The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:40 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Frecventa de rezonanta a unei incinte tip sealed
MesajScris: Mie Oct 18, 2023 7:51 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 16, 2011 1:53 am
Mesaje: 211
Localitate: Iasi
Buna ziua,

Exista o modalitate de a afla frecventa de rezonanta a unei incinte inchise ?
De curand am construit 2 incinte sealed ,de volum intern aprox 30l pentru difuzor IMG Stageline SPA-25PA. Stiu ca este in influienta directa si volumul ocupat de vatelina , dar conform recomandarilor ( de pe forum ) , vatelina ocupa 50 % din volum intern.

Am facut cateva teste totusi, pe cresteri de frecventa de la 20-200 hz . Si ce am observat e ca la 40hz are presiunea cea mai mare . Pot spune ca incinta e acordata la 40 hz ?

Am o vaga banuiala ca nu i asa simplu deducerea frecventei de rezonanta a une incinte inchise.

Multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Frecventa de rezonanta a unei incinte tip sealed
MesajScris: Mie Oct 18, 2023 3:21 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
poti sa masori curba de impedanta dar ai nevoie de scule specializate.

cel mai probabil , varful de la 40 de Hz este o rezonanta a spatiului in care asculti :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frecventa de rezonanta a unei incinte tip sealed
MesajScris: Mie Oct 18, 2023 3:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 16, 2011 1:53 am
Mesaje: 211
Localitate: Iasi
Buna ziua,

Multumesc de raspuns !
Nu dispun de aparatura de specialitate .
Candva m ati indrumat cum sa verific frecventa de acordaj la o incinta bas reflex (" orez pe membrana orizontala ":D) am zis ca este o metoda la fel de rudimentara aplicata pentru cele sealed .
Intr adevar , rezonanta poate fi cauza a spatiului mic, ce i drept .

O sa mai adaug sau scot vatelina din incinte pana voi obtine un sunet potrivit auzului .

Multumesc frumos


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frecventa de rezonanta a unei incinte tip sealed
MesajScris: Joi Oct 19, 2023 1:48 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
ca sa-ti explic, adaug un print screen cu acelasi difuzor in doua incinte, una inchisa (portocaliu) si una Bassreflex (rosu)

la incintele bassreflex in metoda cu orezul, cautam frecventa de acordaj pt ca acolo conul aproape ca nu mai misca. Dupa cum vezi in imagine, in cazul incintei seale, golul acela nu exista, deci nu exista o frecventa de acordaj.


Fişiere ataşate:
grafic cursa.jpg
grafic cursa.jpg [ 389.32 KiB | Vizualizat de 3741 ori ]

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frecventa de rezonanta a unei incinte tip sealed
MesajScris: Joi Oct 19, 2023 2:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 16, 2011 1:53 am
Mesaje: 211
Localitate: Iasi
Cat de interesant !

Multumesc frumos pentru explicatie .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frecventa de rezonanta a unei incinte tip sealed
MesajScris: Vin Oct 20, 2023 6:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 03, 2022 10:08 am
Mesaje: 35
Orice sistem format dintr-un corp (masa) si un arc (elasticitate + rezistenta) rezoneaza.

Elasticitatea suspensiilor adunata cu a aerului din incinta fac ca frecventa de rezonanta a ansamblului format din difuzor si incinta sa fie mai mare decat cea a difuzorului in aer liber.

Cel mai simplu de aflat frecventa de rezonanta este sa bagi datele intr-un simulator de incinte acustice. Pt datele oferite de tine, fara material absorbant mie imi da o frecventa de rezonanta de 103Hz si cel mai uniform raspuns in frecventa.

Ca metoda "rudimentara" iti recomand sa pui 2 cm de material absorbant pe toti pretii interiori ai incintei si eventualele reglaje sa le faci cu un eq.


*
In cazul unei incinte bassreflex deplasarea mai mica a conului este compensata de sunetul ce iese prin port la frecventa de rezonanta.
In cazul unei incinte inchise deplasarea mai mica a conului inseamna un Spl mai mic sau o frecventa mai inalta. Nu are cine sa compenseze deplasarea conului pentru a mentine acelasi Spl.

Compararea deplasarii conului nu e relevanta deoarece au principii de functionare diferite.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România