The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 26, 2024 11:22 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 174 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 14, 2008 6:20 pm 
nexus3 scrie:
totusi faptul ca incintele ies mult mai mici este extrem de imprtant acum ca avem acces la aplificatoare de mare putere mai ieftin ca oricand.


da-mi 3 exemple.


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 14, 2008 6:23 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
un exemplu ulta ieftin ar fi phonic

la 12 mil ai 1.5K RMS (sau pe aproape) in 8 ohmi (bridge)

acu 5 ani, abia daca primeai un amplificator de 2x300W la banii aia , si ala cam rusesc/ucrainean/chinez.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 14, 2008 6:30 pm 
Stai sa socotesc


deci 4 boxe mk 215 egal 4 phonic max 2500 egal vreo 80 kg :D

Prefer sa car 2 planare :D cu wn18


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 14, 2008 6:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 08, 2006 10:38 pm
Mesaje: 262
Localitate: Cluj
Phonic unde este facut?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 14, 2008 6:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
WOOFERS scrie:
Eu ma refeream de exempu la difurile de la Paudio care au aparut acum si au Qts aproape de 0.4 si Fs sa fie cuprins intre 36hz-50hz si VAS-ul destul de mic.
Eu zic ca aceste difuzoare intr-adevar sunt cele mai potrivite pentru bass(subbass)!

Asta depinde de ce incinta le faci.
Oricum, am avut hp-15w, care avea qts de 0.6 din cate tin minte. Era bun de bubuiala, dar numai bubuiala. Wn-15S in schimb e alta viata. Ce-i drept e cam de 2-3 ori mai scump, dar qts-ul este jumate, pe cand fs-ul este aproape acelasi ( parca 35 si 40 daca nu ma insel pt hp respectiv wn ): kick excelent, cateodata imi da un pi cimpresia de bubuiala ( dar asta dupa ce ascult vre-o 2 luni la niste sateliti care au F10 pe la 70 Hz si cam atata ), dar apoi pun cate-o inregistrare bine facuta si ma mir de ce e in stare. De spl nu mai vorbesc.
Gandeste-te la modul urmator: Qts-ul spune cat de bine este capabil difuzorul sa controleze membrana. UC cat e mai mic cu atata e mai bine contolata. De aia difuzoarele pt horn au qts mai mic comparativ cu cele pt bassreflex, unde un Qts intre 0.29 si 0.33 este destul de bun, deoarece si group delayul ramane in limita lui normala, spre deosebire de horn unde trebuie qts mic pt ca membrana sa fie tinuta sub control foarte bine, chiar mai bine decat in bassreflex. Aici putem vorbi si de xmax, care e de obicei mai mare pt difuzoarele de bassreflex si un pic mai micut pt cele de horn. Evident ma refer pt subwoofere, si nu pentru celelalte tipuri de hornuri ( kick, midbas ). Oricum deviem d la subiect, dar in concluzie: pt bassreflex un qts in jurul valorii de 0.3 un Fs cat mai jos un Vas la fel mic si un Xmax mare sunt parametri cheie pt un subwoofer care si cobora jos si are nevoie si de cutie mica.

Pot sa confirm spusele lui Sharky: 8pw3 nu are kick deloc, nici in vtp. Acolo ar fi o explicatie, care ar spune ca ceea ce iese pe spatele hornului este defazat de wooferul in sine si din cauza aia are un sunet mai de boom boom, ca si cum ar fi un delay.

@Sharky dupa sesiune daca ai ceva timp liber poate facem o proba cu PA800K 8)

Referitor la seria SNII la parametrii nu mi se pare deloc ca seamana cu cea veche: cea veche avea Qts chiar de 0.17 ( adica era foarte buna pt medii si medii bas, deoarece controla membrana foarte bine ) - parca sn15mb daca nu ma insel - spre deosebire de cea de acuma.
Pana nu o sa le aud nu pot sa-mi dau cu parerea exact, dar din parametrii mi se pareau mai straluctie celelalte serii. Ca si fapt divers, parca sunt mai indragostit de wn-ul meu acuma decat eram inainte daca ma uit la seriia SN. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 14, 2008 7:13 pm 
phonicul daca avea puterea reala la 4 ohmi era prea perfect. :roll:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 14, 2008 8:03 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Romeo scrie:
Phonic unde este facut?


la baietii cu ochi oblici 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 14, 2008 11:11 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Asa e. Scrie si pe el din cate tin minte.


Ultima oară modificat de Sharky pe Vin Apr 10, 2009 9:07 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 14, 2008 11:22 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
P-audio au facut difuzoare pentru mai multe aplicatii si pentru mai multe stiluri de muzica, nu va obliga nimeni sa cumparati varianta LF , puteti lua ELF care are Qts-ul mai mic.

sunt totusi unii din cei mai buni proiectanti din industrie acolo, nu cred ca si-au bagat piciorul acum :lol: 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 1:10 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Radu, nu poţi aprecia un difuzor, numai după QTS.

Nu mă apuc să îţi fac terorie, ci îţi dau doar nişte exemple de difuzoare foarte scumpe şi apreciate, recunoscute a fi unele dintre cele mai bune difuzoare de subbass.

