The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:15 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Arta/Holm
MesajScris: Joi Oct 22, 2015 12:47 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
Am microfonul Behringer ECM8000 de 3 ani cred si in sfarsit am reusit sa fac niste masuratori care sa imi si arate niste grafice si care se modifica daca umblu la procesare. De la prima incercare nu m-am mai prea obosit si acum m-am hotarat sa imi iau si alta placa de sunet, un Digidesign Focusrite Mbox cu phantom power.
Nu prea ma stiu inca cu softurile, am incercat Arta si Holm, arata cam la fel raspunsul, doar ca la amandoua am o problema. La Holm nu stiu cu sa scot Gate-ul ca se pune singur unde il taie capul (100hz, 1000hz, chiar si 2000hz), iar la Arta nu stiu cum sa il fac sa genereze impulsurile si sub 100hz. Vreau sa masor si basii.
Graficele se schimba imediat daca ridic sau cobor microfonul ca inaltime. Daca il las la mijloc sau jos, imi apar niste gropi pe la 1khz si 3khz, daca il ridic la nivelul inaltei, dispar.
Unde trebuie tinut microfonul sau e mai bine sa fac masuratorile in parte pe fiecare difuzor?
Cum imi dau seama daca inalta este bine fazata sau nu cu media? Inca nu stiu sa interpretez asta din grafic. Mi-a aparut o gaura f mare pe la 1khz si am inversat firele pe driver. Tot mai e si acum dar nu asa mare.
Rog pe cei care cunosc softurile respective sa imi explice unele chestii care nu se gasesc in manuale sau Help.
Ce va zice graficul asta?
Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Arta/Holm
MesajScris: Joi Oct 22, 2015 9:08 am 
In holm, mergi in tabul "data analysis" si debifezi "auto apply timewindow", la "detect time zero" alegi "causal impulse".
Cu microfonul mai sus si mai jos, este normal sa se schimbe raspunsul, iar ceea ce masori tu se cheama directivitate verticala si este prezentat cam de toti producatorii care se respecta.
Am mai subliniat si in trecut, un microfon este doar un instrument de masura, trebuie sa lucrezi mult ca sa-ti dai seama de anumite aspecte ne-specificate in teorie, dar nimeni nu s-a nascut invatat. Si da, un grafic drept poate sa sune foarte prost, la fel cum reciproca poate fi valabila.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Arta/Holm
MesajScris: Sâm Oct 24, 2015 1:47 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
Mersi!
Am observat ca nu suna tocmai ok daca liniarizez raspunsul. Cel putin pe topurile Bi-amp, partea de medie-inalta suna gatuita... prea incet, fara vlaga...
Se poate ca si microfonul trebuie calibrat dar nu gasesc calibration file pt ECM8000.
Tot urechea ramane cela mai bun instrument de masura, dar softurile astea sunt de ajutor ca iti faci o idee unde trebuie corectat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Arta/Holm
MesajScris: Sâm Oct 24, 2015 4:25 pm 
Fisiere de calibrare pt ecm8000 se gasesc destule, dar tolerantele sunt suficient de mari, astfel incat sa nu se potriveasca prea bine pt microfonul tau. Este recomandat sa masori cateva drivere ale unor producatori cunoscuti (atentie la palniile specificate), pentru a verifica care din ele se potriveste mai bine.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România