The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:33 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Vin Mai 04, 2012 7:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
De curand am intrat in posesia unor boxe ZECK vechi si de demult si vai si amar de ele...Aceste boxe au o istorie lunga si urata....multi si-au batut joc de ele...dintre care si cunoscuti de ai mei cu urechi de tabla care nu stiu de existenta ledurilor rosii...(le confunda cu felinarele rosii de pe vremurile cand ei erau tineri, cat mai multe atat mai bine)...sa trecem peste asta...aceste boxe tip horn au fost arse si rasarse...bobinate si rebobinate si au stat si sub apa cu totul o buna perioada de timp....cutiile(fiind plywood) spre surprinderea mea se aflau intr-o stare perfecta...ma rog...doar lemnul, deoarece vinilul si mocheta aflate pe ea aratau jalnic...cutiile le-am reconditionat cu ajutorul unui tamplar(adica dat jos vinilul si mocheta, slefuite, chituite si apoi vopsite) si a urmat partea 2...difuzoarele...eu sincer am vrut sa le arunc....de ce???????? DE ASTA :
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Asa arata cam fiecare difuzor...Mentionez ca in aceste incinte erau 4 difuzoare de 15 Toli EV si 4 difuri de 10 Toli EV...Toate aratau la fel...unele chiar mai rau ca cel de sus...Ca orice om normal la cap am zis hai sa iau difuri noi....si unde am sunat???...LA HSA AUDIO BUCURESTI-REPREZENTANTA OFICIALA EV IN ROMANIA...Le-am explicat situatia la care ei mi-au dat o alternativa...mai putin costisitoare dar fff buna...de ce sa iau noi cand se pot rekona...am sunat diferiti useri de pe forum care am auzit ca au avut de a face cu ei, chiar si pe moderatorul nostru LECO si am zis...hai sa incercam...rekonarea celor 8 difuzoare cu tot cu transport a fost in jurul sumei de 1000 EURO...A fost cea mai buna decizie pe care am facut-o la viata mea.Baietii de la HSA AUDIO chiar sunt profesionisti, chiar stiu ce fac si chiar folosesc produse ORIGINALE...nu cum ii denigreaza unii...si ca sa imi sustin punctul de vedere va las sa va delectati cu difuzoarele rekonate primite de la ei cu garantie si tot ce trebuie !!! MULTUMESC HSA AUDIO.ROG CA ACEST SUBIECT SA NU SE CONSIDERE CONTRA-RECLAMA DEOARECE NU ESTE !!! APELATI CU INCREDERE !!!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Datorita lor am scutit cateva sute bune de euro...si difuzoarele sunt impecabile...arata mult mai bine in realitate decat in poze...Acum voi trimite innaltele la ei si FILTRELE la domnul DAN NITA care de asemenea s-a purtat super cu mine.Se poate si in Romania !!!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Sâm Mai 05, 2012 11:01 pm 
Pentru mine suna a reclama . Cred ca aproape toata lumea stie ca orice difuzor de firma se rekoneaza . Orice firma mare producatoare de echipamente audio are reprezentanta si service la noi in tara . Cred ca si fostul propietar si altii ti-a spus ca au fost odata rekonate cu rekonuri aduse din ungaria . In toamna cautai rekone kit pt. nd 2 .
P.S. ambele boxe de bass le-ai luat in stare de functionare . numai difuzoarele din sateliti au fost arse dupa ce fratele fostului propietar dupa n.. pahare nu mai auzea si nu mai vedea (acele nu ledurile amplificatorului Stamer pe care erau legate toate 4 pe 2 ohmi fiecare canal ) . acolo nu era prezent nici un ''cunoscut de al tau'' . un satelit chiar era sa ia foc . filtrul din el era carbonizat . Daca vrei sa aflii mai multe detalii suna-l pe vasile ca-ti povesteste despre cum au fost intarite membranele cu aracet si alte lucruri care ar putea sa te interseze . Inainte de acel chef au fost folositi satelitii chiar de fostul propietar la un fetival (mergeau doar cate un difuzor de medii si driverul din fiecare satelit . boxele au fost flosite la o discoteca in aer liber de chiar fostul propietar . daca tu il faci pe fostul propietar sau pe cristi rosu cu ''urechi de tabla'' e treaba ta ) . Superinaltele din ele sant arse de vre-o 12 ani . Au fost arse de multe ori pentru ca au fost folosite necorespunzator de catre fostul propietar fara crossover legate cate un satelit si un bass pe fiecare canal al amplificatorului STAMER adica pe 2 ohmi pentru cei care nu inteleg de ce se dau datele tehnice ale unui difuzor . ei nu stiu ca incintele si filtrele se calculeaza dupa acele date . ei raspund citez "daca difuzorul e B&C trebuie sa mearga daca ranforsezi ca lumea incinta . I-ti recomand sa o faci din plywood Etc " . Daca toti ar face asa incintele ..... Acel STAMER pe care chiar vroiai sa-l cumperi acum 2 luni scoate 2 x 900 w pe 2 ohmi . Pe boxe scrie 400 w !!!! .