The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:11 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 8:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 12, 2010 10:44 pm
Mesaje: 199
Localitate: ploiesti
ai dreptate alex...chestia cu semnaturile este adevarata, stiam despre asta, nu am specificat nimic pentru ca daca se ajunge pana acolo nu prea mai sunt sanse

daca ai ajuns ca toti vecinii sa-ti fie impotriva...ai pus-o pe romaneste :lol:

acum cu ascultatul la casti sau microsisteme nu prea sunt deacord,
dace de exemplu am un sistem de sunet puternic, poate ca sunt intr-o formatie sau ceva..nu am unde face repetitii, inevitabil stau la bloc..ce se poate face in situatia asta, repetitii la sistem 2.1 de la dvd sau ce?

poate ca imi place sa simt basul,sa vad cum danseaza sifonierul pe bass, imi place spl-ul obtinut intr-o camera de 4x4 :lol:
acum nu pot invoca dreptul meu la libera exprimare? daca fac reclamatie impotriva vecinilor ca nu sunt lasat sa-mi exprim latura creativa
facand vocalize la 800w :lol:

eu de mult am zis sa implementez cumva metoda petrcerilor facute la casti..unde fiecare invitat primeste un mp3 si o pereche de casti si in felu acesta poate asculta ce muzica doreste la ce volum vrea si fara sa deranjeze pe nimeni :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 8:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 20, 2009 3:12 pm
Mesaje: 79
Asta este , ai dreptul la libera exprimare atata timp cat nu deranjezi pe cei din jur.
Eu cred ca daca te duci la fiecare vecini si-i ceri acordul sa asculti si tu o ora muzica la maxim ,pe saptamana , nu cred ca se va impotrivi cineva.
totul tine de respectul reciproc.
tu=i respecti lui linistea , el iti respecta tie o placere personala.

Sau mai exista si varianta OZN in care tu sa ai bani sa-ti faci o casa cu o curte de 1 hectar si sa dai muzica cat de tare vrei tu ca nu vei deranja pe nimeni , pentru ca toti vecinii vor fi departe .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 9:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Mircea Bartic scrie:
amenda maxima este 4000 de Lei

@Scarface
sunt în Bistriţa acum, putem sa ne întâlnim la o bere


Nu sunt in oras in momentul asta. Te sun cand ajung, dar nu stiu cand... :roll:

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 06, 2010 9:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 12, 2010 10:44 pm
Mesaje: 199
Localitate: ploiesti
chestia cu linistea tine de fiecare vecin in parte...
eu stau si la bloc si la casa...de exemplu la bloc se trezesc toti cu pretentii..am un nebun la etajul 3 care nu suporta nimic :evil: eu stau la 1 si il deranjez teribil cand dau drumu si la tv :lol:
eu unu suport muzica tuturor...chiar daca nu imi place sa aud manelele live care se aud de la vecinu de langa mine..da stiu ca imi vine randu sa dau drumu la muzica :twisted:
mai sunt si vecini cu bun simt...ne acceptam asa cum suntem, la un moment dat fiecaruia ne vine randu..mie ca ascult muzica,altuia ca vrea sa sparga ceva,sa faca modificari in casa..deci galagie...daca ne respectam si ne acceptam asa e ok...

in schimb la casa este cu totul altceva :lol: pur si simplu fac ce vreau eu...de dimineata pana seara daca vreau sa urle muzica..urla..nu ma intereseaza de vecini..nici pe ei de mine
si ei asculta muzica la fel ca mine,si sunt foarte surpins cand vad sistemele home cinema 5.1 scoase afara si urland numai pe nicu paleru..si pe langa asta posesorii acestor minunatii :lol: care trec putin de varsta de 45-50 ani :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 07, 2010 9:26 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 27, 2009 3:13 pm
Mesaje: 137
Localitate: Oltenita/Bucuresti
alexx830 scrie:
Eu cred ca daca te duci la fiecare vecini si-i ceri acordul sa asculti si tu o ora muzica la maxim ,pe saptamana , nu cred ca se va impotrivi cineva..

