The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Apr 23, 2024 3:26 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 10:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Of Nomad
Nu despre asta era vorba, vreau să-mi fac un amărât de sub şi deja polemizez cu toti pe tema care firma e mai buna. Problema e cat se poate de simpla - la aceiasi bani sa iau PAudio FL-18ELF sau RCF L18P300ND si de ce unul si nu celalalt?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 10:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
costas scrie:
Of Nomad
Nu despre asta era vorba, vreau să-mi fac un amărât de sub şi deja polemizez cu toti pe tema care firma e mai buna. Problema e cat se poate de simpla - la aceiasi bani sa iau PAudio FL-18ELF sau RCF L18P300ND si de ce unul si nu celalalt?

Am inteles ce ai vrut...
Dar asta incercam sa-ti explic Diferentele se vad in pret deoarece unu e brand smecher cu performante mai ciuciu (RCF) si altul este totusi un producator consacrat de componente audio (Paudio)
Paudio:
1.Este destul de ieftin la performantele care le are.
2.Este "up to date" la tehnologie.
3.Sunt extrem de rezistente.
4.Daca nu citesti pe www.paudiothailand.com si compari cu rcf.it nu o sa-ti dai seama niciodata de diferente(singur te edifici cel mai bine).
5.FL este net superior difuzoarelor de la B&C care este bossul rcf-ului.
Scoate si tu de pe site manualele tehnice ale difurilor si vezi si tu ce capabilitati au ....si mai ales ca inteleg ca vrei sa-si construiesti o incinta va trebui sa o acordezi conform difului.

Acel dif de la RCF este un difuzor de comert nu are tehnologia adevarata(eu nu sunt asa de sigur ca magnetul acela duce diful pana-n 2000 w program pentru acest lucru eu unul as lua FL-ul fara nici un gand in plus).
Dar subscriu EU l-as lua daca tu vrei altceva... C'est la vie...

6.Mai multe nu-ti voi spune te las sa te documentezi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 10:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
DNA scrie:
Costas, uite cum putem face.
Cumperi un FL şi un RCF, le testezi o săptămână cum vrei tu, pe boxele tale.
Dacă nu îţi place FL-ul, îmi trimiţi difuzorul şi eu îţi restitui banii integral, fără nicio întrebare sau discuţie. Suporţi doar costul transportului, nimic mai mult.

Evident, mă aştept să îl priesc înapoi întreg, fără membrană spartă, descentrat sau ars. Eu te pot ajuta în felul acesta. Difuzorul respectiv este al meu personal, fiind destinat testelor. Nu reprezintă vreun impediment sau vreun deranj.

Suplimentar, pentru a fi treaba şi mai ok, poţi să îl trimiţi înapoi, iar eu îţi trimit unul nou, sigilat în schimb, în cazul că te decizi să cumperi.
Crezi că este sufiecient de rezonabil ?
Dacă da, atunci rămâne să mă anunţi când şi dacă te decizi.

Fără legătură cu topicul actual, dar pentru că subiectul acesta a început să mă cam incite, eu propun oricui citeşte acest topic un test.

Cel mai ieftin driver de 2" de la Paudio ( BMII-D750 ) îl pun la încercare cu cel mai scump de 2" de la RCF. Să vedem care sună mai bine.
SPL, bandă de frecvenţe, muzicalitate, fiabilitate, distorsiuni, whatever.
Lăsăm preţul deoparte şi testăm doar difuzoarele.

Putem face inclusiv testul suprem.
Dăm tare şi vedem care driver crapă primul.

Are vreun fan RCF suficient sânge în instalaţie ?
Dacă da, este invitatul meu să facem testările respective, oricând doreşte domnia sa.

P.S.
Singura rugăminte ar fi să nu ne întrecem în măsurat de ghiuluri cu sigla RCF pentru că eu nu am ghiul cu Paudio, nici nu o să îmi fac vreodată vreun ghiul şi este foarte probabil să pierd la capitolul "imagine de firmă dă firmă de jmekher"



PS:Uitete ce garantie ti-a dat DNA (Importatorul Paudio pe Romania)

La alte difuri nici macar nu-ti zic cati wati au :)) :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 10:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
DNA
Iti multumesc foarte mult pentru amabilitate. Din cate stiu eu incinta trebuie acordata in functie de difuzor asa ca imi va fi destul de greu sa fac 2 incinte pentru 2 difuzoare doar pentru a le testa. Nu e cazul. Multumesc inca odata. Am mai citit niste lucruri si cred, totusi ca o sa merg pe FL. Intradevar RCFul de care spun pare cam budget ... sa zic asa fata de FL. O sa merg pe FL-18ELF cu proiectul http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=5143
Ceva modificari la proiect? E cazul?

In prima faza DNA voi comanda accesoriile dar o sa trimit un e-mail.

