The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 20, 2024 9:24 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Dum Iul 31, 2011 8:26 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
SISTEMUL. DYN CMS 1600-3 4 BASI FX 20 4TOPURI FX 12 2 VL 212. 3 PUTERI XA 4000. UNA PT BASI UNA PT TOPURI SI UNA IESITA DIN CENERAL MASTER PT VL-uri. SUNETUL INSUPORTABIL DE TARE DUR. VEDETI IN POZE REGLAJUL MIXERULUI. REVERB 5 CU 59 sau 60(la melodii lente).MIXERUL E FOTOGRAFIAT DE SUS IN JOS ASTFEL BUTONUL DE JOS GAIN,URMEAZA DE JOS IN SUS INALTE MEDII MEDII BAS CANALELE PT MICROFOANE CELE CU INALTELE,BASI SI MEDIA JOS INCHISE EQ-uri OFF. MICROFOANE SHURE BETA 87A.


Fişiere ataşate:
Fotografie0334.jpg
Fotografie0334.jpg [ 266.82 KiB | Vizualizat de 12283 ori ]
Fotografie0336.jpg
Fotografie0336.jpg [ 225.44 KiB | Vizualizat de 12284 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Dum Iul 31, 2011 12:17 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
nu prea inteleg exact ce si cum era pus pe canalele respective, dar am tendinta sa cred ca utiizatorul nu este familiarizat cu functia de atenuare a butonului de "Gain"

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Dum Iul 31, 2011 2:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
Pe canalele respective erau doua microfoane cu riciver shure beta 87 a.lor nu trebuie un sunet placut. Vor sa se auda cat mai tare. delay cat cuprinde si sa nu intre in reactie cu boxele in spatele microfonului. pe acest sistem cu reglajul asta a cantat nume mare al genului respectiv. daca cerea ceva sunetistului cerea volum si diley. atentie. sa cantat in interior aprox. 200 persoane. ff greu de suportat pt cei carora nu le place genul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Mie Aug 03, 2011 3:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iun 19, 2006 10:26 am
Mesaje: 144
Localitate: Kitzingen-Germania
Tony cine a cantat, de curiozitate ?

La foarte putini manelisti se aude (adica, sunt reglate bine) bine Dynacord XA2.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Mie Aug 03, 2011 4:46 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
XA 2 este,dar are doua topuri in plus (4 basi 4 topuri)FX 20 si 12 +2 boxe vl 212 amplificate separat.Au cantat doi manelisti tata si fiu din barbulesti foarte cunoscuti (nu vreau sa le pun numele pe forum) cred ca stii despre cine este vorba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Mie Aug 03, 2011 8:34 pm 
ce shmecheria p..ii sa reduci bas, mid si high in loc sa reduci volumul pe canulul respectiv? asta ti se pare shmecherie? asta e prostie in toata regula! si asa se intampla de fiecare data cand ajung analfabetii sa butoneze orice fel de aparatura.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Mie Aug 03, 2011 11:17 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
este o prostie pentru ca acele corectii au un anumit Q si niste puncte centrale asupra carora actioneaza.
prin modificarea lor la minim sau maxim facem iesirea sa fie puternic neliniara

Imagine

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Mie Aug 03, 2011 11:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
De ce crede-ti ca am pus pozele astea la aceasta rublica? :lol: Eu am auzit cum suna.prost . ffff prost si tare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Vin Aug 05, 2011 5:24 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 18, 2009 3:09 pm
Mesaje: 130
Localitate: Campulung Muscel/0770 224 210
foarte tare faza ... inseamna ca s-a auzit *super misto* .... :)) asta inseamna la ei cantare in forta :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Vin Aug 05, 2011 5:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iun 19, 2006 10:26 am
Mesaje: 144
Localitate: Kitzingen-Germania
Eu sunt curios, daca fac toti o audiograma, de rezultat!
Dupa atatea expuneri cred ca au deja mari probleme asa ca.......

Sa vedeti (ca de auzit nu va doresc) cand se canta cu 2 sisteme xa2 (inevitabil cu 2 topuri in plus pe sistem) si asta, tot in interior :shock:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Lun Iun 23, 2014 1:26 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 15, 2011 1:51 pm
Mesaje: 94
Localitate: Bucuresti
Imi pare rau dar pozele pe care le-ai pus nu apartin unui mixer Dynacord 1600-3 cms,poate 1600-2 cms/pm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Lun Iun 23, 2014 3:45 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Pai acolo nu ai nici un reglaj ,ai un simplu - pe tot eq. Am mai vazut treaba asta in botosani la un pusti care a venit cu telefonul sa se regleze .Avea clarinet si suna ca dracu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Mar Iul 22, 2014 10:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
holter tony scrie:
Pe canalele respective erau doua microfoane cu riciver shure beta 87 a
LA UN ANUMIT NIVEL...NU MAI AI VOIE SA GRESESTI IN HALUL ASTA .DAR.......