Din nou vin cu un contra argument, asa am procedat eu, si mi-au spus, "mai baiatule, ne faci noua programul tu?"...in cazul asta ce sa mai zici...?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 07, 2010 9:31 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 12, 2010 10:44 pm
Mesaje: 199
Localitate: ploiesti
alex2788 scrie:
alexx830 scrie:
Eu cred ca daca te duci la fiecare vecini si-i ceri acordul sa asculti si tu o ora muzica la maxim ,pe saptamana , nu cred ca se va impotrivi cineva..

Din nou vin cu un contra argument, asa am procedat eu, si mi-au spus, "mai baiatule, ne faci noua programul tu?"...in cazul asta ce sa mai zici...?


asta depinde de ce vecini ai :roll: si cat de nebuni sunt :lol:
cum sunt ai mei deciudati nu vad cum m-ar lasa sa fac asa ceva...odata acum ceva ani le-am zis ca e ziua mea si fac chef...mi-au dat voie pana la ora 23...si sa nu dau tare :lol: m-am enervat si am facut in alta parte...
exista tot felu de ciudati in blocurile astea comuniste...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 07, 2010 5:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iun 20, 2009 11:10 pm
Mesaje: 127
Sunt de acord ca vecini sa faca reclamatie daca au in bloc nebuni care asculta in apartament cu boxe de sonorizari astia chiar ca trebuie reclamati. In bloc trebuie sa fie liniste tot timpu blocu sau apartamentu nu e loc de chef sau de concert nu ai voie sa dai blana sunt de acord cu aia care fac reclamatie .Puneti-va in locu lor nu cred ca va convine nici voua sa fiti deranjati cand poate ca esti obosit si vrei sa dormi de muzica sau alte zgomote. Io dau o melodie doua la maxim si pe urma ascult cat sa nu deranjez pentru ca nici nu rezist la muzica tare in apartament si nu cred ca rezista cineva , dau o melodie tare pentru ca nu vine nici un vecin cu politia peste tine ca ai ascultat si tu o melodie tare, toti vin daca exagerezi cu zgomotu si au dreptate sa vina in cazu asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 07, 2010 7:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 20, 2009 3:12 pm
Mesaje: 79
dan scrie:
Sunt de acord ca vecini sa faca reclamatie daca au in bloc nebuni care asculta in apartament cu boxe de sonorizari astia chiar ca trebuie reclamati. In bloc trebuie sa fie liniste tot timpu blocu sau apartamentu nu e loc de chef sau de concert nu ai voie sa dai blana sunt de acord cu aia care fac reclamatie .Puneti-va in locu lor nu cred ca va convine nici voua sa fiti deranjati cand poate ca esti obosit si vrei sa dormi de muzica sau alte zgomote. Io dau o melodie doua la maxim si pe urma ascult cat sa nu deranjez pentru ca nici nu rezist la muzica tare in apartament si nu cred ca rezista cineva , dau o melodie tare pentru ca nu vine nici un vecin cu politia peste tine ca ai ascultat si tu o melodie tare, toti vin daca exagerezi cu zgomotu si au dreptate sa vina in cazu asta.


Se pare ca esti singurul care stie cum trebuie sa te comporti civilizat .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 07, 2010 9:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 12, 2010 10:44 pm
Mesaje: 199
Localitate: ploiesti
nu e vorba de comportat civilizat...toti se comporta civilizat daca au cu cine

eu unu suport multe din partea vecinilor..dar daca se gasesc 2-3 nebuni pe care ii deranjeaza si cand faci snitele sau cand asculti stirile ce sa fac..sa mai fiu civilizat,sa ma las calcat in picioare?

in alta ordine de idei...eu nu pot asculta o melodie la maxim, cum ai zis si u dane..nu poti suporta..da nici nu am cum pentru ca nu dureaza 2 min si politia e la usa...

daca vreau sa fac o proba la ceva, daca vreau sa fac un rodaj la un difuzor, am niste "jucarii" noi si as vrea sa le reglez..etc, ce trebuie sa fac? sa ma duc sa inchiriez un spatiu pentru 20 de min de volum ridicat?

stau la bloc si da am un sistem puternic, normal ca nu ascult la el la volum ridicat nici nu suport si nici nu se aude frumos intr-o camera de apartament..dar odata la 1.2 luni ceva imi vine damblaua sa ascult tare sau sa dau in basi ca sa vad daca mai merg...cum sa fac asta daca eu nu pot nici asculta stirile fara sa deranjez nebunii din bloc?

pur si simplu sunt oameni si oamnei...unii care te inteleg,unii care nu zic nimic..dar si altii care pentru orice zgomot auzit de la tine fac urat

asta nu tie de respectul meu si de cat de sunt eu de civilizat..tine si de bunul lor simt..daca ei nu il au..sau poate ca nebunia a depasit bunul simt..esti civilizat daca ai cu cine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 07, 2010 10:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iun 20, 2009 11:10 pm
Mesaje: 127
.


