The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:40 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: CX 2310 de la varu din germania
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 3:14 am 
Na ca iar sa suparat varu si mio trimis inca ceva


un berry CX2310

Vreau sa va zic ca am mie imi trebuia unul pentru 2 basi si 2 sateliti

am constat la montare si dupa ce am citit cartea ca daca te superi poti pune 3 amplifuri cu basi

adica in modul stereo iei un semnal din stanga si mergi intr-un amplif ,mai iei un semnal di drepata si il infigi in alt amplif si surpriza ca mai are si o iesire mono de subwoofer care functioneaza si in modul mono si in modul stereo

fina jucarie


:lol:


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 10:09 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 14, 2007 2:14 pm
Mesaje: 475
Localitate: BISTRITA/cluj
si eu am unul. sa stii ca ii foarte bun.
nu are zgomot de fond, raspunde bine la comenzi.
eu deocamdata folosesc doar iesirea de subwoofer .. adica aia mono insumatoare .. pt ca am un singur bass.
sa il folosesti sanatos

_________________
Fan declarat MANOWAR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 11:18 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
azi noapte am inchiriat un cx2310 pentru o petrecere intr-un local in Iasi

excelent pt banii lui, chiar daca e un Behringer :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 7:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mar 26, 2007 1:34 pm
Mesaje: 82
Localitate: craiova
se poate folosi si la un mixer autoamplificat crosoverul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 8:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
parerea mea ii ca nu :)

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 8:31 pm 
N-ai de unde sa stii ca n-ai avut powermixer. fii atent ca vermona a precizat clar, mixer autoamplificat. Habar n-ai cate smecherii are.


De exemplu, imi iau un dcx de la berry. inainte sa intre semnalul de la partea de mixer in partea de amplificare, am 2 iesiri si 2 intrari prin care pot lega procesorul sa activez ori functia de crossower, limiter, compresor sau sa tai topurile de pe powermixer sub 150 de hz :wink: in caz daca as mai avea 2 hornuri 1850 amplificate la 3 Kw. :mrgreen:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 10:44 pm 
Kenwood scrie:
parerea mea ii ca nu :)



Orice power mixer are macar o iesire de record sau tape daca nu mai multe.Au rahaturile alea de tapco dar unul destept.



Nexuse fac cea pe marcajul potentiometrului de xover freq de la bass a lui cx 2310 ca nu stiu unde e 120 hz :twisted:


la wn18 si la BR si la planar ii dau max 120 (asta cand il nimeresc) dar cel ami jos cat sa ii dau ca filtru ala la 25 hz mi se pare cam mult pentru wn18.

uite ceva poze cum am setat eu-am scos bass de pe iesirea din mijloc care merge mono si e compatibila si cu 2 way stereo si cu 3 way mono===> is that wrong?

Ambele canale sunt setate ca in poza
Imagine


Si poza cu setarea partii de subwoofer mono

Imagine

eu mai am un berry din asta intr-un rack da nu l-am reglat eu ci un alt dj care rabota pentru mine :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 11:54 pm 
Nexussssssssssssssssssssssssssss


UP ca tu ai Berry :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 23, 2008 12:01 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 14, 2007 2:14 pm
Mesaje: 475
Localitate: BISTRITA/cluj
man. daca ai 2 basi si banuiesc ca ai si 2 amplificatoare. de ce iesi din iesirea de subwoofer? cum faci? intri intr-un amplif si din ala mai mergi in unul? sau cum procedezi?
daca ai 2 amplifuri. mergi direct din low de pe fiecare canal. asa ai separare perfecta. nu risti goluri in frecventa.
tu tai satelitii la 120.
dar din potul ala pt suboofer ai o unitatea deaia = de la 75 la 145 sau cat o fi. nimeresti tu 120 fix?
daca e numai un amplif .. e ok asa iesi din subwoofer out .. ca si mine de altfel.

_________________
Fan declarat MANOWAR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 23, 2008 1:17 am 
uite asa sunt conecatate


pentru ca fidek-ul este in punte nu am ce face cu semnal stereo si iesirea din mijloc e un fel de :ambere canale in paralel.Deci reda basul de pe ambele canale

sper sa intelegi ceva

Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 23, 2008 5:12 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Parakiosu2 scrie:
Nexussssssssssssssssssssssssssss


UP ca tu ai Berry :lol:


dorm :lol:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Ultima oară modificat de Mircea Bartic pe Dum Mar 23, 2008 2:02 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 23, 2008 12:18 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 14, 2007 2:14 pm
Mesaje: 475
Localitate: BISTRITA/cluj
pai da. tocmai. daca ai un singur amplificator, este foarte buna iesire de subwoofer. (asa cum ai tu, si asa cum folosesti dealtfel)
daca aveai in schimb 2 amplificatoare, era mai indicat sa mergi din low out din fiecare canal.

_________________
Fan declarat MANOWAR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 23, 2008 10:14 pm 
neinvins scrie:
pai da. tocmai. daca ai un singur amplificator, este foarte buna iesire de subwoofer. (asa cum ai tu, si asa cum folosesti dealtfel)
daca aveai in schimb 2 amplificatoare, era mai indicat sa mergi din low out din fiecare canal.



da t u chiar nu vezi ca sunt 2 amplifuriu acolo?

eu merg pe iesirea mono pentru ca ampliful fidek il folosesc in bridge mono .si oricum iesirea mono de la crossover insumeaza ambele canale deci nu am lipsa de bass pe un canal sau altul


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 23, 2008 10:34 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
eu am fratele lui mai mare in materie de crossover.... Behringer CX3400.
Personal il apreciez foarte mult pentru ca isi face treaba excelent. Cel mai mare plus este limiter-ul reglabil si iti arata si pe ce canale intra limiter-ul ca sa reduci gainul.

La mine pot conecta in felul urmator: 2 basi cu canale insumate, 2 canale medii si 2 inalte (asta in cazul sistemelor cu subwoofer). Pentru fullrange dezactivezi sumatorul de canale si conectezi pe bass si inalte.

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 24, 2008 12:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iun 10, 2006 11:20 pm
Mesaje: 156
Localitate: IASI
Salut
Ma repet cu o intrebare, : iesirea de subwoofer la behringerurile astea, e independenta , sau lucreaza impreuna cu, canalele de bass ?
In specificatiile tehnice ale produsului scrie f clar ca , impreuna cu iesirea de SW dispui de 4 canale mono. Tare ma tem ca selectorul de fr de pe canalul subwooferului nu actioneaza in nici un fel asupra canalelor de bass, ca si filtru trece sus.
Sa ma lamureasca cineva , ..poate gresesc , Ms


Ultima oară modificat de catalin gramada pe Lun Mar 24, 2008 12:41 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România