The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:22 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Lun Mai 30, 2016 10:30 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Oancea Catalin scrie:
Mircea Bartic scrie:
Powermate are un boost pe bass. O corectie gen eq pe bass , de aceea are impresia de forta mare pe joase.

Poti obtine fix acelasi efect punand un eq la 50-60hz pe un eq banal ;)

Eu cred ca totusi este vorba si de clasa in care este facuta amplificarea. La momentul descris mai sus, foloseam un powermixer Studiomaster (pe mod pasiv), care avea si eq general, si tot nu reusea sa scoata acel bass frumos (rotund si plin cum spun lautarii) sub nicio forma. Probabil cu o amplificare in clasa D sau H si un eq mai destept sa scoti un sunet apropiat de cel al Dynacordului. Nu vreau sa ridic in slavi Dynacord PM1000-2, dar pana in momentul de fata, la cate scule am tot schimbat in ultimii 4 ani, doar 1000-2 m-a multumit ca si sunet si m-a "obosit" destul de repede la un volum de pana in 300W. Sunt curios si de un Midas Venice cum se aude, si daca-si merita reputatia.


La 1000-3 se aude si mai bine basul, dar e mai deficitar pe partea de medii-inalte (ma rog, asa spun unii si tind sa le dau dreptate), fiindca e clasa D. Boost pe bass este doar la varianta 3 (acel LPN setat pe HIGH-nerecomandat pe termen lung )
Midas Venice e mai bun (dar nu este la fel de raspandit), totul depinde sa ai un AMPLIFICATOR BUN SI PROCESARE BUNA, indiferent ca folosesti Midas Venice sau Dynacord CMS!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Lun Mai 30, 2016 11:18 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Exact asta incercam sa subliniez si eu, ca pe yamaha P4500 nu reuseam sa scot un bass ok oricat m-as fi jucat la eq. Daca as fi avut alta putere din alta clasa de amplificare, cred ca treaba ar fi stat altfel.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Lun Mai 30, 2016 11:26 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
clasa de amplificare nu are nici o legatura cu raspunsul in frecventa, nu mai repetati prostia asta ca lumea o sa o ia de buna
Sunt o multime de alte sectiuni care influenteaza raspunsul pe bass. De exemplu sursa de alimentare , capacitatea bancului de condensatori. etc. etc.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Joi Iun 02, 2016 1:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 11, 2008 10:08 pm
Mesaje: 192
Localitate: BUCURESTI
Parerea mea e ca 2 subwoofere si 2 sateliti (chiar si de calitate medie) vor face mai mult decat 2 fr-uri dotate.
Urcate pe stative, la 1,5-1,7 m, fr-urile vor pierde mult din prezenta. Chiar si un singur sub va umple mult mai bine zona de 50-120 Hz, decat 2 fr-uri (care, chiar si la 15' cu difuri potente), nu vor acoperi la fel zona de joase. Daca sunt 2 suburi, si mai bine.
Sigur, investitie mai mare, mai multe de carat-cablat etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Joi Iun 02, 2016 3:26 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
CRISTI SOCI scrie:
Parerea mea e ca 2 subwoofere si 2 sateliti (chiar si de calitate medie) vor face mai mult decat 2 fr-uri dotate.
Urcate pe stative, la 1,5-1,7 m, fr-urile vor pierde mult din prezenta. Chiar si un singur sub va umple mult mai bine zona de 50-120 Hz, decat 2 fr-uri (care, chiar si la 15' cu difuri potente), nu vor acoperi la fel zona de joase. Daca sunt 2 suburi, si mai bine.
Sigur, investitie mai mare, mai multe de carat-cablat etc.