Ultima oară modificat de Stanescu.Bogdan pe Dum Feb 19, 2012 1:06 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 07, 2010 10:38 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
ez-sound scrie:
care este treaba cu ce zice deSAGA in postul referitor la volumul in cd-playere...

"In legatura cu zgomotul produs in spatii publice, pentru care se poate aplica legea 61/1991 (ordinea si linistea publica) fac urmatoarele remarci: - acum cativa ani nivelul de zgomot ,conform legii era de 80 dB ziua si 40 dB noaptea;
- acum, cu intrarea in UE, norma s-a modificat astfel: 50 dB ziua si 40 dB noaptea; vezi : http://www.rmgc.ro/raport/files/RMP_EIM ... _mai06.pdf -la pagina 20!
- zgomotul se masoara la o distanta de 2 m de peretele cladirii in discutie (in acest caz al reclamantului). iar cel care face masuratoarea trebuie sa aiba si verificarea metrologica a aparatului (decibelmetrului). (Situatie similara cu cazuri in care persoane care au fost prinsi de radar cu viteze de rulare mari dar au castigat procesul din lipsa verficarii matrologice a aparatului).
-Legea 61 /91 se refera in special la sparii publice si comune (blucuri sau zone urbane , unde vecinii trebuie sa ste tot...) asa ca... daca esti la tara si vecinii sunt intelegatori ...sa cante muzica...; la fel si daca esti la casa si zgomotul e inauntru, in spatiu privat, vecinu' sau cine o fi trebuie sa demonstreze ca langa casa lui se pot masura 50dB respectiv 40 dB.
Recomandarile acestea le-am gasit pe net date de un avocat unor persoane cu vecini prea "sensibili". (unii sunt in stare sa te reclame la politie si pentru ca scartaie patul... -de ciuda)
PS. Stiu ca postul e vechi dar poate-l mai citeste cineva. "

am dat si eu copy paste :oops:
sunt curios daca este adevarat...chiar trebuie sa se depaseasca acea limita in DB ca sa iti dea amenda? sunt nevoiti sa masoare?
pai in cazu asta le putem pune chestia asta in fata si sa masoare ei daca am depasit limita...in cazul in care am depasit platesc amenda :lol:

bine urmeaza iar discutii cum ca aparatul nu este bun, nu are verificarea la zi, persoana care masoara nu prea are studii despre asa ceva, conditiile in care s-au facut masuratorile nu sunt favorabile..etc

sunt curios daca aratam chestia asta cu masuratu si cu limita in db masurata la 2 m putem scapa de ceva probleme...


Măsurătoarea nu o face politia ci agenţia de protecţia mediului la cererea reclamantului.

In general prevederile se referă la agenţii comerciali pentru ca în principiu acolo are jurisdicţie APM-ul.

Am făcut pana acum mai multe astfel de măsurători cu echipament specializat pentru localuri deschise în apropierea zonelor rezidenţiale. Măsurătorile au fost efectuate de mine personal pentru a ne asigura ca localurile nu pot fi amendate pentru depăşiri ale limitelor de zgomot.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 07, 2010 10:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 12, 2010 10:44 pm
Mesaje: 199
Localitate: ploiesti
am inteles mircea..merci de explicatii...ma gandeam ca se refera si la spatul public si la noi efectiv ca civili...era o chestie sa cerem masuratoare celor de la politie ca sa ne demostreze ca am deranjat linistea :lol: :lol:

