The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:45 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nexus-Acoustics - I.B.M. (Industrial Bass Machine)
MesajScris: Mie Iul 01, 2020 7:44 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
E oficial! mi-am pierdut mintile! :lol: :lol:

De mic copil am fost pasionat de sunet , de electronica si de muzica.
Pasiunea mea a evoluat natural in acest forum, apoi intr-un mic business, iar acum a ajuns la nivel international. (Participari la targuri internationale, produse livrate pe plan extern, etc)

Toate chestiile astea, incet incet, incep sa aiba o influenta asupra genului de proiecte pe care le dezvolt in calitate de proiectant pentru marca Nexus-Acoustics. Intotdeauna cand dezvolt un produs, ma gandesc la oamenii care trebuie sa-l utilizeze, sa-l mute, sa-l transporte.

Chestia asta de multe ori iti taie din elan.
Din pacate, legile fizicii nu urmeaza dorintele noastre si mai mult de atat, defavorizeaza incintele acustice compacte.
Dupa atatia ani de "luptat" cu legile fizicii pentru a dezvolta produse de top care sa sune bine, tare si sa fie si portabile, am decis ca ar fi un moment bun in cariera in care sa-mi urmez adevarata pasiune, si anume cea de a crea un supersub. Un design care sa nu fie constrans de regulile cu care sunt obisnuit in munca de zi cu zi.

Acest proiect a fost denumit mai mult in gluma "Industrial Bass Machine" , cu prescurtarea I.B.M. (sper sa nu ma dea in judecata IBM pt asta :))) )
Denumirea vine de la o piesa de pe un album de muzica Electro pe care il ascultam in copilarie.

"Industrial Bass Machine - The Voice of the World Control"

- melodia este mai jos:


Toata ideea a fost de a construi un subwoofer atat de puternic, atat de mare si de greu incat sa nu aiba rival si sa lase o impresie pe oriunde ajunge sa fie utilizat. Presiunea sonora ar trebui sa fie atat de mare incat sa lase urme adanci in subconstientul ascultatorilor.

In teorie, un astfel de subbass nu este chiar greu de construit. Poti, in practica, sa faci o incinta foarte mare ca si volum, sa pui multe difuzoare de 18" in ea si sa spui ca ai facut un bass super mare.
Mie-mi place sa ma complic, si imi place sa testez mereu noi idei si noi teorii care se cristalizeaza de-a lungul timpului in mintea mea.

O observatie pe care am facut-o pe la inceputurile carierei de sunetist a fost ca urechea umana interpreteaza foarte diferit semnalele care contin armonici suplimentare peste tonurile pure, de asemenea proceseaza foarte diferit semnalele care contin cantitati relativ mici de distorsiuni intentionate.
Mai pe romaneste, daca introduci o cantitate controlata de distorsiuni armonice intr-un ton pur de subass, presiunea perceputa mental de catre ascultator, creste substantial, fara ca persoana sa observe o degradare a calitatii. E o chestiune ce tine de psihoacustica iar fenomenul se petrece in creier.

Asta a fost una dintre idei.
A doua chestiune ce ma framanta a fost ca tipul de bass pe care il cautam eu era usor diferit de ce crede lumea ca-si doreste in general. Ca si pasionat de muzica electronica si Raver in tinerete, am participat la o multime de evenimente cu , probabil mii de combinatii de echipamente audio. Unele mai bune , altele mai proaste. In timp, am descoperit ca cel mai interesant bass nu este unul foarte jos, Senzatia cea mai pregnanta de presiune nici nu este foarte clar corelata cu frecventa. Partea foarte interesanta este ca senzatia de presiune , de "lovitura in piept" este controlata de parametru "Group Delay".
Ce este Group Delay? Este intarzierea cu care designul transforma semnalul electric aplicat in sunet. Acest parametru este variabil , si este influentat de multi factori. Ideea este sa incercam sa il mentinem cat mai jos posibil. Din nou , mintea ne joaca feste aici. Pentru ca senzatia de presiune sonora sa fie maxima, avem nevoie sa auzim simultan cu bass-ul, si celelalte armonici prezente inclusiv in spectrul de inalte. In lipsa acestora, totul pare "fara vlaga". E ciudat, insa foarte interesant.
Muzica techno, in mod special, se foloseste foarte mult de bassline si bass cu group delay mic. Pentru asta, majoritatea operatorilor de sisteme care se respecta folosesc pe langa subbasi, si boxe speciale pentru KickBass care sunt horn loaded (front horn, nu prostii de tapped horn - avis amatorilor).

Dorinta mea era sa inglobez chestiunile acestea doua ce tin de psihoacustica in noul meu proiect.