Poate ca asa este Cristi, cum zici tu....doar ca in cazul lui nu vad rostul la 2 basi de 18" (poate in cel mai rau caz basi 15"), pentru ca baiatul este la inceput de "drum" si nici evenimente nu are. Baga bani aiurea intr-un sistem de pe urma caruia nu o sa scoata bani. Din acest motiv i-am sugerat sa-si faca 2 full-range ceva mai bun, cu care sa se duca sa-si faca treaba cand ii pica vreun majorat ceva, onomastica sau alte evenimente micute de pana in 30 de persoane. In timp, daca isi face clientela, poate sa faca upgrade la 2 basi si 2 sateliti cu care sa acopere o plaja mai mare ca nr de invitati.
@George, asa cum ti-am explicat, incearca sa vinzi tot din incinte si cu ce banuti ai peste, iti cumperi 2 difuzoare si 2 drivere SH, dar de firma, gen: RCF, EV, B&C, Faital PRO, Ciare, Beyma etc. B&C chiar iti recomand cu toata caldura. Nu are rost sa te complici sa faci basi de 18", plus ca trebuie sa cumperi si amplificator pentru el, ca apoi sa se puna praful degeaba pe ei. Faci cum crezi...

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Joi Iun 02, 2016 3:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
M-am gandit bine in ultimul timp si am decis sa fac pana la urma un subwoofer si apoi sa mai fac unul dupa ce mai strang bani.

Ca difuzoare cred ca o sa raman pe p.audio e 18 lf/elf.

Pentru mine era o varianta si cu doua fr bune, dar cred ca ma avantajeaza mult mai mult 1-2 subwoofere.

Inca am cateva retineri, dar cred ca e mult mai ok e18 lf sau un difuzor bun sh decat ew 18h.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Joi Iun 02, 2016 4:25 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Ilinca George scrie:
Pentru mine era o varianta si cu doua fr bune, dar cred ca ma avantajeaza mult mai mult 1-2 subwoofere.


In ce sens te avantajeaza? La ce aplicatii/evenimente o sa fie mai avantajos 1-2 subwoofere de 18" + 2 sateliti de 15"? George tu trebuie sa intelegi ca mai intai de toate trebuie sa-ti faci o clientela, sa ai cateva evenimente mai banoase pe fiecare sezon, ca sa poti sa-ti amortizezi investitiile. Daca vrei sa-ti faci basi doar de dragul artei si sa te uiti cum se pune praful pe ei fara ca acestia "sa nu produca bani", n-ai decat.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Joi Iun 02, 2016 7:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Eu cred ca e mai ok sa fac un subwoofer acum, ,apoi daca o sa imi placa o sa mai fac unul si dupa ce mai prind evenimente o sa trec pe alti sateliti. Aveti dreptate si dumneavoastra cu fr-urile sanatoase, dar cred ca e mai ok varianta cu sateliti low cost si basi, chiar daca o sa ies putin mai scump, dar macar raman cu basii, din aceasta cauza vreau sa merg si pe difuzoare mai bune in subwoofer, ori e 18 lf ori ceva sh mai bun (rcf,b&c,etc..)

Pentru evenimente de maxim 100 persoane cred ca fac fata cu 150-200w/sateliti si 300-350w/ subwoofer


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Joi Iun 02, 2016 9:54 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Ilinca George scrie:
Pentru evenimente de maxim 100 persoane cred ca fac fata cu 150-200w/sateliti si 300-350w/ subwoofer

Nu am zis ca n-o sa faci fata. Ideea este sa ai evenimente, ca daca ai 2-3 pe an si alea pe bani mai putini, crede-ma ca nu faci nimic. Tu deja ai incintele. Daca vinzi ce ai in ele si mai pui niste banuti langa, iti ies 2 boxe destul de ok pentru inceput. Tu incerci sa investesti dar nu sti daca o sa scoti investitia. Succes oricum ai face.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Vin Iun 03, 2016 6:09 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Oancea Catalin scrie:
Ilinca George scrie:
Pentru evenimente de maxim 100 persoane cred ca fac fata cu 150-200w/sateliti si 300-350w/ subwoofer

Nu am zis ca n-o sa faci fata. Ideea este sa ai evenimente, ca daca ai 2-3 pe an si alea pe bani mai putini, crede-ma ca nu faci nimic. Tu deja ai incintele. Daca vinzi ce ai in ele si mai pui niste banuti langa, iti ies 2 boxe destul de ok pentru inceput. Tu incerci sa investesti dar nu sti daca o sa scoti investitia. Succes oricum ai face.