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Sâm Mai 05, 2012 11:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
am vrut sa iau stammeru dar am luat alte doua ampuri mult mai tari...kiturile sunt de 400 w rms la 15 toili respectiv 300 w la 10 toli......membranele de inalte(st350) si de la driverele beyma cp350 sunt pe drum....filtrele dupa cum am zis se vor executa cel mai probabil la firma domnului DAN NITA...daca te pot ajuta cu alte informatii te rog sa nu eziti sa imi spui.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Dum Mai 06, 2012 3:38 am 
I-mi mentin cele afirmate mai sus referitor la faptul ca este reclama pe fata . Nu vad nici un lucru elogios in a recona niste difuzoare . E un lucru care l-au facut contra cost deci o activitate comerciala . Daca ti le reconau pe gratis intelegeam sa aduci elogii etc (sa nu se inteleaga gresit ca am ceva cu firma respectiva ) . La partea a doua a discutiei am facut doar o remarca referitoare la faptul ca nu chiar toate difuzoarele erau varza cum ai scris tu . Acel difuzor arata a fi distrus mai degraba de vechime sau de conditiile improprii de depozitare (au stat 5 ani aruncate intr-un depozit) . pentru asta nu sant de vina nici ''urechile de tabla'' si nici ''felinarele rosii'' . Cele care nu au fost in depozit (basii) au scapat si erau si functionali dar rebobinati . Referitor La Stamer am facut o paranteza la cele scrise de tine referitor la leduri rosii el fiind amplificatorul pe care au lucrat cele 4 boxe timp de 10 ani si avand vumetrul pe ace . Intradevar tu ai vrut sa-l cumperi dar !!! A mai fost un amplificator rusesc KORVETTE care a fost folosit pe sateliti un timp dar s-a defectat si nu s-a mai reparat dar acela nu avea nici un vumetru. Pe statiile originale ZECK cu vumetre pe leduri a lucrat doar cezar . Cu aceste amplificatoarele trebuia sa ajungi pe rosu sa ai volum . Stii foarte bine cat scoate zeckul pe 4 ohmi (380 w ) . Unul a plecat la resita si unul a ajuns la tine dupa 12 ani (via ....) . Istoria acestor boxe nu ai cum sa o stii mai bine decat mine . Asa ca nu ai cu ce sa-mi stai la dispozitie referitor la aceste boxe pana in prezent . In viitor: sa le folosesti sanatos !!!! P.S Nu te-a obligat nimeni sa le cumperi . Ai stiut foarte bine pe ce dai banii (istoria , uzura etc ). Nu vad motivul pentru care ai vrut sa le arunci sau era un joc de cuvinte sau o metafora pe care eu nu o inteleg ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Dum Mai 06, 2012 8:41 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
Claudiu....eu le-am luat pentru cutii...din start mi-a zis BEBE ca un dif e nu stiu pe unde, alalalte 2 is nu stiu pe unde(si in plus erau in starea in care erau)....stii bine ca abia am reusit sa le strang...poate suna a reclama...dar baietii astia merita laudati ca au avut bunavointa sa repare asa ceva...au fost distruse...cu rugina intrefier toate, mâlu pe ele pana in gât...i-am sunat si le-am zis ca as vrea sa cumpar 4 difuri de 15 toli si am dat seriile(ei au zis ca sunt dl15y) si 4 difuri de 10 toli(dl10x).....si m-au intrebat...si citez "DACA TOT AVETI SASIUL DE CE SA NU LE RECONAM".....sincer eu cum nu am mai avut difuzoare arse pana acum(ma rog in afara de blestematele alea de nd2) nu am fost la curent cu rekonarea...dar ei m-au asigurat ca vor fi exact ca si noi....de laudat este faptul ca au incercat sa faca ceva si nu au ales varianta usoara de a vinde un produs nou pentru care profitul lor era mult mai mare...Si nu cred ca le trebe lor sa le fac reclama...au ei destula....

