The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:48 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 253 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Dum Feb 06, 2011 9:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
Mircea Bartic scrie:
Albert Nechifor scrie:
Citat:
pretul de constructie al acestei boxe este in jur de 1400 lei/incinta, ceea ce este foarte putin daca ne gandim la performantele care egaleaza sau chiar depasesc boxe de inalta performanta de la firme recunoscute (Dynacord, Turbosound, Etc.



Turbosound nu cred ca e depasit de nici o boxa existenta deoarece ei sunt singurii care au creat hornuri care sa genereze wawelenght constant,

gresit

nu sunt singurii, sunt cateva zeci de producatori care au hornuri cu path lenght constant inclusiv noi, NEXUS-Acoustics avem asa ceva in oferta.
Exista multe metode prin care se poate obtine egalizarea path-ului ce vezi la ei este doar una din ele.



Da poate fi dar de exemplu da-mi un horn point source de la voi ma refer la unul care are propietati asemanatoare astuia.
asa zisu polyhorn care in momentul de fata este cel mai avansat horn ce aduce cel mai mare spl si arunca cel mai departe, e un rege a hornurilor long throw.

gresit din nou

nu are cel mai mare SPL si nici nu arunca cel mai departe sunt multe alte hornuri cre se descurca mai bine
Sunt modele foarte vechi de la JBL care-mi vin acum in minte care le depasesc lejer si au aproape 50 de ani vechime :roll:


Plus turbosoundul functioneaza si ca line array din cauza ca genereaza unde cilindrice.

nu te lasa influentat de tot ce spune departamentul de marketing

Turbosound este POINT SOURCE


apropo, ai fi uimit sa vezi cat de asemenatoare sunt TSW218 de la ei cu o pereche de ES18BPH puse impreuna. 8)
http://www.turbosound.com/product/LIVE- ... bs/TSW-218


Imagine

Si care ar fi un horn de la Nexus Acoustics asemanator cu asta in ceea ce privesc propietatiile ghidului de unda ???

Da se poate si eu imi reamintesc ca jbl sa fi folosit ceva de la turbosound dar la partea de subwoofer eu vorbeam de medii inalte si polyhorn nu am vazut nici macar sa fi reusit careva sa faca copie.

Eu am ascultat Aspect modelul vechi cu un supertweeter (dome) de 50 w driver medii 100 si low de 400 si m-a lasat cu gura masca la ce spl general era oricum dat tare in program si atingea 139-141 recunosc dupa aparitia surzenii rapide >:)Pacat ca nu am avut un dbmetru sa masor eram totusi la un party, dar pt dimensiunea lui genera un spl enorm si am ascultat si eaw,martin, toate felurile de hornuri posibile de subwoofere si modelul asta m-a lasat masca cand am vazut ce spl putea sa genereze.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Dum Feb 06, 2011 11:21 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
1. Hornul folosit la Nexus-Acoustics Nexarray T210 face acelasi lucru folosind materiale cu proprietati acustice diferite care modifica viteza sunetului diferit astfel incat la iesire totul iese in faza indiferent de lungimea path-ului.

Sunt mai multe metode de a obtine acelasi lucru.

2. eu vorbesc de hornuri clasice exponentiale . Acelea sunt mai eficiente decat polihornul lui Turbosound. Avantajul la hornurile cu Path Lenght compensation este faptul ca pot fi folosite usor unul langa altul si nu vor face comb filtering la fel de puternic. Toate astea se fac cu PIERDERE DE EFICIENTA. - Este un compromis.

3. Nu prea cred ca ai avut acele presiuni sonore , te rog nu-mi cita din manuale, am si eu unul aici pe masa. La 130 dB ai fi sarit ca ars pentru ca ai fi simtit o durere extraordinar de puternica la nivelul nervului auditiv.

