The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:11 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Problema acordare incinte
MesajScris: Joi Iun 12, 2014 7:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 10, 2013 3:16 pm
Mesaje: 6
Buna ziua! Am achizitionat de curand 2 incinte si vreau sa le dotez cu LW-1503 si comp 44 si sa le folosesc in regim full range. Din pacate cel care a facut cutiile a facut un port bass reflex(la intamplare zic eu) care l-am astupat pentru ca vreau sa pun un horn HP-812 si ma incurca. Intrebarea mea ar fi: cum ar fi mai bine sa pun porturile bass reflex (jos in colturi sau in plan orizontal pe toata fata)? Si poate cineva sa-mi calculeze lungimea lor avand in vedere ca incintele au 100L fiecare? Multumesc mult!


Fişiere ataşate:
31228239_4_261x203_vand-incinte-electronice-si-electrocasnice.jpg
31228239_4_261x203_vand-incinte-electronice-si-electrocasnice.jpg [ 6.57 KiB | Vizualizat de 4806 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Problema acordare incinte
MesajScris: Sâm Iun 14, 2014 3:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 10, 2013 3:16 pm
Mesaje: 6
Nimeni nu ma ajuta? Nimeni nu stie la ce frecventa sa acordez incintele sa scot toata zeama dintr-un LW 1503?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema acordare incinte
MesajScris: Dum Iun 15, 2014 7:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Daca boxele sunt construite din pal de 18 mm , pentru 50 Hz ai nevoie de 2 gauri rotunde cu diametrul de 70 mm fiecare si atat .

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema acordare incinte
MesajScris: Mar Iun 24, 2014 7:59 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 10, 2013 3:16 pm
Mesaje: 6
Nu coboara mai jos Lw-urile? Nu pot acorda la 45 hz incinta? Am un volum utilizabil de 90L. Volum total 105L. Sunt bune porturile Sal KAH 303?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema acordare incinte
MesajScris: Mie Dec 10, 2014 12:31 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 09, 2012 2:46 am
Mesaje: 170
Localitate: Cluj-Napoca
La 90 de litrii, ai avea nevoie de 4 porturi de 7 cm, lungime 15,4 cm, ca sa coboare la 50 hz, ca viteza aerului prin porturi sa fie mai mica de 16 m/s .


Respect


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România