The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:21 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 20, 2008 9:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Aug 02, 2007 10:21 pm
Mesaje: 98
Localitate: Covasna
In cluj si in Sfantu gheorghe stiu ateliere de serigrafie.
Iti pot da nr. de telefon, acela din cluj il stiu bine (am lucrat acolo ca student..)

_________________
Execut pagini web la cele mai mici preturi. Detalii pe privat.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 20, 2008 10:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 12, 2008 7:20 pm
Mesaje: 29
aTa scrie:
In cluj si in Sfantu gheorghe stiu ateliere de serigrafie.
Iti pot da nr. de telefon, acela din cluj il stiu bine (am lucrat acolo ca student..)

Multumesc, eu sunt din sudul extrem, e cam greu...La mine problema sunt cutiile, aveam in oras o fabrica ce folosea tabla de Al de 1.5...2.5mm pe vremea regimului trecut si te mai lipeai de ei. dar acum, ii rogi cu bani sa-ti vanda si nu vor, vezi domne, e prea mare manopera sa stea un cetatean sa taie din folia de 2000x1000mm sase bucati pentru tine... Asta e, pentru proiecte mai mici=un redresor auto, sau Xoverul asta, m-am mai descurcat eu din recuperari, dar pentru o putere sau un mixer mi-e imposibil. Asa ca le fac, le probez si le pun deoparte cu gandul ca voi gasi eu candva o cutie - ceea ce, evident, nu se mai intampla....
In ce priveste inscrisurile, e jale. Eu n-am talent la desen sau scris STAS cum au arhitectii,n-am si pace. In regimul trecut se mai gasea Vitodecor, stiti voi, Letraset si ieseau destul de bine. Acum n-am mai gasit pe nicaieri, am rugat chiar prieteni care merg regulat in Germania, Elvetia, Austria, UK sa-mi caute. Intr-un tarziu, dupa mari cautari, mi-a adus un prieten ceva care arata ca vechile stikere din casetele video, niste patratele predecupate adezive, cu numere pe ele (fara litere). Deci niste patratele adezive cu scris negru pe fond alb. cum draq sa faci inscriptionari ca lumea cu panaramele alea? Si a mai dat baiatu si vreo 7eur pe o d'aia!
Noroc bun, ca belele curge!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 20, 2008 11:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
ioniioni2000, acum ar mai fi niste solutii in legatura cu serigrafierea insa nu stiu cat de mult or sa tina in timp...
1. apropo de stikerele tale. Ar exista foaie A4 autocolanta, o imprimi exact cum vrei tu ca font si forma , si eventual pui un fond cat mai spre argintiu (silver) se gasete prin word sau ce culoae are fata ta de aparat.
2. o metoda foto adica foaie de calc scrisa la imprimanata laser si aplicata cu fierul de calcat (am experimentat eu la cablaje, nu stiu cum va merge pe aluminiu)
3. sunt centre care iti pot face ori ce scris vrei tu pe fond transparent (plastic) tot autocolant
Deci inca odata, solutii ar exista insa nu stiu cum dau ...imi este teama sa nu se strice ce e facut pana acum....si nici sa fac vre-un compromis si sa ma trezesc ca se deslipeste dupa juma de an....

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Preamplificator corector.
MesajScris: Lun Mai 11, 2009 3:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 05, 2006 9:49 pm
Mesaje: 15
Localitate: Constanta
L-am realizat si eu si sunt entuziasmat de cum merge.
Recomand cu caldura. Cum fac sa atasez poze?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mai 24, 2009 10:48 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 02, 2007 10:59 pm
Mesaje: 245
Localitate: tulcea
Bravo baieti! Credeam ca a murit hobby-ul asta de cand cu era internetului si chinezariilor care ne invadeaza din toate partile.Ma bucur sincer ca mai sunt oameni care au rabdare sa duca pana la capat un proiect dintr asta care necesita multa migaleala [cunoscatorii stiu].Apoi sa traiesti satisfactia/bucuria aceea aparte de cate ori al folosesti.Sa va incante urechile si ...cat mai multe proiecte!