O alta problema pe care o au sistemele mari de sunet este imposibilitatea de a fi coerente in zona de kickbass. Daca faci o linie mare de basi si incerci sa reproduci spectru pana mai sus in frecventa, ai sa realizezi ca ai probleme cauzate de faza. Mai sus in frecventa, distantele fizice de la centrele de emisie ale surselor de sunet incep sa lucreze impotriva ta. Daca doresti sa reproduci un ton de 100 de Hz cu eficienta maxima, ar trebui cumva sa faci in asa fel incat toate centrele de emisie ale difuzoarelor sa se incadreze intr-o limita de 86 de cm (1/4 din lungimea de unde pentru o frecventa de 100 Hz pt ca toate sursele sa se compuna unitar, coerent).
Asta ar putea fi o problema.... Dupa cum vedeti , majoritatea sistemelor de concert care folosesc grupari mari de basi au o problema din aceasta cauza. Ea nu poate fi ocolita, iar industria face compromisuri de genul acesta de zeci de ani cu buna stiinta.

Am stat si m-am gandit... Cumva ar trebui sa gasesc o solutie si pentru asta.

Deci, cerinte:
- SPL Mare
- Introducere de distorsiuni armonice controlate
- SPL Mare
- Group delay mic
- Corenta pana macar la 120 de Hz
- SPL Mare :twisted:

Constrangeri legate de buget pt componente - nu exista
Constrangeri legate de greutate - nu exista
Constrangeri legate de dimensiuni de gabarit - Nu exista!!! :)

ok, incepem sa creionam o directie...

Am decis ca subwooferul sa fie de tip 4x18" pentru ca 4 difuzoare de 18" au cel mai bun raport intre suprafata radianta si putere absorbita/volum ocupat.
Studiind cerintele am ajuns la concluzia ca un difuzor optim ar trebui sa aiba o bobina usoara, acesta trebuie sa poata fi rapid , sa reactioneze imediat la semnalul electric, sa aiba group delay mic. Puteam alege de pe raft o multime de difuzoare extraordinar de puternice si mari, cum ar fi Oberton 18XB1600, Void V18-1000, Celestion CF18VJ, si multe altele de pe piata. Insa acest design nu merge in aceasta directie.

Cerinta de a fi coerent imi da o idee. Exista o solutie tehnica pentru ca toate difuzoarele sa aiba centrele de emisie foarte apropiate. Am decis ca solutia este un manifold. Ce este un manifold? este o cavitate rezonanta in care radiaza mai multe difuzoare. In cazul acesta, acea cavitate rezonanta este populata cu toate cele 4 conuri de 18". O astfel de cavitate apropie centrele de emisie sub cei 86 de Cm pe care i-am stabilit ca si limita. Avantajul va fi ca tot monstrul va reactiona ca si un singur con unitar. Ca si cum as avea un singur difuzor de 30 de inch, insa cu viteza si coerenta unuia de 15" super rapid.

treaba devine interesanta...

Acum, trebuie sa gasim o metoda sa "murdarim" putin sunetul . Trebuie sa facem in asa fel incat sa introducem niste distorsiuni subtile in semnalul reprodus. Cum nu sunt adeptul procesarii exagerate, am decis ca asta nu se va face in DSP, ci se va face mecanic. Nu pentru ca este simplu , ci pentru ca e greu 8) .
Difuzoarele care radiaza in manifold sunt grupate in perechi. doua alimenteaza un tunel central care face legatura cu volumul intern al incintei, iar celelalte doua radiaza direct in volumul intern.
Pentru a apropia centrele de emisie la maxim, am gasit o metoda ingenioasa de a le monta pentru a le aduce sub 20 de cm distanta ca si centre de emisie. E cu adevarat interesant in conditiile in care distanta obtinuta este mai putin de jumatate din raza unui singur con!!!!

Magia se intampla in gruparea centrala. tunelul de legatura realizeaza un "throat" cu o rata de compresie ridicata. O astfel de rata de compresie va face difuzoarele centrale sa reactioneze diferit de difuzoarele de pe extremitati, de asemenea va crea o frana atmosferica cu rata de amortizare mare asupra celor doua difuzoare. Ce am obtinut aici? Distorsiuni mecanice :).

aveam totusi o problema.
un astfel de difuzor care sa reziste la o astfel de rata de compresie trebuia sa aiba un con foarte sanatos, iar difuzoarele cu bobina de 3" nu au asa ceva, ele fiind axate pe eficienta maxima in designuri mai modeste.
Aici intra in scena cei de la Celestion din Marea Britanie.

