The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:45 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: CX 3400
MesajScris: Dum Noi 08, 2009 9:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:13 pm
Mesaje: 39
mi-am achizitionat un cross CX 3400, ce setari recomandati sa fac? precizez ca am 2 subb-uri si 2 FR-uri, un amp ep 4000 si un mixer amplificat pmp 3000.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 08, 2009 9:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Ce sateliti si ce subwoofere ai?
Niste setari standard ar fi sa folosesti o taiere la 100-120hz intre sateliti si subwoofer. Si implicit, sa folosesti crossul pe 2 cai. Delay nu cred ca trebuie daca ai subwoofere bass-reflex (doar daca le pozitionezi intr-un fel anume, sa nu fie satelitii si subwooferele pe aceeasi linie)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 08, 2009 10:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Din moment ce ai power mixer nu prea cred ca o sa poti folosi un crossover extern. Presupun ca pwermixer-ul iti amplifica satelitii si EP-ul, subwooferele. Poti sa folosesti crossover-ul doar pe basi, sau te scapi de powermixer si iti iei un mixer si inca un amplificator. Setarile ar fi cam cele spuse de Jordy. E ceva standard la BR, dar depinde si de sistem,sala, muzica... etc.

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 08, 2009 10:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:13 pm
Mesaje: 39
sateliti am c15300mb + d220ti, sub reflex, nu scap de mixer ca-mi este util la eventuri mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: cablare mixer activ cross
MesajScris: Dum Apr 04, 2010 9:34 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
din mixerul activ spre cross out mix sau out eq.(depinde de mixer in nici un caz pe iesirile pt. boxe) intrare in cross. iesire din cross pt. sateliti( hi pe cross)pe mixerul activ in intrare amp. iar pt basi putere separata. Astfel folositi puterea mixerului activ pt sateliti,cu setari de la 100-120hz in sus sau cum considerati.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România