The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 26, 2024 7:39 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: intrebari si raspunsuri
MesajScris: Dum Mar 20, 2011 11:26 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Si totusi privind dinspre mine spre P.Audio si Seleneium de exemplu, P.Audio imi lasa o mare impresie ca vrea sa fraiereasca.
Am folosit un termen mai dur, intocmai pentru a evidentia ce vreau sa zic.
Si aici propun spre comparare pdf-ul de la HP15W cu cel al lui 15PW4.

Vizibil din prima, este jumatatea de pagina de la P.Audio fata de cele 2 pagini de la Selenium.
Numai graficul de raspuns la P.Audio prezinta un smoothing pronuntat si vizibil din avion, comparativ cu Selenium, eu asi numi asta nesimtire (ATENTIE: nu din partea voastra, voi doar vindeti produsele, eu vorbesc de producator doar... nu vreau sa fiu inteles gresit).

De ce ? Pentru ca pe unii nu ii intereseaza restul documentatiei? Pai si pentru cei pe care ii intereseaza?

Imi amintesc, ca am schimbat un HP15W la un client si nu mai intra in locul celui vechi, a trebuit sa mai iau din margine, si in plus alti parametrii ai difului care acum dadeau un f3 la 65-70hz fata de un pic sub 50 la vechea serie... noroc ca omu nu era cu urechile puse la punct, ca mie mi-a sunat foarte aiurea huruitul ala pe virful format acum la 85-120Hz nu la 50-70Hz.
Era vorba de 2 importuri consecutive doar... Luasem 8 bucati sa fac 4 basi cu cate 2xHP15W, cand am vazut ca s-au schimbat parametrii si nu mai suna asa, le-am vandut...

Astea sunt niste chestii care tin de profesionalismul firmei respective (P.Audio).
Justificarea asta ca "majoritatea nu stiu sa interpreteze niste grafice, sau diferentele intre metodele de masurare" vrajeala pentru papagali.
Citat:
Raspunsul a fost ca 99% dintre clienti NU STIU sa le interpreteze corect si nu pot lua decizii corecte pe baza lor.

Si vor lua decizii mult mai corecte la "baba oarba"... fara sa stie nimic, cu un grafic care arata frumos, fara linii frante... :lol:

Si alte diferente se vad clar intre pdf-urile celor doua de mai sus mentionate...
Nu vad nimic scris la P.Audio despre metoda de masurare oricare ar fi ea, habar nu am cand s-au schimbat metodele din moment ce nu se specifica metoda folosita, diferente intre importuri, mereu apare o modificare, lipsa de constanta a modelelor, daca se arde un dif de regula la P.Audio tre sa cauti un inlocuitor ca nu se mai fabrica modelul, sau nu mai corespund parametrii, etc...

Poate sunt un pic exagerate comparatiile, insa vreau sa scot in evidenta asta, si pentru aia putini care stiu sa interpreteze graficele si informatiile din pdf, in care P.Audio nu spune multe, conteaza toate astea, si fac o imagine de asamblu asupra produselor P.Audio, nu tocmai frumoasa.

Daca e cu suparare, scuze... dar este opinia mea proprie si personala actuala despre P.Audio (si specific ca e vorba despre producatorul de difuzoare nu firma Power Audio, cu care vad ca confunda multi denumirea P.Audio).

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Mar 20, 2011 12:11 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Iordache Ionut scrie:
Si totusi privind dinspre mine spre P.Audio si Seleneium de exemplu, P.Audio imi lasa o mare impresie ca vrea sa fraiereasca.
Am folosit un termen mai dur, intocmai pentru a evidentia ce vreau sa zic.
Si aici propun spre comparare pdf-ul de la HP15W cu cel al lui 15PW4.

Vizibil din prima, este jumatatea de pagina de la P.Audio fata de cele 2 pagini de la Selenium.
Numai graficul de raspuns la P.Audio prezinta un smoothing pronuntat si vizibil din avion, comparativ cu Selenium, eu asi numi asta nesimtire (ATENTIE: nu din partea voastra, voi doar vindeti produsele, eu vorbesc de producator doar... nu vreau sa fiu inteles gresit).

De ce ? Pentru ca pe unii nu ii intereseaza restul documentatiei? Pai si pentru cei pe care ii intereseaza?

cei care doresc documentatie suplimentara nu au decat sa ceara si vor primi.

