The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Mar 19, 2024 9:01 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Lun Ian 28, 2013 2:05 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 15, 2011 1:51 pm
Mesaje: 94
Localitate: Bucuresti
ce bani Domn.Mircea


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Lun Ian 28, 2013 2:23 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
105 Euro per bucata cu TVA inclus

piesa de schimb originala


Fişiere ataşate:
2.jpg
2.jpg [ 525.57 KiB | Vizualizat de 9799 ori ]
1.jpg
1.jpg [ 513.06 KiB | Vizualizat de 9799 ori ]

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Lun Ian 28, 2013 2:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 15, 2011 1:51 pm
Mesaje: 94
Localitate: Bucuresti
multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Lun Ian 28, 2013 9:38 pm 
Driverele din himaxx-60 sunt B&C de-610.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Lun Ian 28, 2013 10:49 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
exact,
daca citesti pe cutia kitului ai sa vezi ca scrie B&C speakers DE610 :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Mar Feb 26, 2013 8:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 26, 2013 8:23 pm
Mesaje: 1
De unde as putea sa le achizitionez si eu va rog ? Mentionez ca sunt din ploiesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Mar Feb 26, 2013 9:06 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
avem pe stoc astfel de kituri

telefonul este 0766332366
programul depozitului este:

luni - vineri 10-18
sambata intre 10-14
Duminca: inchis

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Vin Iul 19, 2013 10:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Ian 09, 2013 10:33 pm
Mesaje: 10
Salutare.
Crede-ti ca daca folosesc o putere behringher ep 4000? la fbt himaxx 60 ard statia? sau fac fata?
Astept un raspuns.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Sâm Iul 20, 2013 9:16 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
Amplificatorul e ok (daca facem abstractie ca este o chinezarie super low cost destinata copiilor de caf majorate), are doar undeva la 400 de W RMS pe 8 ohmi pe canal. Specificatiile din manual sunt pura fictiune.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Joi Feb 06, 2014 1:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 15, 2011 1:51 pm
Mesaje: 94
Localitate: Bucuresti
aveti idee daca se gasesc si filtre de vanzare sau face cineva


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Dum Noi 15, 2015 2:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 15, 2015 2:07 pm
Mesaje: 7
Va salut.

Sunt in cautarea unor boxe pentru o statie pe care am cumparat-o mai demult.
As vrea sa va rog sa ma ajutati cu un sfat, intrucat observ ca lucrati in domeniu si sunteti mai avizati decat mine in electroacustica.

Statia pe care o am este Omnitronic HDA 7.6, cu iesiri 2+1. Cand am luat-o am crezut c-am facut o alegere buna; m-am uitat in interior, tranzistori Toshiba, transformator toroidal de 2KW, radiatoare mari, puteri, frecvente, SNR, SPL si DF ok. Ulterior am aflat ca Omnitronic si Behringer sunt cam petarde de amplificatoare (chinezarisme),dar pt. apartament si petreceri ocazionale isi face treaba. Acuma sunt constient ca producatorii astia fac compromisuri de exista diferenta asta de pret intre produse; am vazut un amplificator la cineva ce avea cablajul distrus undeva spre iesire. Din ce mi-a spus respectivul, pana si grosimea cuprului e mai subtire, pentru a miscsora costurile de productie. Asta e cam vrajeala, mai degraba e marketing prost, pentru a ti se strica jucaria si a te determina sa iei alta. Dupa toata povestea asta, am desfacut-o si eu pe a mea sa ma uit in ea. Am vazut ca are traseele de alimentare si de iesire, destul de late si cositorite.

Stau si ma gandesc ce altceva ar putea sa crape in statie la puteri mari si timpi indelungati de functionare?

M-am orientat initial tot pe boxe facute de Omnitronic, TMX-1530, putere suficienta, 3 cai, aspect ok. Dupa ce-am mai sapat putin, mi-am dat seama ca le cam iau degeaba. Tot as fi vrut sa le iau, pentru ca imi placeau cum arata, eventual sa le schimb woofere-le. In fine, dupa ce-am mai citit ce inseamna sa modifici un proiect calculat din fabrica de ingineri care asta fac, am renuntat.

