The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:25 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alegere boxe ¨potrivite¨
MesajScris: Vin Ian 31, 2014 11:01 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 31, 2014 10:46 am
Mesaje: 2
Buna ziua.
Va ros respectuos in necunostinta de cauza sa imi recomantati o pereche de boxe care sa se potriveasca cu amplificatorul img Stage Line STA 700. Il am de ceva ani cumparat si il folosesc ocazional cu diverse boxe. Mai am un mixer tot de la Stage Line PMX 300 si as vrea sa iau o pereche de boxe tot de la ei sau altceva daca se merita. Amplificatorul scoate 1x800 maxim, 2x200 8 ohm, 2x275 4 ohm, la 2 ohm nu mai e specificat. Cum spuneam in necunostinta de cauza intreb care e diferenta intre 2-4-8-16 ohmi din toate punctele de vedere, sunt mai resistente cele cu mai multi ohmi, se aud mai altfel...... , apoi la boxe puterea e data ceva gen 180W maxim 300 la 8 ohmi (la asta m-am cam orientat sa cumpar) amplificatorul nu scoate 300 la 8 ohmi sa iau boxe maxim 200 W la 8 ohmi?
Orice sugesti e binevenita.
Multumesc pentru rabdare si intelegere. Numai bine.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Alegere boxe ¨potrivite¨
MesajScris: Sâm Feb 01, 2014 5:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 31, 2014 10:46 am
Mesaje: 2
Nu poate nimeni sa recomande niste boxe pentru respectivul amplificator ca nu as vrea sa ajung in situatia de a intreba vazatorul ce imi recomanda, evident ma va pune sa iau ce nu vinde el.
Care sunteti in cunostinta de cauza inpartasitine si noua din vastele dumneavoastra cunostinte in acest domeniu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere boxe ¨potrivite¨
MesajScris: Dum Feb 09, 2014 11:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 18, 2009 6:00 pm
Mesaje: 144
Localitate: TM
Daca il folosesti in casa , poti pune orice boxe pe el , trebuie doar sa ai grija de volum....
Daca il folosesti in scop comercial ( petreceri , botezuri , .... ) , cauta o pereche de boxe cu sensibilitate reala de minim 96 DB si ai grija sa nu aprinzi ledul de clip prea des ( ca iese fum ). Boxele trebuie sa le asculti in prealabil , ca sa se potriveasca cu genul de muzica predominant.
Daca nu vrei sa cauti prea mult si vrei niste boxe full range robuste , am o pereche de boxe 15" ( bobina 2,5" - HP15W ) + 1" ( bobina 1,75" - comp 44 )...pentru mai multe detalii vb pe mesaj.
Bafta!

_________________
Power to the people !
http://tehnotronic.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România