The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:45 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiect subwoofer
MesajScris: Dum Apr 23, 2017 3:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 31, 2017 5:22 pm
Mesaje: 112
Salutare !

Am facut niste clipuri dar din pacate cu un singur bas nu am reusit si cu celalalt din cauza vecinilor,si asa am reclamatii si cu unul singur. :x






Astept pareri !


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer
MesajScris: Dum Apr 23, 2017 6:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 31, 2017 5:22 pm
Mesaje: 112
Nimeni nimic ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer
MesajScris: Dum Apr 23, 2017 7:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Gabriel Florin scrie:
Nimeni nimic ?

Despre ce vrei sa ne exprimam parerea , despre calitatea executiei sau a sunetului ? In ceea ce priveste sunetul numai cine il asculta live se poate exprima pentru ca pe inregistrare sunetul este alterat de calitatea microfonului cu care s-a inregistrat si oricum fiecare ascultam ceea ce reda propriul sistem de sunet .....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer
MesajScris: Dum Apr 23, 2017 8:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 31, 2017 5:22 pm
Mesaje: 112
La sunet m-am referit,sunt de acord că sunetul nu a fost super super,pentru că am filmat cu un vodafone Smart ultra 6 și totuși microfonul telefonului este bunicel,înregistrează bine,pe un sistem cu un subwoofer îți poți da seama cât de cât, basul s-a înregistrat exact cum era și live.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer
MesajScris: Dum Apr 23, 2017 9:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 12, 2016 11:50 am
Mesaje: 171
Gabriel Florin scrie:
La sunet m-am referit,sunt de acord că sunetul nu a fost super super,pentru că am filmat cu un vodafone Smart ultra 6 și totuși microfonul telefonului este bunicel,înregistrează bine,pe un sistem cu un subwoofer îți poți da seama cât de cât, basul s-a înregistrat exact cum era și live.

Nu ai inteles ! Eu nu am spus ca sunetul e rau sau bun , ci ca ceea ce ascultam fiecare este de fapt calitatea la care poate reproduce sunetul , sistemul nostru propriu . Eu spre exemplu am ascultat pe laptop iar difuzorul laptopului meu coboara pana la 400 hz asa ca nu pot spune ca am auzit ceva bass daramite subbass.Sa presupunem ca tu ai un subwoofer care coboara pana la 35 hz si ai facut o inregistrare nu cu telefonul ci cu un microfon de studio in conditii acustice ideale ,daca sistemul meu nu coboara pana la acea frecventa nu voi asculta acelasi lucru ....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer
MesajScris: Lun Apr 24, 2017 8:37 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 31, 2017 5:22 pm
Mesaje: 112
Salut !
Eu am cerut pareri de la cei care fac o probă pe un sistem decent,sau chiar profesional și nu pe laptop,doar cu laptop-ul iese din discuţie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer
MesajScris: Lun Apr 24, 2017 8:53 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Trebuie sa intelegeti ca orice filmare a unor boxe in functionare este fix frectie la picior de lemn.
Vad ca este la moda sa oferi si sa ceri filmari cu boxe, ca sa-ti faci o idee despre cum suna.

Este una dintre cele mai mari tampenii de care am auzit vreodata.

Niciodata nu o sa poti sa-ti faci o parere despre un sistem de sunet dintr-o inregistrare de genul acesta pentru ca pur si simplu altereaza semnalul pana la distrugere. Nu ai ce sa intelegi dintr-un astfel de clip. Nu are absolut nici o relevanta, nici o legatura cu produsul filmat.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer
MesajScris: Lun Apr 24, 2017 6:43 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
Gabriel Florin scrie:
Salut !
Eu am cerut pareri de la cei care fac o probă pe un sistem decent,sau chiar profesional și nu pe laptop,doar cu laptop-ul iese din discuţie.
eu am ascultat pe sistemul meu decent cu 2 basi beyma 15lx60v2 si basul e slab in clip. are asa mare putere amplificatorul ala de esti nevoit sa reduci asa de mult din bass? reduci din bass sa nu sara membranele de la boxele de combina?

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer
MesajScris: Lun Apr 24, 2017 8:50 pm 
omul asteapta pareri, ce nu intelegeti?
Eu nu-ti spun o parere, iti dau un sfat: apuca-te de agricultura! :mrgreen:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect subwoofer
MesajScris: Sâm Apr 29, 2017 9:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 31, 2017 5:22 pm
Mesaje: 112
Cu siguranță o să mă apuc și de agricultură dar intr-o altă viață.
Varianta cu boxele de la combina este doar provizoriu ca să ascult doar acasă pană ce termin toate boxele la gata.

Basul îl mai reduc la unele piese deoarece mai au o accentuare a basului bas boost și îl reduc pentru este mai mult decât trebuie,nu că mie mila de boxele de la combină oricum se aud mai încet deoarece sunt legate in serie.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România