The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:04 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Montarbo SPOT 2500 sau Dynacord D15-3 + Dynacord F8 ?
MesajScris: Mar Ian 03, 2017 9:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 03, 2017 9:13 pm
Mesaje: 1
Salutare tuturor si LA MULTI ANI!!!
Este cineva aici pe forum care a avut ocazia sa asculte aceste doua sisteme?

1- Montarbo SPOT 2500.
2- Dynacord D15-3 + Dynacord F8, amplificate cu Powersoft M50Q + crossover Dynacord Powermax 230.

Vreau sa fac alegerea si ma intereseaza diferenta dintre ele (calitate, putere, fiabilitate, etc.).
D15-3 + F8 am ascultat doar la o petrecere cu amplificator Dynacord PM2600 care mi se pare cam slabut.
Folosesc mixerul Dynacord CMS 1000-2.

Multumesc anticipat!!!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Montarbo SPOT 2500 sau Dynacord D15-3 + Dynacord F8 ?
MesajScris: Mar Ian 03, 2017 11:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
aurplanet scrie:
Salutare tuturor si LA MULTI ANI!!!
Este cineva aici pe forum care a avut ocazia sa asculte aceste doua sisteme?

1- Montarbo SPOT 2500.
2- Dynacord D15-3 + Dynacord F8, amplificate cu Powersoft M50Q + crossover Dynacord Powermax 230.

Vreau sa fac alegerea si ma intereseaza diferenta dintre ele (calitate, putere, fiabilitate, etc.).
D15-3 + F8 am ascultat doar la o petrecere cu amplificator Dynacord PM2600 care mi se pare cam slabut.
Folosesc mixerul Dynacord CMS 1000-2.

Multumesc anticipat!!!


Folosesc d15-3 uneori cu camco vortex 6, alteori cu pm 1000-3..cand merg doar cu mixerul suna sters de la mixer putin pe medii inalte si basos in functie de cum setezi lpnul. Cand merg cu camco, se schimba total sunetul, in sensul ca se aude foarte clar media, inalta plus dinamica. Sunt boxe destul de echilibrate atat pentru live cat si dj. Parerea personala e ca ii lipseste o idee de volum si aruncare pe inalte (e un ev dh3 cu horn destul de mic). Nu stiu daca sunt neaparat boxe de calarit, cum ti-e norocul, personal le tin in blana si nu au nimic, dar am un amic care de 3 ori a reparat driverul dh3, fiind amplificate doar de mixer.
Am si F8.. sunt buni pt sali mari, nu te astepta la o plesneala oau de la ei, sunt basi reflex conceputi mai degraba pe aruncare decat pe bubuiala, palesc daca pui langa ei un bandpass dar difuzorul evx 180 a suna decent si curat.
Parere personala: mi se par supraevaluati, chiar si second hand,chiar daca e Dynacord, tinand cont ca e un proiect simplu de cutie cu un port cu 4 roti si un difuzor Electrovoice ( varianta superioara din serie din fx 20-evx 180 b de 600w cu bobina de 4 este aprox 1900 de lei, Evx 180a nu se mai fabrica).
Daca ar fi sa-i cumpar din nou, sincer nu as mai da banii pe ei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montarbo SPOT 2500 sau Dynacord D15-3 + Dynacord F8 ?
MesajScris: Mar Ian 03, 2017 11:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
sincer as merge pe varianta 2 ... dynacord cu powersoft
nu stiu cat costa sistemul asta ca sa il comparam dpdv financiar cu pretul de 15 979,00 RON al sistemului montarbo

sa dezbatem putin:
dynacord are "superputerea" de a nu isi pierde din valoarea materiala... adica daca iei d15.3 acum cu 1300 - 1400 Euro si le vinzi peste 1 an ... tot atat iei pe ele

daca ti se pare ca d15.3 + f8 amplificate de PM2600 nu-i suficient .... "mi se pare cam slabut" ca sa te citez .... inseamna ca ai nevoie de muult mai multe boxe decat un sistem foarte usor si relativ compact cum este cel din discutie

