The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:59 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mar Ian 22, 2013 4:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 21, 2013 12:13 am
Mesaje: 11
se merita investitia in 2 boxe dynacord d15-3? uitandu-ma putin prin caracteristici monteaza urmatoarele: DND15400,DND6120 si DH 3..... Intrebare adresata tuturor cunoscatorilor...multumesc


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mar Ian 22, 2013 5:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 15, 2011 1:51 pm
Mesaje: 94
Localitate: Bucuresti
eu am avut si nu ma lasat impresionat dar acum depinde


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mar Ian 22, 2013 11:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
la cat costa ... sunt foarte bune
daca le amplifici cu ceva powemixer tot de la ei .... gen PM1000, sau 1000-2 .... garantez ca nu te vor dezamagi


depinde si ce aplicatii ai pregatite pentru ele...

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mie Ian 23, 2013 12:39 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 15, 2011 1:51 pm
Mesaje: 94
Localitate: Bucuresti
ma abtin cu toate ca am pareri contra


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mie Ian 23, 2013 1:28 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
hai sa dezbatem subiectul .... sa lamurim omul

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mie Ian 23, 2013 5:37 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Pai sa discutam : mai intai de toate ar trebui niste poze de mare rezolutie ( reale , nu cele cosmetizate de pe net ) cu detalii privind interiorul , pozitionarea fonoabsorbantului , cu filtrele , cu difuzoarele etc ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mie Ian 23, 2013 9:26 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 18, 2009 6:00 pm
Mesaje: 144
Localitate: TM
Avand in vedere ca e vorba de o boxa pasiva , banuiesc ca nu o cumperi pentru greutatea redusa ( care de fapt nu e asa redusa , boxa avand 24 kg )
Sant convins ca boxa suna bine , dar sti ce ar suna si mai bine ?
Tot o boxa pe trei cai dar in incinta de lemn. 8)

_________________
Power to the people !
http://tehnotronic.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mie Ian 23, 2013 10:56 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Bojin Florian scrie:
Sant convins ca boxa suna bine , dar sti ce ar suna si mai bine ?
Tot o boxa pe trei cai dar in incinta de lemn. 8)

Te inseli foarte mult !!!
Exista plastice si plastice ...
Conditia de baza ca un material sa poata fi folosit la constructia unei incinte acustice este ca trebuie ca rezonanta proprie a incintei sa fie in afara spectrului audio si / sau sa posede o structura amorfa , nerezonanta...plasticul respecta cele doua cerinte !!!
Dar conteaza cat de economic este proiectul acelei incinte acustice , in asta consta " smecheria " !
Daca produsul este acceptat pe piata datorita pretului in detrimentul calitatii , inseamna ca de vina sunt doar cumparatorii .
Faptul ca incintele din lemn sunt mai scumpe si ca urmare se adreseaza unei anumite categorii de clienti este clar; la fel de clar este ca incintele de plastic sunt in totalitate adresate clientilor fara posibilitati , facand parte din categoria " low cost " ...
Nu puteti cere calitate de la incintele care nu au fost proiectate sa fie de calitate...
Acum 10 ani am ascultat si testat indelung cateva perechi de incinte de plastic cu 15"+1" , facute de Celestion in Marea Britanie .
Aveau pe exterior o suprafata dura , dar elastica totodata , foarte rezistenta la socuri si zgarieturi , iar pe interior avea o textura poroasa , mai putin densa .
Aveau un sunet extrem de placut si cu siguranta la crearea acelui sunet placut participa si tehnologia foarte avansata de realizare a incintei , nu numai calitatea difuzoarelor...
De altfel inainte de a-si schimba proprietarul si a-si muta absolut toata productia in China , a colaborat foarte bine cu B&C , aflat atunci in anii de inceput , de aia B&C sunt in prezent asa de avansati in acest domeniu .
Intre timp , standardul " low cost " lansat de Electrovoice cu seria SX300 a fost copiat si clonat la infinit de toti jucatorii de pe piata de profil , dar incet , incet lumea a uitat ca a existat si SX500 , tot de la Electrovoice , care cu siguranta era un proiect bun , pacat ca s-au folosit difuzoare si un filtru de toata jena .
Singurii care mai produc incinte din plastic de calitate sunt Warfedale , dar tot in China .
Este aceeasi tehnologie a vechilor incinte Celestion !
Atentie , ma refer doar la proiectul incintelor , nu la calitatea difuzoarelor sau a filtrelor , adica la raspunsul acustic . Dpdv al raspunsului acustic prefer produsele actuale ale firmelor italiene sau germane : LEM , Montarbo , KME , Dyna etc sau americane JBL , evident excluzand produsele " low cost " .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mie Ian 23, 2013 11:58 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 18, 2009 6:00 pm
Mesaje: 144
Localitate: TM
La nivelul asta de pret , sincer nici nu a-si putea sa acept , vre-un rabat de la calitate , dar parerea mea e ca esti mai in siguranta cu boxe din lemn. O boxa executata eftin , asa cum sant majoritatea incintelor din plastic , poate fi ajutata de o antifonare foarte buna , dar nu fara o atenuare a SPL-ului pe partea de bass. Deaceea eu personal cred ca o incinta din lemn este de preferat.

