The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:59 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 06, 2009 12:00 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Apare o neconcordanta, in BassBox, in tab -ul "Vents".

Aleg o forma dreptunghiulara a portului, introduc doua dimensiuni (de ex. 220 x 40) si el imi calculeaza adancimea portului, sau ma rog, ce stie el pe acolo.

Calculand aria suprafetei in acest caz (port dreptunghiular), voi avea o valoare de 8800 mmp (pentru un singur port - daca mai adaug un port se dubleaza suprafata, logic).

Acum, luand in alta ordine de idei BassBox -ul, la forma portului am bifat optiunea "Other", astfel incat acum pot introduce direct o suprafata a portului. Introducand aceeasi suprafata, sub o alta forma, programul imi calculeaza o adancime a portului diferita ca valoare, de primnul caz; si diferenta mare. Si logic ar fi trebuit sa-mi dea aceeasi adancime, ca doar am aceeasi suprafata.

Am observat ca daca bifez "Round", valorile sunt echivalente cu cele introduse avand activa optiunea "Other".

Tot in cazul optiunii "Rectangle", la fel se intampla si daca maresc numarul de porturi: pastrez aceeasi suprafata (calculata pe hartie, nu in program), impart portul in doua si adancimea difera din nou.

Din cate am citit pana acum, nu forma portului conteaza, ci doar suprafata lui (in functie de dimensiunea difuzorului) si lungimea, deasemenea.

In concluzie, dupa care optiune sa dimensionez porturile? Rectangle sau Other? Diferentele sunt de ordinul centimetrilor.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 06, 2009 11:48 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
programul ia in calcul frecarea aerului cu suprafata peretilor portului

suprafata variaza, si odata cu ea se modifica si frecventa de acordaj

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 12, 2009 12:39 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Ce toleranta exista (daca exista) pentru lungimea portului?

Deci daca BassBox propune o lungime de 150 mm, la o anumita frecventa de acordaj, eu daca fac portul de 165 mm (sa zicem) va suna diferit, "eronat"?

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: ...
MesajScris: Mar Iul 28, 2009 7:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iul 28, 2009 7:13 pm
Mesaje: 2
Localitate: sibiu
au diametrul de 30 cm putere rms de 250w si impedanta de 4 ohmi ce dimensiune sa aiba cutiile???? :wink:


Ultima oară modificat de bogdanSB pe Mie Iul 29, 2009 2:00 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 28, 2009 7:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
1) Cum ai calculat tu puterea lor?
2) Ce difuzoare sunt? Incintele nu se pot "calcula" doar stiind diametrul difuzoarelor... (puterea este cam irelevanta).
3) Incearca te rog sa nu mai scrii ca pe mess ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 08, 2010 2:10 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Pentru o incinta cu 4 porturi, doua dintre ele au doua suprafete egale ca valoare si forma, celelate doua au alte valori (tot egale ca suprafata si forma), cum calculez adancimea porturilor?

Adun doua suprafete diferite si pun in BassBox doua porturi? Astfel, toate cele 4 porturi vor avea aceeasi lungime. E bun asa?

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 30, 2010 5:05 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Nu o sa fie aceeasi adancime primele 2 cu ultimele 2 ,daca cele din urma au alta suprafata decat cele de care vorbim initial,oricum mi se pare ceva greu de calculat pentru ca sunt foarte mult variabile.
Se vorbea mai sus de alinierea intre centrele de emise ale wooferului cu cel al driverului si faptul ca s-ar putea regla dintr-un procesor.
Este posibila aceast tip de reglaz in cazul folosirii unor boxe pe 2 cai cu filtre pasive,sau doar in cazul de Bi-amping si cross activ?
Ce diferente de sunet sunt intre o boxa alianiata temporal si una nealiniata (vorbim de 2 boxe identice) ?


P.S. Valfar de ce ai nevoie de 4 porturi din care sunt identice doar cate doua dintre ele,vrei ceva forma mai speciala a incintei?

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 30, 2010 9:49 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Da, incintele vor avea ceva forma mai ochioasa. Eu pana la urma cred ca le voi face la aceeasi adancime: forma e diferita si diferenta de suprafata este doar de vreo 700 mmp.

Daca fac 4 porturi cu o suprafata de 5800 sau daca fac 4 cu 6500 si simulez, diferentele ar fi neglijabile pe hartie. Sper sa fie la fel si in practica.

Daca aleg calea de mijloc, doua de 5800 si doua de 6500... tot pe acolo o sa fie zic eu. Ramane de auzit de acum.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 30, 2010 10:56 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Se vorbea mai sus de alinierea intre centrele de emise ale wooferului cu cel al driverului si faptul ca s-ar putea regla dintr-un procesor.
Este posibila aceast tip de reglaz in cazul folosirii unor boxe pe 2 cai cu filtre pasive,sau doar in cazul de Bi-amping si cross activ?
Ce diferente de sunet sunt intre o boxa alianiata temporal si una nealiniata (vorbim de 2 boxe identice

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 30, 2010 11:43 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
In caz de filtre pasive, eu as alinia traductoarele la nivel de incinta; nu stiu sa intarzii vreo cale, pasiv. Diferente, asculti si dai cu parerea.

Oricum, ce am auzit eu (si ma gandesc ca asta e efectul), frecventele joase parca ar fii in contratimp mereu. Nici cum nu o dau la o pace, parca ar canta doua piese diferite.

Inca nu sunt convins daca e atat de pragmatic efectul in cazul a doar doua boxe, in regim stereo.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 01, 2010 1:46 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Sa le aliniezi la nivel de incinta ar iesi o forma cam aiurea ,daca te referi sa asezi wooferul inauntru sau driverul in afara astfel incat sa fie aliniate.Totusi nu exista nici un procesor pe care sa setezi de la x hz delay de x ms incat sa le aliniezi?vorbesc in cazul in care ai boxa filtrata pasiv(hmm acum ma gandesc si ca taieriile au si o panta acolo ,deci cam complex de aliniat cu filtru pasiv)

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 01, 2010 1:52 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Al doilea post sa nu fie prea incarcat cel precedent.
In cazul imposibilitatii alinierii difuzoarelor intr-un ansamblu boxa filtrata pasiv,procesor si un amplificator,ce fel de amplificatoare ar fi recomandate pentru drivere de 1 inch(care rezista la o putere destul de mica) pentru a putea folosi bi-amping?

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 01, 2010 3:28 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Na, pai depinde de cat esti dispus sa platesti pentru amplificatoarele alea. Recomandat e sa folosesti ceva clasa AB sau AB+B pe partea de drivere. Asa macar stii cel putin teoretic ca ai calitate mai buna fata de alte clase.

Evident, compari amplificatoare in aceeasi zona de pret, ca s-ar putea un clasa H de 100 de milioane sa sune mai corect decat o clasa AB de 10.

Sound_seal scrie:
Sa le aliniezi la nivel de incinta ar iesi o forma cam aiurea ,daca te referi sa asezi wooferul inauntru sau driverul in afara astfel incat sa fie aliniate.


O sa vezi ca fain arata :wink: .

Totusi, eu ce ar trebui sa aliniez aici: magnetii sau bobinele?

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 01, 2010 6:47 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Calota cu,conul wooferului?I'm lost :))
La amplificator vroiam ca si exemplu un model existent ce ar putea fi folosit la amplificarea driverelor de 1 inch,ceva de 80-100 w stereo cred ca ar fi nevoie.

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România