The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:24 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Vin Apr 04, 2014 7:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO + MIXER BEHRINGER-By MIDAS si ACTIVELE MAG MD554A + MD 802BA + MIXER MONTARBO MX20
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
CONCLUZIE FORTA MUT MAI MARE LA DOUA BOXE MAG 1/2 DIN SISTEM
FATA DE TOT SISTEMUL NEXO. CAUZ POSIBILA MIXERUL DIGITAL LA CARE NU SE CUNOASTE INCA REGLAJELE. BOXELE SI PUTEREA NEXO BAGATE PE MONTARBO SUNET MAI GRAS DE CAT PE MIXERUL DIGITAL DAR FORTA MAI MICA DECAT CELE DOUA MAGURI. POSIBIL REGLAJUL PUTERII.


Ultima oară modificat de holter tony pe Vin Apr 04, 2014 8:38 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Vin Apr 04, 2014 7:53 pm 
Nu prea este egal testu !
Acolo sunt topuri nexo de 10" si bas de 15"
Daca era nexo ps15 si bas ls1200 , era corect !
Clar ca suna mai tare MAG (mai in fortza)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Vin Apr 04, 2014 8:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
da radu . stiu ce spui dar totusi erau 4 topuri nexo si numai o activa mag 554. eu cred ca din reglaje. nu cunoaste tipul inca reglajele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Vin Apr 04, 2014 9:46 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
rezolvat


Ultima oară modificat de ionica radu pe Dum Apr 13, 2014 7:23 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Sâm Apr 05, 2014 1:12 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
ionica radu scrie:
Sincer...nu justifica banii acest system....frecvente aiurea...nedefinite...clar din setarile mixerului fff complicat.....boxe scumpe...bune calitativ dar la configuratia de fata nu stiu daca e ok...10 toli cu 15 toli..???...probabil parametrii la acest mixer behringher digital mi s-au parut foarte...foarte greoi de accesat....si cred ca pe partea de amplificare acolo trebuia celalat amplif de 4000 / chanal / 2 ohmi...asa sint date aceste amplifuri de la NEXO by YAMAHA.
Cred ca nu a-s fi capabil de acest mixer...nu este practic ptr. aplicatia mea ( parerea numai si numai a mea ).
Nu mai laud MAGUL ca ..stiu eu de ce......
Colegului...sa-l stapineasca sanatos si sa-i aduca satisfactii....!


va inselati amarnic
X32 este unul din cele mai usor accesibile mixere digitale de pe piata
va vorbesc din calitatea unui posesor de X32

are butoane de select si view pe majoritatea aplicatiilor, este foarte intuitiv si foarte usor de utilizat
dragii mei, ati imbatranit d`acu :lol: va bate tehnologia

mixerul ala reglat calumea bate la cur montarbo ala oricand oricat... sa nu uitam ca totusi are Midas in interior

nexo PS10 suna si ele foarte bine daca sunt calarite cum trebuie
foarta JBL-ului .... pardon .... a MAG-ului este incontestabila, dar nu se rezuma totul la asta

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Sâm Apr 05, 2014 6:29 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
Nu contest ce spui adi , insa ai comparat unu langa altul?
am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa ne mai luam dupa ce scrie pe o scula. in momentul cand compari te lamuresti. daca nu ai comparatie orice scula suna super.Am testeat si boxele nexo cu puterea nexo pe mixerul montarbo. lipsa de bass si foarte medioase. sa nu spun altfel. eu m am intepat cu multe scule citind reclame pompoase.eu pana nu aud nu cred. P S. pe mixerul behringer au fost facute doua scene de un tip istet care poseda acel mixer si crede ma ca este un baiat care chiar se pricepe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Sâm Apr 05, 2014 5:40 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Imagine


asta zice tot despre mixerul montarbo si despre ceea ce se vrea de la el

X32 ala are mai multa tehnologie in el decat toate sculele care le aveti prin zona
are proceoare digitale de efecte facute dupa simulari si comparatii directe cu procesoare consacrate de la mari firme
are EQ care poate fi inserat pe general, EQ pe 31 de benzi simulat dupa ceva nebunii de la Klark-Tehnic ..... asta pe langa EQ-ul standard parametric pe 6 puncte

ce zici? oare poate bate V-ul de pe montarbo in caz de nevoie?


din nou avem de`a face cu o comparatie specifica forumului.. comparam mere cu pere si vedem din care iese mai bun rachiul
la forta MAG e normal sa castige
dar sa nu uitam ca nexo PS10 sunt niste boxe care le pui in buzunarul de pe portiera la masina.... boxe care in caz de nevoie scoti un SPL mai mult decat decent din ele

iar vorbesc in cunostinta de cauza, am avut 4 bucati de PS10 pe mana


LE: nu are rost sa discutam despre preturi
daca e sa luam preturile de catalog la sculele nexo si la mixerul behringer... pai de banii aia imi iau MAG-uri de fac un concert in aer liber fara probleme :mrgreen:

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Sâm Apr 05, 2014 7:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
te cred ce spui adi dar orice argument ai avea nu cred pana nu aud. ieri la teste suna prost. tare prost. uite ce spunea pe fb un tip care canta live. canta in tara si in strainatate si nu manele COPY Lucian Cantea mai baieti,trebuie sa intelegeti ca nu se pupa cu mixerul! mixerul e beleaua!noi trebuie sa folosim analog nu electronic ptr nunti si cantare live!nu stim sa le butonam!! sunt prea multe butoane!iar la mixer digital trebuiesc altfel de boxe!trebuiesc anumiti parametri in configurarea mixerului!no offense!
acum 20 de ore ·)Poate sa lovit si el de asta. Nu spun ca are dreptate. dar suna prost.de aceea am testat. vreau practic nu teoretic. stiu ca sunt ff scumpe, insa pe noi ce auzim in boxe ne intereseaza. Daca tu stapanesti si cunosti bine acel mixer este ff. bine. sa ti aduca multi bani. ff multe evenimente si satisfactii.ai inteles gresit. nu am blamat mixerul digital insa cum ai spus tu pe noi ne depaseste. nu stim cu el. probabil tipul care il are peste un timp ne arata ce inseamna sunet adevarat. vreau asta pt ca omul a investit multi bani


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Sâm Apr 05, 2014 10:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
si asta rezolvat


Ultima oară modificat de ionica radu pe Dum Apr 13, 2014 7:24 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Dum Apr 06, 2014 12:03 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Testul e departe de a fi unul tehnic . E doar subiectiv .
Pentru o formatie mica de petreceri care nu-si permite un tehnician/sunetist ,digitalul poate fi o mare povara .
Digitalul necesita putin mai multa scoala si pricepere din partea operatorului pentru a avea rezultatele dorite.

Acest X32 e conceput in cel mai ordinar stil de a prostii lumea , ei au ingramadit o gramada de functii intr-o cutie de chibrituri cu o putere de calcul cam indoielnica si-l vand la un pret foarte redus in comparatie cu alte mixere care au functii similare ,sub lozinca "Midas inside " . Asa o fi ,dar pe mine ma umfla rasu'.
Mixerul se cunoaste cand " aduni " mai mult de 16-20 de surse (microfoane in special) simultan si suna "cristal" .
Si chiar folosesc peste 24 de surse simultan ( viori,suflatori,chitare,tobe acustice,clape ,voci ).

Eu folosesc un ILive 144 cu IDR 10 de la Allen & Heath care e destul de performant . Cu toate astea mai folosesc si procesoare externe, mai ales efecte delay si reverb. L-am trimis la un "upgrade" ,resoftat si alte interventii si o zi m-am jucat cu un x32 .Nu vreau sa jignesc posesorii de asemenea mixere dar parerea mea e ca mai bine ar fi asteptat sa adune bani si sa cumpere un mixer superior.
Dar de cate ori pun mana pe un digital Yamaha ( in special M7CL.. ) ma simt cel mai bine !

In concluzie ( si promit ca nu mai intervin ) digitalul te poate pacalii foarte usor sa bagi mana in buzunar ca apoi sa-ti para rau ca nu e pentru aplicatiile tale . Un mixer analog si un minim de procesare face mai multa treaba in aplicatii mici si mijlocii decat un digital ieftin si "pompos" .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Dum Apr 06, 2014 1:20 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
bah.... Ce plua mea... inseamna ca toate lumea asta care l-a votat mixerul anului o fi o adunatura de prosti

noi in romania aici care cantam in curte la un paharel de vin o`m fi mai destepti
Imagine


sanatosi sa fim!
in rest canta fiecare cu cea are si se descurca cum il duce capu

v`am pupat!


PS: nenea Stoica, hai sa nu vb de Ilive 44 sau M7CL care costa peste 20k euro.... ce dracu? suntem fete serioase!
daca tu gasesti un mixer digital care in 3000 E de nou sa-l bata pe X32 eu il mananc bucatele... buton cu buton

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Dum Apr 06, 2014 12:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
Fratioare cred ca ai luat teapa cu acest mixer si nu mai stii ce sa faci......sincer..! Ce dracu o ti pe a ta..??..Nu este pentru aplicatia noastra...daca chiar vrei digital ia la tata aici :

http://www.midasconsoles.com/Products/PRO1CC-TP.aspx
Si punct cu jucariile......
Asa cum a spus si Grig..& sTOICA.....nu e ce trebuie...trebuie capatina si om ptr. el......! Nu uita ca trebuie un pic de scoala prin Ungarta , Germania...La Romanica..inalte...joase ...delay.....VOLUM.....si cam atit....
Aaaaaa...si daca esti smecher ...fa un tutorial pe intelesul tuturor...pas cu pas ..despre modul de folosire....scene...etc...parametrii...si atuci pus in aplicatie ca si AUDIOMETRIC..sa vedem rezultatele pe viu..cred in spusele tale ...pina atuci.....vorbe-n vint...! Stii tu cum e ..RECLAMA-I MAMA SUCCESULUI...ptr. fraieri..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Dum Apr 06, 2014 6:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
ionica radu scrie:
Fratioare cred ca ai luat teapa cu acest mixer si nu mai stii ce sa faci......sincer..! Ce dracu o ti pe a ta..??..Nu este pentru aplicatia noastra...daca chiar vrei digital ia la tata aici :

http://www.sound-image.com/touring/foh- ... inventory/
http://www.midasconsoles.com/Products/PRO1CC-TP.aspx
http://www.midasconsoles.com/Products/P ... rettyPhoto[productImagesSlides]/4/
Pina si pe astea scrie MADE CHINA...asa ca.....????