_________________
Power to the people !
http://tehnotronic.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mie Ian 23, 2013 1:11 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
care nivel de pret?

980 de euro e un mizilic in domeniul PRO audio :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mie Ian 23, 2013 1:32 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Bojin Florian scrie:
...


Parerea ta nu conteaza !
Incintele din lemn au probleme cunoscute...in primul rand sunt higroscopice ( nu rezista la umezeala ) , nu rezista la socuri , zbarnaie ( au frecventa proprie de rezonanta ) etc .
Cele din plastic ( facute bine ) sunt mult superioare incintelor din lemn .
Faptul ca au frecventa de rezonanta proprie in spectrul audio reprezinta un mare avantaj doar in cazul instrumentelor muzicale ( instrumentele cu coarde gen vioara , violoncel etc ) dar un dezavantaj major in cazul incintelor acustice .
Pentru a reduce acest dezavantaj , incintele se construiesc din panouri care au la baza adezivi si aschii din lemn , spre exemplu PAL , PAF ( MDF ) dar care nu sunt rezistente la apa...
Placajul este campion la rezonante proprii , fiind cel mai putin performant !
Desigur tot pentru a reduce efectul de rezonanta , incintele din lemn se construiesc cu forme geometrice care trebuie sa previna aparitia undelor stationare , se monteaza diverse ranforsari antirezonante in anumite pozitii strategice etc .
Majoritatea realizarilor incintelor din lemn prezentate pe forum nu sunt de fapt incinte audio , ci niste simple cotete de 12" sau 15" etc dar traforate cu " talent " de entuziasti , avand performante dintre cele mai diverse .
Referitor la dilema plastic sau lemn raspunsul este unul singur si garantat nu tine cont de parerea mea sau a ta , deoarece legile acusticii nu pot fi incalcate !
O incinta din plastic " bine facuta " este cu mult superioara unei incinte din lemn " bine facuta " .
Dar in zona low cost lucrurile cu siguranta stau altfel , in principiu totul tine de educatia clientilor si manipularea mincinoasa a departamentului de marketing al unei firme oarecare !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mie Ian 23, 2013 1:37 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
O incinta din Plastic construita corect , suficient de bine ranforsata si de groasa costa cat o pereche de incinte din lemn din cauza costurilor mult mai mari ale materiei prime.

Din pacate in acest moment , incintele din plastic se folosesc preponderent in produsele low cost.
Din dorinta de a limita costurile de productie, grosimea peretilor este mult redusa fata de ideal.

