The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:12 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 6:11 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 20, 2008 3:11 pm
Mesaje: 406
Localitate: Pitesti
pioneer e pioneer da? .. ok si mie imi place pio la nebunie dar sa dau 6000 ron+ pe 800 .. de unde atata.. djm 400 la sunet nu e prea finut, nu are digital nici intrari nici iesiri(din cate am vazut), efectele sunt limitate (oricum delay ma intere pe mine) dar ca si feel si reliability++ dar cand dai 13-14 mil p ddm 4000 (atat costa) si ai efecte la kilogram , digital out( nu are si intrari sadly), full midi si suna si ok (am testat in sfarsit), nu prea trebuie sa fii asa suparat daca dupa 2 ani incepe sa ceara fadere noi, potentiometre noi , curatari (oricum si la pio se mai intampla), ca pana la urma ai dat o mica parte din pretul 800-lui.
cdj 400 merita pt ca au tot ce vrei si nu vrei pe ele.... daca erau mari erau si mai ok dar deh , la cat costa fata de mk3 nu ai ce comenta. am auzit intr-adevar ca nu sunt asa durabile (cica) dar s-au inventat stickurile pentru comoditate, partea optica fiind vizata mai sus ;)
btw loop fac pe cdj nu pe mixer si efectele in exces sunt obositoare
ps cum s-a mai zis pe forum priviti dincolo de brand, luati produsul ca atare daca puteti ;)
pps daca era vb de sume mari , DA te gandesti ca nu le mai vinzi daca iei ceva no-name , daca apare la sectiunea vanzari un amp dynacord se vinde in maxim 24h , daca apare vreun ram audio (exemplu concret) dureaza frateee :) nu ca as avea ceva cu vreo firma dar CA IDEE

_________________
Chocolate isn`t chocolate if it doesn`t make your clothes shrink


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 7:06 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 04, 2009 12:23 pm
Mesaje: 116
Localitate: Mizil, Prahova
prefer sa dau un ban si sastiu ca ceea ce am luat ma va tine ... si ca mai tarziu nu`mi va da dureri de cap ...
si fiind mai pretentios de fel ... o sa ajung sa descopar cine stie ce chichite la sculele mai slabe si apoi sa ma dau cu capu` de pereti ca am cumparat ceva atat de slab.
da ... ddm 4000 ai intradevar posibilitate sa pui 2 efecte pe un canal ... dar cu ce ma incalzeste daca am posibilitatea asta un an ... ca apoi se duce mixeru` ... tre sa dau alti bani ...
si nu a zis nimeni ca dau 6000 lei pe un djm 800. ca doar nu`l iau nou. il iau SH ... dar si peste 2 ani eu imi scot o mare parte din investitie daca vreau ...
pe mine ma intereseaza calitatea ... calitatea mixurilor mele e mai importanta decat orice ... ca altfel puteam sa raman pe VDJ pe pc si nu ma mai legam la cap ...
si eu daca tot am facut investitia respectiva barem s`o duc pana la capat.
sunt convins ca dupa ce`mi voi lua djm 600 in maxim cateva zile ii voi gasi vreun defect ... si voi vrea apoi ceva si mai bun ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 8:56 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Mie imi pare DJM-800 a fi cel mai reusit mixer scos de Pioneer pana acum.

In primul rand imi place cum suna, chiar daca nu imi plac corectiile de ton.
Daca sunt lasate pe zero, suna foarte bine, are dinamica mare, zgomot de fond foarte mic, headroom de circa 15-20dB, nivel de iesire suficent de mare pentru orice rack de amplificatoare, etc.

M-am jucat si cu DJM-600 si DJM-800.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 11:33 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 04, 2009 12:23 pm
Mesaje: 116
Localitate: Mizil, Prahova
si o parere despre djm 600 ? merita?
asta macar pana voi avea bani sa`mi iau 800.
oricum 800 se bate cu xone 92 pt cel mai bun mixer din lume ...
numai ca mie imi pare mai ... prietenos 800 si ai mai multe aplicabilitati pt el intr`un club unde se asculta vocal house, electro house, etc ...
xone e mai mult pt minimalisti ,... pt tacaneala ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 11:42 am 
Ca fapt divers, a mai facut careva o comparatie intre djm800 si Ecler Evo5 ? Ma refer strict la partea de sunet, lasand la o parte barand-urile, mofturile pentru asezarea potentiometrelor, efectele si restul fitelor ?

