The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:39 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: disjunctor
MesajScris: Lun Iun 30, 2008 10:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 05, 2008 1:11 pm
Mesaje: 177
am vazut aicea intr-un post un disjunctor.cam la ce pret ajunge ?intreb ca am vazut azi unele in practiker la 3 respectiv 4 milioane


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: disjunctor
MesajScris: Mar Iul 01, 2008 8:51 am 
PhoNic scrie:
am vazut aicea intr-un post un disjunctor.cam la ce pret ajunge ?intreb ca am vazut azi unele in practiker la 3 respectiv 4 milioane


un disjunctor bun ,marca legrand,ajunge pe la 70 de euro fara tva la control trading ploiesti sau KGK kosimpex SRL Bucuresti.Astea is firme de unde cumpar eu.in rest nu stiu.

dar 70 de eur o eu ma refer la un tetrapolar.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 01, 2008 9:59 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 05, 2008 1:11 pm
Mesaje: 177
disjunctorul din practiker avea intrare 380v 32A iesre de 2 x380v 16A si inca 4 prize de 220v la 16A...sigurante nu am vazut...pe cutie...o fi avand in interior ceva automat....sau se bazeaza pe sigurantele de und il alimentezi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 01, 2008 10:10 am 
Uite asa arata un disjunctor care este tot un fel de siguranta.ce ai vazut tu acolo e un tablou de distributie in toata regula.

http://www.legrand.ro/en/en/liblocal/im ... ential.jpg


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 01, 2008 6:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 10:44 am
Mesaje: 46
Localitate: Zalau/Cluj
Disjunctor Legrand 4P32A ii aberant la 70E. Cred ca as putea face rost la juma de pret.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 01, 2008 11:40 pm 
eu nu vorbeam de ala din poza

vorbeam de cele cu seria 30000 DAR NU IMI VINE IN CAP SERIA EXAcxt acuma.e 32 si ceva.

cel din poza l-am pus ca sa se lamureasca Phonic cum sta treaba.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 24, 2008 6:48 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 05, 2008 1:11 pm
Mesaje: 177
Salut. am facut rost de niste cablu de 380v si de sigurante ce e drept de tip vechi nu automate,dar am inteles de la meseriasi ca ar fi mai bune decat cele automate care au tendinta sa sara,acestea doar se incing.Acuma vreau sa cumpar niste mufe de 380v dar nu stiu dintre care sa aleg cele de 32A sau 16A ,pentru ca nu stiu care e in pricipiu standardul de mufe care sa gaseste de obicei la o instalatie electrica de 380v(conductorul este de 4x3 mm2 ,din cupru nelitat)
astept parerile si sugestiile voastre


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 24, 2008 7:19 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
e cam subtire...

un 5x6 ar fi fost mai indicat....

deja daca se justifica sa treci pe trifazic, inseamna ca ai consum mare, => cabluri sanatoase si conectori de 32 de A

nu te zgarci la sigurante ca sunt elemente care te pot salva printre altele si de la moarte, nu te juca cu 380-ul, poti sa o patesti rau de tot.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 24, 2008 9:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 15, 2007 4:13 am
Mesaje: 168
Localitate: Cluj
PhoNic scrie:
Salut. am facut rost de niste cablu de 380v si de sigurante ce e drept de tip vechi nu automate,dar am inteles de la meseriasi ca ar fi mai bune decat cele automate care au tendinta sa sara,acestea doar se incing.Acuma vreau sa cumpar niste mufe de 380v dar nu stiu dintre care sa aleg cele de 32A sau 16A ,pentru ca nu stiu care e in pricipiu standardul de mufe care sa gaseste de obicei la o instalatie electrica de 380v(conductorul este de 4x3 mm2 ,din cupru nelitat)
astept parerile si sugestiile voastre



parerea mea este ca iti trebuie cablu litat, nu plin pt ca e ff rigid, si sa aiba 5 fire, nu 4, daca vrei si pamantare. treaba cu sigurantele ii ff simpla AUTOMATE. in legatura cu cuplele de 32A sau 16A.... tre sa iti calculezi consumul si gata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 02, 2008 6:26 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 05, 2008 1:11 pm
Mesaje: 177
oricum o sa-i pun si un fir de masa ca de, o mai mul ca OLIGATORIU.si conectorul o sa-l pun de 32 de A ca asa am vazut prin dotari la restaturante pizzeri,ateliere.Acuma am azut niste sigurante automate in practiker tripolare nu erau chiart asa mult ,30 de lei ,dar mai erau si altele care nu scriau tripolare pe ele ci disjunctor, este re-o diferenta intre ele?mie nu mi se pare o diferentza...deoarece ar realiza aceeasi functie cupleaza si decupleaza.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România