The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:09 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Filtru pasiv pe 3 cai - Difuzoare QSL si Selenium .
MesajScris: Mie Noi 09, 2005 5:29 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Va propun un filtru eficient si fiabil .

Difuzoarele pentru care este conceput sint :

Bass - QSL QS15P20 ( 200w rms ) sau QSL QS15P10 (300w )
Medii - QSL QS10P20 ( 125w rms )
Inalte - Selenium DT150/16ohm + hornul Selenium HM17-25

Frecventele de taiere : 700Hz / 4600Hz .

Am ales aceste frecvente din doua motive.
1. Sa fie usor de facut ( piese cu valori uzuale ) .
2. Sa sune bine si sa aiba o dispersie cit mai buna .

Incinta ( o sa postez si proiectul incintei ) la care se foloseste acest filtru este ieftina si buna . Are o banda utila de frecventa ( -3dB ) de la 50Hz pina la 18Khz si o presiune acustica de 96 ~ 97dB/1w/1m masurata intre
65Hz ~ 16Khz .

CARACTERISTICI CONSTRUCTIVE :


Primul bloc functional este compus dintr-un Polyswitch ( RXE type ), un bec PENTRU far de camion ( 24V-75W/70W ) si un condensator de 22uF - MKT/100V.
Rolul acestui modul este de a proteja boxa de virfurile de putere care depasesc puterea maxima admisa .

In caz ca nu se doreste protejarea incintei sau se considera ca nu se intrunesc conditiile pentru a nu se depasi puterea incintei , se poate renunta la aceasta protectie .

Pentru o auditie normala , acesta protectie este ca si inexistenta , neinfluentind in nici un fel sunetul .

In momentul cind puterea depaseste 250w rms pentru mai mult de 5 minute , polyswitch-ul RXE va bascula de la o rezistenta egala cu 0 pina la o rezistenta de ordinul megaohmilor . Bascularea se face progresiv si nu este sesizabila .
Din acest moment , curentul va trece prin bec . Acesta are un comportament de rezistenta variabila si va limita curentul intr-o plaja destul de mare . Condensatorul de 22uF are rolul de a lasa banda de medii inalte sa treaca relativ neatenuate pentru ca in mod normal , la putere mare , difuzorul de bas este cel mai afectat si este cel mai predispus la deteriorare .

Sectiunea de bass este formata dintr-un filtru de ordin 2 - Butterworth .
Nu am mai adaugat si o compensare de impedanta pentru ca efectul acesteia a fost extrem de mic si necesita un condensator destul de scump
plus o baterie de rezistente . Costul suplimentar ar fi depasit 150000 Lei .

Sectiunea de medii este formata dintr-un filtru trece banda , format dintr-un filtru trece sus ( ordin 2 - Butterworth ) si un filtru trece jos de ordin 1 .
Rezistenta de 3,3 ohm are rolul de a produce o atenuare de circa
3dB pentru sectiunea de medii , in vederea liniarizarii raspunsului incintei .

Sectiunea de inalte este un filtru trece sus ( ordin 2 - Butterworth ) setat la 4600Hz . In fata filtrului de inalte este pusa o protectie suplimentara ce va introduce o atenuare de 2,3 dB daca puterea depaseste limita de siguranta pentru buna functionare a tweeterului .

INDICATII CONSTRUCTIVE :


Cablaj imprimat din sticlotextolit de 2mm grosime , trasee groase ( nu uitati ca sint tranzitati curenti ce pot depasi 10A ) .

Este bine ca bobinele sa fie facute fara miez de ferita ( in aer ) .

Condensatorii - tip MKT sau MKP la 160V pentru sectiunea de bass si la 100V pentru restul filtrului .

Rezistenta de 3,3ohm/50w se va face din 3 rezistente de 10ohm/17w puse in paralel .

Rezistentele se cositoresc foarte bine , chiar in exces ( pentru a nu se dezlipi in caz de supraincalzire ) .

Atentie !!!
Absolut toate piesele trebuie lipite cu prenadez de placa circuitului imprimat .


Schema filtrului :
Imagine

http://img344.imageshack.us/img344/568/ ... tie7ux.jpg


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 09, 2005 8:29 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
foarte bine gandit... abea acum am inteles si eu poliswitch-ul ala ce face
acum care e problema mea... pana de foarte curand, nu am auzit in viatza mea de poliswitch
si notatia de pt el in schema nu imi spune nimik (RXE110, RXE135)
ce inseamna notarile astea si cum putem sti cum sa alegem pt boxele noastre asa ceva... de ex eu voi folosi HP15W si sa zicem ca acest switch as vrea sa intre in actiune daca in hp intra mai mult timp 300W... cum aleg acest polyswitch?????..... ms mult pt eventuala rabdare pt ami explica asta