Imi amintesc, ca am schimbat un HP15W la un client si nu mai intra in locul celui vechi, a trebuit sa mai iau din margine, si in plus alti parametrii ai difului care acum dadeau un f3 la 65-70hz fata de un pic sub 50 la vechea serie... noroc ca omu nu era cu urechile puse la punct, ca mie mi-a sunat foarte aiurea huruitul ala pe virful format acum la 85-120Hz nu la 50-70Hz.
Era vorba de 2 importuri consecutive doar... Luasem 8 bucati sa fac 4 basi cu cate 2xHP15W, cand am vazut ca s-au schimbat parametrii si nu mai suna asa, le-am vandut...

au existat doar doua variante de HP-15W iar trecerea dintre modele a fost facuta candva prin 2006
orice producator isi rezerva dreptul sa modifice oricand specificatiile unui produs si nu este oblgat sa anunte.
Este strict vina ta ca nu ai consultat specificatiile in momentul achizitiei. Nu uita ca difuzoarele au nevoie si de rodaj , asa ca este perfect normal si pentru difuzoare din acelasi lot sa sune diferit atunci cand sunt noi fata de unele folosite . Daca difuzoarele erau din acelasi lor, din nou este vina ta ca nu ai asigurat rodajul.


Astea sunt niste chestii care tin de profesionalismul firmei respective (P.Audio).
Justificarea asta ca "majoritatea nu stiu sa interpreteze niste grafice, sau diferentele intre metodele de masurare" vrajeala pentru papagali.

asta este strict opinia ta.
Citat:
Raspunsul a fost ca 99% dintre clienti NU STIU sa le interpreteze corect si nu pot lua decizii corecte pe baza lor.

Si vor lua decizi mult mai corecte la "baba oarba"... fara sa stie nimic, cu un grafic care arata frumos, fara linii frante... :lol:

acesta este motivul pentru care existam noi si forumul nostru. Suntem aici pentru a face recomandari bazate pe experienta. Nimeni nu ar trebui sa cumpere difuzoare orbeste. Cei care o fac, o fac pe propria raspundere.

Si alte detalii se vad clar intre pdf-urile celor doua de mai sus mentionate... nu vad nimic scris la P.Audio despre metoda de masurare oricare ar fi ea,

Te-ai obosit vreodata sa intrebi?

Standardul de masura folosit de P-audio a fost universal in industrie inca de la inceputuri. Chiar te rog sa studiezi buletine de analiza de la alti producatori cu traditie si ai sa observi ca e foloseste aceeasi metoda. Multi producatori au adoptat standardele proprii, de aceea au trebuit sa specifice exact metoda utilizata. Nu este sub nici o forma vina P-audio ca fiecare si-a implementat cate o metoda noua. Este exact aceeasi poveste ca si cu puterea RMS.


diferente intre importuri, mereu apare o modificare, lipsa de constanta a modelelor, daca se arde un dif de regula la P.Audio tre sa cauti un inlocuitor ca nu se mai fabrica modelul, sau nu mai corespund parametrii, etc...

In general industria avanseaza, nu este cazul doar la P-audio ci peste tot. Aproape nimeni nu mai tine un difuzor in productie in varianta initiala mai mult de 2-3 ani de zile. Toate se modifica continuu pentru a face fata progresului. La p-audio a fost vizibil pentru ca este o marca a carei produse sunt puternic studiate de catre clienti.

la toti producatorii daca te uiti in baza PDF-ului ai sa observi urmatoarea fraza:
Citat:
Specifications subject to change without prior notice


Poate sunt un pic exagerate comparatiile, insa vreau sa scot in evidenta asta, si pentru aia putini care stiu sa interpreteze graficele si informatiile din pdf, in care P.Audio nu spune multe, conteaza toate astea, si fac o imagine de asamblu asupra produselor P.Audio.

Daca e cu suparare, scuze... dar este opinia mea proprie si personala actuala despre P.Audio (si specific ca e vorba despre producatorul de difuzoare nu firma Power Audio, cu care vad ca confunda multi denumirea P.Audio).