Parerea mea e ca la partea de iesire, Evo5 e peste djm800.

Pareri ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 3:08 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
slick scrie:
800 se bate cu xone 92 pt cel mai bun mixer din lume ...


Poate pentru titlul de cel mai vândut mixer pentru că în privinţa calităţii pe primul loc este Ecler.
Cel mai bun mixer din lume la ora actuală este Ecler EVO5 ( mixerul anului 2008 - Best USB/FireWire DJ Mixer ).

http://www.djmag.com/index.php?op=tech_award

http://www.djforums.com/forums/showthread.php?t=113568


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 5:52 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 04, 2009 3:52 pm
Mesaje: 118
Localitate: brasov
din cate am citi pe forumul ala nu Se prea pot compara. fac chestii diferite


Ultima oară modificat de oreste pe Vin Iun 05, 2009 8:28 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 7:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 04, 2009 12:23 pm
Mesaje: 116
Localitate: Mizil, Prahova
@oreste ... romana tata ...
intradevar ... ecler este ceva ... are o gramada de chestii ... dar trebuiesc si folosite ...
daca nu ai cel putin un laptop si un midi controler legat de el ... nu prea`si are rostu` ...
are cateva functii si chestii mai moderne ca sa zic asa ...
dar totusi ... 800 are deja cat? 3 ani nu? si inca este in topul celor mai cautate, mai utilizate si mai familiare mixere.
Pioneer DJM-800
- Ultimate Club DJ Mixer

si dupa 3 ani ... pt un dj intr`un club de house 800 e tatic ...
acu` in functie de preferinte si de ceea ce vrea djul sa faca cu mixerul difera preferintele ...
ecler a fost declarat cel mai bun ... Best USB/FireWire DJ Mixer nu?
dar daca nu prea isi are utilitatea necesara unui dj obisnuit ... :|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 7:52 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 04, 2009 3:52 pm
Mesaje: 118
Localitate: brasov
bine mai digei slick daca tu zici am sa incerc sa fiu mai atent pe viitor dar incearca si tu sa iti vezi barna din ochiu' tau. cel putin un laptop??? cate ti.ar trebui ?5?? midi controller legat la el??? el, mixerul este un midi controller.
p.s mai usor cu pianu' pe scari


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 8:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 04, 2009 12:23 pm
Mesaje: 116
Localitate: Mizil, Prahova
frate ce te atati atata ... citeste`ti si tu postu` si tradu`ne si noua ... io nu am inteles ce ai vrut sa zici ....
poate da nu era nevoie sa folosesc "cel putin" dar am vrut sa subliniez ca asta este un mixer care trebuie exploatat ... si la care trebuie sa mai legi ceva. la noi in romania sunt putin cluburi care au macar 3 playere, sau un efx ....
si n`am zis ca cel putin un laptop ... ci cel putin un laptop si un midi controler ... si poate da m`am exprimat incorect ... un beat production station ... e mai bine asa?
un akai .. un apc 40 de exemplu` ... un xr20 ceva ... un korg kaos pad
la asta m`am referit ...
iti faci beaturi live ... si remixezi ...
mixeru` ala il poti folosi cu succes chiar si in studiou` ...
dar sunt sigur ca daca l`ai pune in fata la multi dj rezidenti din cluburile noastre dragi ... nici n`ar stii ce sa faca cu el ... ar mixa normal ... n`ar mai vedea altceva decat canelele pe care canta cele 2 playere...
trebe sa stai o gramada de timp calare pe el sa`l inveti cat de cat ...
si atata timp cat un mixer nu este folosit la capacitatile lui .. nu prea`si merita banii ... pt activitate care o desfasori tu ca dj ...
in romania sunt dj de cluburi care nu se folosesc nici de un djm 400 la capacitatile lui ...
mie personal daca mi`ai pune un d`ala in fata ... m`as uita ca la felu` 14 la el ... mi`as prinde nasu` prin displayu` ala ...

