The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:25 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 9:56 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Mihai Cimpoeru scrie:
Ce simulari ai facut?


Teste de sensibilitate , 1m - 5m - 10m cu 1 buc / cu 2buc/ cu toate 5 buc / parte. ( virtual ) cu pgm .
Teste cu driverul , taiat la 800hz,900hz,1000hz,1100hz,1200hz . Mai am din modelul asta , pe care folosesc cam de 2 ani,fx la 1600hz. (+procesare activa) . Pare ft ok , si la un volum mare are sunet placut si ft puternic.
Wooferul pe care folosesc am mai adus pt cineva care foloseste pt bas la un pub-mic. Rezesta ft bine si la frecvente joase , are cursa mare , coboara ft bine. Si la medii...super ok.

Astept sa fie gata incintele ca sa le finisez. Din pacate peste 2 saptamani , incepe fabricarea :| . Debitarea e programat la data de sept 12. Si in toata sept-octombrie testez..
Dupa ce am primit rezultatul final , dau comanda la filtre. Probabil il iau din china , dar e posibil ca caut o firma , care se fabrica dupa cerintele mele. In caz daca se simte bine si wooferul si driverul la 1200hz/12db/oct il iau din china.
Doresc un sunet ft placut si puternic ! Nici rodajul nu e facut la difuzoare.. dar o sa am timp , si sper ca in noiembrie terminam cu toate chestiile , revin cu poze in topicul meu ( Soundsystem Zone) , si in anul viitor realizam si un site . :)

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 10:33 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Mircea Bartic scrie:
filtrele pasive sunt mai scumpe pe masura ce sunt mai jos taiate.

Noi cerem 280 de lei pe bucata , iar pretul acesta de multe ori este sub costurile noastre de productie. Uneori se sta si 2-3 zile pana dezvoltam o schema pentru o configuratie data de client.


Nu promit nimic , daca nu pot sa rezolv din alte parte , te contactez .. insa pretul e la maxim (280ron/buc) . :lol:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 11:15 am 
Stiu ca ai o colaborare cu un atelier de tamplarie, care-ti poate realiza orice cutie doresti. Intreaba-i te rog daca pot face (in Romania) o oferta mai buna decat asta, ca tot comparam preturile chinezesti:

http://www.bulkfromchina.com/goods/item ... 7584964180

Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 5:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Scuze de off dar,

E incredibil cat se c**a unii pe ei dar vor CALITATE, la un pret rezonabil si ei vor sa faca sonorizari profi
Omul face line array, vrea forta, vrea claritate, vrei un sunet cald si deschis..pai scoate banii fratie.
Unde ai vazut tu filtre sau componente ieftine si bune?!.NU EXISTA asa ceva.

Esti maxim

Pui anunturi la vanzare ca vinzi nu stiu ce avioane (doar parerea ta) cu un pret cam 90% din valoarea de nou.
Cand pui anunt ca esti dispus sa cumperi x,y,z ai pretentia sa fie d&b audiotechnik la pret de behringer

Mi se pare penibil sa te ca*i pe tine pentru 10 filtre cand faci line array. Pai eu as da si 700 de lei pt un filtru daca stiu ca fac sonorizari calumea si mai ales banoase cu line array-urile.
In bussinesul acesta nu exista compromisuri, cat dai atat face...vrei sa fii luat in serios? Sti cum zice Puya: BAGA BANI

Omul vrea sa faca cu 1500 RON treaba pentru line array-uri

Toata stima si tot respectul pentru ca ai cunostinte tehnice dar nu intelegi alte lucruri foarte simple:vrei un lucru pe masura pretentiilor tale, scoti banul si il ai.

O zi buna,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Joi Sep 01, 2016 9:17 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Dragi colegi !

Din start : Se poate comanda incintele din china , se poate orice , nu asta e problema.

Pe scurt : Comanda minima din china este minim 10 buc . In unele cazuri exista si 2 buc , dar dupa cum am vazut in majoritatea cazurilor e vb de produse mari si grele , cum ar fi stative cu scripeti sau incinte voluminoase , dual 15" sau dual 18" de ex .

Costul transportului aprox. de un colet in greutate sa zicem 55-60 Kg , platesti cam 750 dolari . + Vama !

Eu am platit 713Dolari + 1200 ron taxe vamale + taxe curierat ca sa ajunga coletul (10 buc horn line array 1,5" + 10 x phase plug + 10 set Rigging set-Sistemul de suspendare ) in usa atelierului. Din start ai nevoie 4000-4500ron (aprox. 1000euro) pt alte cheltuieli.

