The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mie Apr 24, 2024 1:06 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 115 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 12, 2006 7:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Cum arata mainfold-ul Bp4 ? :oops:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 12, 2006 7:47 pm 
cam asa o sa arate

Imagine

difuzorul lucreaza direct in port


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 12, 2006 8:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
aha...merci


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 12, 2006 9:48 pm 
dj_tymy scrie:
In caz ca nu folositi filtrare activa pe aceasta incinta eu va sugerez sa folositi urmatorul filtru

Imagine


noroc all !


DJ TYMY vad ca te pricepi la boxe...
am si io un bpde ordin 4,daras vrea sa tai frcventa putin mai jos...pe la 300hz...ma poti ajuta te rog si pe mine.tot asa o schema simpla.
Multumesc mult.


cu stima,
Ovidiu


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 12, 2006 11:02 pm 
pune in paralel cu cond de 47uf un cond de 22uF si bobina va fi de 4.5mH
insa eu te sfatuiesc sa faci filtrul propus deoarece este testat si merge excelent


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 20, 2006 10:11 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 18, 2006 9:00 pm
Mesaje: 2
As vrea ca construiesc si eu o incinta bp4 pt difuzorul hp15w.
Va fi folosita mai mult pentru muzica drum&bass si electro (no manele :x )
Ma intereseaza mai mult pt sub bass pt ca mid bass sau kick bass am destul de la doua boxe fullrange pe trei cai cu basi de 12".
Ca amplificare ma gandisem la kitul C&S-0002 (vers. 3) de la elprod care scoate 150w/8ohm dar vad ca nu e disponibil inca desi intelesesem ca la mijlocul lunii februarie o sa fie...poate puteti sa-mi recomandati alt kit de calitate potrivit pt incinta...ceva usor de asamblat ca nu le prea am cu electronica.
Filtru m-am gandit sa folosesc de la . cu frecventa de taiere la 120hz si 12dB/oct sau cel de la sal care suporta putere mai mare...
Filtru subsonic ma gandeam la unu care sa taie sub 25hz ca oricum sub 26hz nu mai aud (pe testate) dar am inteles ca pana la 200w nu e nevoie si prefer fara ca sa se si simta ceva, nu numa sa se auda :twisted:
Pal vreau sa folosesc de 20mm ca de asta am pe acasa, e bun, nu?
Ca material izolator fonic ma gandeam la vatelina, cred ca se gaseste mai usor...am nevoie de recomandari si aici plus grosimea.
Mocheta...nu stiu...sa vad pe la Praktiker ce gasesc...
Cred ca ati inteles cam ce vreau...astept cu nerabdare sfaturi de la cunoscatori si de la cei care au facut deja bp4 cu hp15w... :wink:

_________________
The best things in life are free


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 21, 2006 8:29 pm 
s-a mai discutat aceasta problema si se pot folosi fara probleme acele tevi , cauta in acest subiect ca am dat si lungimea 20 parca este nu mai stiu exact


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 22, 2006 9:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 10, 2005 5:29 pm
Mesaje: 8
Localitate: Oradea
Urmeaza sa finalizez si eu un bp4 insa nu stiu cum sa conectez mufele xlr :oops: Orice explicatii sunt binevenite


PS: s-ar putea sa nu fie locul potrivit pt asemenea intrebari dar nam gasit alt loc mai bun


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 22, 2006 9:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
nu stiu dc, dar eu tind sa cred ca mufele xlr is facute mai mult pt cabluri de semnal mic.. dar nu cred ca este o regula generala
poti folosi si speakon alea is facute 100% pt cabluri prin care circula curenti mari


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 22, 2006 9:45 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 5:43 pm
Mesaje: 708
Localitate: Oradea
Si eu optez pt Speakon...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 23, 2006 1:11 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Noi 05, 2005 10:04 pm
Mesaje: 41
Daca ai cumparat deja XLR-urile foloseste-le cu incredere, ele au fost folosite si de multe firme pe boxe profesionale in trecut.
Leaga-le asa: pinul 2 sa fie legat la + si pinul 1 la - (pinii sunt numerotati pe mufa)

_________________
www.proaudiosystems.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 23, 2006 10:58 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
am vazut XLR rezistand pe subwoofere de 1200W rms asa ca nu are rost sa-ti faci griji :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 23, 2006 2:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
un lucru tre sa recunoastem:
xlr a fost facut din nevoia de a transporta semnal balansat.. de aia are 3 pini
speakon are 4 pini .. cate o pereche pt 2 semnale de putere .. asa ca daca vrei sati faci un sistem biamplificat mufa asta e numai buna ca poti lega cele doua traductoare din incinta la o singura mufa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 23, 2006 10:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 18, 2006 9:00 pm
Mesaje: 2
Poate careva sa-mi raspunda la postu de mai sus?...daca nu macar sa-mi ziceti cum sa-l sterg...

_________________
The best things in life are free


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 23, 2006 10:34 pm 
ca si amplificare poti folosi acel kit ori un IPA400 ori un amplificator care sa aiba cel mult 300W in 8 ohm si cu distorsiuni de cel mult 2%

La filtru ai facut ce-a mai proasta alegere nu lua ala de la . inceasca sa faci unul din filtrele de la sectiunea Filtre active contin si filtru subsonic

Poti folosi fara pb pal de 20 ( ru am folosit mdf de 16 si nu am nici cea mai mica PB la 300W)

material fonoabsorbant poti folosi burete cofrat , vatelina sau vata bazaltica

mocheta vezi si tu cum te descurci

spor la treaba


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 115 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România