Ulterior am dat peste RCF ART 725, dar dupa cautari ulterioare am inteles ca nici astea nu-si merita banii pentru cat sunt de laudate. Dupa alte cautari, am inclinat spre Electro Voice. Nici de astia nu sunt prea siguri ca-si merita banii. Acum am dat peste FBT, am vazut si pozele la modelul MAXX 60, mi se pare in regula specificatiile tehnnice, interiorul incintei, filtrul si difuzorul, dupa cum au precizat si alte persoane inaintea mea. Stie cineva detalii despre difuzor? Producatorul este B&C, model 15/336F-8, bobina de 3", dar din ce material este realizata? Si nu stiu ce zic nici de incinta, vad ca este realizata din polipropilena injectata. O avea rezonanta buna? Chiar asa produs de lux a ajuns palul? :D

Tin neaparat sa iau boxe pe 15" facute cu simt de raspundere, cu difuzoare din neodymium, pentru a suplini subwooferul, pentru ca nu mai am bani si de ala, in conditiile in care nu scot bani din asa ceva. Am tot cautat fullrange pe 3 cai, dar daca trebuie sa fac un compromis intre calitate si 3 cai, aleg oricand calitatea, chiar daca este pe 2 cai.

Din ce-am citit mai sus, puterea rms a boxelor ar fi undeva pe la 400 W, similar cu cat scoate si statia asta.
Eu zic ca ar fi o alegere potrivita, voi ce ziceti?


Ultima oară modificat de Peska_ pe Lun Noi 16, 2015 2:00 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Dum Noi 15, 2015 9:37 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19810
Localitate: La sediu
depinde foarte mult si cat esti dispus sa investesti.

In acest domeniu cat platesti,atata face. NU exista chilipiruri ci doar tzepe;)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Lun Noi 16, 2015 2:39 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 15, 2015 2:07 pm
Mesaje: 7
Am gasit 2 versiuni Maxx 60 ale producatorului FBT: EvoMaxx 60 si HiMaxx 60. La astea se adauga si modelul ProMaxx.
E vreo diferenta intre ele?
Dpdv al specificatiilor par asemanatoare, dar EvoMaxx este mai ieftin.
HiMaxx sunt varianta mai noua, alt design, sau cum?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Lun Noi 16, 2015 9:30 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Peska_ scrie:
Am gasit 2 versiuni Maxx 60 ale producatorului FBT: EvoMaxx 60 si HiMaxx 60. La astea se adauga si modelul ProMaxx.
E vreo diferenta intre ele?
Dpdv al specificatiilor par asemanatoare, dar EvoMaxx este mai ieftin.
HiMaxx sunt varianta mai noua, alt design, sau cum?


Himaxx 60- foarte bune pentru populara,manea si DJ-iala. Sunt varianta mai noua, cu filtraj mai bun decat Promaxx sau Evomaxx. In cazul in care la evenimente doresti sa se si cante pe ele si vrei sa faci si DJ-iala alege Himaxx 60.

Am auzit si RCF, art 725,745, ev zx4,zx5, FBT Himaxx 60 si dintre toate sunt foarte obiectiv cand spun ca FBT-ul are forta in plus pe voce si bass si suna si mai bine. Tine cont de faptul ca sunt in ,,trend" si vor avea si valoare de revanzare mare in urmatorii 2-3 ani.
Daca faci o achizitie, te-as sfatui sa le cumperi noi, sa nu cumperi de la manelisti sau SH, indiferent de sursa- in ultima vreme se pare ca s-au orientat toti (inclusiv cei cu populara) pe cate 4 fbt Himaxx 60 de control :))) in loc de 2 VL212. Sunt boxe care cer mult pe partea de inalte si implicit se cam ,,da in ele".

Nu cred nici eu ca au 700W RMS, dar daca folosesti 4 pe un Dynacord Pm 1000-2 si ajutate de un bass activ fbt de 18-faci fata la 250 de persoane LINISTIT.

O zi buna,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FBT HI-MAXX 60
MesajScris: Lun Noi 16, 2015 10:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 15, 2015 2:07 pm
Mesaje: 7
Mersi frumos pentru punctatul lucrurilor clar si concis. Eu n-o sa pun decat muzica din winamp pe ele, n-am treaba cu dj-iala.

De luat, tot noi aveam de gand sa iau si eu din aceleasi considerente. Un magazin ok la bani de unde sa le iau imi puteti sugera?

Unde nu sunt eu lamurit, este la materialul din care e facuta incinta. Sa inteleg ca structura peretelui e un fagure din polipropilena, suficient de rigid incat sa nu se umfle de la presiune. Si are si proprietati acustice pe deasupra, nu doar mecanice. Poate sunt putin reticient, dar e un lucru de noutate pt. mine. Pana acum am avut doar incinte din lemn.

Oricum, daca ziceti ca se aude ok, merg pe mana voastra.


Ultima oară modificat de Peska_ pe Lun Noi 16, 2015 4:36 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România