The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:16 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: HPF
MesajScris: Vin Mai 29, 2009 8:38 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Am pe un preamplificator un buton cu HPF. In cartea tehnica scrie ca filtreaza de la 25 Hz in jos. Cu toate acestea, cand este activat, se simte ca taie din joase.

Normal nu ar trebui, ca nu se mai aude la frecventa aia; eu si 35 Hz o consider o frecventa foarte joasa.

Nu as putea face eu un grafic, sa vad de la cat taie de fapt? Ma gandeam, pe o sarcina de 8 ohmi (un SD-18EL in cazul meu), sa dau cu un 30 V in el (deci asta sa fie un maxim, sa nu il deranjez prea tare, ca e in aer).

Masor fara HPF activat ce voltaje am la 5, 10, 15, 20... 60 Hz (deci din 5 in 5 Hz); apoi activez HPF si repet masuratoarea. Desigur, nu ma impiedica nimic sa merg din 3 in 3 Hz, sa fie precizia mai mare, dar zic ca idee.

E bine asa? E relevant?

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Ultima oară modificat de Valfar pe Vin Mai 29, 2009 10:42 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 29, 2009 10:39 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
daca ai un osciloscop - poti lua in felul asta valorile tensiunilor la fiecare frecventa

pana la urma nici nu ai nevoie de difuzor, si cu amplificatorul in gol poti masura, si dupa aia in functie de tensiune si frecventa - sa desenezi un grafic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 29, 2009 11:26 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Osciloscop nu detin; am inteles ideea.

Am sistat testul. Chiar si la 150 Hz se simte diferenta. La 150 Hz, daca fara HPF am 11.4V, cu el activat am 8.8V... La 70 Hz deja se mareste raportul: 13.5 vs 8.1. La 45 Hz am 28.1 vs 12.2...

Daca ma gandesc sa ma duc cu el activat, pot compensa eventual din potentiometrul de bass, dar probabil ca imi creste si ce e sub 45 Hz...

E vorba de un preamplificator Gemini PA-7000. Suna el bine in felul lui, cu toate reglajele pe 0, fara nici un loudness nimic; si doar la volum mare. Eu asa am perceput. Deci mai bine fara el :lol: .

Deci in concluzie, concluzia fiind clipa in care te-ai plictisit sa mai gandesti, bani de ceva CX.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 29, 2009 12:53 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Nu am avut timp sa verific, dar cred ca este un HPF de ordin mic, cel mai probabil 6dB/octava.

Eu folosesc doar BUT ordin 4, pentru a nu imi afecta raspunsul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: HPF
MesajScris: Vin Mai 29, 2009 1:43 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
daca chiar ai nevoie de HPF...
era pe aici pe undeva un soft care cu 2 rezistente si 2 condensatori ai un operational puteai sa faci HPF sau LPF la ce frecventa doresti, 12 sau 24dB parca;


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România