_________________
contact 0744815277 sau pe mess ,,lucidisco,, omul cat traieste invata...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 05, 2010 1:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
Datorita exigentelor, in domeniul hifi, am zis sa probez si un preamplificator realizat cu tranzistoare, urmarind ci comparand, cum se comporta amplificatoarele cu tranzistoare fata de cele cu integrate, evident cele cu tranzistoare au "batut"din mai multe puncte de vedere:
Plaja de frecventa mult mai mare (auzibila), cat si din date tehnice (ajungand sub 20Hz si peste 50000hz)si dinamica mult mai mare a apreamplificatoralor cu tranzistori
Am realizat un preamplificator dupa o schema din anii 80 publicata in revista Tehnium anul 82. Dupa cum reiese din cele scrise in articol acest preamplificator are plaja de frecvente cuprinsa intre 7,5Hz si 100KHz. De aceasta data am facut functionale si cele 2 comutatoare de pe fata preamplificatorului, unul are rolul de "muting" adica reduce semnalul la iesire cu 50%, iar al 2 lea are rolul de a comuta semnalul care ajunge la acele indicatoare sa fie cules odata de la intrarea preamplificatorului si odata de la iesirea preamplificatorului, acesta din urma avand rolul de a urmari sursa de semnal (calculatiorul, laptopul, ca restu aparatelor tip deck au semnal fix stas), in vederea reglarii oprime pentru acest preamplificator
Atasez schema electrica:
Imagine
O varianta de cablaj realizata de mine:
Imagine
Si cateva poze cu constructia finala:
ImagineImagine
ImagineImagine

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 05, 2010 1:16 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
Multumesc celor ce au privit si apreciat aceasta realizare practica, si urarilor lor de bine, Va multumesc inca odata.
Sunt foarte bucuros, ca am reusit impreuna sa scoatem in google acest preamplificator, mai ales in ideea ca am vazut ca nu sunt scrise foarte multe in acest domeniu, exista niste scheme cu integrate, dar fara prea multe explicatii. Din cate am inteles eu acest POST a reusit sa iasa in google, datorita numarului mare de accesari facute acestui post.
Este chiar primul linck in google la cautare dupa cuvantul "PREAMPLIFICATOR"
Astept intrebari, daca exista legate de preamplificatorul cu tranzistori.
Numai bine si sper sa va fi fost de folos, mica mea realizare.

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 05, 2010 11:22 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Ai comparat calitatea sunetului cu vreun amplificator+preamplificator HI-FI? Crezi ca baga ceva distorsiuni dupa un anumit volum?

Faci si la comanda doar cablajul pentru preamplificare si corector? Ma gandeam sa-l pot adapta la ceva...

Fain a iesit.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 05, 2010 1:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
De comparat, pot sa pun ca da si anume cu un toshiba SY-335, si spre deosebire de acest toshiba zgomotul de fond (fasitul) la preampliful facut de mine este mai mic.Ca distorsiuni auzibile pot sa spun ca nu prea sunt.
Ar mai fi de spus ca eu nu am montat inca rezistentele din schema care sunt inseriate pe fiecare intrare, si daca conectam tunerul, cand dam bassul la maxim, apare o distorsiune (stim ca tunerele au semnalul mai puernic), multi nu isi dau seama dar eu o aud...urmaeza sa pun pe fiecare intrare si acele rezistente, si sper ca atunci sa fie totul perfect...
Pot sa iti fac un cablaj, nu cred ca ar fi vre-o problema...