si 2 la mana...stiu despre ele exact cat trebuie sa stiu....pun ordinea cronologica...Au fost in disco la Arad, unde au stat sub apa, le-a luat Freddy cu Cezar care dupa un concert ceva au zis ca isi baga picioarele ca is prea grele....le-au vandut lui BEBE care le-a mochetat(i-au vandut doar boxele deoarece un amp si crossul au ajuns la Kurent si celalalt amp la GABORU din resita pe care l-am sunat si mi-a zis ca l-a uitat la mare pe undeva :)) )...boxele au facut discoteca in aer liber la FAGET, pe urma un weekend parca la noi in BIZAR ca si-a luat Gaboru sculele(cred ca era vorba de ceva datorii pe care le avea patroana la el dar nu mai tin minte exact motivul) pe urma au inceput sa le ia pe la chefuri unde un filtru s-a carbonizat(ai mentionat tu mai sus cum si cine) pe urma uitate 3 la TIPARI si una la Poetic...din alea 3 de la Tipari lipseau 2 basi de 15 care i-am gasit la Cristi acasa si innaltele la fel...Stiu si de faza cu ARACETU pe membrane.....mno....nu zic ca stiu mai bine ca tine istoria lor dar stiu exact cat trebuie...

Este un simplu review al meu despre cum lucreaza cei de la HSA AUDIO...am citit pe forum si unii se plangeau dar nu veneau cu nimic concret....na eu am pus si poze...si invit lumea si la auditii...eu spun ca acest review este destul de util...PAREREA MEA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Dum Mai 06, 2012 10:01 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iul 04, 2011 7:23 pm
Mesaje: 2
Localitate: Cluj
Lenea e la mare cautare pe la noi, doar faptul ca s-au bagat la asa ceva e demn de lauda. Ca a fost pe bani, e logic, nimeni nu munceste degeaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Dum Mai 06, 2012 12:25 pm 
Ai dreptate . Altii daca vroiau sa te arda la buzunar nu le mai reconau dar nu stiu cat de rentabil mai era sa le cumperi .Lazile contrar difuzoarelor s-au pastrat destul de bine . Musamaua aia albastra a fost originala de fabrica . Mai aveau niste rame de aluminiu . Gaurile de la capacerle din spate s-au largit de la atatea desfaceri (se pot pune suruburi cu gheara ca sa se desfaca usor ) Sasiul si magnetul unui difuzor sant piesa de baza . Bobina si membrana sant piese de schimb . La Ev e mai simplu ca nu s-au schimbat sasiele prea mult in timp . Tu stiai ca basii au mai fost reconati odata si se gasesc rekone kituri in ungaria pt. ele . Nu la arad au stat sub apa . Pe insula la noi au stat sub apa in 2000 cand l-au luat pe cadariu cu elicopterul . Ala de la poetic a stat acolo ca nu mai am loc in garaj . Nu l-am folosit ca nu i-mi place cum suna in spatiu inchis . In aer liber suna bine dar in spatiu inchis nu prea suna in special basii . La filtrul lipsa nu mai aveai ce sa recuperezi . Era carbonizata pur si simplu placa si rezistentele ceramice . Nici acuma nu pot sa inteleg ce afost acolo . Aveau becuri de protectie dar erau demult strapate ca nu se gaseau becuri dinalea . Dupa cheful ala de pomina basii au scapat . Doar satelitul acela s-a dus .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Dum Mai 06, 2012 12:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
stai sa vezi si astalalt filtru cum arata...