nu zic ca sunt io mare dj ... dar d`aia si vreau sa`mi iau scule ... sa invat ... sa ma perfectionez ... pt mine fac asta ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 8:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 04, 2009 3:52 pm
Mesaje: 118
Localitate: brasov
nu ma atat mosule da nu cred ca tre sa ii faci unuia observatie pt o litera.
in fine.ceea ce scriu eu si observatia ta nu contine nimic constructiv iar despre djm 600 ce sa zic tine de istorie. cred ca este pe piata de cel putin 6-7 ani (sper sa nu vb prostii) pe cand djm 800 este iesit de max 4 ani desi nu cred. uite.te la cdj 400 si la cdj1000 (lasand la o parte functia de scratch). tehnologia este in continua expansiue, ce stii peste cativa ani ce se va mai inventa:). maine poimaine il vezi pe unu cu 2 fire de cupru lipite cu scotch pe cap si cu o cutie pe masa ca ii da lectii lu' zabiela.

p.s sunt posesor de 800 asa ca este cel mai bun. al meu este mai performant si decat un svm 1000 :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 10:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 04, 2009 12:23 pm
Mesaje: 116
Localitate: Mizil, Prahova
:lol:
da dar si djm 400 are si mai multi ani .... si tot e inca valoros ... mai ales pt incepatori ...
si eu tind catre un djm 800 dar deocamdata nu prea imi permite bugetul.
iar faza cu playere sau mixere depasite nu prea cred in chestia asta ... daca te uiti atent la playere de exemplu` ... sunt unele mai vechi care au ceva care cele mai noi nu au ... si invers ... la fel si la mixere ...
sunt plusuri si minusuri ... acu` depinde zic eu de fiecare ... si cam de ce i`ar trebui ...

dar tot djm 800 rulles ... :P

ps.: evo5 ala e chiar ozn ... e super meserias ... dar mi`ar trebui vreo juma de an cel putin sa invat sa il stapanesc in adevaratu` sens ... CEL PUTIN o juma de an :P
ps: a fost o litera dar pe mine unu m`a facut sa nu inteleg ce ai vrut de fapt sa zici ... in fine nu conteaza :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 06, 2009 11:46 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 20, 2008 3:11 pm
Mesaje: 406
Localitate: Pitesti
my last post pe acest thread : nu as lua mixer sh :!: prefer ceva nou la mixere.

_________________
Chocolate isn`t chocolate if it doesn`t make your clothes shrink


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Eu
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 2:05 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Personal pt evenimentele de DJ si nunti, am DJM600,este ok, are zgomot nu foarte mare,nu distorsioneaza nici la +12db, insa ce nu imi place la corectie este ca pe partea de accentuare,are la capat de cursa un boost f puternic,comparabil cu 90-95% din cursa potentiometrului.

La club mixez pe DJM800,care este mai deficitar la partea de microfoane(corectii&stuff) insa imi place foarte mult a el Sound Color FX,doar efectul de filtru,faci chestii grozave cu el in MIX.

Chestia cu digital, e asa ca sa fie in pas cu moda, cum a zis si DNA , insa la ce lungime au cablurile audio,origilale cu care se livreaza playerele,nu vad interferente, am lucrat atit pe digital cit si pe analog,pe digital daca exista o mica problema de citire de pe disc, sau la esantionare face f urit, pe cind pe analog Nu am intimpinat niciodata probleme.

Acum fiecare cu gustul lui.

Insa pt mine, ca player, CDJ800 MK2,este peste CDJ1000 MK3, mai ales la loop, cit si la normal-reverse direction.

Nu m-am jucat inca pe CDJ400 ca sa ma pot pronunta...

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 11, 2009 9:00 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 04, 2009 12:23 pm
Mesaje: 116
Localitate: Mizil, Prahova
aha ...
mi`am luat cdj 400 +djm 600 ...
mixeru` pot spune ca nu prea m`a incantat ...
l`am luat doar pt ca ieseam mai bine la combinatie ... dar sincerc efectele cam lasa de dorit ... intradevar ai reglaje mai fine la efecte dar sunt si cam dificile de folosit ... dar cu putin antrenament o sa ma dau pe brazda cu el ... sa`mi iasa tot cum vreau ... adevaru` e ca nici nu m`am jucat decat vreo juma de ora pe el ...
oricum eu vreau sa`mi iau 800 ... il dau pe 600 mai pun diferenta si`mi iau 800 ... chiar daca zic unii ca e mai slab la capitolu` corectii si filtre ... dar cum ai zis si tu leco ... color efects rup tot la un mix daca stii sa le folosesti ...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România