The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:46 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiect satelit 2 cai 10"+ tweeter/driver
MesajScris: Vin Noi 04, 2005 8:48 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Aici aveti un proiect de satelit care la nevoie poate fi folosit si ca fullrange

difuzoarele compatibile sunt:
S10-64W
E10-200S
E10-150S
HP-10W

si ca inalte

toata seria PHT de la P-audio
http://www.diy.poweraudio.ro/albums/use ... 0_150S.pdf

Spor la munca

P.S.

Multumiri lui Dj_Tymmy pt proiect

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Ultima oară modificat de Mircea Bartic pe Mar Feb 20, 2007 1:29 pm, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 04, 2005 8:54 pm 
acest satelit eu il folosesc impreuna cu subwooferul PassBand cu HP15W merge excelent ;calitate a sunetului impecabila ;filtru folosit de mine in imagine
vreau sa precizez ca am comparat acest satelit cu un produs &Rool cu difuzor de 10" Eminence si satelitul meu a fost peste cel cu eminence atat in ceea ce priveste Bassul reprodus cat si calitatea sunetului , probele au fost facute cu un amplificator QSC



Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Noi 05, 2005 12:12 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
poza cu incinta finalizata:

Imagine

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Noi 26, 2005 9:42 pm 
salut.

Pt aceasta incinta este bun filtrul de pe aceasta pagina sau cel postat la categoria filtre pasive ( http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=84 )?
Ambele sunt propuse pentru aceasta incinta dar au valori ale condesatorilor diferite si polarizarea tw este inversata.

Multumesc.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 05, 2005 11:04 pm 
As vrea sa construiesc filtrele pentru aceasta incinta, imi poate spune cineva care filtru este corect (cel din imaginea 1 sau cel din imaginea 2)?
Diferente:
-doi condensatori inversati
-polarizarea tweeter-ului schimbata

Imaginea 1

Imagine

Imaginea 2

Imagine

Multumesc


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 08, 2005 9:13 am 
Care este frecventa de taiere a filtrului prezentat de dj_tymy mai sus ?
Pentru filtrul Hi-Pass pot folosi o bobina de 0,22 mH / 0,6 mm in loc de cea de 0.25mH ? Iar la Low-Pass pot folosi 0.33mH in loc de 0.3mH ?
PolySwitch unde se gaseste ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 08, 2005 1:05 pm 
Salut!
daca nu te-ai apucat de constructia lor eu zic sa nu o faci deoarece eu am renuntat la ele si am facut un alt filtru care suna mult mult mai bine si in cazul folosirii la volm mic:
daca urmarim raspunsul dat de producator la difuzorul E10 150 S se va vedea ca intre 3 si 4 KHz apare o cadere naturala a difuzorului ce simuleaza un filtru trece jos de ~ 12dB/ oct in concluzie sunt de parere ca pe partea de woofer nu ar mai fi nevoie sa chinuim difuzorul cu un filtru ,
pe intrarea filtrului am folosit o protectie bazata pe beculet
"In momentul cind puterea depaseste 250w rms pentru mai mult de 5 minute , polyswitch-ul RXE va bascula de la o rezistenta egala cu 0 pina la o rezistenta de ordinul megaohmilor . Bascularea se face progresiv si nu este sesizabila .
Din acest moment , curentul va trece prin bec . Acesta are un comportament de rezistenta variabila si va limita curentul intr-o plaja destul de mare . Condensatorul de 22uF are rolul de a lasa banda de medii inalte sa treaca relativ neatenuate pentru ca in mod normal , la putere mare , difuzorul de bas este cel mai afectat si este cel mai predispus la deteriorare . "
dupa acest bloc apare corectia pasiva care are rolul de a atenua acel peak care iese in evidenta pe la 1.5 ~ 2KHz dand astfel o liniaritate raspunsului
la proiectarea filtrului trece sus pt partea de inalte am tinut seama de caderea pe care o are E10 intre 3 - 4 KHz asa ca am taiar ineltele la 3K5 cu 18dB/ octava , partea de Lpad trebuie tatonata eu initial am proiectat o atenuare de 9dB ( de la 105 la 96 ) insa s-a dovedit a fi prea puternica atenuarea cea mai buna atenuare a fost cu 3dB ( probabil asta din cauza atenuarii pe care o produce si corectia pasiva )
acest filtru eu l-am prevazut si cu un intrerupator montat in spate langa mufa de intrare care are rolul de a scoate corectia pasiva din functiune in cazul in care incintele sunt folosite la sonorizari de putere unde ele muncesc combinat cu subwooferii BP cu HP15W
filtru il gasesti aici
http://tinypic.com/fo0pd2.jpg