4. Sunt boxe foarte performante dar nu este nevoie sa ne lasam influentati de departamentele de marketing. In final scopul acestui forum este sa se deschida ochii potentialilor utilizatori pentru ca acestia sa poata intelege fenomenele care se petrec in aceste boxe.

La noi nu exista "Crede si nu cerceta"

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Dum Feb 06, 2011 11:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
Mersi mult de informatie :) eu in fata la acea presiune am stat 1 minut am iesit afara si eram ametit (nu am baut dar asa de tare a s-a auzit incat eram la un pas de surzenie si eram cam la 6 m de boxe), ca si toata lumea, la acel party tipu care a adus boxele vroia sa le testeze putin erau amplificate cu amplifuri mc2. Dj era rosu pe ala ca a facut gafa si a reconfigurat gainurile sa se poate continua partyul. In orice caz sunau extrem de tare.

Stiu cu ce se ocupa forumul acesta in ceea ce priveste cercetarea si nu am spus nimic de rau, ba chiar apreciez munca de aici cu multa onoare si respect, atata tot ca turbosoundul mie tot imi parea mai puternic decat topul de 2x12 + 1x2" acuma depinde si de traductoarele de sunet ;) as fi curios ce s-ar intampla daca as face un polyhorn de genu si as monta un pre neo cu un sn II.

Am zis si acum imi pare rau ca nu am avut un db metru la mine sa masor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Dum Feb 06, 2011 11:36 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
despre care top de 2x12"+2" este vorba?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Dum Feb 06, 2011 11:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
Mt 122 de aici din topic :)

Era vorba si de o comparatie de hornuri
nu eram numai offtopic..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 12:00 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
ai dreptate, nu am fost atent

e si normal ca acest proiect din primul post sa nu ajunga la aceleasi performante ca si un top dotat cu polihorn

motivele sunt multiple, cele mai importante fiind limitarile date de echipamentele de prelucrat lemnul la care are acces o persoana care isi construieste boxele acasa sau intr-un mic atelier.

hornul de medii este obtinut din doua sectiuni care aproximeaza un horn exponential, sectiuni ce sunt executate din lemn

Daca hornul ar fi executat din fibra de sticla respectand intocmai contulrul rezultat din calcule si ar fi dotat cu un phaseplug proiectat special pentru difuzorul utilizat, atunci situatia ar fi cu totul alta. Dar deja iesim din domeniul DIY.

Oricum raportul pret / performanta va fi intotdeauna in favoarea DIY iar satisfactia ca tocmai ai creat ceva este imposibil de cumparat cu bani.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 12:26 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
Mircea Bartic scrie:
ai dreptate, nu am fost atent

e si normal ca acest proiect din primul post sa nu ajunga la aceleasi performante ca si un top dotat cu polihorn

motivele sunt multiple, cele mai importante fiind limitarile date de echipamentele de prelucrat lemnul la care are acces o persoana care isi construieste boxele acasa sau intr-un mic atelier.

hornul de medii este obtinut din doua sectiuni care aproximeaza un horn exponential, sectiuni ce sunt executate din lemn

Daca hornul ar fi executat din fibra de sticla respectand intocmai contulrul rezultat din calcule si ar fi dotat cu un phaseplug proiectat special pentru difuzorul utilizat, atunci situatia ar fi cu totul alta. Dar deja iesim din domeniul DIY.

Oricum raportul pret / performanta va fi intotdeauna in favoarea DIY iar satisfactia ca tocmai ai creat ceva este imposibil de cumparat cu bani.



