The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 1:53 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: putere in bass pasiv.
MesajScris: Mar Iun 05, 2018 5:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
Buna ziua. A incercat cineva sa bage o putere normala in boxa? Am basi pasivi mag md1860 cu bass reflexul foarte mare. Ma gandesc sa fac in acel bass reflex o cutie separata in care sa bag o putere. Puterea o sa fie montata pe suspensii de cauciuc.Cutia interioara sa fie mai mare putin cu fante de aerisire sa poata trage aer ventilatorul, sau fara fund sa traga aer din bassul reflex. Poate pare o prostie dar mie mi ar fi ft util pentru ca am si celelalte boxe active. Puterea e crosoverizata pentru basi in modul bridge 1000w/8ohm . Am doua asemenea puteri si este exact ce mi trebuie. Potentiometrii or sa fie in spatele boxei.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Mar Iun 05, 2018 8:50 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Sunt putin sceptic. Amplificatoarele nu sunt proiectate sa functioneze in asa mediu cu vibratii.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Mar Iun 05, 2018 9:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
doar la asta m am gandit. doar poate suspensiile de caucuic sa rezolve dar cred ca renunt la proiect. risc prea mult


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Mar Iun 05, 2018 9:26 pm 
holter tony scrie:
doar la asta m am gandit. doar poate suspensiile de caucuic sa rezolve dar cred ca renunt la proiect. risc prea mult

vei ajunge sa strici si amplificarile si basii. Nu inteleg de ce vrea toata lumea boxe active, trebuie sa mergi la fiecare boxa cu cate doua cabluri, alimentare si semnal.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Mar Iun 05, 2018 11:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
scapi de rack cu procesoare si puteri. eu celelate boxe le am active si sun ft utile pt ce-mi trebuie mie. doar cei doi basi sunt pasivi si folosesc doua puteri crosoverizate. la fiecare picior ma duc cu un singur cablu de alimentare in rest am distribuitoare de semnal. boxele au crossovere si e mult mai util
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Mie Iun 06, 2018 7:36 am 
holter tony scrie:
scapi de rack cu procesoare si puteri. eu celelate boxe le am active si sun ft utile pt ce-mi trebuie mie. doar cei doi basi sunt pasivi si folosesc doua puteri crosoverizate. la fiecare picior ma duc cu un singur cablu de alimentare in rest am distribuitoare de semnal. boxele au crossovere si e mult mai util

Tony, daca iti faci un rack cu amplificari in comutatie, pleci pe fecare parte a salii cu un singur cablu cu 4 fire si amplifici si basi si topuri si e un sistem usor scalabil, daca ai amplificari tari, poti alimenta 8 basi si 8 topuri cu doar 2 amplificari si doar cate un cablu pe fiecare parte. Rackul are o singura alimentare, doua cabluri de boxe ca iesire si doua de semnal ca intrare (poate fi folosit unul singur, operare MONO)
Ai numai beneficii cu un sistem pasiv, ai tot controlul langa tine, putere mai mare, poti amplifica mai multe boxe cu doar 2 amplificari, topuri mai usoare, mai usor de ridicat pe stativ. Greutatea intregului sistem e cam la fel.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Mie Iun 06, 2018 8:58 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
sall.o sa fa poze cand am sistemul montat. am totul langa mine. am distribuitor de semnal cu volum pt fiecare boxa in plus satelitii sunt bi amplificati si cu posibilitate de low cut . pe basi am hi cut. volumele le las in blana. si reglez volumul boxelor din distribuitor care e langa mine. scap de procesor si cabluri grele. pe puterile basilor am 1400w/8ohm iar pe sateliti 700`+200/8 ohm. ca sa modific ma costa o caruta de bani si stii bine ca sculele nu se vand la pretul real. cu boxele usoare m am convins. am avut mackie pe care scria 1300w sunet prost si sters. nu cred ca exista boxa usoara sa sune bine. eu cred ca plasticul e material pentru copai si ligheane nu pentru boxe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Mie Iun 06, 2018 9:27 am 
holter tony scrie:
sall.o sa fa poze cand am sistemul montat. am totul langa mine. am distribuitor de semnal cu volum pt fiecare boxa in plus satelitii sunt bi amplificati si cu posibilitate de low cut . pe basi am hi cut. volumele le las in blana. si reglez volumul boxelor din distribuitor care e langa mine. scap de procesor si cabluri grele. pe puterile basilor am 1400w/8ohm iar pe sateliti 700`+200/8 ohm. ca sa modific ma costa o caruta de bani si stii bine ca sculele nu se vand la pretul real