Va multumesc frumos pentru sfaturi, oricum daca nu am evenimente nu o sa-mi para rau niciodata ca am bagat bani in ele, au fost facute ca hobby, la inceput nu am vrut sa scot bani cu ele, dar daca se pot scoate bani cu ele o sa incerc cu siguranta.

Acum o sa vad cum or sa se descurce un bass si satelitii si daca nu imi place cum suna sistemul o sa schimb boxele cu totul si o sa merg pe ceva mai bun


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Vin Iun 03, 2016 9:25 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 11, 2008 10:08 pm
Mesaje: 192
Localitate: BUCURESTI
Pentru evenimente de 30 persoane nu prea are sens sa faci basi. Cel putin nu pentru cele de oameni "normali". Basii te vor ajuta de la 50 persoane in sus. Cel mult niste basi f. compacti, eventual pe 15'.
Iti recomand fie un mixer cu iesire de subwoofer (Allen&Heat, Mackie etc), fie un amplif cu cross pe el (sunt multe). Daca merge treaba poti sa treci pe niste fr-uri serioase, crossover etc. Dar asta va fi functie de ce evenimente ai. Oricum, satelitii vor trebui schimbati cu ceva superior calitativ.
Dar nu poti face singur niste boxe foarte bune (chiar daca ai difuzoare si filtre de calitate) fara cunostinte serioase si ceva experienta. Rezultatul final va fi functie de multi parametri.
Parerea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Joi Iun 23, 2016 6:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Astazi a ajuns un difuzor pentru basi si momentan cred ca e suficient, nu am avut timp sa probez decat putin, difuzorul este un e 18 elf pus intr-o incinta foarte mare. In aceasta seara o sa revin cu mai multe detalii si cu cateva poze!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Joi Iun 23, 2016 9:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Gata si cu micul test, am ascultat cam tot ce se poate, de la populara la hip-hop, comerciala, remixuri,etc...

Ce pot sa spun e ca nu am putere pentru bass, parca nu se chinuie deloc difuzorul, dar si asa la un 300-350w/8ohmi impinge bine, umple foarte bine sunetul si face fata aproape la un satelit cu ew 1505 si comp 44 la aceeasi putere.

Daca o sa cumpar un amp mai potent doar pentru basi, ceva peste 600w/8ohmi cred ca o sa se schimbe mult treaba si cu un singur bass la puterea rms cred ca o sa fac fata la 2 sateliti amplificati cu leco v1 pe care-l am.

Parca am impresia ca in partea dreapta fata a subwooferului bassul loveste mai bine sau doar mi se pare, oricum sub-ul a stat in jumatea sufrageriei la teste.

O sa va las si cateva poze ca difuzorul si cand am timp o sa le fac si la basi echipati
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Vin Iun 24, 2016 9:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
Vrei sa dai cu 600w in el?
Eu iti recomand 1000w si ne spui si noua cum e apoi... :lol: :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Vin Iun 24, 2016 10:13 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Eu cred ca pana la urma o sa iau un dpa 1400 si o sa-l pun in bridge 4 ohmi, daca rezista, mai intai trebuie sa ma interesez si cred ca o sa fie foarte ok asa :twisted: :twisted:

Nu cred ca fac topurile fata daca dau in basi cu mai mult de 6-700w, dar un amp mare nu e de neglijat.

Chiar imi place cum umple sunetul e 18-ul, e diferenta mare fata de "bassul" din boxe, si acum cand le-am urcat pe stativ boxele chiar daca inainte mi se parea ca au prea multe medii acum trebuie sa stau cu mediile pe -6(pe comerciala/remixuri/etc) sau chiar -12 dB(pe populara) in functie de muzica.

O sa revin si cu poze cu incintele!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România