The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:40 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Lun Noi 24, 2014 8:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Am gasit si material de citit.Poate cineva mai doreste sa afle lucruri noi. http://en.wikipedia.org/wiki/Line_array
Banuiesc ca am inteles dc ai zis Mircea ca vrx nu este un sistem line array. Este pentru ca topurile nu pot fi asezate unul peste altul asa incat driverele sa aiba aceeasi directie?Sau mai bine spus ,boxa nu are driverele indreptate in aceeasi directie ,poate ,nu am vazut una desfacuta.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Lun Noi 24, 2014 9:07 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Exista mai multe probleme cu VRX-ul

cele mai mari ar fi:
- Lungimea coloanei e prea mica
- Coloana este puternic curbata (un line array isi pierde proprietatile cand este curbat)
- Media este prea mare, inalta este prea mica. distantele dintre centrele de emisie ale mediilor dicteaza un punct de crossover de ordinul sutelor de Hz , ceea ce nu coincide cu punctul de taiere al tweeterelor. Seciunea de medii nu se cupleaza acustic intre elementi.

Practic , jucarioara aia nu se comporta ca si un line array decat foarte sus in frecventa (peste 7-8Khz), iar interactiunile sunt nasoale tare, mai jos, pentru ca dispersia midbasilor nu este deloc controlata.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Lun Noi 24, 2014 10:05 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 28, 2014 4:39 pm
Mesaje: 8
Privind in urma retrospectiv, pot spune fara urma de indoiala ca hornul PHCL35 si driverul CD63BF de la P-audio, fac toti banii. Nu regret nici un pic investitia facuta, intrucat a fost exact ceea ce trebuia pentru ca sistemul sa functioneze bine. Multumesc lui Mircea pentru ca m-a ajutat si m-a sfatuit cum sa corectez greselile pe care le-am facut in cursul proiectarii, si sunt recunoscator ca Dumnezeu a facut posibil sa se rezolve ! ( uneori anumite greseli nu se pot corecta decat cu costuri foarte mari, sau daca se reincepe proiectarea de la inceput). In timp ce strang bani pentru difuzoarele ce vor echipa celelalte subwofere care sunt in lucru acum, ma ocup de realizarea amplificatoarelor pe care le voi introduce in boxe pentru a le face active. Daca voi reusi, vor disparea cablurile acestea incurcate din pozele care le-ati vazut, si mai mult, e de asteptat ca randamentul sistemului sa creasca. Nu va fi usor, dar am inceput deja sa testez cateva scheme folosite in amplificatoarele plate folosite in boxele active, dar trebuie particularizate pt line array. Pentru cei interesati pot pune la dispozitie rezultatele cercetarilor mele.

Referitor la sistemele de cuplare si ridicare, un coleg a venit cu o idee: sa mai facem inca 12 top-uri, de data asta trapeziodale, pentru a fi folosite in partea de jos a sistemului cuplat si ridicat in forma de J, avand in vedere ca primele 6 oricum vor trebui cuplate in unghi 0 grade. Poate ar fi o idee buna, dar numai daca vom dispune de buget pentru a dezvolta mai departe proiectul in aceasta directie. Ramane de vazut.

O seara placuta tuturor !
Catalin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Sâm Dec 13, 2014 7:50 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Poate că niște mânere mai arătoase pentru topuri nu ar fi fost o ideea chiar rea.

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Sâm Dec 20, 2014 7:14 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Catabo scrie:
vorbesc din ceea ce am vazut pe osciloscop, cand lea-m cumparat primul lucru a fost sa la testez, asa batraneste cu rezistenta de sarcina, semnal sinusiodal, apoi dreptunghiular ... etc.


Faci si tu un gest nobil si pui o foto cu o oscilograma in dreptunghiular la 10kHz la 90% din Vpp?

Sarcina de 8 ohm evident.

Sau filmare si o pui pe http://www.filehost.ro si o urc eu apo pe YT.

Multumesc.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Joi Feb 12, 2015 3:02 pm 
La o lungime de 1.5 m a coloanei inseamna ca se comporta ca Line Array pana la 230 hz ( aproximativ ) ?
De acolo in jos lucreaza basii pe 15 ?

