The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 9:24 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 4:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Sep 19, 2014 4:01 pm
Mesaje: 250
Localitate: Bucuresti
La 1000 euro/bucata preferabil diy sau altceva. Eu le-am ascultat la un prieten lautar si... mai bine diy, placaj cu ceva pe neo nu ies nici grele si nici urate (nu imi place cum arata d15-3).


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 8:12 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
TomAlex scrie:
La 1000 euro/bucata preferabil diy sau altceva. Eu le-am ascultat la un prieten lautar si... mai bine diy, placaj cu ceva pe neo nu ies nici grele si nici urate (nu imi place cum arata d15-3).



Imagine


parerea mea este ca la momentul actual, D15.3 sunt cele mai bune boxe existente pe piata
de ce?
simplu.... impaca perfect cele 4 criterii intre care trebuie facut compromisul unei boxe, si anume: pret, dimensiuni, performante, greutate


la 1000 E +- 100 E perechea SH ai tot ce vrei
suna bine - nu foarte tare dar bine... ai destul din niste boxe asa mici puse pe stativ, ai medii si ai inalte de nu-ti mai trebuie
compacte - boxe pe 3 cai cu 15" + 6" si care au 69 cm inaltime si 44 latime... chiar is compacte
greutate - 26 kile (mai mult decat acceptabil pt 3 cai cu 15" + 6" + 1")
performante - coboara bine in frecventa pentru ca 18sound-ul 15ND930 isi face treaba ireprosabil, mediile sunt acolo (chestie total normala de la o boxa pe 3 cai si mai ales cu medie de 6") iar inaltele.... vorbim de veteranul DH3 si daca mai luam in calcul si enormitatea aia de filtru de arata ca o placa de televizor vechi... deja nu mai avem ce comenta


deci?
ceva concurenta pe piata SH?
hm...poate ceva super-oferte gasite pe afara, cu boxe ce au pret de catalog muuult mai mare... dar nu e ceva ce ai accesibil oricand

FBT maxx6? NU! oricand D15.3

cum ii ziceam eu lui Gabriel Albu cand i-am vandut recent o pereche de D15.3 ce nu imi erau necesare: "astea sunt boxe care le cumperi azi cu 1100 E, canti toata vara cu ele si faci bani lejer de inca o pereche, apoi le vinzi tot cu banii astia"

am sau nu dreptate?

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 8:38 pm 
victor lup scrie:
Parerea ta nu conteaza !
Incintele din lemn au probleme cunoscute...in primul rand sunt higroscopice ( nu rezista la umezeala ) , nu rezista la socuri , zbarnaie ( au frecventa proprie de rezonanta ) etc .
Cele din plastic ( facute bine ) sunt mult superioare incintelor din lemn .
Faptul ca au frecventa de rezonanta proprie in spectrul audio reprezinta un mare avantaj doar in cazul instrumentelor muzicale ( instrumentele cu coarde gen vioara , violoncel etc ) dar un dezavantaj major in cazul incintelor acustice .
Pentru a reduce acest dezavantaj , incintele se construiesc din panouri care au la baza adezivi si aschii din lemn , spre exemplu PAL , PAF ( MDF ) dar care nu sunt rezistente la apa...
Placajul este campion la rezonante proprii , fiind cel mai putin performant !
Desigur tot pentru a reduce efectul de rezonanta , incintele din lemn se construiesc cu forme geometrice care trebuie sa previna aparitia undelor stationare , se monteaza diverse ranforsari antirezonante in anumite pozitii strategice etc .
Majoritatea realizarilor incintelor din lemn prezentate pe forum nu sunt de fapt incinte audio , ci niste simple cotete de 12" sau 15" etc dar traforate cu " talent " de entuziasti , avand performante dintre cele mai diverse .
Referitor la dilema plastic sau lemn raspunsul este unul singur si garantat nu tine cont de parerea mea sau a ta , deoarece legile acusticii nu pot fi incalcate !
O incinta din plastic " bine facuta " este cu mult superioara unei incinte din lemn " bine facuta " .
Dar in zona low cost lucrurile cu siguranta stau altfel , in principiu totul tine de educatia clientilor si manipularea mincinoasa a departamentului de marketing al unei firme oarecare !


Chiar pacat ca nu se fac incinte ca ,,pe vremuri "
Daca tragi o vopsea peste lemn, sau o dai cu ulei de in, eventual o mocheta sau warnex, nu cred ca mai intra apa...
Incintele JBL seria M de acum 20 de ani erau din lemn de 18 peste care era lipit , cred ca la cald, ceva laminare cu plastic de 1 cm.....erau si foarte grele, dar si-au scos banii cu varf si indesat...cu difuzor de 15 "/ 350 wati , si cu statia lor tot de la JBL.....


Respect




Super tari d&b acelea coaxiale :mrgreen: :mrgreen:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: concluzie despre dynacord d15-3
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 9:52 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 09, 2012 2:46 am
Mesaje: 170
Localitate: Cluj-Napoca
Super tari d&b acelea coaxiale :mrgreen: :mrgreen:[/quote]


Din pacate nu sunt ale mele.....le-am avut doar de proba, si nu mai imi trebuie altceva.....eventual tot cu coaxiale daca nu sunt bani de d&b......dar, isi merita toti bani !!!

Respect


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România