+ pretul produsului comandate (Bineinteles)

In legatura cu filtre ! Din china , ca sa dau comanda la filtrele mentionate de mai sus , costa 29dolari / buc. (300 dolari 10 buc...290 mai exact)) + taxele de expeditie + taxele vamale. In acest caz nu sint greutati mari , sper ca nu costa mai mult transportul decat 150 dolari.(+ taxe vamale) .

Din pacate fara teste , nu pot vorbi.. si la mine testele dureaza cel putin 2 saptamani.

Din china sau de la Mircea.. cel putin 3000 ron filtrele !

In legatura cu incinte , pot sa te ajut, dar nu acuma ! Sint blocat , lucrez 10H...11H pana 21:30 H zilnic.. am ft multe treburi !
Sa fii hotarat si sa ai banii in buzunar ! Putem realiza orice , chiar si boxe high end , Hi fi , sau orice model pt sonorizari . 2 buc/4 buc sau 10 buc. Nu e problema..

Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Sâm Sep 03, 2016 1:17 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
scrie-i in chineza, omu e cu china ce n-ai inteles, vrea filtre bune frumoase si ieftine :))))) ai vreo paleta de culori ceva? :)))
PS: felicitari pt hi-end, ribboanele sunt de la fountek?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Sâm Sep 03, 2016 7:01 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Nu ieftine , dar daca am posibilitate sa cumpar la un pret real..de ce nu? (Ieftin inseamna 30-40ron/filtru. Nu 30 Dolari + alte taxe. ) :roll:

Nu e marca Fantek Tweeterele Ribbon !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Sâm Sep 03, 2016 10:56 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 21, 2016 10:45 am
Mesaje: 147
Localitate: Pitesti
intelege un lucru ca dai banii degeaba pe orice filtru din lumea asta daca nu le faci "dedicate" pt difuzoarele tale. Nu ca n-ar canta dar pur si simplu nu se potrivesc, e ca si cand te-ai juca la eq legat la ochi si cu muzica oprita si apoi sa zici ca e totul ok.
Uite care ar fi pasii pt constructia unui filtru sa nu zici ca avem ceva cu tine si nu vrem sa-ti facem filtre:
1 - se masoara fiecare difuzor in parte si se salveaza in calculator graficul, curba impedantei (foarte importanta pt ca impedanta asta nu e una fixa-8ohm spre ex, ci mai degraba una complexa care ce sa vezi se schimba pe anumite frecvente sau mai bine zis cand canta difuzorul) Operatiunea asta se face cu o scula conectata la laptop si difuzor;
2 - se masoara fiecare difuzor atat in ax cat si in unghi (ex-45 de grade) si se stabileste pana la cat urca difuzorul de medie apoi se salveaza curbele de frecventa; a nu se lasa difuzorul de medie sa "cante" pana la 5KHz daca el pica in unghi de la 2KHz pt ca altfel vei avea o gaura in frecventa intre medie si inalta(cand asculti din lateral boxa)
3 - se introduc toate aceste date in softul de simulare si se stabileste o configuratie de filtru (aici incepe joaca de oameni mari- stabilirea punctelor de taiere, ordinul si alinierea in faza in functie de adancimea fiecarui difuzor) spun adancimea pt ca orice difuzor cu con are punctul de radiere in zona dintre sasiu si magnet si cum hornurile fac ca driverul de inalta sa fie in spatele acestui punct, atunci difuzorul de medie trebuie "intarziat" pana se aliniaza in faza cu inalta;
4 - se trece in "lumea reala" si se construieste fizic filtrul cu componentele alese din simulare (condensatori, bobine, rezistori)
5 - se fac din nou masuratori in frecventa de data asta cu filtrele montate si daca totul este ok se trece la alegerea "calitatii" condensatoarelor de inalta - atentie!!!- un condensator ieftin face ca un driver de 500 euro sa sune ca unu de 100......crede-ma ca nu-s povesti.
Toate aceste etape se executa in aer liber sau camera anecoica si cu difuzoarele MONTATE pe incinta;
6 - se contracteaza evenimente sau se vand boxele pe bani multi ca de acum avem pe ce cere la o astfel de calitate :)
Cam asa se fac filtrele; dragi colegi de pe forum omorati-ma cu bolovani daca am gresit undeva
Cu stima


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Sâm Oct 29, 2016 11:38 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Ai rezolvat cu filtrele?
Dacă nu, dă-mi de știre.

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtre 12"+1,5" Line array
MesajScris: Mie Noi 02, 2016 11:17 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Inca nu.. se fabrica incintele ' .. am si fost ocupat cu alte chestii . Mai dureaza cam o saptamana pana cand terminam , + inca o saptamina finisarea ( este vb de 10buc. top si + 4 buc. basi) dupa ce am terminat cu finisarea , urmeaza testele..care dureaza inca 2 saptamani cel minim. :roll:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România