Aici si pretul ..de te rupe in doua....
http://www.magazinuldemuzica.ro/Midas-P ... 58031.html
Si punct cu jucariile......de Behringher.
Asa cum a spus si Grig..& sTOICA.....nu e ce trebuie...trebuie capatina si om ptr. el......! Nu uita ca trebuie un pic de scoala prin Ungarta , Germania...La Romanica..inalte...joase ...delay.....VOLUM.....si cam atit....
Aaaaaa...si daca esti smecher ...fa un tutorial pe intelesul tuturor...pas cu pas ..despre modul de folosire....scene...etc...parametrii...si atuci pus in aplicatie ca si AUDIOMETRIC..sa vedem rezultatele pe viu..cred in spusele tale ...pina atuci.....vorbe-n vint...! Stii tu cum e ..RECLAMA-I MAMA SUCCESULUI...ptr. fraieri..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Dum Apr 06, 2014 10:48 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu-mi place sa spun asta , insa X32 este un mixer reusit . O spun eu , care sunt cunoscut pentru faptul ca am o parere foarte proasta despre aceasta marca si produsele lor in general.

Urasc Behringer pentru ca reprezinta tot ce este Fucked-up in domeniul PRO audio la ora actuala.

Vom vedea cat va fi de fiabil in cativa ani. De sunat suna bine si are cam toate functiile necesare.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Dum Apr 06, 2014 11:47 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Mircea, n`avem cu cine frate....
oamenii is lautari... inafara de montarbo si dynacord nu stiu altceva

can't teach an old dog new tricks :wink:


dar ca sa nu ramana treaba la nivelul "vorbe in vant" ia sa le arat la baieti si sa le explic niste treburi

1. in primul rand, cand se achizitioneaza o scula de genul asta, SE CITESTE MANUALUL
vorba lui Mircea: RTFM (read the fuckin manual)
2. dupa ce se intelege ce stie scula sa faca incep punerile in practica
3. daca ai ureche si stii ce vrei sa obtii, folosind cele de mai sus faci treaba

si sa exemplificam in campul muncii
Imagine

Imagine

Imagine

sa dam nume de trupe care au cantat pe el si care au fost foarte multumiti
(ordinea este aleatorie)
Grasu XXL (cu band in spate)
Urma
Robin & the backstabers
Alexandrina Hristov
Publika
Partizan
Mike Godoroja & Blue Spirit band
Grimus
Les elephants bizarres
Sukar Nation (astia is de la noi din Iasi, dar tot is de luat in seama ca au cantat pe scena cu Iris & altii de calibru)
Relative
ROA
Suie paparude
Subcarpati
Shadowbox
Infectedrain
Blacksnake
THE R.O.C.K (tribute AC/DC)
Omu cu sobolani
RAVA
Travka

mai vreti? mai caut sa vad cu cine am mai lucrat?
nu cred ca este nevoie
am enumerat nume de trupe care au in compozitia lor absolventi de conservator, oameni cu ureche muzica absoluta, oameni care stiu la ce frecventa vor sa faca corectii pe eq parametric, oameni care compun, oameni care fac material muzical de CU TOTUL ALT NIVEL DECAT SA CANTE LA O NUNTA SI LA UN PAHAR IN CURTE LA VECINUL

deci va rog, nu judecati scula daca nu stiti sa o folositi
stiti vorba aia romaneasca? mesterul prost da vina pe scula nepotrivita



LE: eu nu vreau sa compar mixerul X32, care costa 3000 E, cu alte scule de peste 20.000 E
sunt convins ca se poate si mai bine
TOT TIMPUL se poate si mai bine
dar raman la ideea ca X32, pt banii lui este o super scula, care pe mainile unui tip destept bate la cur dynacord powermate si montarbo MX20

eu nu vorbesc de pe pereti sau din auzite
am avut dynacord powermate .... care in regim de live o lua tare de la A&H GL2400
iar acum, GL2400 o ia de la X32

Imagine

dynacordul l-am vandut, GL2400 a ramas ca al doilea mixer de 24 de canale
mai am un Soundcraft pe 12 canale pentru chestii mici
am avut Peavey - e la furat
am avut Mackie - e la furat

deci elemente de comparatie sunt


si daca totusi va plictisiti si vreti sa vedeti ceva, vizitati`ne pe facebook
https://www.facebook.com/syncroline.scenotehnica

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România