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Mar 20, 2011 12:31 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Mircea, nu e vorba de rodaj, vorbesc de parametrii diferiti in tre diferite serii alea de care zici tu din 2006...
Pe site era acelasi pdf... cu aceeasi parametrii si fara nici nici o schimbare a cotatiilor de dimensiune, care si acum sunt la fel... nu a avut a face cu rodajul.
oricum eu imi spuneam parerea despre suportul P.Audio nu despre suportul vostru.
Nu ati specificat nicaieri ca detineti si puneti la dispozitie date suplimentare, tot ce am gasit ici, colo au fost fraze de genul, noi avem dar nu putem face publice datele x...
Iar daca iti amintesti bine, pe atunci parametrii care i-ai pus la dispozitie pentru HP15W nu figurau pe nici un site, pe motiv ca erau OEM sau asa ceva... chiar il am si acum in baza de date notat ca "HP15W-BUN" :wink:
Era de datoria ta sa anunti ca nu mai primesti oem ci standard... :roll:

Citat:
In general industria avanseaza, nu este cazul doar la P-audio ci peste tot. Aproape nimeni nu mai tine un difuzor in productie in varianta initiala mai mult de 2-3 ani de zile. Toate se modifica continuu pentru a face fata progresului. La p-audio a fost vizibil pentru ca este o marca a carei produse sunt puternic studiate de catre clienti.

De regula dezvolta produsele existente, iar daca apar modele noi nu dispar subit cele vechi, strict macar pentru asigurarea componentelor de schimb...

Cum am mai zis, este opinia mea proprie si personala actuala despre P.Audio (si specific ca e vorba despre producatorul de difuzoare nu firma Power Audio, cu care vad ca confunda multi denumirea P.Audio).

Deci nu te simti atacat sub nici o forma...
Poate nu oricine are chef sa se inscrie pe un forum si sa citeasca pagini intregi si sa ceara lamuriri, poate omul stie ce vrea si ce are nevoie si ia exact ce vede pe site-ul oficial P.Audio... din prisma asta mi-am spus parerea.

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Mar 20, 2011 12:48 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
din pacate, in 2008-2009 am fost prinsi exact intr-un moment de schimbare totala a gamei de produse a P-audio. Pentru unii a fost un lucru rau dar pe anamblu a fost un pas inainte

Cu toate ca regretam disparitia din oferta a unor produse , am primit cateva noi care sunt construite cu adevarat in spiritul progresului tehnologic.

Nici mie nu mi-a convenit cand am fost anuntat de schimbare, dar nu era un lucru care il puteam controla.

Partea buna in acest moment este ca o mare parte din produsele vechi au reaparut reproiectate si majoritatea par niste variante perfect compatibile cu cele vechi.

Incet incet , totul revine la normal.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Mar 20, 2011 12:56 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Amin... si fara suparare, dar se pare ca intelegi perfect pana la urma ce am vrut sa zic. 8)

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Apr 10, 2011 9:38 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Mircea Bartic scrie:
au existat doar doua variante de HP-15W iar trecerea dintre modele a fost facuta candva prin 2006


ce diferente de sunet sunt intre cele 2 modele de HP-15W?

Eu am luat hp-urile mele in Decembrie 2005, deci ale mele fac parte din seria "BUNA" de HP, cum zicea Iordache Ionut? :lol:

Daca cumva mi se arde vreodata un HP-u, rekoanele pe care le aveti sunt pentru varianta aia dupa 2006? Deci nu vor mai suna ca cele din 2005, daca le reconez ? Din ceea ce am inteles ar fi si ceva diferente de marime intre cele 2 modele de HP-15W, deci potrivesc rekoanele pe ele? :roll:

_________________
---Sebi--- :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Apr 10, 2011 10:05 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
modelul vechi comercializat inainte de 2005 nu prea cobora bine, modelul ulterior avea specificatii OEM si il facea mai potrivit pentru incinte compacte.

din ce scrie Iordache Ionut tind sa cred ca el a avut initial difuzoare din lotul nou, cel OEM prima data iar a doua oara a ajuns in posesia unor difuzoare standard din primul lot. Ori asta ori a comparat difuzoarele rodate cu unele noi nerodate cu suspensiile mult mai rigide.

din toate punctele de vedere lotul de dupa 2005 este mai performant decat modelul standard.

Difuzoarele coboara mai bine in varianta OEM, si fac asta in incinte compacte.

din cate vad pdf-ul de pe discopro este pentru modelul standard. Va fi inlocuit cu fisierul corectat

In privinta recone kit-ului:

tot ce este vandut dupa sfarsitul lui 2004 trebuie sa fie din lotul nou. A trecut destul de mult timp de atunci deci nu-ti mai pot da date mai exacte de atat. Cert este ca ai difuzoarele din seria OEM la fel ca si KIT-urile importate.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Apr 10, 2011 10:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
poi eu am cumparat difurile in Decembrie 2005, ultimele 2 bucati din acel import, si se spunea pe vremea aceea ca este o varianta OEM de hp care are nevoie de un volum mult mai mic decat varianta standard (+ ca suna mai bine in casa la volum mic decat cel standard :mrgreen: ). Deci atunci nu este corect ceea ce ai spus, ca trecerea dintre cele 2 variante s-a facut in 2006 ci mai devreme.

