The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:11 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 26, 2008 10:54 pm 
Dr4g0n scrie:
hai ma ce e asa greu sa pui un voltmetru pe iesire ? sa vezi unde iti da valoare maxima si de unde incepe se scade ? e simplu parerea mea ....



bravo bravo zi in continoare

si cand incepe sa scada cum calculez ce frecventa este


zi pana la capat ca nu mie greu-tot ce nu stii ti se pare greu :lol:


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 26, 2008 11:13 pm 
pai .... logic ar fii.... dai cu un generator de frecventa din PC 120Hz si pui aparatu de masura si invarti de buton pe cross pana iti da o valoare cat mai mare pe aparat ... dupa ce treci de 120Hz ar trebuii sa scada voltaju


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 27, 2008 12:04 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Parakiosu2 daca xover-ul de pe iesirea de sub insumata e setat la 120hz, inseamna ca incepe sa taie frecventele incepand de la 120hz in sus. Deci ceea ce trece de 120hz este atenuat.

Daca bagi in cross semnal sinusoidal la 120hz dintr-un generator de semnal, si invarti in sens invers de pot. (dinspre 215hz inspre 15hz :D ) intensitatea semnalului de la iesire va trebui sa scada cand cursa potentiometrului trece de ceea ce ar trebui sa fie 120hz. Si inseamna ca 120hz este exact inainte de locul unde a inceput sa scada intesitatea semnalului.

Pentru treaba asta poti folosi un volt metru cum ti-a sugerat Dr4g0n. Dai pot. de la x over pe 215hz, pui o sinusoida de 120hz, conectezi vu-metru la iesire si vezi cat iti arata. Aici crossu taie incepand de la 215 in sus. Deci frecventele de 120hz trec neatenuate Apoi invarti in sens invers de pot. urmarind vu-metru. Valoarea ar trebui sa ramana aceeasi pana ajungi la 120Hz. Cand valoarea indicata de vu-metru incepe sa scada inseamna ca ai trecut de 120hz.

Sau daca nu-ti plac vu-metrele poti lega direct crossu la amplif, pui un sub pe iesire, bagi sinusoida de 120hz, belesti urechile si invarti de potentimetru de la x-over (dinspre 215 spre 15). Cand sunetul pe care-l scoate subu incepe sa fie mai atenuat inseamna ca ai trecut de 120hz...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 31, 2008 4:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 25, 2007 8:46 am
Mesaje: 15
Localitate: eterna romanie
un cross foarte bun mai ales pentru iesirea separata de subwoofer...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 31, 2008 7:36 pm 
Sebi scrie:
Parakiosu2 daca xover-ul de pe iesirea de sub insumata e setat la 120hz, inseamna ca incepe sa taie frecventele incepand de la 120hz in sus. Deci ceea ce trece de 120hz este atenuat.

Daca bagi in cross semnal sinusoidal la 120hz dintr-un generator de semnal, si invarti in sens invers de pot. (dinspre 215hz inspre 15hz :D ) intensitatea semnalului de la iesire va trebui sa scada cand cursa potentiometrului trece de ceea ce ar trebui sa fie 120hz. Si inseamna ca 120hz este exact inainte de locul unde a inceput sa scada intesitatea semnalului.

Pentru treaba asta poti folosi un volt metru cum ti-a sugerat Dr4g0n. Dai pot. de la x over pe 215hz, pui o sinusoida de 120hz, conectezi vu-metru la iesire si vezi cat iti arata. Aici crossu taie incepand de la 215 in sus. Deci frecventele de 120hz trec neatenuate Apoi invarti in sens invers de pot. urmarind vu-metru. Valoarea ar trebui sa ramana aceeasi pana ajungi la 120Hz. Cand valoarea indicata de vu-metru incepe sa scada inseamna ca ai trecut de 120hz.

Sau daca nu-ti plac vu-metrele poti lega direct crossu la amplif, pui un sub pe iesire, bagi sinusoida de 120hz, belesti urechile si invarti de potentimetru de la x-over (dinspre 215 spre 15). Cand sunetul pe care-l scoate subu incepe sa fie mai atenuat inseamna ca ai trecut de 120hz...


o sa fac si ecest test

oricum se aude super fine setat intre 75 si 145 :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Joi Dec 23, 2010 9:44 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 10, 2010 12:39 am
Mesaje: 22
Localitate: Tulcea
am si eu un cx2310 si 2 statii una pt basi una pt sateliti unde imi recomandati sa pun statia de basi? pe iesirea sub in mono mode(nu bridge) sau pe low? am vazut ca iesirea sub poate cobora pana la 15 hz iar la low doar pana la 44 hz am nev de frecventa sub 44 hz pe muzica trance ,techno minimal clubbing? statia duce 4 subwofere de 600 w, ms

_________________
dj_aramis4u@yahoo.com
4 basi 600w de 18" un jbl si 3 eminence sigma pro
4 sateliti 2 beyma 12" 250w , 2 Mag 15" 300w .Tweetere 1" Behringer
Cross berry cx2310
Amp basi t amp2400
Amp Sateliti LD PA 800
http://www.youtube.com/watch?v=HwH1ZtsCPMg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CX 2310 de la varu din germania
MesajScris: Joi Dec 23, 2010 11:10 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
pune amplificatorul pe pe iesirea de subwoofer mono

acea limita de 44 de Hz la crossover inseamna punctul unde atenuarea este deja de 6 dB asa ca vei pierde foarte mult semnal pe basi din cauza faptului ca taierea incepe mult mai de sus cu 12 dB pe octava de pe la vreo 75 de Hz

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România