Se pot posta si setarile din DCX ( punctele de crossover , EQ ) ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Mie Feb 25, 2015 3:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 28, 2014 4:39 pm
Mesaje: 8
Salut,
da, am facut probe cu DCX-ul pe la 230 Hz, si pt driver la 1000 Hz, pt ca este specificatia SD 63BF, si a hornului de la PAudio.
Dar nu stiu de ce mi s-a parut ca suna putin mai bine cu 164 Hz in loc de 230, deci sa ingustez banda reprodusa de subwofer.
Mai fac ceva probe si revin cu amanunte.
O dupa-amiaza placuta tuturor.
Catalin.

P.S. Nu am uitat de oscilogramele pt INUKE . O sa le fac si le postez, dar stau cam rau cu timpul liber:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Mie Feb 25, 2015 4:19 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
sa nu urci peste 150 de Hz la subwoofere

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Mie Feb 25, 2015 5:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 28, 2014 4:39 pm
Mesaje: 8
Deci intrre 40 si 164 Hz pt Subwoofere, intre 164 si 1000Hz pt midbas-uri si intre 1000 Hz si 18000 Hz pt drivere.
La DCX nu folosesc EQ nici preamp. Cel mai bine merge pe intrarea digitala/AES.
Catalin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Mie Feb 25, 2015 8:38 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Cum sa nu folosesti eq ?Faci eq din amplifuri ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Mie Sep 02, 2015 12:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 28, 2014 4:39 pm
Mesaje: 8
Dragi prieteni,
sistemul nu este de vanzare ! Va rog nu mai insistati ! Pe principiul ca eu mai pot sa-mi fac altele ...
Ma asteptam sa va schimbati parerea dupa ce auziti cum suna ...
Dar nu am nici timpul necesar nici energia pentru a construi inca unul ! Nu ma ocup cu constructia de astfel de componente in scop comercial ! (si oricum nici acesta nu e inca finalizat din lipsa de timp si bani)
Oricat de multi bani mi-ati oferi nu-l vand, cel putin deoacamdata, ... sistemul are o valoare sentimentala imensa pentru mine !!!
Un muzician, care m-a vizitat si avut ocazia sa auda cum suna sistemul in aer liber, a insistat cateva saptamani in sir sa-i dau macar 2 topuri sa le foloseasca impreuna cu subwooferi lui. In mod inutil am incercat sa-i explic ca efectul line array nu are asa mare impact daca inaltimea coloanei e atat de mica, si practic doar 2 elementi vor fi cuplati acustic ...
Si daca i-as fi dat ... in mod sigur ar fi fost dezamagit. Acum stiu ce inseamna sa nu aprofundezi cunostintele teoretice pe care se bazeaza functionarea unui line array.
Totusi, daca cineva doreste sa-si construiasca propriul sistem, pot pune la dispozitie toate datele de care dispun, absolut gratuit, asta pot face.
Va multumesc ,
Catalin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Mie Sep 02, 2015 1:23 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
1+
Bafta in continuare si la cat mai multe petreceri!

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Mie Mar 01, 2017 1:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 28, 2014 4:39 pm
Mesaje: 8
Dragi prieteni, sistemul meu va deveni in curand activ. Inclusiv cei 4 Subwooferi. Rack-ul cu procesorul de sunet si cele 3 Amp-uri Inuke este de vanzare.
Inclusiv un inuke 6000 nefolosit, care il tineam de rezerva. Dar nu a fost cazul. Nu a cazut niciodata vreunul dintre ele sa fie nevoie sa-l inlocuiesc.
De asemenea sunt de vanzare seturile de calburi SpeakOn , realizate de mine cu conectori originali Neutrik si cablu cordial.
Daca sunteti interesati, va rog apelati 0745 409965.
Voi apela la Mircea pentru a posta ceva poze.
Toate cele bune !
Catalin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Mie Mai 10, 2017 10:26 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 18, 2015 3:32 pm
Mesaje: 83
Localitate: Suceava, Gura Humorului
Va salut! Cu toate ca nu este topic de vanzari, totusi sunt curios daca se poate de preturi. As fi interesat de procesor.... Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Line Array construit de un user al forumului nos
MesajScris: Mar Aug 20, 2019 1:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 28, 2014 4:39 pm
Mesaje: 8
Dragi prieteni, sistemul meu a fost upgradat cu Oberton 8MB201, in loc de ALFA 8A, deci diferenta de putere este de 150 W rms in plus pe element. Astfel , ALFA 8A sunt disponibile. Doar 12 buc. Celelalte 12 le-am promis unui prieten care e mare "fan" Eminence, are mai multe monitoare de scena in care vrea sa puna doar Eminence.
Toate cele bune !
Catalin.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România