The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:16 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: "problema"la consola Dj Numark Mixtrack Platinum
MesajScris: Lun Ian 02, 2017 7:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Buna seara colegi, si la multi ani in 2017!
Am cumparat zilele trecute o consola dj, care din cate vad eu are ceva probleme, si as vrea sa stiu daca cineva a mai intalnit astfel de probleme la alte console sau la console de la acelasi producator.
Ca sa nu mai explic in detaliu ce si cum, va rog sa vizionati filmuletul:

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: "problema"la consola Dj Numark Mixtrack Platinum
MesajScris: Lun Ian 02, 2017 8:10 pm 
Sal Cataline . Din cate am vazut in clipul prezentat de tine se pare ca maparea nu este cea compatibila pentru ea . potentiometrul de gain are rol de balans si volumele de linie nu functioneaza .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: "problema"la consola Dj Numark Mixtrack Platinum
MesajScris: Lun Ian 02, 2017 8:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Belintan Claudiu scrie:
Sal Cataline . Din cate am vazut in clipul prezentat de tine se pare ca maparea nu este cea compatibila pentru ea . potentiometrul de gain are rol de balans si volumele de linie nu functioneaza .

Salut Claudiu si multumesc de interventie. Folosesc Serato intro, descarcat de pe site-ul lor de la Numark. Acest soft, dupa cum scrie si pe ambalaj, este cel mai potrivit pentru consola asta. Si da, gain-urile dau clix, la fel si volumele liniare de la mixer. Uneori chiar nu se aude nimic din melodia cu care intru dintr-un deck in altul, fiind necesar sa le dau cateva curse complete ca acestea sa functioneze corect.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "problema"la consola Dj Numark Mixtrack Platinum
MesajScris: Sâm Ian 14, 2017 9:58 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
observ ca e din 2 ianuarie ultima postare, sper ca ai rezolvat... daca nu , cred ca acesta este fenomentul.

am vizionat clipul. din cate cunosc eu , cand incerci sa controlezi 4 deck-uri cu o consola dedicata pentru 2 deck-uri problema apare cand comuti comenzile midi pentru playerele de pe aceeasi parte .... in clip 2 cu 4.

Exemplu: esti cu comenzile pe player 2, ridici gain la jumatate , fader-ul 70% (in timp ce 4 le are la minim). cand comuti pe 4 trebuie sa muti gain si fader (de la valorile ramase spre minim sau un pic peste valoarea ramasa) ca softul sa le recalibreze si sa sincronizeze cu ele.

am gasit si ceva intr-o prezentare de pe youtube.

De la min 2:00 are o melodie in deck 1 cu play ON si fader la zero, comuta pe deck 3 si incarca o melodie careia ii da play si ridica faderul pentru 3 la aprox. 80% si il lasa acolo. trece pe deck 1, aduce fader la zero si ridica volum peste melodia din deck 3 apoi lasa faderul la zero (pentru deck 1).
Urmeaza partea descrisa de mine in cadrul exemplului ceva mai tarziu la minutul 3.30 cand comuta pe deck 3 (acesta ramasese cu play ON si volum la 80 %) dar fizic faderul era ramas pe zero. pentru sincronizare se observa cum la min 3:37 duce brusc faderul pana sus (spre maxim sau sa atinga cel putin valoarea ramasa 80% ) moment in care sincronizarea a fost facuta si taie volumul la player 3 cand pune faderul in zero.



in clipul tau, la min 0:17 , tu muti gain-ul spre minim si maxim insa problema apare in momentul cand l-ai dat spre minim acesta nu a fost mutat pana la valoarea ramasa sau foarte putin sub aceasta. l-ai miscat intr-un interval care era peste valoarea ramasa.
la minutul 0:42 ai facut acelasi lucru insa de data aceasta te-ai dus cu potentiometrul chiar spre minim (moment in care se sincronizeaza deoarece ai atins valoarea ramasa) si apoi se ridica volumul.
aceeasi lucru se intampla si cu faderul la minutul 1:11 care reuseste sa se sincronizeze la min 1:57.

In final, nu trebuie sa faci cu faderele sau alte potentiometre "multe curse" de min sau max. trebuie sa faci una singura pana la valoarea ramasa anterior moment in care potentiometrul miscat se recalibreaza pentru noile valori.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "problema"la consola Dj Numark Mixtrack Platinum
MesajScris: Sâm Ian 14, 2017 12:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Da. Cred ca ai dreptate ce spui, si pare logic din ce am vazut in clipul prezentat de tine. Am crezut ca este vreun "defect" fizic. Oricum multumesc pentru interventie si lamuriri. O sa incerc sa merg doar cu 2 deck-uri pana o sa ma obisnuiesc cu ea.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: "problema"la consola Dj Numark Mixtrack Platinum
MesajScris: Vin Apr 21, 2017 3:25 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Se numeste soft takeover si este normal... :)
De exemplu cand faci mapari in traktor, ai posibilitatea sa activezi sau nu acest lucru.
Practic mai zic inca o data ce a zis Ionel dar altfel ! :) Sa vezi dezavantajele daca nu ar fi asa !

Daca nu ar fi activat, inchipuie-ti ca esti cu volumul la minim pe deck-ul 4, iar tu acum esti activ pe deck 2 cu volumul la maxim. Cand comuti pe deck 4, daca nu ar exista acest tekeover, adica sa duci si butonul fizic la pozitia din soft inainte sa aibe efect, in momentul in care ai misca un pic de volumul fizic (care era la maxim pe 2), iti sare instant si volumul pe deck 4 la maxim ! Asa, esti obligat sa duci volumul la pozitia din soft si abia atunci reactioneaza si softul si urmareste pozitia butonului fizic de pe consola !

De aceea consolele mai scumpe au totusi 4 canale pe mixer, pt ca e un pic aiurea sa controlezi asa !
La deck e simplu pt ca nu ai nevoie sa misti nimic la pozitia fizica, majoritatea fiind push buttons ! Se schimba doar statusul ledului... singurul care ar fi e pitch slider-ul la un deck iar ala il ajustezi de cele mai multe ori in casca, live faci mici ajustari eventual din jog daca nu folosesti syncul !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România