The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:05 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 02, 2010 10:17 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
dannyinthemix1 scrie:
Parerea mea este ca cine doreste sa mixeze profi va folosi djm 600/400 si cine este la inceput va folosi djm 800 care te "ajuta"la mixaje, adica te aduce cu acordul cit mai aproape de cel original, adica cine a mixat in key stie despre ce e vb, astai avantajul lui djm 800, daca gresesti un pic te mai ajuta si el, in rest o gramada de efecte care poti sa l-e folosesti foarte bine pe ritmuri ce depasesc 135 bpm.
Cel mai cool efect de la Pionner m-i se pare roll, in rest c-am ciudate.


dannyinthemix1
1. Cum vezi tu un mix profi?
2. Daca te gandesti ca DJM 800 ,legat la 2 playere, are o tasta pe care scrie SYNC , o apesi si iti pune melodiile din playere beat to beat atunci te inseli...poate ai vazut un soft controlat de el...atunci lucrurile stau altfel.
3. Despre key cum ii spui tu ... stii ceva dar nu indeajuns ... Mixerul are o tasta in cadrul Sound Color FX ce se numeste Harmonic ; a fost pusa acolo mai mult pentru cei care mixeaza de pe vinil. La un vinil daca ii modifici Tempo se modifica si armonia. Neavand Master Tempo ,DJ-ul, pentru a reface armonia, apeleaza la acest efect. Exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=lRTfIIyJRgk
Binenteles ca nu te opreste nimeni sa il folosesti si pe CD.
4. Efectele le poti folosi in orice moment ... depinde de urechea muzicala a fiecaruia.
5. Roll intradevar este un efect foarte interesant insa si celelalte suna bine daca stii cum sa le combini. Un exemplu ar fi Trans combinat cu Filter care chiar mi-a placut de la prima accesare.

DEMO pentru majoritatea functiilor aveti aici:
http://www.pioneer.eu/files/dj/DJM800_4 ... 00_en.html

Pentru mine, pana ajung sa pun mana pe un Ecler, No1 ramane DJM800.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 7:31 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
Ionel Mares scrie:
Mixerul are o tasta in cadrul Sound Color FX ce se numeste Harmonic ; a fost pusa acolo mai mult pentru cei care mixeaza de pe vinil. La un vinil daca ii modifici Tempo se modifica si armonia. Neavand Master Tempo ,DJ-ul, pentru a reface armonia, apeleaza la acest efect.


@danythemix1
....te-a lamurit foarte bine ionel mares, o completare la "harmonic" : functia se foloseste si atunci cand difera foarte mult nota dintre piesele ce se mixeaza.

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mar Dec 14, 2010 5:06 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
dannyinthemix1 scrie:
Parerea mea este ca cine doreste sa mixeze profi va folosi djm 600/400 si cine este la inceput va folosi djm 800 care te "ajuta"la mixaje, adica te aduce cu acordul cit mai aproape de cel original, adica cine a mixat in key stie despre ce e vb, astai avantajul lui djm 800, daca gresesti un pic te mai ajuta si el, in rest o gramada de efecte care poti sa l-e folosesti foarte bine pe ritmuri ce depasesc 135 bpm.
Cel mai cool efect de la Pionner m-i se pare roll, in rest c-am ciudate.


Ahhh... ma abtin sa rad... dar remarc faptul ca vrei sa dai sfaturi desi nu sti nimic.
Nu e deloc rusinos sa mai intrebi cand nu sti.

Cand pisica nu ajunge la struguri zice ca-s acrii... asa si tu cu efectele !
E drept... imi place la 700 ca are acel filtru cu posibilitatea de al folosi in a filtra semnalul care ajunge la efecte... in 800 nu au mai pus asta... dar bun si bronzul (filtrul de la sound color fx)

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DJM 600 vs. DJM 800
MesajScris: Vin Oct 19, 2012 11:36 pm 
nici unul , nu merita banii decat pentru aspect daca esti dj amator :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: DJM 600 vs. DJM 800
MesajScris: Vin Oct 26, 2012 10:49 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Prietene... daca dai banii doar pentru aspect, afla ca sunt mixere care arata mai bine !
In plus poti printa o imagine, o lipesti pe o cutie de carton de dimensiunea mixerului, si ai un aspect super pe pupitru... :wink:

Incearca sa ai o remarca la locul ei macar o data !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DJM 600 vs. DJM 800
MesajScris: Vin Feb 14, 2014 8:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 09, 2014 7:39 am
Mesaje: 30
salut
scuze daca reinvii topicul aiurea dar , sunt pe cale de a achizitiona un DJM 800 SH si am o nelamurire.
pe fata mixerului, suruburile sunt de culoare neagra sau sunt argintii( gri normale )
cel pe care l-am gasit eu le are gri, normale .. eu pe net, am vazut ca suruburile ar trebui sa fie negre, la fel ca mixerul ...
o parere ???


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DJM 600 vs. DJM 800
MesajScris: Sâm Feb 15, 2014 4:07 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
suruburile trebuie sa fie negre

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DJM 600 vs. DJM 800
MesajScris: Sâm Feb 15, 2014 8:17 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 09, 2014 7:39 am
Mesaje: 30
super. ce sa inteleg daca suruburile sunt gri ?
acesta este anuntul : http://mercador.ro/oferta/pioneer-cdj-1 ... 845170c4a0
eu am mai vazut cateva care intr-adevar, sunt cu suruburile negre, dar sunt si cu suruburile gri.
http://mercador.ro/oferta/pioneer-cdj-1 ... 845170c4a0 - negre
http://mercador.ro/oferta/djm-800-cdj-1 ... b6aa28f8f1 - gri
http://mercador.ro/oferta/vand-2-player ... b6aa28f8f1 - gri
si in anunturile de pe ebay am vazut aceleasi diferente .. sunt si cu .. si cu ..
setul care ma gandesc sa il iau eu, e facut in 2007 ... sunt modele cu suruburi gri si modele cu suruburi negre sau sunt ei asa de idioti incat le-au stricat si dupa reparatii au pus alte suruburi. macar sa fie toate la fel :)))
multumesc,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DJM 600 vs. DJM 800
MesajScris: Sâm Feb 15, 2014 7:58 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Poate fi o simpla diferenta de nuanta care iese mai mult sau mai putin in evidenta,
in functie de conditiile de lumina si device-ul folosit la imortalizarea peisajului ! :D
Cel putin eu cam asta cred !

Toate cele bune !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DJM 600 vs. DJM 800
MesajScris: Lun Feb 17, 2014 9:40 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 09, 2014 7:39 am
Mesaje: 30
nici un stres....suruburile intr-adevar trebuie sa fie negre, dar, in timp se sterg, sau se decoloreaza din cauza curatirii sau a uzurii....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România