Aproape toate boxele de plastic intalnite pana acum de mine au fost proaste, iar cele care au fost bune din punct de vedere acustic au fost infiorator de grele. Este si normal avand in vedere ca densitatea plasticului este mai mare decat a plywood-ului.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Mie Ian 23, 2013 1:39 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Densitatea mare a materialului inseamna greutate mare iar o greutate mare inseamna amortizarea eficienta a rezonantelor interne ...

Oricum nu o sa ( mai ) vedem prea curand incinte din plastic de calitate ...daca criteriile de selectie a unor incinte acustice din plastic sunt urmatoarele :
1 : Pretul cat mai mic
2 : Greutate cat mai mica
3 : Dimensiuni cat mai mici
Este evident ca se incalca flagrant legile acusticii , iar de pierdut nu au de pierdut decat utilizatorii finali , educati in acest sens ( adica sa nu considere ca fiind un dezavantaj major aceste compromisuri acustice , rezultatul final fiind redarea lipsita de calitate a semnalului muzical ) de catre marketingul mincinos ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 11:16 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 28, 2010 2:45 pm
Mesaje: 13
Localitate: Cluj
Pana la urma care este calitatea incintei d15-3 (medie, buna, foarte buna)?
Ce boxe imi recomandati in loc la dynacord 15-3 care sa fie apropiate ca pret dar de calitate superioara. Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 12:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 09, 2012 2:46 am
Mesaje: 170
Localitate: Cluj-Napoca
Parerea ta nu conteaza !
Incintele din lemn au probleme cunoscute...in primul rand sunt higroscopice ( nu rezista la umezeala ) , nu rezista la socuri , zbarnaie ( au frecventa proprie de rezonanta ) etc .
Cele din plastic ( facute bine ) sunt mult superioare incintelor din lemn .
Faptul ca au frecventa de rezonanta proprie in spectrul audio reprezinta un mare avantaj doar in cazul instrumentelor muzicale ( instrumentele cu coarde gen vioara , violoncel etc ) dar un dezavantaj major in cazul incintelor acustice .
Pentru a reduce acest dezavantaj , incintele se construiesc din panouri care au la baza adezivi si aschii din lemn , spre exemplu PAL , PAF ( MDF ) dar care nu sunt rezistente la apa...
Placajul este campion la rezonante proprii , fiind cel mai putin performant !
Desigur tot pentru a reduce efectul de rezonanta , incintele din lemn se construiesc cu forme geometrice care trebuie sa previna aparitia undelor stationare , se monteaza diverse ranforsari antirezonante in anumite pozitii strategice etc .
Majoritatea realizarilor incintelor din lemn prezentate pe forum nu sunt de fapt incinte audio , ci niste simple cotete de 12" sau 15" etc dar traforate cu " talent " de entuziasti , avand performante dintre cele mai diverse .
Referitor la dilema plastic sau lemn raspunsul este unul singur si garantat nu tine cont de parerea mea sau a ta , deoarece legile acusticii nu pot fi incalcate !
O incinta din plastic " bine facuta " este cu mult superioara unei incinte din lemn " bine facuta " .
Dar in zona low cost lucrurile cu siguranta stau altfel , in principiu totul tine de educatia clientilor si manipularea mincinoasa a departamentului de marketing al unei firme oarecare !


Chiar pacat ca nu se fac incinte ca ,,pe vremuri "
Daca tragi o vopsea peste lemn, sau o dai cu ulei de in, eventual o mocheta sau warnex, nu cred ca mai intra apa...
Incintele JBL seria M de acum 20 de ani erau din lemn de 18 peste care era lipit , cred ca la cald, ceva laminare cu plastic de 1 cm.....erau si foarte grele, dar si-au scos banii cu varf si indesat...cu difuzor de 15 "/ 350 wati , si cu statia lor tot de la JBL.....


Respect


Fişiere ataşate:
IMG_1779.JPG
IMG_1779.JPG [ 138.86 KiB | Vizualizat de 5220 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România