Tony, cablurile tale sunt mai grele decat cablurile mele, tu folosesti cate doua cabluri la fiecare boxa.
Oricat de mult incercati sa sustineti ca un sistem activ e mai avantajos, realitatea e alta, un sistem activ e limitat si nu are avantaje, decat la boteze, unde trebuie sa duci doar 2 boxe


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Mie Iun 06, 2018 10:08 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
sistemele active intotdeauna sunt mai dezavantajoase decat cele pasive.

Toti profesionistii ajung in final la concluzia asta. :roll:
Singurele aplicatii unde boxele active sunt justificate sunt cele de monitorizare si cele de speech (gen 2 boxe in bat pt sonorizari de conferinta)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Dum Iun 10, 2018 2:23 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
La un nivel pro nu sunt dezavantajate adevaratele sisteme active .Te incurca de multe ori racii ,nu ai pe unde trage cablurile ,aspect urat la 20 de cabluri groase .Asa tragi 2 cabluri si sanatate .Un trifazic si un xlr dublu pt stereo .Am vazut foarte multi ingineri de sunet care se plang de vechile sisteme .Numai zic ca daca boxa e activa faci ce vrei din ea ,cele pasive sunt grupate de obicei (2,4 boxe).Un sistem meyer sau eaw sau chiar si cele mai ieftine nu sunt un compromis pe activ .Numai zic de vechile probleme cu procesoare care dau rateu,care uita setari si pleci cu 20 drivere in sacosa .La nivel de romania momentan se merge pe pasiv pt ca nu avem bani de sisteme active .Mai ales la ce sisteme sunt acum nu are rost sa mai explic ca softul din boxe face toti banii ,intarzieri ,eq active in functie de cum,câta lume ai .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Dum Iun 10, 2018 2:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
Imagine
Imagine
plec din distribuitor cu cabluri subtiri de semnal si cu un singur cablu de curent. din el triple pt fiecare picior
Imagine
Imagine
Imagine
doar basii din misloc sunt pasivi, le am montat doar pentru teste. cablurile sunt in dezordine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Dum Iun 10, 2018 5:09 pm 
Carpen Andrei, Meyer sound, e singurul producator de boxe active adevarate, restul sunt praf in ochi. Bani de Meyer sound, ma indoiesc sa aiba prea multi si daca ai, ai pentru doua boxisoare de 8+1, atat. Hai sa coboram cu picioarele pe pamant si sa exemplificam ceilalti producatori de top, L-acoustics, Nexo, Martin Audio, astia de ce folosesc sistem cu amplificare separata? de prosti? fii sigur ca nu.
Oricat de mult te-ai chinui sa explici avantajele unui sistem activ, se demonstreaza ca nu sunt avantaje, un sistem pasiv va fi intotdeauna mai avantajos, indiferent ca vorbim de coloane de line array sau portable PA. Exemplul concludent, ultima imagine de mai sus :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Mie Iun 13, 2018 6:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Ovidiu poate nu ai auzit de Adamson ,Das audio ,EAW .L-acoustic e o mizerie de sistem comparativ cu eaw ,das,adamson .Nexo e low cost pt firmele mari si Martin a scos sistem nou culmea activ .D&b e ok pasiv dar cu boxe multe numai e asa wow .Aici vorbesc de nivel de turing plus lucrari saptamanale la care se lucreaza fiecare cateva zile saptamani minim.Nu ca ma trezesc eu pun 2 boxe un mixer si gata .Evenimentele alea au cam luat sfarsit pana si in botosani si cu boxe pasive nu poti face cererii .Eu nu sunt fan active de asta am aprx tot pasiv.Dar sunt nevoit din ce in ce mai mult sa lucrez pe active .Am peste 200m de cabluri de boxe la nivel