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 10, 2005 1:27 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
RXE090 = 0,9A
RXE135 = 1,35A
RXE250 = 2,5A

Pentru:
100W - RXE070
150W - RXE090
200W - RXE110
300W - RXE135
400W - RXE160

Acestea sint valorile optime pentru a proteja difuzoarele .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Help
MesajScris: Mie Dec 14, 2005 4:18 am 
Hai noroc in primul rand si am si eu o rugaminte daca se poate.
DNA Vreau sa fac 2 incinte la fel ca cea de mai sus si daca poti sami spui daca ai terminato si cum se aude si daca imi poti spune ce dimensiuni si ce material ai folosit la cutie si daca poati sami faci 2 filtre si sami spui cat ma costa.
Sint nou pe aici cautam 2 filtre pentru 2 difuzoare QS15P20 ca vreau sa fac 2 boxe si am dat peste schema ta de filtru pe 3 cai.
mersi si astept raspuns :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 07, 2006 6:45 pm 
In schema asta polyswitch-ul este pus pentru a proteja driver-ul.
Am un amplif de 2x625W/8ohmi. Acesta nu este folosit doar de mine si atunci ma gandesc sa-i mai adaug un poliswitch pe bass RXE160. As face vreo treaba cu el sau ar fi doar frectie la piciorul de lemn?
Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 30, 2007 6:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Dec 03, 2006 8:58 pm
Mesaje: 37
din cate am inteles de la DNA polyswitch-ul in momentul cand boxa merge sub 250w este in scurt deci sunteaza acele beculete si astfel le scoate din joc ; in momentul in care puterea depasteste 250w polyswitch-ul incepe sa isi mareasca valoarea pana la ordinul megomilor si astfel semnalui intra prin beculete si acestea isi fac treaba
acum intrebarile mele ar fi:

1 acea rezistenta extraordinar de mare a polyswitch-lui nu afecteaza semnalul?
2 daca se elimina acel condensator de 22uF va fi limitata toata boxa ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 20, 2007 9:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Dec 03, 2006 8:58 pm
Mesaje: 37
DNA daca as inlocui condensatorul de 22Uf cu unul de 2.2Uf care ar fi plajea de frecvente care ar trece neatenuata??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 20, 2007 11:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
trebuie studiat.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 08, 2009 10:04 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 11, 2007 5:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Dec 03, 2006 8:58 pm
Mesaje: 37
este normal ca semnalul pe bass sa fie atenuat drastic chiar si la volum mic daca acel polyswitch nu este pus??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtru pasiv pe 3 cai - Difuzoare QSL si Selenium .
MesajScris: Mar Iun 19, 2012 2:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
Atentie !!!
Absolut toate piesele trebuie lipite cu prenadez de placa circuitului imprimat .

Nu recomand lipirea pieselor cu prenadez.....am patit la un eveniment m-am dat un pic mai mult (la amplificatoare ) decit trebuia ,si datorita incalzirii rezistentei pe partea de draivar , prenadezul din jurul ei a luat foc...
A inceput sa iasa fum din boxa ca la gratar.....cu toate ca ea functiona normal in continuare...
Rezultatul....sa incins si cablajul, chiar sa ars textolitul un pic....recomand silicon lichid infunigen (sau cam asa ceva ,din ala care se topeste cu pistol )
A fost o parere.....un caz real prin care am trecut personal , din fericire fara prea multa paguba....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtru pasiv pe 3 cai - Difuzoare QSL si Selenium .
MesajScris: Mie Iun 20, 2012 10:17 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Dacă se încălzește cât să ia foc prenadezul, e deja prea mult.

Siliconul este foarte ok.

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtru pasiv pe 3 cai - Difuzoare QSL si Selenium .
MesajScris: Joi Oct 02, 2014 8:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 08, 2012 11:14 am
Mesaje: 9
Poate cineva sa ataseze din nou schema? Am gasit ceva pe net dar nu se vad valorile la componente. Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtru pasiv pe 3 cai - Difuzoare QSL si Selenium .
MesajScris: Sâm Oct 04, 2014 10:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 08, 2012 11:14 am
Mesaje: 9
Nu mai e nimeni pe aici care are schema acestui filtru? Linkul de mai sus este mort.. :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtru pasiv pe 3 cai - Difuzoare QSL si Selenium .
MesajScris: Mie Oct 08, 2014 9:31 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
incerc sa o caut in arhive

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Filtru pasiv pe 3 cai - Difuzoare QSL si Selenium .
MesajScris: Joi Oct 16, 2014 2:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 08, 2012 11:14 am
Mesaje: 9
Poate totusi o gasiti..ma roaga un prieten sa il ajut sa facem acest filtru..poate o mai are cineva prin PC!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România