The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:18 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 28, 2010 12:50 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iul 26, 2010 1:34 am
Mesaje: 7
Localitate: Calafat
.


Ultima oară modificat de Matei pe Mar Aug 03, 2010 11:18 am, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 28, 2010 9:36 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 30, 2005 4:52 pm
Mesaje: 430
Localitate: Iasi
Matei, banuiesc ca esti foarte tanar si de aceea nu am sa iau cele spuse de tine in nume de rau.
Totusi trebuie sa stii ca in momentul in care soliciti cuiva o schema acea schema nu este copiata de undeva (cum poate ai impresia) ci este PROIECTATA si CALCULATA in functie de datele difuzoarelor si ale incintelor - si dupa multe legi/reguli de proiectare (regula celor 3 octave, regula octavei negative, etc.).
Aceasta proiectare implica timp si oarece efort si NU VA FI FACUTA NICIODATA doar ca sa o ai tu acolo si de fapt sa nu dai 2 bani pe ea...
Asa ca multumesc, dar nu este nevoie sa imi faci favoarea de a-mi permite sa iti proiectez o schema !

Ca idee - si acum scriu pentru toti forumistii, un proiect de filtru BUN (high-end) se plateste minim 50 de euro :!: iar un astfel de filtru incepe de la 100-150 euro - fara componente exotice !

LE* - niciodata, in nici un almanah sau revista nu a fost publicata in tara la noi vreo schema cu adevarat corect calculata (folosind element finit)
Iar despre copiat scheme ... hm, poate doar la "Discutii pt. incepatori" sa mai aiba cineva rabdarea sa explice pt. a n-a oara - de ce nu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 01, 2010 10:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iul 26, 2010 1:34 am
Mesaje: 7
Localitate: Calafat
.


Ultima oară modificat de Matei pe Mar Aug 03, 2010 11:18 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 02, 2010 9:23 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Matei scrie:
Mc mult, scuze daca am fost cam nesi :D. Pai o fac paia( rezistentele erau taiate de tot nu doar mazgaleala aia, de fapt te-ai prins da ai vrut sa mi-o zici, o sa fac si unul de gradul 2 pt toate 3 dintr-un almanah tehnium :D, oricum nu strica si schemele tale, as fi char foarte bucuros daca ai vrea sa imi faci una calumea :)...si inca o nedumerire merge sa folosesc condesatori bipolari? sau trebuie nepolari(nu gasesc sa cumpar nepolari).
=)) cum zici tu Sambuca al mighty
// Nu te mai da rotund ca nu le-ai inventat tu si ca sa faci o schema calculeaza calculatorul pe care il folosesti, iti trebuiesc toate datele sa le bagi in el. Dai pe afara de cunostiinta, increzutul naibi!!!

Sti la schema iti da si formulele cum sa le calculezi, asta daca mai sti sa ti si un pix in mana si nu doar sa bagi date intr-un calculator online ;)


Matei, Shambala este un user respectat pe acest forum, te rog sa-ti masori de doua ori cuvintele inainte sa dai "submit". Omul nu are absolut nici un fel de obligatie sa te ajute, insa o face, in ciuda posturilor tale cam nesimtite, deci te rog, putin respect.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 03, 2010 11:03 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iul 26, 2010 1:34 am
Mesaje: 7
Localitate: Calafat
Va rog sa imi banati contul (stergeti). Forumul asta e doar o chestie sa isi vanda cativa membrii produsele. Nu m-a ajutat nimeni cu nimik. Pace


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 03, 2010 12:08 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
cu placere

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mic tutorial pentru realizarea filtrelor.
MesajScris: Dum Oct 10, 2010 8:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 01, 2007 6:44 pm
Mesaje: 2
Localitate: bucuresti
Buna seara.

Vreau ca intr-o aplicatie audio-auto sa fac un filtru pentru a filtra frecventele ce sunt redate de disfuzoare.

Masina este un cielo care in bord, paralel cu plansa de bord are cate un difuzor de 10 cm care din cauza adancimii mici de montaj la volume mari din caua nevoi de bass distorisoneza.