acum doi ani....am avut norocul sau nenorocul....sa ne intalnim exact cu aceste doua nume despre care se vorbeste aici.....Si pot garanta ca nu sunau chiar deloc rau.Au venit cu sunetistul lor.Un baiat care garantez ca stia cu ce se mananca o medie parametrica SI NU O MEDIE BASS .Ce pot spune ca nu m-a multumit....faptul ca lasa gain-ul deschis pana clipea ledul rosu.clipea chiar foarte tare.A spus ca asta asta era interesul.Anumite instrumente la placea lor sa aprinda clipul.cum ar fi toba mare de pe clapa...clarinetul..etc.
Si acum sa revenim....pentru Tony o vorba ,in primul rand........sa ne intre bine in cap ca vad ca degeaba ne invartim in lumea lautarilor....cine isi permite sa dea 5-6-7000 sa ii aduca la cantat....iti garantez ca le suporta si volumele.Nu stiu la cate nunti e genul acesta ai cantat tu (nu stiu cum sa scriu sa nu fiu acuzat de rasism) dar ....iti garantez ca la 99% din nuntile astea...se cere putere mai mult decat poti oferi.Ce parere ai despre presiunea sonora sau putere sau ce vrei tu....cand vin greii manelelor cu 3-4 sisteme xa2 Cu cate doua topuri pe o latura si cu inca 10-12 fbt-uri sau vl-uri pentru "control"??????
Ok....si acum hai sa vedem ce ne doare mai tare.....Mai nou,cam pe la toate nuntile am vazut ca se fac inregistrari care se pun pe net.Haideti sa vedem cum suna tot ce canta baietii astia.tras live fara nici un fel de "manareli"care se fac in studiouri in ziua de azi.
Pun un link ( daca se considera reclama sau deranjeaza pe cineva va rog sa il stergeti) pentru a vedea cum suna live,mai multe instrumente care culmea...sunt folosite de "manelisti"
https://www.youtube.com/watch?v=CC4rRFyY-nE
asa suna si live.......

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Mie Iul 30, 2014 11:23 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 29, 2006 4:59 pm
Mesaje: 88
Localitate: Buzau
Recunosc tipul de reglaj, la noi se mai numeste si "reglajul lui Sa......" folosit de pseudo inginerii de sunet axati pe un anumit gen muzical, fara nicio cunostinta in materie de sunet, folosit in toate ocaziile, din nefericire acel gen muzical aduce mizerie atat in muzica cat si in sunet.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: REGLAJ DINACORD CMS 1600-3 PROSTIE SAU MARE JMECHERIE ?
MesajScris: Sâm Aug 02, 2014 1:05 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 21, 2014 4:27 pm
Mesaje: 21
holter tony scrie:
SISTEMUL. DYN CMS 1600-3 4 BASI FX 20 4TOPURI FX 12 2 VL 212. 3 PUTERI XA 4000. UNA PT BASI UNA PT TOPURI SI UNA IESITA DIN CENERAL MASTER PT VL-uri. SUNETUL INSUPORTABIL DE TARE DUR. VEDETI IN POZE REGLAJUL MIXERULUI. REVERB 5 CU 59 sau 60(la melodii lente).MIXERUL E FOTOGRAFIAT DE SUS IN JOS ASTFEL BUTONUL DE JOS GAIN,URMEAZA DE JOS IN SUS INALTE MEDII MEDII BAS CANALELE PT MICROFOANE CELE CU INALTELE,BASI SI MEDIA JOS INCHISE EQ-uri OFF. MICROFOANE SHURE BETA 87A.


Reglajele sunt normale pentru mixerul Dynacord. Nu exista pe mixerul ala buton pentru medii si medii bass. De sus in jos ai gain , inalte , apoi un buton pentru a selecta o fregventa pe care o amplifici sau reduci dupa cum e nevoie cu butonul de dedesubt care e de volum pentru fregventa selectata, si apoi butonul de bass.
Manelele se canta in forta si la limita distorsiunilor..... altfel nu suna.
Nu e muzica usoara sau populara unde canti..... relexat. Sonorizarea e ca pentru concert, ma refer la forta.
Beta 87a e un microfon net superior fata de beta 58a si costa in jur de 800 euro. Instrumentistii care canta cu capetele de afis ale genului sunt cei mai buni din tara si 90 la suta dintre ei au terminat conservatorul si sunt.... elitele.
Si pentru cunoscatori.......ca sa fii sunetist ...nu trebuie sa ai mari cunostinte in materie de sunet. Trebuie sa ai URECHE si experienta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România