Aceasta firma este una foarte speciala. Este foarte veche in industrie si a acumulat de-a lungul a aproape 100 de ani de istorie, o multime de knowhow si de oameni capabili. Baietii au un laborator de cercetare foarte bine dotat si sunt perfect capabili sa construiasca orice difuzor dupa cerintele clientului OEM.
Dupa o discutie cu ei am decis ca un difuzor de 18" cu bobina lunga de 3". piesa polara prelungita pt cursa mare si un con ultraranforsat este ceea ce aveam nevoie. Acest model foloseste iarasi un truc nou, care nu mai este utilizat din cate stie eu in nici un alt produs de pe piata.
Difuzorul are pe langa magnetul clasic, inca un magnet suplimentar in interiorul primului. Puterea insumata rivalizeaza cu inelele disponibile pe modelele cu bobina de 4". Nu o sa dau prea multe detalii aici deoarece patentul presupun ca inca nu e finalizat, insa va asigur ca e fascinant. :P

Ca sa nu o mai lungim cu vorba, va prezint cateva imagini din timpul procesului de constructie a prototipurilor.
Materialul ales a fost PAL, deoarece utilizarea placajului nu era justificata. Proiectul putea fi la fel de bine un mare fail. Chestie care este o realitate in cazul prototipurilor. Shit happens. Unele merg, altele nu. asa e cand lucrezi la limitele tehnologiilor disponibile.

Deoarece proiectul acesta a fost unul de suflet, a fost construit in cel mai pur stil de hobby. In aer liber, dupa programul de munca , si de unul singur.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - I.B.M. (Industrial Bass Machine)
MesajScris: Mie Iul 01, 2020 8:47 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Cateva poze din timpul asamblarii
Dupa cum se vede, nu m-am zgarcit la ranforsari. Un subwoofer rigid este un subwoofer bun ;)

Fişiere ataşate:
IMG_1918-1.jpg
IMG_1918-1.jpg [ 716.79 KiB | Vizualizat de 21861 ori ]

Fişiere ataşate:
IMG_1915-1.jpg
IMG_1915-1.jpg [ 1.19 MiB | Vizualizat de 21861 ori ]

Fişiere ataşate:
IMG_1911-1.jpg
IMG_1911-1.jpg [ 1.37 MiB | Vizualizat de 21861 ori ]

Fişiere ataşate:
image1.jpg
image1.jpg [ 582.46 KiB | Vizualizat de 21861 ori ]

Fişiere ataşate:
2.jpg
2.jpg [ 371.33 KiB | Vizualizat de 21861 ori ]

Fişiere ataşate:
1.jpg
1.jpg [ 341.96 KiB | Vizualizat de 21861 ori ]

Fişiere ataşate:
IMG_1916-1.jpg
IMG_1916-1.jpg [ 1.19 MiB | Vizualizat de 21861 ori ]

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - I.B.M. (Industrial Bass Machine)
MesajScris: Mie Iul 01, 2020 8:52 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
in imaginile de mai jos se poate vedea cum arata dupa ce au fost mochetate. In pozele de la final se pot vedea si difuzoarele cum sunt amplasate pentru a fi cat mai apropiate posibile. Stiu ca pare ciudat amplasamentul dar va asigur ca pot fi montate si demontate doar prin fanta aceea de acces de sub tabla perforata. Nu trebuie sa tai incinta in caz ca vrei sa inlocuiesti un difuzor. Ingineria e chiar interesanta ;) Totul e facut cu maxima logica.

Aici se pot vedea si setul de difuzoare care populeza subwooferul. Modelul este un OEM de la Celestion sub codul CF1830E
Fişiere ataşate:
bass3.jpg
bass3.jpg [ 856.7 KiB | Vizualizat de 21860 ori ]


Fişiere ataşate:
4L1A7426.jpg
4L1A7426.jpg [ 869.14 KiB | Vizualizat de 21860 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A7424.jpg
4L1A7424.jpg [ 923.11 KiB | Vizualizat de 21860 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A7423.jpg
4L1A7423.jpg [ 1013.51 KiB | Vizualizat de 21860 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A7422.jpg
4L1A7422.jpg [ 1002.16 KiB | Vizualizat de 21860 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A7419.jpg
4L1A7419.jpg [ 750.54 KiB | Vizualizat de 21860 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A7417.jpg
4L1A7417.jpg [ 1.05 MiB | Vizualizat de 21860 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A7415.jpg
4L1A7415.jpg [ 1.01 MiB | Vizualizat de 21860 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A7413.jpg
4L1A7413.jpg [ 919.96 KiB | Vizualizat de 21860 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A7403.jpg
4L1A7403.jpg [ 954.75 KiB | Vizualizat de 21860 ori ]