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 08, 2005 3:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Noi 05, 2005 10:04 pm
Mesaje: 41
dj_tymy scrie:
daca urmarim raspunsul dat de producator la difuzorul E10 150 S se va vedea ca intre 3 si 4 KHz apare o cadere naturala a difuzorului ce simuleaza un filtru trece jos de ~ 12dB/ oct in concluzie sunt de parere ca pe partea de woofer nu ar mai fi nevoie sa chinuim difuzorul cu un filtru

Varianta fara filtru pe joase este o varianta de filtru cu cost mai mic si mai usor de construit, dar sa nu se inteleaga ca difuzorul este "chinuit" in vreun fel daca filtrul contine si partea de joase. Chiar din contra, difuzorul este protejat intr-un fel deoarece astfel semnalul cu frecventa mai mare decat Ft-ul filtrului nu se va mai transforma in caldura in bobina difuzorului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 08, 2005 3:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 09, 2005 11:40 pm
Mesaje: 12
Din fericire nu am apucat inca sa construiesc filtrul. :D

Avand in vedere ca voi folosi satelitii la volume mici acea corectie pentru un raspuns mai liniar este binevenita. :)

As avea totusi cateva intrebari in legatura cu ultima varianta de filtru.

Raspunsul in frecventa la e10-150s mai are un peak la 5 kHz de aproximativ 92 db, daca este lasat nefiltrat nu se va suprapune peste raspunsul tw?

Daca inaltele nu vor fi filtrate woofer-ul nu va disipa o caldura suplimentara chiar daca are o cadere naturala dupa 5kHz?

Eu voi construi satelitii cu pht-405 care are un spl mai mare la frecventa de taiere decat 408 (din cate am putut observa pe grafic). Pot folosi acelasi filtru? Este nevoie de o atenuare mai mare a inaltelor din acest caz?

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 22, 2006 11:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Feb 22, 2006 11:25 pm
Mesaje: 3
Am si eu o intrebare :
Vad ca in proiectul din pdf este un singur port de bass-reflex pozitionat in spate iar in poza cu incinta finalizata sunt doua porturi pozitinate in fata.
As vrea sa ma apuc de constructia acestor incinte si as dori sa ma ajutati cu sfaturi si cu un proiect sigur.
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 23, 2006 11:05 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
o sa modificam proiectul pt a aduce portul pe fata incintei

poza este pusa pentru ca oamenii sa-si faca o idee

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 23, 2006 3:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Feb 22, 2006 11:25 pm
Mesaje: 3
Astept cu nerabdare un proiect si o scema de filtru. In paralel am facut si eu cateva simulari si vreau sa vad in ce masura coincid datele mele cu cele din proiect. Pt acesti sateliti as vrea sa fac corectie activa urmata de o parte de putere cu integrate STK4048(desi nu prea sunt de acord cu folosirea integratelor in acest tip de incinte am auzit stk-ul cum suna si pot sa spun ca sunt multumit 150w/8ohm 0.008thd) Astept mai multe sfaturi in legatura cele mentionate si poate cei care au deja module echipate cu acest tip de integrat pot sa ma ajute si cu ceva caracteristici (temperatura, curent, etc,etc.). Ma intereseaza cum se comporta practic integratul.
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 12, 2006 10:40 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 12, 2006 7:18 pm
Mesaje: 4
cam ce valori imi trebuie penru sa folosesc Hp-10w si PHT-405
sau daca mai gasesc hp-10W si Pht-413


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 12, 2006 11:44 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
se poate folosi filtrul simplu postat de mine doar pt pht, bass-ul nu are nevoie de filtru pt ca dupa 4Khz raspunsul cade singur

este pe stoc hp-10W si pht405 :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 02, 2006 5:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Feb 04, 2006 3:42 pm
Mesaje: 11
proiectul merge si cu un selenium 10p20??
si ce tweeter imi recomandati ptr acest difuzor?
incinta sa fie inchisa sau bas reflex?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România