The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 26, 2024 11:20 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: AM 18 ELF subwoofere
MesajScris: Mar Oct 20, 2009 3:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
cautam o pereche de difuzoare de bass de 18 si pana la urma am ales cu greu AM 18 ELF. astazi doar ce mi-au venit si astept opinii despre acest difuzor. pun si cateva poze cu incintele pe care le construiesc dupa o schita trimisa de nexus.

Imagine

Imagine

Imagine

As vrea daca se poate si niste grafice legate de incinta cu acest difuzor. Pal-ul este bun ? deja dadusem comanda pentru pal cand m-am gandit sa le fac din PFL


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 20, 2009 6:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 30, 2009 5:15 pm
Mesaje: 203
Localitate: Constanta/Ovidiu
Cauta ca material Plywood de 15 mm, acesta este un BR o sa ai un kick puternic cu dif AM 18 ELF dar daca vrei sa coboare mai jos in frecventa poti face alte cutii dupa alte schite in functie de locul unde sunt folosite boxele indoor sau outdoor :P
Bafta si asteptam pozele cu boxele terminate succes !

_________________
Dj.Sevraj


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 20, 2009 7:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Pal-ul este OK pentru incinte. Mai ales ca tipul incintei cu porturile triunghiulare in colturi este solida (porturile actioneaza ca niste ranforsari bine pozitionate). Cel mai bun material ar fi MDF (ma rog, cel mai dur). Dar este foarte greu... Ideal este plywood-ul pentru ca este foarte dur (concureaza cu mdf, daca nu chiar il depaseste..) si este FOARTE usor.
@ Dj.Sevraj tu ai auzit vreodata vrun subwoofer de 18"? Eu am auzit cateva si pot zice ca nu obtii kick PUTERNIC din el. Pentru kick mergi pe 15".
Acum ca sunt si difuzoare de 18" care au kick este altceva, dar cu AM18 in incinta aceea nu o sa aibe cine stie ce kick...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 20, 2009 8:11 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
E adevarat ca acest proiect are ceva mai mult kick fata de modelul super compact, dar nu e diferenta mare... In schimb are un SPL mai mare in banda de frecventa in care lucreaza :) Legat de materialul folosit e discutabil... din pal iese mai greu si nu are o rezistenta grozava, din plywood e ideal, e usor, foarte rigid si rezistent la umezeala 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 20, 2009 8:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Cu cat o incinta este mai mica, are kick mai bun si subbass mai putin. Si invers.
Ma rog, pana la un anumit punct, nu poti sa faci un BR de 50L sa aibe kick mai mult...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 20, 2009 9:15 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 25, 2009 1:58 am
Mesaje: 518
Dj.Sevraj scrie:
acesta este un BR o sa ai un kick puternic cu dif AM 18 ELF


Ce ai afirmat mai sus este o prostie ! :wink:

Nu posta pareri din auzite doar de dragul

de a posta pe forum . 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 20, 2009 9:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Cred ca materialul perfect este PFL sau plywood cum ii zice, e foarte usor si rezistent , am construit alte lucruri dar nu boxe cu el. Am postat inca 2 poze cu incintele inainte sa lipesc mocheta pe ele.
Imagine
Imagine

Un grafic pentru incinta cu AM 18-ele ? poate sa ma ajute cineva ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 20, 2009 9:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Frumos lucrat. Feliciari!

Asa i frumos nu?Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 20, 2009 11:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
cum va descurcati cu lipitul mochetei ? daca stiam ca este asa de greu, le vopseam si gata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 21, 2009 8:36 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
mariusspuneceva scrie:
cum va descurcati cu lipitul mochetei ? daca stiam ca este asa de greu, le vopseam si gata.


Nu-i asa de greu,cum crezi! Pt. incinte din PAL mai bun sa mochetezi.(Parerea mea)

..ca sa rezista la lovituri si in + arata mult mai bine
..daca vopsesti trebuie si ceva ghit - nu rezista la lovituri(numai la umezeala)

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 21, 2009 3:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 30, 2009 5:15 pm
Mesaje: 203
Localitate: Constanta/Ovidiu
COCO scrie:
Dj.Sevraj scrie:
acesta este un BR o sa ai un kick puternic cu dif AM 18 ELF


Ce ai afirmat mai sus este o prostie ! :wink:

Nu posta pareri din auzite doar de dragul

de a posta pe forum . 8)


Coco stiu cum suna basi de 18 stai linistit am lucrat la 2 discoteci unde aveau basi de 18 si stiu cum suna din BR ai kick, subbass mai putin, din alte tipuri de incinte ai subbass mai mult si poate kick mai putin ca sigur nu gasesti u incinta perfecta sa le aibe pe amandoua. Nu are rost sa intru in amanunte ca u stii mai multe ca mn si zici ca sunt n00b ms de afirmare :)

_________________
Dj.Sevraj


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 21, 2009 4:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 05, 2008 11:14 am
Mesaje: 732
Localitate: Arad
se poate si kick si sub dintr`o incinta BR :) in functie de difuzor...uneori chestiile astea 2 lucreaza foarte bine impreuna

_________________
If GOD is a Dj, Life is the Dancefloor, Love is the Rythm and We are the Music


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 21, 2009 7:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Dj.Sevraj scrie:
COCO scrie:
Dj.Sevraj scrie:
acesta este un BR o sa ai un kick puternic cu dif AM 18 ELF


Ce ai afirmat mai sus este o prostie ! :wink:

Nu posta pareri din auzite doar de dragul

de a posta pe forum . 8)


Coco stiu cum suna basi de 18 stai linistit am lucrat la 2 discoteci unde aveau basi de 18 si stiu cum suna din BR ai kick, subbass mai putin, din alte tipuri de incinte ai subbass mai mult si poate kick mai putin ca sigur nu gasesti u incinta perfecta sa le aibe pe amandoua. Nu are rost sa intru in amanunte ca u stii mai multe ca mn si zici ca sunt n00b ms de afirmare :)


Bine ca obtii tu mai mult kick decat subbass dintr-un BR de 18... Inseamna ori ca ai standarde foarte mici ori habar nu ai ce-i ala kick si subbass...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 21, 2009 11:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 30, 2009 5:15 pm
Mesaje: 203
Localitate: Constanta/Ovidiu
Ok cum zici tu jORDy :-j lasa omu sa isi faca boxele cum vrea si gata noi toti dam o sugestie ;)

_________________
Dj.Sevraj


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 21, 2009 11:57 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Sincer e cam aiurea sa ai o linie cu drivere de 15 si de 18 si sa nu observi diferenta de kick si mai ales unde poti sa spui ca ai kick :| ... Sau ar trebui sa ne spui ce inseamna kick pentru tine :roll: In plus daca te uiti la acest proiect o sa vezi ca scrie clar in titlu, FL18, C18, SD18... si prin discutii apare si un "merge si AM18..." si clar ca nu e cel mai indicat... deci nu vei avea acele performante de care spui nici cu FL18,C18,SD18... :roll:


Ultima oară modificat de Fabian David pe Joi Oct 22, 2009 1:51 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România