Multumesc DNA si tuturor. Nomad multumiri de asemenea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Nomad
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 10:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
Nu ai pentru ce...
O observatie si te las,poti sa dai cu ochii peste ea sau nu tot aia este pentru mine.
La banii pe care ii investesti pe un FL poti sa investesti mai mult in plywood sa-ti faci ceva Horn loaded ;) ca sa sa-ti faca si incita rolul fata de difuzor.
Cel mai oke este ca poti sa-ti faci ceva compact,eu iti recomand un folded horn (impaturit) si ai sa vezi ce te ajuta(nu stii niciodata daca le vei duce si afata) dar chiar si intr-o sala sunt mult mai oke decat simplele bass reflex,in fine fa ce vrei eu ti-am dat un sfat.
In rest succes si asteptam poze :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nomad
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 11:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Nomad scrie:
Nu ai pentru ce...
O observatie si te las,poti sa dai cu ochii peste ea sau nu tot aia este pentru mine.
La banii pe care ii investesti pe un FL poti sa investesti mai mult in plywood sa-ti faci ceva Horn loaded ;) ca sa sa-ti faca si incita rolul fata de difuzor.
Cel mai oke este ca poti sa-ti faci ceva compact,eu iti recomand un folded horn (impaturit) si ai sa vezi ce te ajuta(nu stii niciodata daca le vei duce si afata) dar chiar si intr-o sala sunt mult mai oke decat simplele bass reflex,in fine fa ce vrei eu ti-am dat un sfat.
In rest succes si asteptam poze :wink:


E interesant proiectul si nu e atat de complicat pe cat pare la prima vedere. O sa studiez povestea. Una peste alta, sala in care activez ca "resident" nu prea permite sa zic asa: e pe structura metalica si mai are un etaj deasupra pe grinzi metalice. Vibreaza doar cu cele 2 Maxx 5 ale mele dar cu un Horn Loaded. Eu am nevoie de un sub pentru a nu mai chinui FBTurile in peak toata noaptea si pentru momentele de house si/sau manelelor (inevitabile) din timpul petrecerilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Nomad
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 11:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
Cum vrei,nimeni nu a zis sa dai tare,doar sa ai tehnologia pe mana.

PS:Cine a zis ca trebuie sa dai puterile tare,poti sa le tii si incet nimeni nu se supara,numai ca ramai cu niste boxe mai eficiente.

PS:Proiectul daca stii sa citesti politehnic un plan de boxa nu ai probleme.
Ca sunt destule si-ti sugerez sa mergi pe ele,sa nu te apuci de vreo inventie sa arunci bani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 11:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Clar ca nu ma apuc de inventii.
Aici http://forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=24 ar fi o varianta nu stiu daca si pentru FL. Cred insa ca raman pe BR.
Multumesc inca odata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Nomad
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 11:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
http://www.speakerplans.com/index.php?id=1850horn

Mergi pe asta ca e mai bun...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 8:07 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
Raman pe BR. E cam mare asta - vreau ceva mai portabil.
Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: ceva
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 9:12 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 07, 2008 8:58 am
Mesaje: 648
Localitate: Bucuresti/Berceni
Dan,

ca tot veni discutia despre difuzoare pe aici, vreau parerea ta personala legata de intrebarea de mai jos.

Crezi ca este indicat sa pun in locul lui C15-400B un SN-15LF (seria noua),intr-un BR de aproximativ 140L :?:

_________________
Mackie CFX12-MKII - Mixer
Behringer DCX2496 - Procesare
2 x Peeckersound E12-FR
4 x KickBass - HD15 by ( Kappa 15LF )
1 x QSC PLX1804 - Amplificare
1 x Crown XS900 - Amplificare
[ giani_giovani30@yahoo.com] [david.mihaiviorel@gmail.com ]
ID - giani_giovani30
Tel. 0728188493 , 0723547052


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ceva
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 10:22 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Dj_david scrie:
Dan,

ca tot veni discutia despre difuzoare pe aici, vreau parerea ta personala legata de intrebarea de mai jos.

Crezi ca este indicat sa pun in locul lui C15-400B un SN-15LF (seria noua),intr-un BR de aproximativ 140L :?:


Daca este pentru bass, nu are rost.
SN-15LF este un difuzor pentru doua cai ( boxe compacte ).

In opinia mea, un upgrade de 15" ar fi util doar cu SD-15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ceva
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 10:35 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 07, 2008 8:58 am
Mesaje: 648
Localitate: Bucuresti/Berceni
DNA scrie:
Dj_david scrie:
Dan,

ca tot veni discutia despre difuzoare pe aici, vreau parerea ta personala legata de intrebarea de mai jos.

Crezi ca este indicat sa pun in locul lui C15-400B un SN-15LF (seria noua),intr-un BR de aproximativ 140L :?:


Daca este pentru bass, nu are rost.
SN-15LF este un difuzor pentru doua cai ( boxe compacte ).

In opinia mea, un upgrade de 15" ar fi util doar cu SD-15



Da, este pentru bass (subwofer-bassreflex)

ma poti ajuta cu 2 buc. SD-15, chiar si SH ?

_________________
Mackie CFX12-MKII - Mixer
Behringer DCX2496 - Procesare
2 x Peeckersound E12-FR
4 x KickBass - HD15 by ( Kappa 15LF )
1 x QSC PLX1804 - Amplificare
1 x Crown XS900 - Amplificare
[ giani_giovani30@yahoo.com] [david.mihaiviorel@gmail.com ]
ID - giani_giovani30
Tel. 0728188493 , 0723547052


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 11:35 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
SH nu am.
Doar noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 11:37 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 11, 2008 10:18 am
Mesaje: 262
Localitate: Galati
M-ar tenta un P-18N, pentru proiectul cu porturi triunghiulare "Proiect subwoofer pt FL-18ELF , C18ELF, SD-18EL" ar trebui sa fac ceva modificari?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România