comparativ.

acu facem n pagini de discutii teoretice pe baza a cateva pdf-uri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 8:59 pm 
stiti ce-am realizat eu din 9 pagini din topicul asta ? 3 chestii:

1. ca nu m-am uitat niciodata pe un pdf de la wn15S (cred :? ) si sincer nu ma prea intereseaza. urechile mele mi-au dictat ca e un difuzor bun si-mi ajunge

2. mi se pune pata pe asta

3. sZIZI a mai invatat cate ceva in absenta lui


Ultima oară modificat de user eliminat pe Mar Ian 15, 2008 9:01 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 174 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România