The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 20, 2024 11:19 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dynacord TGX20 DSP
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 2:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
Probabil inca o inselatorie aka dynacord.. 4x5kw Hm :shock: cam ciudat.
Rated Power Consumption
2250 W
Puterea de iesire e de 20kw si consumul de 2250...
Gresesc undeva ?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Dynacord TGX20 DSP
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 4:39 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
E fix acelasi mod de masura (care din punctul meu de vedere este inselator) pe care l-au folosit si la seria FD.

Arata beton pe cutie dar daca sapam in fisa tehnica pe pagina 3 scris cu mic la baza tabelului, gasim asta:
Citat:
1Test signal for max. output power according IHFA-
202 (Dynamic-Headroom, burst 1 kHz/20 ms on/480
ms off/low level -20 dB)
.


pe romaneste , se injecteaza cate un bip de 1000 de Hz timp de a 50/a parte dintr-o secunda urmat de 0.48 secunde de pauza, apoi un alt bip de 0.02 secunde urmat de 0.48 secunde de pauza.

Nu putere continua, nu putere program ci doar 2 impulsuri foarte foarte scurte intr-o secunda.

Mie mi se pare un marketing de cacat. Puteau sa scrie puterea continua in banda 20Hz -20Khz cu 1% distorsiuni si era cum era.
Profesionistii vor alege in cunostinta de cauza, amatorii si habarnistii vor lua o mica tzeapa si se vor intreba de ce nu se simt aia 20000 de W. Treaba lor. In ritmul asta o sa ramana fara vanzari ...


Fişiere ataşate:
TGX10_DSP_power_amplifier_4x2500W,_live_Datasheet_51_en_28892719499.pdf [846.35 KiB]
Descărcat de 132 ori

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord TGX20 DSP
MesajScris: Mie Iul 18, 2018 8:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
Mircea Bartic scrie:
E fix acelasi mod de masura (care din punctul meu de vedere este inselator) pe care l-au folosit si la seria FD.

Arata beton pe cutie dar daca sapam in fisa tehnica pe pagina 3 scris cu mic la baza tabelului, gasim asta:
Citat:
1Test signal for max. output power according IHFA-
202 (Dynamic-Headroom, burst 1 kHz/20 ms on/480
ms off/low level -20 dB)
.


pe romaneste , se injecteaza cate un bip de 1000 de Hz timp de a 50/a parte dintr-o secunda urmat de 0.48 secunde de pauza, apoi un alt bip de 0.02 secunde urmat de 0.48 secunde de pauza.

Nu putere continua, nu putere program ci doar 2 impulsuri foarte foarte scurte intr-o secunda.

Mie mi se pare un marketing de cacat. Puteau sa scrie puterea continua in banda 20Hz -20Khz cu 1% distorsiuni si era cum era.
Profesionistii vor alege in cunostinta de cauza, amatorii si habarnistii vor lua o mica tzeapa si se vor intreba de ce nu se simt aia 20000 de W. Treaba lor. In ritmul asta o sa ramana fara vanzari ...


Nu era discutia ca cei de la dyna dau afara tot inginerii ?
Deja au inceput sa copie behringer si alte firme low cost... din ce am inteles le-a fost interzis sa mai vanda in romania scule celor de la dynacord


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord TGX20 DSP
MesajScris: Joi Iul 19, 2018 9:19 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Un fel de putere in W PMPO cum era pe combinele musicale chinezesti. Ca si pe alea vedeai ca scrie sute de wati.
Nasol daca domeniul pro se indreapta in directia asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord TGX20 DSP
MesajScris: Joi Iul 19, 2018 10:07 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
In dorinta disperata de a mai salva cativa dolari, unele companii mari care sunt acum conduse doar de contabili fac tot posibilul sa maximizeze profitul. Performantele nu mai conteaza. Atitudinea asta ii va distruge intr-un final. Crown a mers in directia asta iar acum nu mai exista. Firma intrand in faliment de curand.
Sunt convins ca Dynacord va intra in curand in faliment din cauza tampeniilor de genul asta facute in ultimii ani. Pe termen scurt au facut si vor mai face bani frumosi, dar pe termen lung vor deveni bataia de joc a intregii industrii audio. E pacat pentru ca aveau potentialul sa evolueze intr-un mod exceptional.

Ce metoda mai buna de a mai scoate niste bani decat de a lua un amplificator de acum 10 ani , de a-i pune o fata noua si de a-l masura dupa un standard nou inventat (probabil chiar de ei) pt a putea scrie niste cifre duble pe fisa tehnica.

Cheltuielile de dezvoltare sunt de sute de ori mai mici decat de a dezvolta de la 0 un amplificator nou si bun.

Startul la prostia asta l-a dat Behringer cand au luat EP1500 si EP2500 si le-au rebranduit in EP2000 si EP4000 fara sa schimbe ceva la interior.
Apoi a aparut Dynacord seria FD si acum seria TGX

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord TGX20 DSP
MesajScris: Joi Iul 19, 2018 1:02 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Produsele de acest gen reflecta lipsa de educatie in domeniu a pietei!

Companiile arunca aceste tipuri de produse-momeala si vad cum reactioneaza piata! Iar cum majoritatea clientilor se focuseaza mai mult pe un pret cat mai mic, si nu, pe un echilibru in compromisuri, ne trezim cu asemenea produse in piata!

In Romania e chiar acuta atitudinea asta, pentru ca multi antreprenori vor sa se imbogateasca peste noapte. Nu conteaza cat de riscante sunt compromisurile!

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dynacord TGX20 DSP
MesajScris: Joi Iul 19, 2018 1:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
Cred ca multe alte firme vor calca pe urmele crown.. si cu toate sculele care le face dynacord, au preturi exagerate. Nu poti cere pe VL212 90 de milioane. As vrea sa vad ce e in interiorul ampului TGX20.. Industria audio a cam luat-o razna


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România