de botosani ,cu diverse chestii 4 poli ,2 poli ,de 2,5 de 4 de 6 mm .Diverse procesoare raci cu puteri etc . Asa daca aveam boxe active puneam 2,4,6 in masina plecam si aia e ,ca orcum cabluri xlr iei ,cabluri de curent iei .Da boxele active au dezavantaje ,la ploaie ,la curenti nasoi ,la greutate la cate si mai cate ,dar cand tragi linie e ok activ.Uite eu la sistemul de exterior nu pot sa car 6 boxe ca treaba cu ohmi cu reglaje sistem etc ,car 4 sau 8 chiar daca nu am nevoie de ele .Plus ca nu se gasesc sisteme in romania pasive .Mizerii facute cu un procesor de un fel cu un amplif de altfel cu boxe nu mai merge de la un nivel .Asa la activ stii ce o facut inginerul din spatele boxei.Zic asta chiar daca eu am sisteme facute asa si cant cu trupe ,totul ok ,dar nu e ok-ul ala wow .Astazi toata lumea pune 2 boxe canta cum canta toti isi iau banii si hai acasa .Dar i-a sonorizeaza tu cu nexo un concert folk sau jazz adevarat ca iti arunca cu ceva in ele .Pai un tobosar adevarat vine cu tobe si de 20k plus microfoane de 5k si tu vii cu boxe de 10k si ii explici tu ca is nexo . La modul asta vorbesc eu sa intelegi .De asta numai exista nivelul pro in romania exista mult prost si fara rost .Daca iti arat cel putin 20 de concerte filmate de cea mai mare firma de sunet din romania pe l-acostic si iti arat un grafic de unde stateam eu masurat cu scule decente te sperii .Si ziceai de bani .Un sistem l-acoustic stii cat costa banuiesc ,un meyer e la fel de scump ,poate 10% mai scump dar nu poti compara ,ma refer la second .Nu trebuie sa ai acelasi nr de boxe ci acelasi spl .Cum poti zice ca nu sunt bani cand majoritatea firmelor din romania nivel de 1,2 scene au sisteme noi toti ??RCF L-ACOUSTIC ,DAS AUDIO ,T box ,NEXO,D&b numai ce stiu eu de pe facebook .Unul din mixerele de la smiley e ssl care nu are rost sa zic cat costa.Si ce sa ii zici tu lui nenea de la mixer de 100k ,ca sa vezi ca eu am l acoustic ca suna ??? :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Mie Iun 13, 2018 8:04 pm 
tot pe-a ta o ti, bati campii total aiurea, scri romane, in care te contrazici singur, ai ajuns sa ridici DAS la rang de marca premium, NEXO si L-acoustics produc boxe pentru amatori, desi sunt pe majoritatea scenelor din lumea-ntreaga.... astea explica tot. Ah, si apropo, Adamson, tot sisteme pasive produce. :lol: :lol: EAW, de asemeni, tot pasiv, in afara de ANYA, care mi se par cam umflate la parametri. Martin, in afara de seria MLA, care este si pasiv, ce alt sistem activ mai au?
Concluzia e exact cum am afirmat si eu, in afara de Meyer sound, mai sunt cateva serii, cam obscure, de sisteme active, restul TOATE sunt pasive, nu ma pun acum sa insir de la fiecare marca sistemele ce pot fi create, evident pe activ va fi foarte scurata lista.
Sa stearga cineva discutiile, ii poluam topicul omului.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere in bass pasiv.
MesajScris: Mie Iun 13, 2018 9:37 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Am avut ocazia sa particip la o intalnire a distribuitorilor Celestion la care a fost invitat si fondatorul EAW si persoana care a condus echipa ce a dezvoltat ANYA.
Cu aceasta ocazie am purtat o discutie foarte ampla cu el si am aflat chestii foarte interesate despre cum a fost dezvoltat acel sistem.
Acel sistem de boxe foloseste niste tehnici care nu pot fi realizate decat avand partea de amplificare si procesare aproape de difuzoare. Asta deoarece fiecare transductor este controlat individual.

Dar acesta este un caz izolat.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România