Si asa mi-a venit ideea adaugarii unor difuzoare sub bord sau la picioare care sa redea bass-ul, mai precis frecevnte mai joase dar care sa nu scada sub 200Hz caci de acolo am subwofer. M-am gandit sa renunt la difuzoarele din bord si sa pun doar la picoare, sub bord sau in alte parti, dar sincer sa fiu imi place foarte mult ca muzica sa se auda din bord, dar in lipsa spatiului recurg la alte metode.

Vreau un filtru pentru fiecare canal care sa limiteze puterea pentru difuzoarele din bord la circa 20-30W si frecventa care aceastea o pot reda la un nivel care sa se aproprie de "medie fara pic de bass", iar un filtru pt difuzoarele mai mari de 16cm care sa redea restul de frecvente dar sa se opreasca la 250-300Hz pentru ca difuzorul sa nu distorsioneze.


Mai pe scurt, cu ajutorul a 4 difuzoare vreau sa redau aproape tot spectrul frecventelor medii-joase.


Nu-s chiar asa de neindemanatic, dar vreau sa va rog daca imi puteti zice cam care ar fi acea frecventa cand deja bass-ul dispare pt a realiza filtrul pentru difuzorul de 10cm. Si mai dorec ceva: sa imi ziceti "atenuarea" pentru ca difuzorul de 10 cm sa nu sara in aer cand voi injecta in difuzoare 50W-80W


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mic tutorial pentru realizarea filtrelor.
MesajScris: Lun Oct 11, 2010 9:39 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 30, 2005 4:52 pm
Mesaje: 430
Localitate: Iasi
Rares, acesta este un tutorial despre realizarea filtrelor - un subiect destul de general si pur teoretic.
Cred ca ar fi mai bine sa deschizi un topic separat in care sa muti intrebarile tale.

Ca sa raspund totusi un pic la ele, sa stii ca pt a schita macar orice filtru este nevoie de un minimum de parametri ai difuzoarelor respective, nu mai vorbesc despre configuratia in care vor functiona.
Nu ai precizat impedantele difuzoarelor - si nici macar numarul lor real ! (daca sunt simple sau coaxiale - adica 2 in 1)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mic tutorial pentru realizarea filtrelor.
MesajScris: Mie Aug 28, 2013 5:54 pm 
imi explica si mie cineva cum pot face o boina pe miez fara sa se satureze de ex o bobina de 1,5 mh...ce miez trebuie sa am....si ce inductanta are bobina ""in aer"" (cu ce pot calcula inductanta daca nu am l-metru)?stima:*


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mic tutorial pentru realizarea filtrelor.
MesajScris: Mie Aug 28, 2013 8:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 30, 2005 4:52 pm
Mesaje: 430
Localitate: Iasi
Saturarea miezului tine de parametrii magnetici ai acestuia si de curentul ce va trece prin bobina, respectiv de puterea difuzorului.
In general miezurile disponibile pt DIY (adica ce gaseste fiecare) sunt din tole de otel sau cel mult /mai rar Fe-Si, iar miu magnetic poate varia cu aproape 100% (intre extremele acestor tipuri), asa ca este bine a se lua o sectiune mai mare, acoperitoare. (Daca sectiunea e mai mare decat minimul necesar nu se intampla nimic.)
De ex. pt 3-600W eu pun 5-6cmp, iar pt 800-1200W pun 10-12cmp.

In privinta valorii L nu prea se pot face aprecieri, nu scapi fara masuratoare. (tocmai datorita necunoasterii permeabilitatii magnetice a miezului).


LE - Imi cer scuze pt acest mesaj, din greseala am postat pe forum in loc sa il trimit MP.


Ultima oară modificat de shambala pe Mie Aug 28, 2013 8:55 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mic tutorial pentru realizarea filtrelor.
MesajScris: Mie Aug 28, 2013 8:12 pm 
dar si daca punem un miez mare si sarma putina e bine?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mic tutorial pentru realizarea filtrelor.
MesajScris: Mie Aug 28, 2013 9:37 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
catalin vasile scrie:
dar si daca punem un miez mare si sarma putina e bine?

Daca citeai postul de mai sus mai atent, ai fi vazut ca ai si gasit raspunsul.
"(Daca sectiunea e mai mare decat minimul necesar nu se intampla nimic.)"

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România