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 05, 2010 1:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
Daca ar fi sa bage distorisiuni, le-ar baga si la volum mic, intrucat dupa cum reiese si din schema, potentiometrul de volum, se afla spre iesirea preamplificatorului, si chiar nu mai stiu sincer daca am mai facut etajul de dupa potentiometrul de voum, preampliful este la prietena mea, nu pot sa il desfac acum ca sa vad asta, stiu cu certitudine ca o vreme a functionat fara al 3 lea etaj, adica fara tranzistorul de dupa potentiometrul de volum, si nici pana in momentul de fata nu i-am facut functional, butonul de balans. Butonul de balans il poti pune si pe intrare si pe iesire fara probleme...nu in el sta functionalitatea schemei.
Inca ceva la oprirea preamplificatorului nu exista pocnet in boxe cum face acel toshiba, sincer chiar este o schema reusita.

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 05, 2010 4:27 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Din documentatie vad ca se alimenteaza la 18 V. Oare ar functiona bine si cu o tensiune de 21 V? Pusca ceva?

Cand am spus daca imi poti face cablajul, m-am referit la cablaj, cu tot ce e pe el, piese, lipituri. Care ar fi pretul? Multumesc.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 05, 2010 6:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
legat de tensiunea de alimentare, dupa cum observi din schema, exista o dioda zener de 18V (PL18Z) care are rol de a fixa tensiunea la 18Vcc si de a o stabiliza. Din acest considerent, nu ai problema legata de tensiunea de 21Vcc pe care o ai tu, se inseriaza o rezistenta de 50-70 ohm si se autostabilizeaza tensiunea la 18Vcc necesara functionarii corecte a preamplificatorului.
Legat de rugamintea ta de realizare a intregiului montaj, nu iti pot da un raspuns, pt ca nu stiu cat ar costa, sa nu spun prea mult ..sau prea putin...chiar nu stiu ce sa zic....eu cand l-am facut mai aveam piese, l-am facut in timp, nu pe graba....dar putem disctuta.
Doar tranzistorii costa intre 2 si 3 ron bucata (dar daca vrei incerc sa fac un pret zilele astea)

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 05, 2010 7:01 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
As fi interesat; dau si un PM sa mai las loc de comentarii si pentru ceilalti useri.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 19, 2010 12:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 17, 2010 2:16 pm
Mesaje: 3
Buna baietii am facut acest preamplificator cu cinci intrari si reglaj de ton dupa schema din anii 80 publicata in revista Tehnium anul 82,REALIZAT SI EXECUTATde beci_acoustics,am o neclaritate in schema de principiu nu figureaza condesatorul C21,numai in schema, cablaj de dispunerea pieselor.rugamintea mea este cei care ati facut acest montaj ce valoare trebuie la iesire,referitor la a doua schema defapt prima fiind PREAMPLIFICATOR, corector de ton.pe operatinale cu TL072 tot REALIZATA SI EXECUTATA de beci_acoustics,cine imi poate spune care este Revista(nr si anul) de la aceasta schema vreau sa stiu mai multe detali.


Va multumesc frumos


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 20, 2010 5:25 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
baracuda scrie:
Buna baietii am facut acest preamplificator cu cinci intrari si reglaj de ton dupa schema din anii 80 publicata in revista Tehnium anul 82,REALIZAT SI EXECUTATde beci_acoustics,am o neclaritate in schema de principiu nu figureaza condesatorul C21,numai in schema, cablaj de dispunerea pieselor.rugamintea mea este cei care ati facut acest montaj ce valoare trebuie la iesire,referitor la a doua schema defapt prima fiind PREAMPLIFICATOR, corector de ton.pe operatinale cu TL072 tot REALIZATA SI EXECUTATA de beci_acoustics,cine imi poate spune care este Revista(nr si anul) de la aceasta schema vreau sa stiu mai multe detali.


Va multumesc frumos


Am gasit shema acuma...postul celalalt il sterg..
Condensatorul C21 are rol de scoate orice tentativa de CC care ar iesi de la preamplificator; daca nu il pui s-ar putea sa ai un zgomot de fond(sigur ai); o valoare prea mica are rolul de a limita banda de frecventa...
In conluzie, TREBUIE pus.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România