Din cate tin minte si acest forum tot pe la sfarsitul lui 2005 (ultimele luni) a fost infiintat si aici am vazut prima data poze reale cu hp15W, despre care se spunea ca e varianta OEM si nu mai avea acel burete colorat pe margine, cum erau cele pe care le vindea Vasile pe forum pana atunci :wink: Si atunci am decis sa iau si eu 2 bucati in Decembrie 2005.

Deci practic ceea ce se vinde acum, e aceeasi varianta OEM cu aceeasi parametri, de la sfarsitul lui 2005 nu? Varianta standard care era inainte de 2005 ar trebui sa aiba buretele colorat pe margine, fiindca varianta OEM a venit cu schimbarea de look renuntandu-se la buretele ala ciudat si trecandu-se pe buretele negru, deci nu ar putea fi confundate intre ele cele 2 modele....

_________________
---Sebi--- :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Apr 10, 2011 11:06 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Sebi Pop scrie:
poi eu am cumparat difurile in Decembrie 2005, ultimele 2 bucati din acel import, si se spunea pe vremea aceea ca este o varianta OEM de hp care are nevoie de un volum mult mai mic decat varianta standard (+ ca suna mai bine in casa la volum mic decat cel standard :mrgreen: ). Deci atunci nu este corect ceea ce ai spus, ca trecerea dintre cele 2 variante s-a facut in 2006 ci mai devreme.

citeste inca o data ceea ce am scris mai devreme

Difuzoarele dupa sfarsitul lui 2004 sunt din seria noua


Din cate tin minte si acest forum tot pe la sfarsitul lui 2005 (ultimele luni) a fost infiintat si aici am vazut prima data poze reale cu hp15W, despre care se spunea ca e varianta OEM si nu mai avea acel burete colorat pe margine, cum erau cele pe care le vindea Vasile pe forum pana atunci :wink: Si atunci am decis sa iau si eu 2 bucati in Decembrie 2005.

au existat si variante standard cu burete negru pe margine insa foarte putine

Deci practic ceea ce se vinde acum, e aceeasi varianta OEM cu aceeasi parametri, de la sfarsitul lui 2005 nu? Varianta standard care era inainte de 2005 ar trebui sa aiba buretele colorat pe margine, fiindca varianta OEM a venit cu schimbarea de look renuntandu-se la buretele ala ciudat si trecandu-se pe buretele negru, deci nu ar putea fi confundate intre ele cele 2 modele....


din pacate sunt cateva zeci de bucati din seriile vechi care nu pot fi recunoscute decat dupa codul de pe con
tot ce este dupa saptamana 20 a anului 2004 trebuie sa fie din seria noua

pe con apare un cod format din doua seturi de doua cifre primul set arata saptamana si al doilea arata anul

tot ce este dupa 20 04 este nou
tot ce este cu numar mai mic de 20 04 este vechi , indiferent de aspect

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: intrebari si raspunsuri
MesajScris: Sâm Apr 16, 2011 12:22 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
HP15w cu margine colorată nu a fost importată de firma noastră, în mod uzual.

Istoria acestui difuzor este un interesantă.
Anumiți parteneri ai noștri din estul țării mi-au spus că vor acest difuzor, motivând că se vinde bine. Îl cunoșteau pentru că era adus din spațiul ex sovietic.
(La fel ca și PA-D52).

La insistențele lor am început să import HP15W, dar, din start, am solicitat producătorului să arunce acea margine colorată și să o pună negră.
Între timp, până când noul import a sosit, am adus 24 bucăți de la un alt importator Paudio din Europa, făcând un schimb de produse.
Era prin decembrie 2003.
Acestea parcă erau din cele cu margine colorată, dacă nu mă înșel. În rest, nu țin minte să fi adus HP15w cu altă margine decât neagră și fără logo pe dustcup.


HP15W este un difuzor de uz general, fără nicio caracteristică menită să îl scoată în evidență.
Se situează în zona semi-pro fiind un difuzor ieftin, fiabil, dar fără mari pretenții. Este conceput pentru a umple o nișă de piață.
A fost conceput acum 20 de ani. Între timp s-au schimbat multe chestii ce țin de aspect, dar șasiul și sistemul de prindere a fost același.

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: intrebari si raspunsuri
MesajScris: Lun Apr 18, 2011 8:31 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
oricum, vine NOUL HP15W :wink: ii pe teava :D

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România