Toate acestea, au un QTS mai mare 0,29, ajungând şi până la 0,45


JBL2242
http://www.jblpro.com/pages/pub/components/2242.pdf
http://www.proaudioland.com/home/Genera ... ctCd=2242H

JBL2241

http://www.jblpro.com/pages/pub/components/2241.pdf
http://www.usspeaker.com/jbl%202241H-1.htm

JBL2226
http://www.jblpro.com/pages/pub/components/2226.pdf
http://www.proaudioland.com/home/Genera ... ctCd=2226G

McCauley 6258
http://www.mccauleysound.com/component_ ... cfm?ID=124

McCauley 6174
http://www.mccauleysound.com/product_sp ... cfm?ID=126

B&C 18TBX100
http://www.bcspeakers.com/index.php?sez ... one_prod=2

Sunt doar nişte exemple, menite să ilustreze că nu există o regulă imuabilă. Totul depinde de implementare şi aplicaţie. Pentru un horn de bass, aserţiunea ta despre Qts, poate să fie corectă, dar pentru un difuzor conceput să lucreze într-o incintă mai mică, cu radiaţie directă, Qts nu semnifică obligatoriu "un control mai bun al membranei".


De exemplu, un difuzor cu o prestaţie deosebită pe bass, era QSL QS15P20. Conform oricărui program de simulare, dădea un răspuns ciudat, dar programele se înşelau. În momentul când îl bagai într-o incintă de 120 litri, acordată la 50Hz, obţineai un bass foarte bun, curat, controlat şi fat, aproape ca la un 18", departe de ceea ce dădea simularea. Să te uiţi cât era Qts-ul.

La fel este şi cu simularea cursei. Eu nici nu mă mai uit la acest parametru, atunci când fac o simulare, pentru că nu este calculat corect de nici un program. Poate o fi matematic, dar în real life, este departe de cursa reală.
În simulare îmi este dată o cursă de 20mm la 100w rms/25Hz, iar dau cu putere de 600w, fără nici un HPF şi totul este ok, cursa totală nedepăşind 10 - 15mm, chiar şi în free air.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 6:27 am 
pai chestia asta cu , cursa membranelor , majoritatea programelor(daca nu toate) o calculeaza pe sinusoidale si de acolo apare asa mare :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 9:42 am 
cred ca DNA stie asta. :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 10:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
nexus3 scrie:
un exemplu ulta ieftin ar fi phonic

la 12 mil ai 1.5K RMS (sau pe aproape) in 8 ohmi (bridge)

acu 5 ani, abia daca primeai un amplificator de 2x300W la banii aia , si ala cam rusesc/ucrainean/chinez.


Pe mine nu prea ma incanta produsele de la phonic sunt cam pe la Behringer e acelasi clasa, poate cu putin mai bune. In fine eu ma refeream la faptul ca ar fi mai bine cu SPL mare si putere mai mica sau SPL mare si putere mare. Stiu ca nu e usor sa faci acest lucru dar totusi. Un amplificator bun si acuma costa de la 20 mill in sus. Mai mult ma deranjeaza EBP-ul mic. In fine asteptam difurile sa le testam si noi si dupa acea vom vedea cum sta treaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 10:49 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Dr4g0n scrie:
pai chestia asta cu , cursa membranelor , majoritatea programelor(daca nu toate) o calculeaza pe sinusoidale si de acolo apare asa mare :D



Eu consider ( după ani de comparaţii şi teste, inclusiv cu LEAP ) că softurile de simulare nu prea pot să ia în considerare absolut toţi parametrii. De aceea, de cele mai multe ori, apar diferenţe, uneori foarte mari, între ceea ce rezultă din calcul şi ce descoperim "pe teren".

Iniţial, mărturisesc că acordam o importanţă deosebită calculelor şi simulărilor, dar, datorită diferenţelor găsite, am ajuns la concluzia că softurile sunt bune doar pentru o imagine de ansamblu, care să te ajute atunci când calculezi un port sau să vezi care difuzor ar fi mai potrivit ( teoretic ) pentru un volum dat.

Singurul lucru precis, asupra căruia nu am observat diferenţe, a fost frecvenţa de acordaj a incintelor BR, evident, ţinând cont de marja celor 10-15% ( sau chiar 20% ) a valorilor parametrilor T/S.

Până la urmă, chiar dacă ceea ce spun ar pare o banalitate, singura probă concludentă, rămâne cea a ascultării efective. Abia atunci poţi să îţi formezi o părere clară, presupunând că ai la îndemână tot ce îţi trebuie, ca să poţi face teste.

Aş vrea să mă fac bine înţeles.
Nu mă refer doar la difuzoarele Paudio.
Treaba asta e valabilă pentru orice marcă, sau aplicaţie, fie că sunt boxe de concert, de instrument, de hifi sau audiofile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 11:22 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Evident ca nu apreciem numai dupa Qts.


Ultima oară modificat de Sharky pe Vin Apr 10, 2009 9:09 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 174 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România