The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:57 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 253 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 05, 2010 6:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 04, 2009 3:52 pm
Mesaje: 118
Localitate: brasov
cam asa ceva mi/a iesit:
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 05, 2010 8:06 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Chituiesti bine pe la imbinari sa nu umble de nebun hornul si bun o fi. Erori de 2, 3 mm nu le simti tu cu urechea. E bun asa.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 05, 2010 9:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 04, 2009 3:52 pm
Mesaje: 118
Localitate: brasov
da, fac pasta cu aracet si sumegus si bag pe acolo. la asta mi.o iesit eroare de 1cm si ceva la gura hoornului (o rezolv cu umplutura) dar acum cu ajutoru masurilor date de tine urmatoarele am sa le fac la meserie. am cam gresit putin la ''carcasa'' pt ca am pus capacele in interior nu in exterior si de asta nu imi incapea 360 ala acolo. o sa o rezolv pb cu niste imbinari. o sa postez poza. este prima data cand construiesc incinte si se pare ca am ales un proiect care necesita putina mai multa experienta. mersi inca odata!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Sâm Noi 27, 2010 11:25 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Erori foarte mari la ultrahog nu sunt,de cativa milimetrii,ideea e ca cel care a facut proiectul a rotunjit cotele,in zonele alea de cativa mm intra adeziv ,deci nu e o problema.La MT122,vezi ca ai si material de 12 mm,poate de aceea nu iti da cum trebuie.Singurul proiect unde am gasit o greseala mai mare e ES18BPH,un unghi e dat de 40 de grade cand de fapt e de 52 de grade,oricum irelevant ,pentru ca acolo intra adeziv.
Cam in majoritatea proiectelor ce implica unghiuri sunt rotunjite cotele,pentru ca oricum sunt infirme diferentele.

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Dum Noi 28, 2010 1:14 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Foca_Dacian scrie:
Singurul proiect unde am gasit o greseala mai mare e ES18BPH,un unghi e dat de 40 de grade cand de fapt e de 52 de grade

detaliaza putin

am construit pana acum vreo .... 12 BPH-uri (daca nu ma inseala memoria) si nu m-am lovit de probleme cu unghiuri
intr-adevar are o problema, dar nu la unghiuri

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Dum Noi 28, 2010 2:37 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
L-am intors pe toate partiile si la fel imi da.Se vede in imagini despre ce vorbesc.


Fişiere ataşate:
es18bph.jpg
es18bph.jpg [ 48 KiB | Vizualizat de 12939 ori ]
es18bph-40 de grade.jpg
es18bph-40 de grade.jpg [ 41.59 KiB | Vizualizat de 12939 ori ]

_________________
Pump up the volume :D
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Dum Noi 28, 2010 6:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
se vede ca vorbesti din spatele calculatorului fara sa fi fost in postura de a il contrui
cand il construiesti nu stai cu raportorul pe el sa scoti unghiurile
te uiti la cote si pui placile in asa fel incat sa iasa cotele orientative corect

cele 5 grade sunt nesemnificative cand tai cantul la placa ai

problema grava la proiectul asta este la brace-urile din interiorul hornului
alea trebuie "smenuite" ca sa intre acolo

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Dum Noi 28, 2010 7:51 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Pai nu am zis eu ca e o problema de montat placa aia (apropo e vorba de 11 grade),ca intra adeziv in spatiul respectiv.Si daca unesti punctele coordonate,da bine.La faza cu statu in spatele calculatorului...sa stii ca ajuta,as putea construi fizic cam tot ce am "proiectat" pana acum :P,si vad exact ce aproximari sunt si nu trebuie sa "smenuiesc"placi.

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Lun Noi 29, 2010 8:55 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Daca lucrezi cu pendularul, 5 grade nu e mult. Daca te folosesti de un CNC, o eroare 0.5 mm nu da bine.

In sunet oricum nu se simte nici o diferenta. Probabil ca CNC -ul este un moft. Oricum, o schita ar trebui sa fie cat mai precisa, in opinia mea; sunt suficiente erorile ce ies la frezari si taieri.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Joi Dec 23, 2010 4:47 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
si eu am construit vreo 5 BPH-uri. Cum zicea si Adi, o mica problemitza e la braceul ala.. X2... parca. Trebuie decupat putin din el in asa fel incat sa intre placa aia inclinata de langa magnet. e lejereanu oricum de facut.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Joi Dec 23, 2010 6:10 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Sa fie problema cu braceul oare exact din cauza unghiului placii de care am spus? :P

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Joi Dec 23, 2010 8:56 am 
Nu are treaba. Chiar si daca unghiul e gresit teoretic, placa respectica stiu ca intra exact unde trebuie.
Brace-urile trebuiau decupate vreo 5cm parca sa intre acolo.
Heh inca mai tin minte cand am facut bph-ul cu kamatz si m-am izbit de problema asta. Am decupat acolo cu drujba :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Vin Dec 24, 2010 10:22 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Pai Brace X2 normal ca trebuie decupata pentru ca ti se intersecteaza cu placa aceea de unde e magnetul,eu credeam ca de Brace X1 vorbiti ca aia ar fi logic sa nu intre daca faci mai inchis unghiul.

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Dum Feb 06, 2011 3:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
Citat:
pretul de constructie al acestei boxe este in jur de 1400 lei/incinta, ceea ce este foarte putin daca ne gandim la performantele care egaleaza sau chiar depasesc boxe de inalta performanta de la firme recunoscute (Dynacord, Turbosound, Etc.



Turbosound nu cred ca e depasit de nici o boxa existenta deoarece ei sunt singurii care au creat hornuri care sa genereze wawelenght constant, asa zisu polyhorn care in momentul de fata este cel mai avansat horn ce aduce cel mai mare spl si arunca cel mai departe, e un rege a hornurilor long throw. Plus turbosoundul functioneaza si ca line array din cauza ca genereaza unde cilindrice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Dum Feb 06, 2011 5:53 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Albert Nechifor scrie:
Citat:
pretul de constructie al acestei boxe este in jur de 1400 lei/incinta, ceea ce este foarte putin daca ne gandim la performantele care egaleaza sau chiar depasesc boxe de inalta performanta de la firme recunoscute (Dynacord, Turbosound, Etc.



Turbosound nu cred ca e depasit de nici o boxa existenta deoarece ei sunt singurii care au creat hornuri care sa genereze wawelenght constant,

gresit

nu sunt singurii, sunt cateva zeci de producatori care au hornuri cu path lenght constant inclusiv noi, NEXUS-Acoustics avem asa ceva in oferta.
Exista multe metode prin care se poate obtine egalizarea path-ului ce vezi la ei este doar una din ele.


asa zisu polyhorn care in momentul de fata este cel mai avansat horn ce aduce cel mai mare spl si arunca cel mai departe, e un rege a hornurilor long throw.

gresit din nou

nu are cel mai mare SPL si nici nu arunca cel mai departe sunt multe alte hornuri cre se descurca mai bine
Sunt modele foarte vechi de la JBL care-mi vin acum in minte care le depasesc lejer si au aproape 50 de ani vechime :roll:


Plus turbosoundul functioneaza si ca line array din cauza ca genereaza unde cilindrice.

nu te lasa influentat de tot ce spune departamentul de marketing

Turbosound este POINT SOURCE


apropo, ai fi uimit sa vezi cat de asemenatoare sunt TSW218 de la ei cu o pereche de ES18BPH puse impreuna. 8)
http://www.turbosound.com/product/LIVE- ... bs/TSW-218

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 253 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România