Stiu insi care au facut chestii mari folosind tehnologii ca ale lui funktion one sau eaw, phase plugu e ceva simplu de facut. DIY merge fara probleme si la nivel de line array atata timp cat ai experienta destul in domeniu, nu e o chestie mortala deoarece e acustica si putina electronica de baza la amplificatoare e alta discutie (de exemplu).
Faptul ca nu sunt useri pe forum speakerplans sau aici sau etc. nu inseamna ca aici zac singurii insi care se pricep cu adevarat, intradevar este un loc foarte rar deoarece exista o anumita experienta in domeniu acustic dar mai sunt unii sunt si cunostinte de ale mele, nu au nici un cont nimic dar cunosc domeniu bine si au conceput chestii complicate (a nu se intelege line array) ci monitoare de studio de precizie si sisteme ultra puternice si de claritatea monitoarelor de studion in 4 cai. Daca vrei sa faci ceva cu adevarat o faci si in 20 m patrati si asta au reusit altii care au facut module de sunet ultra high end.

Daca nu ma insel tehnologia gen turbo sound bate cam la 2500-3000 ron per boxa(Sa folosesti tehnologia sa pui componente ca lumea), este scump dar fibra de sticla domina in fine la mine mai profi suna aluminiul dar e si mai scump mai ales un astfel de horn.

Cat de phase plug, si turbosoundul foloseste se vede clar in poza postata de mine sub inalte partea conica cu santuri deasupra ca sa asigure waweguide coerent, nu cred ca cu phase plug se rezolva mt122 trebuie altceva facut, o data ca hornul de medii bas(la turbosound) este mai lung din cauza ca e folded astfel ca e mai avansat in ceea ce priveste proiectarea.

Si e 3 cai ceea ce-l face mai fiabil si mai clar (driverul se poate praji doar daca vrei sa-l prajesti).

ftp://www.turbosound.com/photolib/Aspect.ppt citeste asta ca explica cel mai bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 1:21 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
trebuie sa recunoastem insa si contributia marilor companii.E clar ca au nevoie de reclama agresiva,aste e piata de acum,dar au adus multe inovatii in domeniu.Si e clar ca micile companii nu au acces la resurse de cercetare precum JBL de ex.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 1:25 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
BTW, polihorn-ul se obtine prin printare 3D, este singura solutie tehnica existenta in acest moment. astfel de forme complexe nu pot fi obtinute cu ajutorul matritelor si nici prin prelucrare.

Dureaza enorm de mult si costa pe masura :|

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 2:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
500 - 600 ron/horn la un atelier care se ocupa cu fibra de sticla din campul lung :)

Ma indoiesc ca porcaria de jbl are de-a face cu turbo, turbosoundul a fost fondat de funktion one ca o firma supererioara (firma de lux) cu e audi pentru volkswagen.

Din aceasta cauza nimeni nu s-a riscat (mai exact nici un chinez) sa copieze turbos sau funktionul pentru ca-s extrem de greu de facut, phase plugurile acestea sunt complicate de turnat si necesita munca criminala din cate stiu eu s-ar putea face un astfel de horn si manual daca nu exista genul de printer pentru fibra de sticla cum zici tu, important e ca exista posibilitate foarte usoara de facut aici in tara.

Oricum un modul aspect de la turbosound costa culmea pe un magazin de lautari sau ceva de genu se gasesc, 21000 ron (6000-7000 E).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 3:38 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Albert Nechifor scrie:
500 - 600 ron/horn la un atelier care se ocupa cu fibra de sticla din campul lung :)

Ma indoiesc ca porcaria de jbl are de-a face cu turbo, turbosoundul a fost fondat de funktion one ca o firma supererioara (firma de lux) cu e audi pentru wolskwagen.

Nop

FK1 s-a despartit din Turbosound (au fost doi asociati) Tony Andrews a plecat si a infiintat FK1 .


Din aceasta cauza nimeni nu s-a riscat (mai exact nici un chinez) sa copieze turbos sau funktionul pentru ca-s extrem de greu de facut, phase plugurile acestea sunt complicate de turnat si necesita muca criminala din cate stiu eu s-ar putea face un astfel de horn si manual daca nu exista genul de printer pentru fibra de sticla cum zici tu, important e ca exista posibilitate foarte usoara de facut aici in tara.

NU se poate face manual, crede-ma .
Singura varianta este cu printer 3D , asa il produc si ei.