in ceea ce priveste ce ai zis tu dane...nu merge nici chestia cu care pe care ca na...nu e lupta corecta :lol:
iar treaba cu statul la bloc..da e nasol ca acum nu trebuie sa ranunti la hobby-ul tau sau la placeriile tale...acum ca stam la bloc ce ar trebuii doar sa ne uitam la poze cu puteri si doar sa visam ..sa nu ne permitem asa ceva doar pt ca stam la bloc?
nu e corect...imi iau puteri si de 2000w daca am cu ce si vreau...nu cred ca statul la bloc e in impediment..parerea mea..
fiecare e liber sa faca ce vrea

acum normal ar fi ca la bloc sa se cada de comun acord asupra chestiei cu programul de liniste...cand e ora de liniste faci liniste..cand nu, poti face ceva zgomot in unele limite iar ceilalti sa te suporte..pentru ca inevitabil le vine randu la portia de galagie :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 08, 2010 1:27 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 04, 2008 2:32 pm
Mesaje: 233
Localitate: ploiesti ,prahova
bhai fratilor, nu inteleg ce va tot speriati asa de vecini.

nu stiu unde stai tu ez-sound da la mine in vest e teroare( nu zic ca nu imi place sa ascult uneori muzica de la vecinu de la 4 sau de la aia de la 2)

la mine in bloc nici nu mai zic, sunt inconjurat numa de sisteme 5.1 care urla unori si cate 2 deodata.
Io duc unori si ta 2400 - 2x 500 w in clip, nu maraie nici un vecin.
sunt zile ascult muzica ziua cate 4-5 ore (ma joc la controler).ca sa aproximez cam 2x200w si nu ma cert cu nici un vecin din blocul meu.
IL am pe unu mai ciudat in blocul de vizavi care iese pe geam uneori si gesticuleza de nebun da dupa 5 minute intra in casa lafel cum a iesit.

Aici nu este vorba de comportament necivilizat. Concluzia e ca depinde si unde stai , ce fel de vecini ai (mosi,babe sau tineri)...de mai multe.

_________________
A.K.A--- Nanutza


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 08, 2010 8:12 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 27, 2009 3:13 pm
Mesaje: 137
Localitate: Oltenita/Bucuresti
Eu tot consider ca e mai placut sa asculti(fara sa poti schimba ceva) o muzica de la vecini, decat sa asculti cum fac snitele cand unul cand alt vecin...ca sa nu mai spun ca vecini mei erau deranjati mai mult de muzica mea, decat de un alt vecin care-si renova apartamentul folosind bormasini, flexuri si altele...eu in cazul asta gasesc lipsa de bun simt din partea lor... asta e ultimul meu coment, ca si concluzie spun ca nu suntem nici noi nevinovati(cei care ascultam muzica) dar nici nu suntem un pericol de zgomot...( mai ales ca noi ascultam cu distorsiuni de max 0.5% :lol: :lol: - evident cei de pe forum).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 08, 2010 9:10 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Feb 12, 2010 10:44 pm
Mesaje: 199
Localitate: ploiesti
adevaru asta e...sunt inconjurat de mosi,fosti securisti si alte specimene... care nu suport sa auda muzica de la atcineva, poate ca sunt invidiosi sau stiu ce :lol:
nanutza ai noroc ca te poti desfasura in voie..eu nu prea reusesc asta la bloc

si cum zicea si alex..e lipsa de bun simt...ii deranjeaza muzica da nu ii deranjeaza zgomotul de bormasini sau alte prostii cand unu altu isi renoveaza in apartament...si sincer este mult mai deranjant asta decat muzica...
depinde de vecini...daca ai noroc sa fie oameni cu scaun la cap e bine..daca nu..grav, ori taci tu ca sa fie bine ori le arati ce iti poate pielea :twisted:
bine si romanu este ciudat..sa nu vb urat :lol: daca vecinu de sus da in sistemu 5.1 live cu salam care se jeleste de moarte, nu e bine, face scandal, daca unu isi sparge peretii iar nu e bine, daca da el drumu la muzica si deranjeaza...se enerveaza pe cei din jur..cum o dai nu e bine...asta e romania :lol: :lol:

gata am incheiat..sa ramanem la ale noastre 8) cu sau fara vecini,cu sau fara politie...sculele sa mearga :wink:

numai bine si auditii placute (fara intreruperi) :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România