Imagine

Imagine

Imagine

...am vrut sa iau originalul ...de fapt originalele dar nu se mai fac...am vb cu domnul DAN sa mi le cloneze si vedem ce putem face...deocamdata fac putina pauza ca am cheltuit destul luna asta...stiu de ghearele alea ce zici tu dar la abanos nu au...nu stiu unde sa incerc in lugoju asta...daca la abanos nu sunt altundeva nu stiu...eu stiam si de la kurent si de la bebe ca in arad au stat in apa...in lugoj au fost scoase la timp...in fine...nu mai conteaza...cert e ca au stat sub apa....oricum....cand ai chef sa imi faci o vizita ai sa vezi cum arata acum...:D...sper ca si de sunat vor suna pe masura....apropo de sunat in spatii inchise...mai tii minte cand am adus un bas dinastea la BIZAR?a rupt basu tot ce era in cascarabeta aia de discoteca...nu mai puteai sa respiri pe ring....si nici nu distorsiona....si erau deja schimbate membranele...si apropo...rekonurile din ungaria nu erau originale....nici serii nu aveau pe ele si se vedea clar la difurile de 15 ca erau alte membrane deoarece erau taiate cu foarfeca la con...pentru ca sa poata sa faca loc bobinei...am auzit ca au adus kituri din ungaria dar nu originale...parerea mea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Dum Mai 06, 2012 1:45 pm 
Mda . Pozele astea sant bune de postat la rubrica disaster zone . ma mir ca a scapat stameru ca nu are protectie la scurt si nici ventilatoarele nu le avea montate ca era in aer liber . Cred ca saracele ace de la vumetre erau blocate la + 12 db sau cat e etalonat maximul pe scala .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Dum Mai 06, 2012 2:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
stameru acu e dezmembrat...mi-a spus cristi...a ars finalii parca dar nu vreau sa te mint...mai bine il intrebi p[e el....no...acu ai vazut de ce ziceam de urechi de tabla???un om cu simt de raspundere nu dadea asa in boxe...saracele boxe au fost batjocorite...acu sper sa le fie bine :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Dum Mai 06, 2012 2:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 11, 2008 10:08 pm
Mesaje: 192
Localitate: BUCURESTI
Domnilor,
din cate inteleg, situatia s-a rezolvat. Topicul are in subiect tocmai ceea ce trebuie "pareri personale".
Pentru noi, utilizatorii, cred ca este o veste buna: reprezentanta a dat o solutie convenabila pentru utilizator, aceea de a reface difurile (desigur contra-cost) in loc sa incerce sa vanda altele noi (cu un profit sigur mai bun si cu mai putina bataie de cap). A doua veste buna, deloc surprinzatoare pentru mine, ca Dan (DNA) nu se dezminte si da o noua dovada de profesionalism. Din partea mea, JOS PALARIA.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Dum Mai 06, 2012 10:53 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
sunt bine lucrate, mai ales daca luam in calcul faptul ca piesele din recone kit vin neasamblate.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Dum Mai 06, 2012 11:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
am si ev-uri neumblate in ele...si sincer nu exista nici o diferenta...asa este piesele vin neasamblate....dar adezivii sunt originali...imbinarea intre spider si con e impecabila...imbinarea spiderului de sasiu e la fel impecabila si cea a dustcapului la fel...fara imperfectiuni dupa cum se vede in poze...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Sâm Mai 19, 2012 11:14 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 10, 2006 6:24 pm
Mesaje: 210
Localitate: Lugoj
Piulite cu gheara se gasesc la Timisoara in Praktiker la raionul de balamale.Le gasesti ambalate la pungulite cate 6-8 sau 10 buc depinde de marime. Suruburi pentru ele gasesti la abanos,recomand cele cu cap imbus(nu stai cu stres cand le strangi ca o sa scapi surubelnita in membrana)

_________________
Dj Fritz

www.prosound.events.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DESPRE HSA-AUDIO !!! PARERI PERSONALE SI POZE !!!
MesajScris: Joi Sep 13, 2012 11:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
Si in sfarsit ultima parte !!!...Din pacate filtrele de la domnul Dan Nita nu am apucat sa le pozez deoarece am avut un eveniment urgent si au trebuit asamblate fara a putea face poze...nici innaltele nu am apucat sa le termin, folosind in locul lor niste rezistente...pana la urma au venit si kiturile de la innalte...am vrut deasemenea originale ca restul dar sunand la reprezentanta mi-au spus ca de 2 ani nu se mai fabrica kiturile originale dar mi-au facut trimitere la MIDWESTSPEAKERS cei care fac livreaza subansamble de innalte de aceeasi calitate...mi-au spus sa cumpar cu incredere de la ei...deci e totul ok...cum v-am obisnuit am sa postez poze cu membranele ce au fost pe cele 3 drivere care le-am avut (am reusit sa fac rost de un driver care imi lipsea de pe e-bay din Germania dupa lungi cautari...in stare perfecta cu subansamble originale)...si pe urma poze cu ele rekonate de un amic de-al meu din Lugoj care face chestii dinastea cu mare pasiune ...Tin sa-i multumesc domnului Dan Nita de rabdarea de care a dat dovada cu mine...trimitandu-mi de 2 ori bobinele de innalte de la filtre care s-au topit din cauza rezistentelor folosite... Vizionare placuta !!!

Asta e o membrana home made...cu suport de bobina din harte...ea fiind facuta din nylon...

Imagine

Imagine

Acestea 2 sunt membranele originale insa fara bobina...asa au aratat cand le-am luat

Imagine

Imagine

Imagine

Si in sfarsit ....driverele (ma rog supertweeterele) gata rekonate...garniturile nu se mai gasesc...trebuiau pastrate cele vechi insa ele nu au existat asa ca am facut eu niste garnituri dintr-un material plasticat...dupa dimensiunile unei garnituri facuta bucati...era perfecta taietura si pe interior insa a mai trebuit luat putin pe ici pe colo...oricum in realitate nu se vad imperfectiunile...poza a fost marita...

Imagine

Imagine

Imagine

Si un mic video ca sa va faceti o ideea cam cum suna acum...la volum cat mai mic sa fie clar...filmat fara blitz deoarece tocmai ce ramasesem fara baterie...

http://www.facebook.com/photo.php?v=460733910624817


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România