spre deosebire de montarbo, aici avem niste sateliti pe 3 cai care suna foarte bine
nu stiu cat de bine a reusit montarbo sa faca sa sune un satelit cu 15" cu bobina de 4" si un driver cu iesire de 1.4" si bobina de 3" amplificat in clasa D.... dar tind sa cred ca nu va suna la fel de bine ca d15.3
DA, probabil va suna mai tare, dar cum ziceam mai sus .... daca ai nevoie de mai mult SPL inseamna ca aceasta configuratie dynacord nu este chiar ce iti trebuie

subwoofer de 18" vs. 15"
cei 750 W ai powersoftului M50Q pe care ii impinge in F8, si procesat de PM230 (care face ceva magie pe partea de subwoofer) sigur vor suna mai bine decat 15" cu 1000 W in el
pierzi putin la capitolul greutate .... dar castigi pe partea de sateliti


pana la urma, cel mai bun raspuns il poti avea daca reusesti sa faci un test comparativ A / B ... dar ai acces la ambele sisteme simultan?

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montarbo SPOT 2500 sau Dynacord D15-3 + Dynacord F8 ?
MesajScris: Mar Ian 03, 2017 11:27 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Serban Danila scrie:
Folosesc d15-3 uneori cu camco vortex 6, alteori cu pm 1000-3..cand merg doar cu mixerul suna sters de la mixer putin pe medii inalte si basos in functie de cum setezi lpnul. Cand merg cu camco, se schimba total sunetul, in sensul ca se aude foarte clar media, inalta plus dinamica. Sunt boxe destul de echilibrate atat pentru live cat si dj. Parerea personala e ca ii lipseste o idee de volum si aruncare pe inalte (e un ev dh3 cu horn destul de mic).


daca tie ti se pare ca D15.3 nu are inalte ... da-mi voie sa iti spun ca sigur undeva e o problema
eu sunt de parere ca astea sunt boxele pasive cu cele mai multe inalte
driverul e taiat destul de sus iar hornul mic chiar il ajuta sa urce

Serban Danila scrie:
Nu stiu daca sunt neaparat boxe de calarit, cum ti-e norocul, personal le tin in blana si nu au nimic, dar am un amic care de 3 ori a reparat driverul dh3, fiind amplificate doar de mixer.


orice boxa pasiva se poate calari atat timp cat dai cu putere curata in ele
cat au RMS?
500 W ?
eu am curaj sa le calaresc cu 1000 W fara nici o grija
la cum arata filtrul din ele si ce protectie cu 10000 de becuri are acolo ... merg 2 ani de zile cu 1000 W la borne, iar daca se arde ceva eu o mananc cu paine.... cu maioneza :lol:

dh3 ala se arde din cauza distorsiunilor si a pizdelii pe care-o mananca de la fel de fel de muzicanti / lautari care nu stiu decat sa puna EQ-ul in V si sa-si dea "stralucire" in voce
ah, si alt criminal al driverelor este vioara ..... si sa nu uitam de "sfanta" microfonie

Serban Danila scrie:
Am si F8.. sunt buni pt sali mari, nu te astepta la o plesneala oau de la ei, sunt basi reflex conceputi mai degraba pe aruncare decat pe bubuiala, palesc daca pui langa ei un bandpass dar difuzorul evx 180 a suna decent si curat.

bass-reflex conceput pe aruncare?
wtf? cum vine asta?
bass-reflexul nu era omnidirectional?

palesc langa un bandpass?
cred ca tie iti place delay-ul mai mult decat basul scurt ... si de aia zici treaba asta

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montarbo SPOT 2500 sau Dynacord D15-3 + Dynacord F8 ?
MesajScris: Mar Ian 03, 2017 11:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Intradevar, daca achitioneaza Montarbo, pe viitor daca vrea sa le vanda, pierde 40% mai mult ca sigur din valoarea lor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montarbo SPOT 2500 sau Dynacord D15-3 + Dynacord F8 ?
MesajScris: Mar Ian 03, 2017 11:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Adi Lazar scrie:
Serban Danila scrie:
Folosesc d15-3 uneori cu camco vortex 6, alteori cu pm 1000-3..cand merg doar cu mixerul suna sters de la mixer putin pe medii inalte si basos in functie de cum setezi lpnul. Cand merg cu camco, se schimba total sunetul, in sensul ca se aude foarte clar media, inalta plus dinamica. Sunt boxe destul de echilibrate atat pentru live cat si dj. Parerea personala e ca ii lipseste o idee de volum si aruncare pe inalte (e un ev dh3 cu horn destul de mic).


