The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:30 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 311 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 12, 2006 12:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 05, 2006 10:38 am
Mesaje: 173
La acest proiect daca i-as modifica dimensiunile de la 67x60 la 70x55 ar fi vreo problema?

ar merge in combinatie cu un nr egal de hornuri planare(care au diful tot cu magnetul spre exterior), si daca da s-ar cupla acustic bandpas-ul horn cu planr-horn-ul?

Ar fi vreo problema cu defazajul?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 12, 2006 2:09 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
CDI_Sound scrie:
La acest proiect daca i-as modifica dimensiunile de la 67x60 la 70x55 ar fi vreo problema?

nu va influenta raspunsul f mult

ar merge in combinatie cu un nr egal de hornuri planare(care au diful tot cu magnetul spre exterior), si daca da s-ar cupla acustic bandpas-ul horn cu planr-horn-ul?

Ar fi vreo problema cu defazajul?


ar fi o problema f mare.

nu recomand amestecarea a mai multor tipuri de incinte pe aceeasi zona de frecventa.

alege un singur tip, si mergi pe el in nr cat mai mare, rezultatele vor fi mult mai bune :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 12, 2006 2:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 05, 2006 10:38 am
Mesaje: 173
Nu se pot folosi nici chiar daca as pune sa zicem 6 planare pe o laterala si 6 hornuri pe cealalta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 12, 2006 2:45 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
DIn cauza raspunsurilor in faza asa m-as rade daca ti s-ar anula basul :lol: ...

Fie faci planare, fie faci hornuri...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 12, 2006 2:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 05, 2006 10:38 am
Mesaje: 173
Faza cu anulatul stiu ca este posibila pentru ca am incercat odata cu 2 br identice, insa la una din cele 2 incinte am pus + la - si - la + (asta cred ca este echivalent cu un defdazaj de 180 grade a semnalului pe intreare in amplif) si s-a pierdut aproape tot basul.

Dar ma gandeam ca la combinatia planar cu bandpass-horn nu ar trebui sa existe asa mari diferente de defazaj


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 12, 2006 5:38 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
CDI_Sound scrie:
Nu se pot folosi nici chiar daca as pune sa zicem 6 planare pe o laterala si 6 hornuri pe cealalta?


asta se poate, dar nu va fi aspectuos...


din cauza diferentelor de faza`dintr dintre cele 2 tipuri de incinte (si aici trebuie sa te uiti p graficele din simulari, pt ca problema e extrem de complexa), vor aparea goluri si peakuri in raspunsul in frecventa

nu se va anula bass-ul , dar va suna prost (neliniar) si per ansamblu slab ca si SPL

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 13, 2006 12:01 am 
am facut acum 0 luna o incinta dupa proiect cu hp18S. sambata asta am fost prima oara cu sistemul intr-o sala de 6m pe 10m. pana la ora 9 jumate cand era volumul la 40 la suta, geamurile din sticla au vibrat de doamne feri si cand am ridicat volumul sa vad cum suna adevarat au picat 2 geamuri de de sticla de la ceva ferestre. Dumnezeule...

recomand incinta asta si parerea mea e ca nu trebuie 2 incinte. Am fost foarte surprins de raspunsul in frecv a hornului si acel "long throw" 8)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 13, 2006 12:18 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 05, 2006 11:55 am
Mesaje: 189
Localitate: BN / CJ
adircf scrie:
... intr-o sala de 6m pe 10m. ...

sa bagi un horn cu din de 18 in asa sala ce ai vre si tu ...

_________________
Let The Music Take You There


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 13, 2006 12:32 am 
pai so ivit o ocazie in care sa il folosesc si ete l-am tzipat intr-un colt (nu l-am pedepsit). dar daca stau bine sa ma gandesc, cred ca era mai mare sala...


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 13, 2006 9:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mai 05, 2006 10:38 am
Mesaje: 173
pai si io folosesc de un an intr-o sala de 12x8 un horn(ceva mai mare) cu c18-650el plasat intr-un colt al salii si imi este suficient, pt ca am avut destule reclamatii de la vecini ca ii deranjeaza basul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 13, 2006 10:34 am 
deci, nu stiu cum sa va explic, dar nu mai imi fac bass reflex...o vreme luuuuuuunga :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 13, 2006 11:29 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 11, 2006 1:59 pm
Mesaje: 326
Localitate: Bucuresti
Deci spuneti ca nu se pot folosi si planare si bp-hornuri, dar atunci intreb daca x isi face 12 bp-hornuri ele emrg de la 50 de Hz in sus...cu ce va umple golul de freceventa de sub 50 de Hz..?am vazut pe site la funktion-one ca au
niste incinte numite infrabass, ce tipuri de incinte sunt acelea

_________________
Neighborhood Audio Terrorist [img]http://i2.tinypic.com/rjdwco.jpg[/img]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 13, 2006 11:33 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Catalin_Gava scrie:
Deci spuneti ca nu se pot folosi si planare si bp-hornuri, dar atunci intreb daca x isi face 12 bp-hornuri ele emrg de la 50 de Hz in sus...cu ce va umple golul de freceventa de sub 50 de Hz..?am vazut pe site la funktion-one ca au
niste incinte numite infrabass, ce tipuri de incinte sunt acelea


pt concerte e absolut suficient o limita de 45 Hz

infrabass de la turbosound e un bandpass de ordin 4

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 14, 2006 12:04 am 
deci am observat in urma cu ceva vreme ca nu prea e mare diferenta de la 50 Hz in jos, numai o excursie mai mare a difuzorului si un subbas mai accentuat.

Eu tai basii de la 50 Hz pt ca asa nu se streseaza... plus ca sunt si cu kickul mai mult...


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 14, 2006 5:10 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Am o nelamurire la intariturile alea notate cu x2 in proiect. In poza cu incinta gata facuta acele intarituri nu au deloc forma care este data in planuri. Si sunt mult mai mici. Din planuri rezulta ca intariturile x2 sunt substanial mai mari ca cele notate cu x1 dar in poze sunt mult mai mici. Avand in vedere ca incintele din poza ar trebui sa fie facute dupa respectivul proiect...
Imagine
Imagine

Si inca o intrebare. Alte ranforsari nu trebuie puse, numai cele din proiect? Caci mi se par cam putine... Daca faci incinta din PAL.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 311 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România