Oricum un modul aspect de la turbosound costa culmea pe un magazin de lautari sau ceva de genu se gasesc, 21000 ron (6000-7000 E).


Pretul la un modul de amplificare e cam exagerat intervine mult si marca in stabilirea pretului. Modulele sunt fabricate de Powersoft in realitate.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 4:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
Da te cred ce sa zic oricum si la 600 ron iti fac orice in fibra.

Aia ca s-au despartit de fk 1 nu stiam in orice caz JBL nu cred ca are vreo relatie cu ei deoarece JBL sunt jucarii si daca aveau o relatie facea si jbl ceva mai ridicat decat limerele lor noi in MH sau bassreflexul nemaivorbind de jucariile de componente care costa 1000 de euro un driver cu ferita de pe vremea lui Decebal, eventual EAW poate colabora cu turbo sau Martin Audio, care mai lucreaza cu ceva. Din cate am citit au o colaborare cu Outline.

"Scuze vorbeam de fibra de sticla si nu m-am informat cu printare 3d"


Ultima oară modificat de Albert Nechifor pe Lun Feb 07, 2011 6:56 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 6:32 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
te rog sa intelegi ca printerele 3D nu folosesc fibra de sticla, este o pulbere speciala care se intareste sub actiunea unui liant pulverizat de un cap de imprimare.

Piesa este generata strat cu strat

cauta pe google 3D printing

Albert Nechifor scrie:
Aia ca s-au despartit de fk 1 nu stiam in orice caz JBL nu cred ca are vreo relatie cu ei deoarece JBL sunt jucarii si daca aveau o relatie facea si jbl ceva mai ridicat decat limerele lor noi in MH sau bassreflexul nemaivorbind de jucariile de componente care costa 1000 de euro un driver cu ferita de pe vremea lui Decebal, eventual EAW poate colabora cu turbo sau Martin Audio, care mai lucreaza cu ceva. Din cate am citit au o colaborare cu Outline.


Nu stiu cine iti spune toate astea dar sunt numai aberatii, fara suparare.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 6:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
Nu e nici o suparare, am citit la ei pe site cu Outlineul si colaborarea lor cu acesta, nu stiu sa ma uit pe google cu 3d printing ideea este ca in fibra de sticla puteau face asa ceva nu stiu cum au multe aparate, am vorbit cu ei si e posibil. Dar in fine asta nu are importanta cine e cu cine si cine ce face, ideea era ca sa mai fiu on topic ca se poate face si cu fibra de sticla DIY indiferent daca vrei un wawe polyhorn sau horn de line array se poate face in anumite locuri.

3 d printing da ai dreptate e un proces greu si foarte tehnologic. Nu stiu ce sa zic si de ce numai cu 3 d printng poti face un astfel de horn, nu mi se pare atat de greu de facut ci mancator de multe resurse (mult material in cazul printarii 3d).
Ps nu am zis ca Eaw sau martin colaboreaza am zis ca o tehnologie ca turbo nu se incurca cu jbl, l acoustics, Ev cu alte cuvinte echipamente slabe ci cu companii care folosesc tehnologia adevarata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect mid-top full horn loaded 2x12"+1x2"
MesajScris: Lun Feb 07, 2011 6:55 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Martin audio vinde amplificatoare din seria K de la Outline marcate cu sigla lor

Vad ca tot nu reusesc sa te fac sa intelegi caeste imposibil din punct de vedere fizic sa prelucrezi din fibra acel horn. NU AI ACCES LA SUPRAFETELE INTERIOARE.
Ca si inginer mecatronist , una din atributiile mele este sa organizez etapele de prelucrare pentru anumite piese. Acel polyhorn nu poate fi prelucrat prin metode conventionale. Crede-ma am acces la echipamente de debitare si prelucrare prin Facultatea de mecanica din cadrul Universitatii Gh. Asachi din IASI la care multi nici nu viseaza.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 253 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România