daca tie ti se pare ca D15.3 nu are inalte ... da-mi voie sa iti spun ca sigur undeva e o problema
eu sunt de parere ca astea sunt boxele pasive cu cele mai multe inalte
driverul e taiat destul de sus iar hornul mic chiar il ajuta sa urce

Serban Danila scrie:
Nu stiu daca sunt neaparat boxe de calarit, cum ti-e norocul, personal le tin in blana si nu au nimic, dar am un amic care de 3 ori a reparat driverul dh3, fiind amplificate doar de mixer.


orice boxa pasiva se poate calari atat timp cat dai cu putere curata in ele
cat au RMS?
500 W ?
eu am curaj sa le calaresc cu 1000 W fara nici o grija
la cum arata filtrul din ele si ce protectie cu 10000 de becuri are acolo ... merg 2 ani de zile cu 1000 W la borne, iar daca se arde ceva eu o mananc cu paine.... cu maioneza :lol:

dh3 ala se arde din cauza distorsiunilor si a pizdelii pe care-o mananca de la fel de fel de muzicanti / lautari care nu stiu decat sa puna EQ-ul in V si sa-si dea "stralucire" in voce
ah, si alt criminal al driverelor este vioara ..... si sa nu uitam de "sfanta" microfonie

Serban Danila scrie:
Am si F8.. sunt buni pt sali mari, nu te astepta la o plesneala oau de la ei, sunt basi reflex conceputi mai degraba pe aruncare decat pe bubuiala, palesc daca pui langa ei un bandpass dar difuzorul evx 180 a suna decent si curat.

bass-reflex conceput pe aruncare?
wtf? cum vine asta?
bass-reflexul nu era omnidirectional?

palesc langa un bandpass?
cred ca tie iti place delay-ul mai mult decat basul scurt ... si de aia zici treaba asta


Am ascultat prea mult fx 12 cu vl 212...probabil m-am obisnuit cu inaltele de acolo..fata de alte boxe pasive, NORMAL ca au inalte.Dh3 ul pe d15 e taiat de la 4khhz daca nu ma insel.
Le-am dat fratelui meu odata si de la Voice Coil, s-au oprit singure la supravolum. Filtrul, este FIR,24db/oct, intradevar,se vede ca e ceva de capul lui.
Imi plac cum suna F8 dar doar pe lautarie/live/ folclor.ca DJ daca vrei sa faci mare ,,galagie" nu prea te ajuta..
Mi s-a parut o idee mai placut urechii pe partea de joase la genurile muzicale respective fata de un FBT 100 SA, si raza de perceptie mai mare fata de sursa..fiecare cu gusturile proprii..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montarbo SPOT 2500 sau Dynacord D15-3 + Dynacord F8 ?
MesajScris: Mie Ian 04, 2017 11:17 am 
-Dh3 este extraordinar.....nu degeaba Turbosound le foloseste in seria FLOODLIGH. Iar Turbosound recomanda amplificator de 100w pentru acest driver. Dar sunt momente cand dau si 150w pe ele si nu au nici pe naiba.Dece? Pentru ca este sus taiat la 8khz, iar (prosti de la turbosound le-au facut o protectie fara becuri, si le-a schimbat impedanta)
- Iar cine zice ca nu are inalte , sau ca nu suna bine ....i recomand un control! Pe seria FLOODLIGH de la turbosound , au cantat multi ani nume celebre ca Pink Floyd si multi altii.....Search Google. Daca puteti asculta aceste boxere bine procesate si amplificate uitati de dynacoarde si alte prostii, care se promoveaza in romania.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România