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - I.B.M. (Industrial Bass Machine)
MesajScris: Mie Iul 01, 2020 9:01 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
mai jos avem pozele cu varianta finala a subwooferelor

Fişiere ataşate:
4L1A8150 4-3.jpg
4L1A8150 4-3.jpg [ 503.17 KiB | Vizualizat de 21859 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A8156 4-3.jpg
4L1A8156 4-3.jpg [ 467.32 KiB | Vizualizat de 21859 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A8154 4-3.jpg
4L1A8154 4-3.jpg [ 729.86 KiB | Vizualizat de 21859 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A8153 4-3.jpg
4L1A8153 4-3.jpg [ 525.46 KiB | Vizualizat de 21859 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A8152 4-3.jpg
4L1A8152 4-3.jpg [ 516.02 KiB | Vizualizat de 21859 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A8147 4-3.jpg
4L1A8147 4-3.jpg [ 627.78 KiB | Vizualizat de 21859 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A8144 4-3.jpg
4L1A8144 4-3.jpg [ 614.89 KiB | Vizualizat de 21859 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A8126 4-3.jpg
4L1A8126 4-3.jpg [ 668.16 KiB | Vizualizat de 21859 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A8124 4-3.jpg
4L1A8124 4-3.jpg [ 442.02 KiB | Vizualizat de 21859 ori ]

Fişiere ataşate:
4L1A8121 4-3.jpg
4L1A8121 4-3.jpg [ 435.94 KiB | Vizualizat de 21859 ori ]


Rezultatul mi-a depasit cu mult asteptarile.
SPL-ul e absolut stupid. Atat de mare incat la teste de putere cu o singura bucata avem probleme cu bucati de tencuiala ce incep sa cada din structura halei in care ne desfasuram acum activitatea. Testele de aer liber in zone populate sunt excluse iar evenimentele la care am putea sa tragem de ele nu prea se intampla prin zona noastra. E putin frustrant pt mine sa le vad si sa nu le pot folosi la adevarata capacitate.

Bass-ul este foarte rapid, atat de rapid incat ai impresia ca ai de-a face cu un horn de kickbass peste niste subwoofere. Presiunea sonora este foarte mare, atat de mare incat iti vibreaza imaginea in fata lor la cativa metri in aer liber. Pe langa asta se adauga si componenta psihoacustica care duce totul intr-o directie absolut stupida. Fetele tuturor de la primele teste inca le mai ai in minte. Un zambet tamp pe fata tuturor persoanelor prezente :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Am decis sa le configurez ca si sarcina de 2 ohmi , cu toate cele 4 difuzoare conectate in paralel si sa le amplific cu un amplificator PKN XE5002 de 2x3200W RMS in 2 ohmi si o sursa special construita sa duca sarcini atat de joase pe subbass.

Difuzoarele au 700W RMS per bucata, deci fiecare subwoofer are 2800W RMS si 5600 W Program.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - I.B.M. (Industrial Bass Machine)
MesajScris: Mie Iul 01, 2020 10:24 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Un pic asemanator (ca idee) cu McCauley 421.

Ala e bomba atomica si ca extensie si ca SPL.

Mie imi place lucrarea, ai facut si un grafic frecventa/spl?

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - I.B.M. (Industrial Bass Machine)
MesajScris: Joi Iul 02, 2020 9:35 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
+1
Interesanta jucarie. Difuzoarele au incarcare simetrica pe suprafata?

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - I.B.M. (Industrial Bass Machine)
MesajScris: Joi Iul 02, 2020 2:39 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
da, toate incarcarile sunt absolut simetrice

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - I.B.M. (Industrial Bass Machine)
MesajScris: Joi Iul 02, 2020 2:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Claudiu E aka DjLeco scrie:
Un pic asemanator (ca idee) cu McCauley 421.

Ala e bomba atomica si ca extensie si ca SPL.

Mie imi place lucrarea, ai facut si un grafic frecventa/spl?


421 foloseste loading izobaric din cate imi aduc aminte. asta il limiteaza ca si SPL. Oricum e impresionant.

foarte greu de obtinut grafice relevante pentru subwoofere de genul acesta. Am incercat de cateva ori insa tot imi apar influente de la cladiri, fiind lungimi de unda foarte mari implicate. Trebuie sa gasesc un camp deschis fara obstacole pe cativa zeci de metri in jur. :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - I.B.M. (Industrial Bass Machine)
MesajScris: Joi Iul 02, 2020 11:48 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Generator de 10-15kW si pe cimp cu ele!

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România